Veiling van Tiende-Vrnchten. Woensdag 14 Julij, VOEISDAG El ZATERDAG. Besturen en Administratief! Bekendmaking. Kennisgeving. Staats-Loterij. Binnenlaridsche Tijdingen. - i - V~ ZIERIKZECSCHE COD t*., PRIJS DER ADVERT EN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- e» Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: i Burgemeester en Wethouders van Zierikzee breng-en tier openbare kennis dat tengevolge der niet aanneming door den beer Mr. W. C. de CRANK van zijne be noeming tot lid van den Raad dezer gemeente eene nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Bingsdag den 20 dezer maand van des morgens 9 tot des namiddags 5 ure in de bovenzaal op het Raadhuis alhier bij ongeteekende stembriefjes gekleurdter onderscheiding van diewelke ten zelfden dage voor de verkiezing van vijf leden in den Gemeente-Raad zullen worden inge leverd en aan de kiezers te huis bezorgd. Zierikzee den 8 'Julij 1869. Re Burgemeester C. J. FOKKER Weth. 1. 5. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Vrijdag den 16 dezer des namiddags te 1 ureop het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 12 Julij 1869. De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de open bare Veiling der Tiende-Vruchten aankomende deze Gemeente voor den jare en van oogst 1869 zal plaats hebben op Donderdag den 22en dezer maanddes morgens te tien ureop liet Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee den 12 Julij 1869. Be Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat ZrE. de Minister van Einancien op 's Koniiigs magtiging heeft vastgesteld de 270ste Staats-Loterij die. bestaan zal uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premiën ver deeld in 5 klassen., waarvan de collecte neden is geopend om op Zaturdag den 24- dezer te worden gesloten. Dat de trekkingen zullen plaats hebben te 's Graveu- hage te weten de eerste klasse den 9, 10, 11 en 12 Augustus, de tweede klasse deu 23 24 25 en 26 Augustus, de derde klasse - den 6 78 en 9 September, de vierde klasse den 20 21 22 en 23 September êil de vijfde klasse den 45 G 7 12 13 14 15 19 20', 2Ï 22 26 27 28 en 29 October 1869 terwijl de laatste ]00 nummers op Zaturdag den 30 dier maand zullen getrokken worden. Dat de prijzen der loten en de wijze waarop de uitgifte en trekking der loten zullen geschieden dezelfde zijn als bij de voorgaande loterijen is opgegeven en eindelijk dat de loten en gedeelten daarvan alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zierikzee, deu 12 Julij 1869. Be Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Naar men uit Vlissingen verneemtzullen binnen kort weder 2 Amerikaansche oorlogschepen aldaar de reede komen bezoeken. Een korporaal der infanterie te Nieuwediep in garnizoen ontving dezer dagen de tijding van het overlijden van zijn oom. Dit treurig berigt ging echter gepaard met de mindere droevige niededeeling dat hij door dit overlijden bezitter was geworden van een ver mogen van f 80,000 en twee Arabische paarden. De korporaal moet nog 11 maanden in dienst blijven. Aan het Utrechtsche dagblad is het volgende medegedeeld De oorzaken van de buitengewoon lage iuöht-tempera- iuur gedurende de maanden Mei en Junij laten zich wel is waar niet met eeiiige zekerheid aanwijzen maar toch kan men eenige gegronde gissingen daaromtrent opperen. Dat trouwens in den reg«l de temperatuur omstreeks het midden Vau Mei eene daling ondergaat, is eene dooi' jaren lang 'Voortgezette meteorologische waarnemingen wèl gestaafde ooderviuding al herstelt zich dan ook gewoonlijk de langzame stijging der ge middelde luchtwarmte tot iu Augustus sneller dan thans het geval is geweest. De professoren Capoccie te Na pels en Heis te Munster hebben nu geheel onafhan kelijk van elkander de ontdekking gedaan dat zich van 11 tot 13 Mei eeil meteoriïen-zwerm tusschen de zon en de aarde bevond. Zij zagen namelijk zeer tal rijke lichaampjes voorbij de zoii gaan soms vier of vijf te gelijk. Dat eenigén van dezen zich tamelijk dicht bij de aarde bevonden blijkt uit eene waarne. ming des eerstgenoemden. Toen hij zijnen kijker zoo gesteld haddat de zonsoppervlakte scherp gezien werd vertoonden zich eenige der bedoelde lichaampjes als zwarte vlekjes met nevelachtige omtrekken die eerst scherp werden nadat hij het oogglas iets had uitgetrokken. Elk dezer meteoriten maakt nu bij zijn overgang over 7e zonneschijf eene kleine eclips eii vermindert de hoeveelheid warmte die van de zon uaar de aarde straalt. Hierbij komt welligtdat deze ABONNEMEN T S-P li IJ S. Per drie maanden 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg lichaampjes zelve uit koudere streken van het heelal afkomstig ztyi en zoo warmte aan de aarde onttrekken. Uit eeno berekening van den abt R. Palb schijnt te bhjken dat deze meteoriten-zwerm in verband staat tot de komeet .Van Iialley. Eene tweede oorzaak van de daling der luchtempera- tuur in de laatste weken waarop pater Seeckine te Rome opmerkzaam heeft gemaakt is het groot getal der zonnevlekkenwelke zich terzelver tijd vertoond hebben Het is echter duidelijk datindien de beide ge noemde oorzaken een merkbaren invloed op do warmte onzer atmospheer hebben uitgeoefenddie invloed zich niet enkel over een gedeeltemaar over de geheele aardoppervlakte moet hebben uitgestrektiets dat eerst blijken kan wanneer ook de in audere wereld streken gedane waarnemingen zullen zijn bekend ge maakt. Er ia echter ook nog ëéliê fileer plaatselijk wer kende oorzaakdie hier in aanmerking kan komen namelijk de ijsvelden of ijsbergen die uit het hooge noorden in den Atlaniischen Oceaan naar zuidelijker streken afdrijveu en waardoor de zee en de naburige kusistreken worden afgekoeld. Men weetdat in het vorige jaar de kust Van Groen land buitengewoon dicht met ijs bezet is geweesten dat dit de oorzaak geweest is der mislukking van de Duitsche Noordpool-expeditie. Toen reeds heb ben sommigen de voorspelling gewaagddat men in het daarop volgende jaar een kouden voorzomer zoude hebbeneene voorspelling die wel bewaarheid is. J1 Maandag heeft op de stoolnhoot Cornelis de Witt die 's avonds ten 8 ure van Rotterdam naar Dordrecht voer, een brutale diefstal plaats gehad. Zeker te Dordrecht woonachtig persoon heeft van een schipperdie in de voorkajuit lag te slapen uit den zak weten te ontvreemden een som van f 860 aan bankpapier en specie. De dader heeft zich al spoe- dig uit de voeten weten te makenen vóórzien vaii zijn buit zich te Bolnes laten afzetten. Daar heeft hij de van Rotterdam komende Veulosche boot afge wacht met welke hij verdet naar Dordrecht is gevaren* Al zijn pogingen om zijn spoor te doen verliezen hebben evenwel niet gebaatwant jl. Woensdag heeft de Dordrechtsche policie hem te Rotterdam gearres teerd en naar zijn woonplaats overgebragt. Het groot ste gedeelte van het gestolene is terug gevonden. Bij de Donderdag plaats géhad hebbende begra fenis van Jan van ïtyswyck heeft zich het volgende incident- voorgedaan. Een der sprekers bij het graf de heer Buur mans sprak uit naam van de Interna tionale arbeidérsvereeniging en gebruikte onder ande ren de woorden ik vergeef aan van Rijswijk het kwaad dat hij aan de zaak der arbeiders berokkend heeft. Op deze woorden ontstond een opschudding waarvan het gevoler was dat de vertegenwoordiger der Interna tionale niet alleen de begraafplaats verlaten inaar ook zijn heil in de vlugt moest zoeken. Noch zijn -poging tot vlugt met eenè Vigelante, noch de béscherming van talrijke policie-agenten deden de woedende menigte van hare vervolging afzien welke zij tot aan de stad, waar BuurinRns in een huis de vlugt nam, voortzette na hem nog eerst op een veld eenige slagen toege bracht te hebben. Gisteren en eergisteren heeft de policie te Ant werpen de wijk en vooral de straat waarin de heer Dejaet woont door eeii veertig!al agenten doen bewa ken. Het Antweipsch blad I'Opinion vraagt waardoor deze policie-weelde gemotiveerd wordtwant de gau. sche bevolking was tegenwoordig bij de begrafenis van van Rijswyck dientengevolge waren volstrekt geen ou geregeldheden te duchten voor de woning van den heer Delaet. Het provinciaal geregtshof van Zuid-Hol land heeft jl. Zaterdag uitspraak gedaan in zake Jacob de Vletter. Na voorlezing van het arrestdat een geruiinen tijd heeft aangehouden is liij schuldig verklaard van het opzetten door redenentot rebbellie en mitsdien veroordeeld tot een tuchthuisstraf van tien jaren. Jl. Vrijdag avond had in de gemeente Alkmaar een droevig voorval plaats. Een op passend twintigjarig jonkman zoon eencr ge achte familie, met een zijner vrienden in litt kanaal bij de spoorwegbrug zwemmendewerd plotselijk door eene ongesteldheid overvallen. Hij was nog in staat zijn levensgevaar te kennen te geven en om hulp te roependoch niet spoedig genoeg kon daaraan gevolg' gegeven worden. De ongelukkige zonk naar de diepte en werd als lijk opgehaald. - Naar wij vernemen is jl. Vrijdag te Nieuwedieptengevolge van te weinige maat regelen van voorzorg, op nieuw ecu ongeluk gebeurd met het sebijfsebiotcn. Meii was bezig met oefeningen met geschut in sloepen terwijl op eenigen afstand een man bezig was met hot opzoeken van verschoten projectielen. Hetzij men geen seinvlaggen had uitgezetof dat men den man niet had gezien de ongelukkige kreeg een kogel in het beenhij is terstond naar het hospitaal vervoerd. „Een Eng'elschmau die met zijne familie ia het hotel Wellington te Vlissingen gelogeerd wasis jl. Vrijdag morgen op verzoek van een zijner landgenootenbijgestaan door den vice- consul alhieronder toezigt der policie gesteld en heeft eene huiszoeking moeten ondergaan Volgens gerucht zou hij zich schuldig gemaakt hebben aan frauduleus bankroet en is hij iu het bezit gevonden van een zeer aanzienlijk! somwaarvan een groot gedeeltein bankpapier onder de kleederen van een der dames verboi gen was. Hij is heden morgen onder btwakin; der polieie naar Rotterdam vertrokken." Jl. Maandag lieten eenige vreemde per sonen in den faubourg St. Marguerite te Lull twee beeren danseneen talrijk publiek om ringde als naar gewoonte de dierendie viij boosaardig gestemd waren tengevolge van di warmte en de vele kunstverrigtingen die hunn geleiders ben lieten verrigten. Na eenigen tiji kwam een persoondie m de herberg te vee moed gekregen bad, nader en begon een de beeren te slaan ouder het roepen van „g-ij zij A

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1