50 Woensdag 23 Junij. WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Publicatie. ,nsig i'ïd.i J! ZIERIEZEESCHE CIURA 1800 PB IJS DER AD VERTEN TI ËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 1—8 regels a 0,50 behalve bet zegelregt. VERSCHIJNT: ABONUEM ENTS-PRL) S. Per drie maanden f 2,00 - Franco per post 2,25. Inze' ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smor Uitslag der „Harddraverij." gehouden te Zierikzee op 22 Junij 1869. Voor paarden uit de eilanden Schouwen en Duiveland. Uitgeloofd1ste prijs een Chaistuig ter waarde van f 902e prijs een Zadel ter waarde van f 40 Hieraan hebben deelgenomen 14 paarden. Ie prijs behaald door het paard Madame bruine merrie 5 jaar, van den heer S. de Bruijne, Wz.te Noordwellebereden door hem zelve. 2e prijs behaald door het paard Kees, een vos ruinden beer C. M. BolleLz.te Haam stede, bereden door hem zelve. Voor paarden uit geheel Nederland. Uitge loofd een prijs van f 200 en eene premie door de gemeente Zierikzee f 50. Hieraan is deelgenomen door zes paarden. De prijs is behaald door het paard de Wisse, een bles bruin ruin van 12 jaarvan den keer C. Barendregt, te Barendrecht, bereden door J. de Boer, en de premie door het paard de Boereen zwarte ruin van 9 jaarvan den heer J. C. Metzte Waddinxveenbereden door J. Bos. Loting voor de Schutterij. Burgemeester eu Wethouders der Gemeente Zierikzeemaken bij deze aan de belanghebbenden bekend dat de alphabetische naamlijsten van de in geschrevenen voor de schutterij ter inzage van een iegelijk y.ulleu liggen op het Raadhuis dezer gemeente van Zaturdag den 12 Junij e. k. tot Zaturdag den 19 Junij daaraanvolgende ten einde een ieder in staat Jtoiide zijn om ingeval hem ecnige personen of om standigheden mogteu bekeud zijn die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten zulks aan het bestuur ken nelijk te maken. l)at de loting voor de schutterij tusschen de inge schrevenen van dezen jareklasse 1869 zal plaats hebben onder toezigt eener commissie uit het bestuurten Raadhuize dezer gemeenteop Zaturdag den 26 Juriij e. k. des namiddags ten 7 ure precies; wordende de belanghebbenden bij deze gelast zich ter plaatse en op dato vermeld te laten vinden ten einde aldaar voor de dienst der schutterij te lotenof zulks door behoorlijke bij de gedachte commissie bekende ge- magtigden te laten doen zullende voor hen die per soonlijk afwezend mogten blijven en zich hiet op vorenstaande wijzehebben doen vertegenwoordigen door een der leden van de commissie worden getrokken. Dat dadelijk na den afloop der loting, op voorschreven wijzeeene naloting zal plaats hebben, ten behoeve van diegenenwelke tot de loting verpligt zijnde buiten hun toedoen niet ouder dezelve mogten zijn be grepen geworden alsmede ten behoeve dergeneu welke ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende sedert de laatstvoorgaande inschrijving, in de gemeen ten zijn komen inwonenen der vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn. gevallen om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk de belanghebbende personenbij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken ter kennisse van de genoemde commissie te brengenmet aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee, den 10 Junk 1869. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 10 Junij. 1SG9. Be Burgemeester C. J. FOKKER Weth. 1. B. Be fung Secretaris LOEWER. GEBUREN-VERHOÖR. Burgemeester en Wethoudebs van Zierikzee roepen bij deze op allen die eenig bezwaar hebben intebrengeu tegen de uitoefening eener Smederij door FRANS de KOK in het huis wijk II no. 212, Beddeweeg om op Woensdag den 23 dezer maand- des middagsten Raadhuizj te verschijnen, wanneer her, geburen-verhoor is belegd ten einde in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzee den 16 Junij 1869. Be Burgemeester C. J. FOKKER, "Weth. 1. B. De fung. Secretaris LOE~V\ ER. Binnenlandsche Tijdingen Zierikzee 19 .Tunp. Gisteren had de onderwijzevs- vereenignig iu liet 2de en 3de schooldistrict, van Zeeland hier hare 26ste jaarvergadering onder presidium van deu schoolopziener dr. P. J. Andreïe. Behalve deze waren aanwezig de oud-schoolopzieners jhr. mr. M. J. S. Boeije cn mr J. C. E. baron van Lijnden, de voorstander J. Bierens en 44 hoofd- en hulponderwijzers- Van den inspecteur van het lager onderwijs iu Zeeland eu den schoolopziener van het 3de district was bericht ingekomen dat de eene door ongesteldheid de ander door huiselijke omstandigheden aan de vergadering geen deel kon nemen. Na eene korte openingstoespraak wern rekening ge daan werden verslagen uitgebracht van den staat en de werkzaamheden der gezelschappenvan den staat der oefenscholen in beide districten van de districts - boekerijen eu van de onderwijzers-spaarbank in het 2de distriet en werd liet herziene reglement vastgesteld. Vervolgens had eéu wedstrijd plaats tusschen 7 hulponderwijzers in het spreken vo.or de vuist over een spreekwoordhun bij deu aanvang der vergadering opgegeven. De prijs en premie werden behaald door de hulponderwijzers Razelius en van der Zalm. Verder werden belangrijke verslagen gelezen aangaande de schoolbibliotheeken waaruit bleekdat tot de op richting of instandhouding daarvan door vele onderwijzers met goed gevolg pogingen in het werk waren gesteld en dat de aanvankelijk verkregen uitkomsten zeer gun stig waren Over de middelen waardoor de uitbreiding dier verzamelingen kan worden verkregeneéne goede keus van werkjes gemakkelijk gemaakt en het gebruik doelmatig geregeld werd nog menig woord gesproken. Hierna werden eenige raaaselacbtigklinkende dicht regels vau Bilderdijk in hun verband verklaard en ontleed. Eindelijk werd in een uitmuntend bewerkt opstel door een der hoofdonderwijzers het zelfstandig naam woord besproken ten opzichte van zijne definitie, zijne vcrdeeling en de regels voor zijne geslachten. Een paar andere punten moesten om liet vergevorderd uur Wijven rusten. Reeds waren de werkzaamheden eens door de voor dracht van een drietal zangstukkeu afgewisseldzij werden nu met de uitvoering van een paar andere besloten. Na een kort genot van de vrije lucht plaatsten 46 der aanwezigen zich aan den vrieudeudischwaar menig warm of geestig woord eu menig liefelijk of roerend lied de spijzen kruidde. Voor eene wijle werd hier de zitting opgeheven om gevolg gevende aan eene beleefdheid van het bestuur der sociëteit „Farklust," zich op de iu baren tuin gegeven militaire muziek te vergasten. - Uit den Tielerwaart wordt geschreven Het koude weder werkt ongunstig op de veldgewassen. Gras zal men dit jaareven als in het voorgaande veel hebben. De perenboomen zijn goed geladen en beloven eene ruime opbrengst. De appelboomen daar entegen beloven weinig. Over het algemeen kan men over de aardappelen niet ïoemen. Vooral de vroege soorten zijn slecht opgekomen en komen zeker eene maand later aandan iu het vorige jaarwaardoor de bezitters van oude aardappelen nog goede zaken maken. Heden besteedt men 2,50 per mud. Een groote plaag heeft men in de tarwe ontdekt men dacht in bet voorjaar dat de muizen zoo goed als opgeruimd waren doch thans ondervindt mendat ze in groot getal aanwezig zijn. Op vele plaatsen ziet de tarwe er als afgemaaid uit enkomt er geen sterfte ouder dat lastige gedierte dan zal de tarweoogst voor het grootste deel hier mislukken. Uit Middelburg' meldt meu van 18 dezer: Niettegenstaande bet ongunstige weder beeft de tentoonstelling hier door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland gebonden, eergisteren, gisteren en heden nog. vele bezoekers tot zieb getrokken. De werk tuigen zijn door velen met groote belangstelling bezigtigd, en verscheidene daarvan onder anderen al de dorschwerktuigenzoowel die door stoom als die door paarden in beweging worden gebragt zijn verkocht. De tentoon stelling van vee kan niet als goed geslaagd worden aangemerktdaar het ongunstige weder velen van bet gevolg geveu aan bun plan tot inzending beeft terug gehouden. Drie staatkundige gevangenen te Parijs die op 15 Mei 11. oproerige kreten hadden aan geheven zijn nu reeds door de regtbank ge- vonnisd. De Tijd bevat eene aansporingtot do Nederlandsche jongelingschap gerigt, om bij de Zouaven dienst te nemen. Het blad zegt dat Rome in dringend gevaargrooter dan twee jaren geleden, verkeert. Het meldt verder dat de tallooze Zouaven, die toen naar Rome togenthansbun diensttijd geëindigd zijnde naar buis verlangenen bet corps zeer zou gedund worden. Nog één jaar slechts zal, volgeus bet zeggci van „de Tijddie hulp noodig zijnilai zullen de groote moeijelijkheden zijn doorgc' worsteld en overwonnen. Eenigen tijd geleden deelden de bladei van Antwerpen mededat. het lijk van eei1 meisje uit het water te Antwerpen was opge visebt. Aan hare kleedeven bleek betdat zij niet van deze streken was. Een schipper ver baaldedat hij deu avond te voren op he' oogenblikdat bij naar zijne kajuit ging eert1 man en vrouw langs bet water bad zien wau-j delen en eenige oogenblikken daarnatoon bij binnen de kajuit was, een dof geluid bad ge] boord. Boven komendezag hij niets meei' dan dat bet water in de nabijheid van zijn schip sterk geroerd en in beweging was. Men kon bier niet te weten komen wie bet nieisjtj wasmaar de Fransche nieuwspapieren nameiij het gebeurde over uit de dagbladen van Ant werpen en daarop wendde zieb een ingezeten der gemeente Civrywiens dochter sedert eenige dagen verdwenen was en die bet voorval gelezen bad, om inlichtingen tot bet gemeente- bestuur dier stad. Aau bet signalement en de, stalen der kleederenwelke bom gezonden werdenherkende de ongelukkige vader on - middellijk zijn kindwaarop hij aan de polic.ie i bekend maaktedat zijne dochter het dorp i verlaten had vergezeld van haren aanstaanden echtgenoot op den dag dat bet bruiloftsfeest moest plaats hebben. Bij zijn vertrek bad de bruidegom aan zijne vrienden gezegddat bij naar Parijs ging waar hij voor dringende zaken geroepen was en toen hij terngkeerdedat zijne bruid hem in de straten van Parijs verlaten had en hij haar sedert dien tijd niet meer had teruggezien. Dezer dagen werd bedoelde persoon in hechtenis genomen door de policie van Avesnes maar naauwelijks in de gevangenis gebragt beeft bij zieb door middel van ophanging* van bet leven beroofd en zich alzoo aan de mensehelijke justitie onttrokken. Zoo bet schijnt, bad hij reeds vroeger eene poging gedaanom zijne beminde van kant te maken en deze tot dat einde uitgenoodigd een togtje te Parijs op do Seine te doen, en was bet alleen aan do tegen woordigheid van geest van liet meisje te danken dat zij gered werd. Doorde Belgische regering is aan de post-directien medegedeelddat door de af schaffing van de zegelregten o^sgedrakte stukken in Nederlandmet 1 Julij geen zegelregten in Belgie mogen geheven worden van Nederl. bladen j of gedrukte stukken. j Bij den Belgischen senaat is een verzoek- 1 schrift ingekomenwaarbij verlangd wordt

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1