Zaterdag 10 Julij. SlerijlwB Maten en Gewiglen. fl0-. 55 M VOEISUAG Ei ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tij dingen t •- ZIERIKZEESCHE CODRA PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- es Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: AliONNE M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiëu daags te vorenvóór 10 ure 's morg De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Brengen ter kennis van de ijkpligtige ingezetenen dat tot liet herijken van alle gewigten lengtematen inhoudsmaten voor drooge waren 5 vochtmaten voor den handel in het groot en klein zoomede van de wissen en de strijkersdoor den heer Arrondissements ijker in deze gemeente zal worden gevaceerd in het gewone ijklokaal op bet Raadhuis van Maandag den 5 tot Zaturdag den 31 Julij aanstaande van des norgens 9 tot des namiddags 1 ure op alle werkdagen en worden belanghebbenden uitgènoodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niet tot op het einde daarvan te wachten waardoor ongelegenheid wordt veroorzaaktonder herinnering dat de Maten en Gewigten behoorlijk schoongemaakt tet herijking moeten worden aangeboden. Zierikzeeden 30 Jiinij 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. In aaiimeikiüg nemende datvolgens art 7 der ge meentewet de gewone tijd tot verkiezing der leden Ivan den Raad, is de derde Dingsdag der maand Julij lom té voorzien in de plaatsen der leden die met den volgenden eersten Dingsdag van September volgens |rooster moeten aftreden brengen ter openbare kennis dat de aftredende Raads leden zijn de heerèn H. G. MDLOCK HOUWER. Mr. B. C. CAU. R. KOOLE. Mr. J. MOOLENBURGH en D. B. P. ZUURDEEG. dat de verkiezing in deze gemeente mitsdien zal plaats hebben op Dingsdag den 20 Julij e. k. van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 ure op het Raadhuis waartoe aan iederen kiezer, minstens acht dagen te voren een brief van oproeping met ingesloten stembiljet, zal worden te huis bezorgdingevolge de wet. Zierikzee den 1 Julij 1869. De Burgemeester t B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders v&a.Zierikzee brengen ter openbare kennis dat tengevolge der niet aanneming door den heer Mr. W. C. de CRANE van zijne be noeming tot lid van den Raad dezer gemeente eene nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Dingsdag den 20 dezer maand van des morgens 9 tot des namiddags 5 ure in de bovenzaal op het Raadhuis alhier bij ongeteekende stembriefjes; gekleurdter onderscheiding van diewelke ten zelfden dage voor de verkiezing van vijf leden in den Gemeente-Raad zullen worden inge leverd en aan de kiezers te huis bezorgd. Zierikzee den 8 Julij 1869. De Burgemeester C.' J. FOKKER, Weth. 1. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS In de Nieuwe Middelburgsche Courant leest men het volgende Wij zijn in staat gesteld onderstaand gedeelte van een brief geschreven den 3 Junij 1869 aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Soembiug ter reede van Port Royal (Jamaica) aangaande het betreurenswaardige om komen van den kommandant van dat vaartuig den hoog ed. gestr. heer Phaff, kapt. luit. aan onze lezers mede tedeelen. Op onze terugreis naar Curapao van Havana alhier binnenloopende op den 31 Mei om steenkolen in te nemenwerd een officieel bezoek afgelegd bij den Nederlaudscken Consul te Kingston eene plaats aan de overzijde der baainagenoeg op een uur afstands van hier gelegen. Met 4 andere schepelingen ten 2 ure des namiddags in de giek zeilende terugkeerende viel omstreeks een kwartier na het afzeilen eene hevige windvlaag aan lijzijde in het zeilwaardoor de giek omsloeg en in de diepte verdween. Bewonderenswaar dige zelfverdediging en tegenwoordigheid van geest werd op dat hagchelijke oogenblik door den Komman dant aan den dag gelegd niettegenstaande de holle zee en de hevige wiud het gevaar zeer dreigend maak tentoen twee der matrozen die het best konden zwemmen hem wilden helpen riep hij hun toe „zorgt voor de anderendie niet goed zwemmen waarop hij zelf met kalmte en bedaardheid zich ontdeed van alle kleedingstukken die, het zwemmen konden be lemmeren. Geruimen tijd werden de andere schepe lingen door zijn voorbeeld en bemoedigende toespraken bijgestaanmaar nadat reeds twee matrozen in de diepte waren verdwenen werd waarschijnlijk een half uur na het omslaan der giek die bezielende stem niet meer vernomen. De plaatselijke gesteldheid der baai is oorzaakdat het ongeval onopgemerkt is gebleven en geene hulp van boord noch van den wal kon ver leend worden. Eerst ruim een en een kwart uur na het omslaan der giek arriveerde een zeilsloep waarin toevalligerwijs zich een Engelsche geneesheer op de plaats van het ongeluk bevond. Niet zonder gevaar werden door die sloep 2 der matrozen bijna uitgeput van vermoeijenis gered terwijl na eenigen tijd ook het ligchaam van den kommandant werd ontdekt en opgenomen. Geene teekenen van leven werden door gemelden geneesheer meer waargenomenonver wijld werden door hem pogingen ingesteld om den drenkeling bij te brep ,cn waarmede ua aankomst ,op de Soembiug met aile mogelijke liulpmiddelep en met adsisteiitie van meergcmelden geneesheer en den chef van het marine-hospitaal alhier werd voortgegaan tot dat zekere keuteekenen den noodlottigea afloop buiten allen twijfel stelden. Niets wat de kunst vermag mogt baten geene moeite is gespaard maar het was an ders .beschikt. Wij zullen niet beproeven te schetsen welk een ont zettende]; indruk dit treffend ongeluk op de officieren en alle verdere schepelingen van dezen bodem maakte. Geëerdgeacht en bemind door allen wegens zijne uit stekende eigenschappen, wordt onze kommandant door ons, allen diep betreurd ,en gevoelen wij ons allenals door een groot persoonlijk verlies getroffen. Ook van a'le autoriteiten alhier en te Kingston zijn vele blijken van deelname ondervonden. De Engelsche commodore Ph.illimore, die reeds persoonlijk onzen overste heeft Ieeren waardeeren heeft de teraardebestelling op den 2 Junij des namiddags ten 4 ure zoo plegtig en indrukwekkend mogelijk doen plaats hebben. Behalve onze geheele equipage namen alle beschikbare Engelsche officieren van zee- en landmagtbenevens een aanzien lijk detachement subalternen deel aan den lijkstoet het Engelsche vlaggeschip deed een saluutalle vlaggen zoowel te Port Royal als te Kingston waren halfstok, de treffende Engelsche gebeden werden op de begraaf plaats opgezegd de algemeene deelneming en aandoening waren zeer treffend, Nimmer heeft er te Port Royal eene zoo luisterrijke en indrukwekkende plegtigheid plaats gevonden. Een tijdelijk gedenkteeken met toe passelijk opschrift zal bet graf dekken van dezen braven zee-officier. In de Goessclie Courant leestmen De Gelderlander(Nieuwe Nijmeegsche Courant) die geen voorstander van de afschaffing van het dag bladzegel is-geweest, zegt, dat de nieuwsbladen met het ophpudeu van den stempeldruk ecu nieuw leven zijn ingestort en,eensklaps de dwergen de reuzen na doen, „Ieder blad wordt grooter ofschoon het eerder een steltloopen dan groei kan genoemd, worden en menige steltlooper het evenwigt zal kwijt raken om in het slijk teregt te komen." Wij,zijn verbaasd over het scherpzinnige denkbeeld van de Gelderlander maai nog meer over de inconsequentie van het blad, daar het zelf in een vergroot formaat verschijnt en doorzijn inhoud ons wel eenigzins een. voorstelling geeft van een jongen diena tien jaren nog eens zijn hansop aandoet. Zaturdag jl. had te Stolwijk een droevig voorval plaats. Het zoontje van een arbeider uit deze gemeente, 4 jaren oud, had het on geluk achterover in een emmer met kokend water te vallende moeder eenig huiswerk verrigtendeontdektehelaas te laat wat er in hare nabijheid voorviel. Het kind is tenge volge der bekomen brandwonden Zondagnacht overleden. - UitOirschot wordt aan de Noord-Braban tereen eigenaardig middel vermeld om zoowel de domaniale als particuliere tienden op te heffen. Veertien jaren geleden vormde zich daar eene commissiedie zich ten doel stelde om de tienden aan te koopen. Had men aan vankelijk met moeielijkheden tc kampen, lang zamerhand werd de zaak algemeen en binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop waren alle tienden in het bezit, der commissie. De gra nen werden uit de handhet stroo en kaf pu bliek verkocht. Binnen den tijd van 14 jaren was de som van f 140,000welke men tot den aankoop gebruiktein haar geheel aan de geldschieters teruggeven en tevens de interest voldaan. Bovendien is er nog een batig saldo van 2000, dat men ten algemeenen nutte zal kunnen besteden. De schrijver geeft dit middel te Oirsehot met zulk een gunstigen uitslag be proefd in overweging aan hen die tegen het tiendrecht bezwaar hebben en den landbouw van dien knellenden band willen ontlasten immers wel wordt de wet tot afkoopbaarstelling der tienden soms voorgedragenmaar telkens door de kamers verworpenen op deze wijze kan men onder de bestaande wetgeving zeer gemakkelijk dat gewenschte doel bereiken. Dezer dagen is voor den krijgsraad van Henegouwen eene zaak behandeld welke groote sensatie heeft verwekt. Het gold de teregtstelling van twee gebroeders, van fatsoenlijke familie en gunstige antecedenten, de eene tweede luitenant en de andere eerste luitenant van het regement jagersbeschuldigd de eerstevan op verschil lende tijdstippen in het koffijhuis alwaar hij zijn intrek had genomen geld uit de lade van de gelachkamer te hebben gestolen en de tweede van zijn broeder daarin bijgestaan en de wacht gehouden te hebben. De eerste beschuldigde is te dier zake tot eene gevangenisstraf van 1 jaar veroordeeldalsmede tot eene opsluiting van 14 dagen ia plaats van boete en vervallen verklaring van den militairen stand, terwijl de tweede is vrijgesproken. Eene ontzettende menigte woonde deteregtzittinghij en de uitspraak bragt een diepon indruk te weeg en deed den veroordeeldedie zich overigens zeer kalm had betoondin tranen uitbarsten. De veroordeelde heeft onmiddellijk appèl aangeteekend tegen dit vonnis en zijn broeder heeft eene actie tot schadevergoeding ingesteld tegen de eigenares van het koffijhuis, op grond dat deze hem valsclielïjk heeft beschuldigd. DUITS OII LAND. Eenige dagen geleden is van San-Fran- eisco te Berlijn aangekomen een Duitsch koop man in horologiendie behoord heeft tot de passagiers op den eersten personentrein van den Pacific-spoorweg. Niet meer dan 69 per sonen hadden den geheelen afstand van San-

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1