W°. 41 Zaterdag 12 Junij. WOENSDAG EN ZATERDAG 18(59 Besturen en Administration Schouwing op de Wegen. Publicatie. Binnenlandsehe Tijdingen ■*ktr- ZIERIKZEESCHE COU 'JPRIJS DER ADVERTENTIËN Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 1-8 regels a 0,50 bchaiv 3 bet zegeiregt. VERSCHIJNT: A B 0 N N E M E N T S-P RIJ S. Por drit maanden f 2,00 Franco per post 2,25. In/.on ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's niorg 'g Van af liet begin Julija. s. is de prijs der Zierikzeesclie Courant, een gulden vijf- en-twintig per Kwartaal; franco per post een gulden en vijftig ets. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken hekend dat op Woensdag den 23sten dezer maand eene a]gempr-ne sehomring zal plaats hebben over al de buurtwegen en voetpaden in deze gemeente en worden de wegpliotfigen of gelanden mitsdien aangezocht om ieder voor het zijne te zorgen dat op den bepaalden dag de wegen voetpaden sloote?iheulen en duikers in behoorlijken staat van onderhoud bevonden worden, overeenkomstig de bepalingen van het reglement op het beheeronderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie goedgekeurd bij Konink lijk besluit vau den 4 Augustus 1S38 no. 10b. En opdat niemand hiervan onwetendheid vooiwende, zal deze worden afgekondigd aangeplakt eu in de Courant geplaatst. Zierikzeeden 10 Junij 1809. De Burgemeester C. J, KOKKER Weth. l.B. De fung Secretaris LOEWER. Loting voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zierikzeemaken bij deze aan de belanghebbenden bekenddat de alphabetiscke naamlijsten van de in geschrevenen voor de schutterij ter inzage van een iegelijk zullen liggen, op het Raadhuis dezer gemeente van Zatnrdag den 12 Junij e. k. tot Zaturdag den 19 Junij daaraanvolgende ten eiude een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem eeuige personen of om standigheden mogten bekend zijn die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten zulks aan het bestuur ken nelijk te maken. Dat de loting voor de schutterij tusschen de inge schrevenen van dezen jare klasse 1869 zal plaats hebben ouder toezigt eener commissie uit het bestuurten Raadhuize dezer gemeenteop Zaturdag den 26 Junij e. k. des namiddags ten 7 ure precies wordende de belanghebbenden bij deze gelastzich ter plaatse en op dato vermeld te laten vinden ten einde aldaar voor de dienst der schutterij te loten, of zulks door behoorlijke bij de gedachte commissie bekende ge- magtigden te laten doen zullende voor heu die per soonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op vorenstaande wijzehebben doen vertegenwoordigen door een. der leden van de commissie worden getrokken. Dat dadelijk na den afloop der loting, op voorschreven 'wijzeeene naloting zal plaats hebben, ten behoeve van diegenen, welke tot de loting verpk'gt zijnde buiten hun toedoen niet onder dezelve mogten zijn be grepen geworden alsmede ten behoeve dergenen welke ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende 5 sedert de laatstvoorgaande inschrijving, in de gemeen" ten zijn komen inwonenen der vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen ziju gevallen om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk de belanghebbende personenbij de loting de gelegenheid zal worden opengesteldom de redenen van vrijstelling waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken ter kem.isse van de genoemde commissie te brengen met aanduiding van het artikel der wet en bet onderdeel van dien waarop zij huune reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eeuige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekon digd en aangeplakt waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Lierikzeeden 10 Junij 1869. En is biervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 10 Junij 1869. De Burqemeester C. J. KOKKER Weth. 1. B. De fung Secretaris LOEWER. Zierikzee, 11 Junij. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Ge- neraalin het hoofdkiesdistriet Zierikzeezijn ingeleverd 978; van onwaarde waren 21 stem briefjes. Het getal der geldig uitgebragte stemmen bedraagt alzoo 957. Van deze ver kreeg het altredend lid de heer J. J. van Kerkwijk 788de heer mr. D. van Weel 102 en A. Baron Schimmelpenninek van der Oije 39 terwijl de overige stemmen op verschillende personen zijn uitgebragtzoodat de heer J. J. van Kerkwijk is herkozen. Uitslag van de Verkiezingen voor het Lidmaatschap van de Tweede Kamer Rotterdam. Herkozen W. Virvuly Verbrugge met 1127 en F. W. C. Blom, met 1119 stemmen Zuidhorn. Herstemming tusschen mr. N. Olivier en den heer WierdaAppingadam. Herkozen dr. R. Westerkoff, met 969 stemmen; Win schoten. Herkozen dr. W. J. A. Jonekbloet, met 357 stemmen; Assen. Herkozen mr. L. Oldenhuis Gratama, met 637 stemmenLeeuwar den. Herkozen S. Hingstmet 1230 stemmen Zwolle. Gekozen jhr. mr. J. A. Sandberg, jr. met 1094 stemmen Almelo. Herkozen mr. G M. van der'Linden, met 1053 stemmen; Arn hem. Herkozen mr. W. H. Dullert, met 1181 stemmenNijmegen. Herkozen mr. C. J. A. Heydenrijckmet 1289 stemmen Amersfoort. Gekozen jhr. mr. J. W. van Loon, met 850 stemmenUtrecht. Herkozen E. du Marchie van Voorthuijsenmet 856 stemmen Hoorn. Gekozen jhr. mr. D. van Akerlakenmet 1342 stemmenHaarlem. Herkozen mr. C. J. F. Mirandollemet 862 stemmenHaarlemmer meer. Herstemming tusschen de heeren jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenurg en mr. J. J. W. van der Biessen Amsterdam. Gekozen T. J. Stieltjesmet 1524mr. J. Heemskerk Bz. met 1493 en mr. M. J. de Langemet 1360 stemmen Leiden. Herstemming tusschen mr. II. A. Neeb en P. A. baron Taets van Amerongen Gouda. Herstemming tusschen jhr. mr. W. M. de Brauw en de heer BosschaDelft. Herkozen J. L. Nierstrasz C.Jz.met 1045 stem. Brielle. Gekozen dr K. A. Rombaehmet 567 stemmen 's-Gravenhage. Herkozen jhr. C. A. van Sypesteynmet 801 stemmen; Dordrecht. Herkozen mr. P. Blussé van Oud-Alblasmet 1000 stemmen Gorincbem. Herkozen J. Heems kerk Az.met 1088 stemmen Tilburg. Herko zen j hr. mr. J. B. A. J. M. Verheijcn met 1298 stemmen; Eindhoven.Herkozen mr. J. B. Bots, met 980 stemmen Maastricht. Herkozen jhr.mr. P. T van der Maesen de Sombreff, met 1005 stemmen 's Bosch. Herkozen mr. F. J. E. van Zinnicq Bergmanmet 1574 stemmenBreda. Gekozen mr. A. F. X. Luyben met 1855 stem. Zutphen. Herkozen mr. L. E. Lentingmet 1379 stemmen Deventer. Herkozen mr. G. Dumbar, met 1242 stemmen; Roermond. Her stemming tusschen de heeren Arnoldts en Pijls Sneek. Herkozen mr. S. S. Wybengamet 1552 en gekozen mr. W. H. Idzerdamet 1527 stem. Tiel. Gekozen mr. J. J. Hasselman met 1055 en mr. C. T. baron van Lynden van Sandeu- burg, met 1052 stemmen; Boxmeer. Gekozen, mr. J. H. L. Haffmansmet 1642 stemmeu Dolckum. Herkozen jhr. mr. van Beyma thoe KingmaMiddelburg. Herkozen mr. D. van Eek. Hoe gevaarlijk de groene papieren gordijneu dik wijls ziju is onlangs weer gebleken. Eene jonge dame uit X. logeerde eeuige dagen te G. en vertrok van daar naar A. Daar bleek liet spoedig aan haren gast heer (een geneesheer! dat zij alle symptomen eener vergiftiging door inademing eener met arsenic-deelen bezwangerde lucht vertoonde. Onverwijld werden alle maatregelen genomen die met goed gevolg wer den bekroond hoewel het bleek dat er slechts zeer weinig tijd ware te verliezen geweest. De kamer waar de dame te X had gelogeerd was met de bedoelde gor dijnen behangen. "Voor de waarheid van dit berigt waaroij de namen kieschheidshalve zijn weggelaten wordt ten volle ingestaan. Ook dezer dagen is te TJtreeht een geval medegedeeld waarbij een paar per sonen zich lijdende gevoelden en 't bleekdat het groen behangsel der kamer arsenicum bevatte. Dat behangsel had reeds jaren naar 'tscheen gediend, eD vroegere bewoners hadden er dus welligt ook onbe wust door geleden. (U. D.) Een treffend voorval is in de afgeloopen week ta Weill (graafschap Zutphen) gebeurd. Bij het be gin van een onweder miste een landbouwer vader van een talrijk gezin een zijner kinderen. Hij zocht het opvond het spoedig en keerde met liet knaapje naar zijne woning terug. Het onweder duurde intns- schen voort. Op eens trof de bliksem den landman en doodde hem. Het kinddat hij aan de hand met zich voerde ziet zijnen vader op den grond storten eu blijft zelf ongedeerd. Aan een particulieren brief gedagtcekend Reede Padang 14 April jl. en geschreven aan boord van Zr. Ms. stoomschip Borneoontleent, men de volgende bijzonderheden omtrent een kruistogt ten westen van Sumatra, waarop ge noemd stoomschip het Fransche koopvaardijschip Tamaris met 300. Chiueselie koelies aan boord in opstandopgespoord en op sleeptouw naar Padang gevoerd heeft. Het koopvaardijschip was op reis van China naar Cuba eu de opstand drie dagen buiten Straat Sunda onder de koelies uitgebroken. Bij een gevecht tusschen deze laatsten en de equipage waren 40 koelies gesneuveld. De equipage had daarop bet schip verlaten doch de gezagvoerder was door de koelies genood zaakt aan boord te blijven om het schip t.e sturen. Bij de aankomst der equipage te Ba tavia in 't begin van Maart gingen al de daar aanwezige oorlogschepen op het Fransche vaar tuig kruisen, doch tevergeefs. Toen de korn- mandant van den Borneo den 4 April van het gebeurde berigt ontving besloot ook hij dadelijk een kans te wagen. Den volgenden morgen vroeg was het schip onder stoom. Alle plaatsen werden aangedaan en el vaartuig 't. welk men ontmoette aangehouden tot dat men reeds op den middag van den derden dagtengevolge eener aanwijzing van een visseher, het koop vaardijschip op het spoor kwam. Bij nadering zag men het dek gevuld met Chinezen. Het vaartuig beesch eerst de vlagen wel de Fransche toen het daartoe door een kanonschot van de Borneo werd aangespoord. Nadat alles tot een gevecht gereed gemaakt was, de stukken met schroot geladen en ge- rigten twee pelotons op de raderkast geplaatst waren, bleef de Borneo eenigè oogenblikken boord aan boord van den Tamaris liggen. Middelerwijl liet men alle Chinezen die in het ruim zaten op het dek komen. Toen de ge wapende barkas van den Borneo daarop aan boord kwam werden zij allen genoodzaakt zich over te geven. Onmiddellijk werden zij be neden in het schip opgeslotende luiken ge grendeld en bij ieder luik twee schildwachten met geladen geweren geplaatst. Een detache ment van 25 matrozen en mariniers met een officier werd aan boord gegeven en het schip op sleeptouw genomen. Tengevolge van sleeht. weer en. hooge zeeën, (herhaalde malen braken de trossen en zelfs een ketting) gelukte het. eerst den derden dag het schip ter reede van Padang te brengen. Geheel Padang liep schier uit en het dek van den Borneo was vol men- schen die hun gelukwenschingen kwamen aan bieden. Het kapitaal 't welk de Tamaris ver tegenwoordigt berekent men daar op f 80,000 fi 100,000. Jammer dat de gezagvoerder

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1