N°. 5? Zaterdag IT July. 1809 WOENSDAG EN ZATERDAG. Veiling van Tiende-Vruciilen. \rr Besturen en Administratiën Bekendmaking. r Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen w Jjniii-i PRIJS DEB ADVEBTEN TIEN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: 15 iO. ABONNEMENTS-PRIJ S. Per drie maanden 1,25 Franco per post 1,50. luzen ding der Advertenticn daags te voren vóór 10 ure 's morg- Burgemeester en WethöudeïïS van Zierikzeé brengen ter openbare kennis dat 'tengevolge der niet aanneming door den beer Mr. W. C. be -CRANE van zijne be noeming tot lid van den Raad dezer gemeente eene nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Ringsdag dén 20 dezer maand van des morgens 9 tot des namiddags 5 urein de bovenzaal op het Raadhuis alhier bij ongeteekende stembriefjes gekleurdIer onderscheiding van diewelke ten zelfden dage voor de verkiezing van vijf leden in den Gemeente-Raadzullen worden inge leverd en aan de kiezers te huis bezorgd. - Zierikzee den 8 Julij 1869. Re Burgemeester O. Jr FOKKER, Weth. 1. 3. Re Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen -ter kennis van -belanghebbendendat de open bare Veiling, der Tiende-Vruchten -aankomende deze Gemeente, voor den jare en van oogst 1869 zal plaats hebben op Donderdag den 22en dezer maanddes morgens te tien ureop het Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee .den 12 Julij 1869. Re Burgemeester B. C. CAU. Re Secretaris J. P. N. ERMERINS. In de op heden gehouden zitting van den gemeente raad alhier zijn benoemd- tot leeraars aan de hoogere burgerschool' en burger-avondschool dezer gemeente de heeren 1. W; K. J, Schoort, te Leiden tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool en in de werktuigkunde natuur- en schei kunde op de burger-avondschool. 2. F. F. Leupen te Utrecht, tot leeraar in de wiskunde voor de 3 laagste klassen aan de hoogere burgerschool. 3. G. de Bruijne te Middelburgtot leeraar uit sluitend in de geschiedenis. 4. Mr. P. A. J. Boxjvin te Zierikzee tot leeraar in de staatswetenschappen. efi 5, P. -O. van de Velde Olivier .te Zierikzee tot leeraar iu het boekhouden. In dezelfde zitting werd benoemd tot 2de hulp onderwijzeres aan de Meisjesschool mej. D. Ij. van der Velden te Breda. Zierikzee 16 Julij 1869. Gisteren liep aUiie» de haven binnen het Eugelsch stoomjagt Galiley toebe- hoorende aan en bevaren wordende door den beer Moens van Hamptonshire (eiland Wight). Dit is de zelfde heer Moensdie ongeveer S jaren geleden ge- ruimen tijd door Italiaansche struikroovers is gevangen gehouden. Ook' z. eds. echtgenoote bevond zich aan boord. Genoemd stoomjagt vertrok heden weder uit de haven ter voortzetting der reis naar den Rijn. - Zr. Ms. schroefstoomsohip Vice-Admiraal Koop- man', liggende te Willemsoord wordt met den 21en dezer maand in dienst gesteld met bestemming naar de Kust van Guinea en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee B. D. van Trojen. Voorts worden met voorschreven datum de navol gende officieren op dat stoomschip geplaatstde luite nant ter zee le kl. P; ten Bosch, le officier; de lui tenants ter zee 2e klasse H. QuispelH. L. Cadet L. Backer Overbeek de adelborsten Ie klasse I.. J. K. A. JeekelJ. C. Hora Siccama L. A. H. Lamie, J. A. Kloek de officier van gezondheid 2e klasse G. J. van Stockumde officier van administratie 2e klasse G. Hï Verboon de scheepsklerk P. A. Molenaar, en de le luitenant der mariniers-bh A, van Braam IIouok- Als eêfie meldenswaardige bijzonderheid wordt ons medegedeelddat dezer dagen bij hét koloniaalwerfdèpot te Harderwijk uit Crira- gao is aangekomen een onder-officier, die tot het erlangen van gagement in rekening kan brengen 80 dienstjaren. Naar men verneemt is Jacob de Vletter tegen het arrest van het provinciaal geregts- hof van Zuid-Hollandwaarbij hij Za- turdag jl. tot een tuchthuisstraf van 10 jaren is veroordeeldin cassatie gekomen. In eene particuliere correspondentiezoo deelt mén ons van geachte zijde mede, per jongste gelegenheid van Elmina ontvangen", wordt onverholen geschreven, dat het Nederland- sche prestige onder de Afrikaansche bevolking tér kuste van Guinea totaal vernietigd is. De algemeen gevestigde meeningzegt de brief schrijver, is dat Nederland „op" is. Het heeft zoo beweert de Afrikaanzélfs geene marine meer. Om den schijn van het tegendeel aan te nemen, huurt het een schip van Engeland, waarop dan de Nederlandsche vlaggehesehen wordt. Maar daarvoor zelfs hééft' Nederland geen geld genoeg meer. Daarom moest Nederland het grootere schip „het Metalen Kruis" aan Enge land teruggeven en kon het daarvoor slechts een kleiner scheepje „de Amstel" in de plaats krijgen. Dezelfde briefschrijver vraagtwaartoe moeten toch de 250 achterlaad-geweren dienendie hier sedert langen tijdzijn aangevoerd Man schappen toch die er de behandeling van kennen die ze gebruiken kunnen zijn er niet. Tevens geeft hij als zijn gevoelen te kennen, dat die 250 wapenenaangenomen dat zij goed bruik baar zijn waaromtrent eenige twijfel schijnt te bèstüian en als zij in goede handen wierden gesteldvoldoende zouden zijn om den toestand aan de Kust binnen zeer korten tijd te ver beteren. (D.) Men leest in „De stad Gent" het volgende 7 Julij. Een droevig ongeluktoe te schrijven aan de onvoorzichtigheid van het slagtoffer is gisteren .middag in den toren der Magdalena-kerk voorgevallen. De klokken hadden feestelijk geluid voor M. Coppieters die als priester zijn eere-misoffer had gedaan aan welke plegtigheid Mgr. de bisschop assis teerde. „De genaamde Leopold Spillebeen oud 34- jaréff timmermansgast en winkelier in de Nieuwen Gentweg, had over eenige' dagen aan het klókkenstelsel helpen werken gisteren tegen den middag voor het eiudigen der bovengemelde plegtighedenwat beschonken zijnde is Dij naar het belfrood in den toren geklommenniet tegenstaande men reeds verscheidene malen getracht had hém 'van zijn voornemen te doen afzien en is er doorde groote klok (Petrus) doodgeslagen. „Spillebéen die door de klokluiders niet bemerkt werdwilde eens gansch de beweging van het geluid- sel afzien en sloop langs een balkop zeer engen afstand 'der groote klok die 'hem onvermijdelijk treffen moestde iuiders hadden welop bet oogenblik dat zij gingen stilhouden1, een-soort van tegenwerking'ge waar geworden waardoor bet stelsel -een weinig uit zijnen baak schoofdoch zij konden niet denken tuSscheü het oorverdoovend gebromaan dè verschrik kelijke ramp welke er plaats had. De eerste die het ongeluk bemerktewas den smid mecanicien Pieter Sclioonoogbe die aan de' opkaliug eu plaatsing "der klokken beeft gewerkt en die zich nog daar bevond voor bet volmaakte in orde brengen hij zag een voet uitsteken en vond de ongelukkige'hangende met een been in het kruishoutderwijze dat de slag welken hij van de klok ontving hem doodelijk moet getroffen hebben. Spillebeen blies juistden laatsten adem uit toen bij door Sclioonoogbe ontdekt werd. Zijn hoofd schedel was verbrijzeld. „M. den policie-commissaris Van de Water, met zijne agenten was weldra ter plaatse. Het verminkte lijk is bij middel eener -koorde tot beneden de plaats der klok- gaten gelaten waarna het door twee mannen langs de trappen omlaag gebracht en verders naar S.-Jans-bos- pitaal is overgedragen. „Spillebeen laat eene weduwe cii twee kinderen achter." DÜITSOHLAND. Uit Stockholm meldt men d. d. 11 dezer Krachtens berigten uit Gefleborgwoedt aldaar een allerhevigste brand. Alle openbare gebouwen de scheepswerven en de magazijnen in het noordelijk gedeelte der stad zijn reeds geheel in.den asch gelegd, terwijl een hevige noorde- wind het vuur ook op de zuidzijde dreigt over te brengen. Uit Krakau meldt menDe plegtige begrafenis van Casimir den groote heeft hier onder eene algemeene deelneming der geheele bevolking tevens echter onder de grootste rust en plegtigheid plaats gevonden. Alle bedrijf stond stil. Alle winkels waren geslotenen van alle huizen wapperden rouw-vanen. De civiele en militaire autoriteiten hebben deel aan deze indrukwekkende plegtigheid genomen, en des avonds werd er een lijkdienst gevierd in den IsiaëlitiSchen tempel. Een jong Fransohman Croix genaamd is onlangs van Parijs per véloeipède te Kiow in Buslaud aangekomen. Hij had zijn weg genomen over Weenen KrakauLemberg en Gitomir overal langs zijn weg was eene groote menigte naar buiten geloopen 0111 dien vreemden reiziger aau te gapenmaar nergens had de onverschrokken „vèlocipèdeman" grootere ver- hazing gewekt dan in de kleine Russische steden 011 dorpen, waarde boeren hem voor een hek senmeester of gevleesckden duivel hielden. Te Kiew was de aandrang vaa het volk het sterkst vooral van huurkoetsiersdie hunne arme paarden te vergeefs jakkerden om het won derbaarlijke voertuig in te halen dat door zijn berijder mot de snelheid van een locomotief en met eene bewonderenswaardige behendigheid werd voortgedreven. Uit Merzig aan-de Saar wordt een ver schrikkelijk spoorwegongeluk berigt, dat den 24 der vorigé maand .bij het station Beekingen gebeurd is, tusschen Merzig en Saarlouis op de lijn Trier-Saarbrück. Een landman reed met zijn schoonzuster en een kind van deze in een met drie paarden bespannen rijtuig over de rails, juist op het oogenblik dat de trein van Saarbriiek aankwam. De man zat op een der twee achtersté paarden en sprong af om hen snel voort te drijvenen nog vóór den trein over de 1-ails te rijdendaar het voorste paard zich reeds op de rails bevond toen de trein in aantogt was maar het was te Iaat. De vrouw stierf denzelfden avondhet kind bleet ongedeerd. GROOT-BRITTAN NIER. Uit Parijs wordt gemeld dat de dentiste Joseph Bloeh tot 5 jaren gevangenisstraf is veroordeeld wegens vergrijpen tegen de zede lijkheid jegens vrouwen, die zich bij hem aan meldden om de eene of andere operatie to on dergaan en welke hij dan door chloroform buiten bewustzijn bragt. In het Parijssche gymnasium Louis le Grand hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De eerste aanleiding daartoe was het ontoereikende voedseldat men aan de kwecke- lingen der hoogste klasse gaf. Er zijn 100 kweekelingen van het gymnasium verwijderd. Uit het steenkoleubekken van de Loire wordt gemelddat het hervatten van den ar beid toeneemt. Reeds zijn 3625 werklieden weder aan den arbeid. Te Teheran in Perzie is de cholera uit gebroken en eischt vele slagtoffers. Uit Rome schrijft mendat de desertie

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1