I N°. Woensdag 9 Junij. 46 1869 WOENSDAGEN ZATERDAG. xr Besturen en Ad in inistratiën Bekendmaking. Afkondiging. Binnenlaudsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen f I _A/^. ZIERÏIZEESCHE COU "vr- ■vtf* PRIJS DER ADYERTENHÈN Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- on Dood- berigtenvau 1—8 regels a 0,50 behalv i bet zcgeiregt. V E It S C H IJ N T ABONNEMEN TS-1'RIJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding dor Advertentiën daags te voren vóór 10 ure 's morg Van af bet begin Julija. s. is de prijs der Zierikzeescbe Courant, een gulden vijf- «n-twintig per kwartaal; franco per posteen gulden en vijftig- ets. -L De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend cUt "tengevolge van het genomen ontslag door den heer Mr. W. C. de CliANE als lid van don Raad de»er gemeente de verkiezing van één lid zal plaats hebben op Vrijdag den 2 Julij aanstaandevan des morgeus wegen tot des namiddags vijf urein de bovenzaal op het Raadhuis alhierwaartoe den Kiezers een oproe- pings-brief met -ingesloten stembiljet- zal. worden. te huis bezorgd. Zierikzeeden 4 Junij 1869. J. L. de JONGEM eth. 1. B De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat de kohieren voor de belasting op het personeel Voljaafs regt no. 8 en drie maanhen regt no. 9 van deze gemeentedienstjaar 186869 den 25 Mei jl. door den heer Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaardop heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter fine van invorderingen dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voette voldoen. Zierikzeeden 4 Junij 1869. J. L. de JONGE Weth. 1. B. Zierikzee 8 Junij 1869. Van dé 257 kiezers voor leden van de Tweede Kamer alhier hebben voor de keuze op heden 189 hun stembriefje ingeleverd. - De walvisch te Neuzen thans ontleed heeft opgebragt 17vaten spek, tot traan bestemd, ieder vat gemiddeld van ongeveer 850 kannen inhoud. Het ge raamte dat per spoor naar Leuven is vervoerd om aldaar gezuiverd en later in de diergaarde te Gent geplaatst te worden bedroeg netto een gewigt van 2000 Nederl. ponden. Voor eenige dagen moet te Arnhem een vrij zonderlinge wijze van afrekening hebben plaats gehad. Een Israëlitisch kleermakerdie meende een geringe som te vorderen te hebben van een zijner stadgenooten begaf zich met do quitantie naar diens woning en werd binnengelaten. Daar, zoo loopt het gerucht zon hij door een drietal personen zóó zijn toegetakeld, dat hij nog ouder geneeskundige behandeling moet zijn. Degenendie hem mishandelen moeten toch later van gedachte zijn. geworden, dat klappen en schoppen geen gangbare wettige munt in Nederland zijn althans zij zijn zegt mennaar het buitenland vertrokkenomdat de justitie de preteniie van den kleermaker overnam en nu met hen een rekening courant zou hebben geopend. - De arrondissements-regtbank te Amsterdam fka- mcr van burgerlijke regtzaken) heeft jl. Dingsdag bij eindvonnis eene beslissing genomen in de bekende pi- rouettenquaestie tusschen mevr. Besnard en den direc teur van het cirqüe-Carré. In verband met het deskundig onderzoek van den heer Wollschlager en de getuigen verhooren besliste de regtbank in het voordeel van mevr. Besnard en is de heer Carré veroordeeld tot betaling der volle gage en alle kosten der gevoerde procedures* Woensdag nacht is ten huize van baron van Nispen, te 's Heereuberg (Gelderland), een brutale diefstal gepleegd. Maandag was daar naar den vogel geschoten. De zoon van genoemden baron werd ko ning en de vader gaf aan alle famieliedeudorpelingen en bedienden een algemeen feest. Een door twee ■dienstmeiden daartoe aangenomen mail zou inmiddels op het huis van den baron passen. Deze persoon nam echter de gelegenheid waar en ontvreemde voor plus minus'/ 400-0 aan goud en juweeleu. Hij is thans voortvlugtig. Men schrijft uit Balk De voordeelenwelke het maken van boter en kaas opleveren zijn welligt in Friesland nog grooter dan elders. Het volgende kan daarvan tot voorbeeld dienen. Onlangs kwam hier bij een particulier die gaarne geld tegen lage rente in deposito neemt een boer van Tjerkguastmet het verzoek of bedoelde parti culier van hem wat geld wilde nemen dat hij had liggen cn waarmede hij toch niets kon doen. Op het antwoord van ja maar dat hij niet minder'wilde nemen dan f 300 aan kapitaalen niet meer gaf dan 2% a 3% rente, repliceerde de boer dat dit genoeg was daar hij er toch niets aan had en wat de som betrof hij kon niet precies zeggen hoeveel hij had maar/ 300 zon 't wel wezen. Op den dag voor de in ontvangst neming bepaald hield de boer met kar en wagen voor het huis van den particulier stilen verzocht diens knechthem te helpen aan het aftillen van eene kist. Het bleek dadelijk, dat er sterker hulp noodig was om de zware kist in huis te brengen. Eindelijk was ook dit in orde en werd de som ge teld die de bank en muntbiljetten medegerekend veertigduizend ^anderen zeggen zestigduizend) gulden bedroeg. Het was botergeld van nog geen jaar. De zelfde mandie zulk een kapitaal overlegt en het tegen zoo lage rente zonder eenige andere zekerheid dan een repu uitzette, betaalt behalve grondbelasting, nagenoeg niets aan belasting en zou geen f 50 dur ven wagen in eene onderneming van nijverheidhan del of scheepvaart. Deze is geenc uitzondering maar één onder velen. Een toeval heeft als tegengif van den phosphorus doen ontdekken de terpentijndie in aanmerkelijke hoeveelheid ingenomen, de werking van het phosphorns-gif neutraliseert. Zekere Max Koenitz, oud 20 ii 22 jaren, geboren te Meiningenlaatst handelsbediende bij den heer Carl Friedenthal te Pest, heeft zich den 18 Mei jl. heimelijk verwijderd met eene som van 33,000 ten nadeele van ge noemden heer. Voor de terugbezorging dier som is eene beloouing van f 1000 uitgeloofd- De commissaris vaii policie te Veulo verzoekt bij ontdekking berigten deelt mededat eene photographic rati Koenitz aan zijn bureau ter beschikking ligt, Uit Beesd wordt geschreven „Gisteren ontstond ook hier eene gréve onder de werkliedendie arbeiden aan het heiwerk voor de nieuwe stoommachine die onder Marien - weerd aan de bisschopssluisten behoeve van de polders Beusiehem en Zoelmondwordt daargesteld. Ten getale van 80 staakten zij het werkvorderden hooger dagloon eu be dreigden degenendie het werkzonder eenige verhooging van daggeldzouden voortzetten. De aannemerdie zijn werk op een' bepaalden tijd moet afleverenmoest met hen onderhan delen, en heeft eindelijk moeten bewilligen in eenige verhooging van dagloon. DUIÏSdHLAND. In een der Duitseke bladen wordt de aandacht gevestigd op de gewoonte van vele vrouwen en meisjes om bij het verrigten van naaiwerk hot garen af te bijtenof soms den draad een poos in den mond te houdenzoo danig dat het daarin aanwezige vocht met do verfstof van het garen wordt vermengd. De reden waarom daarop wordt gewezen, ligt hierin dat blijkens gedane onderzoekingenin do zwarte naaizijde 18 percent loodoxyde is opge nomen hetwelk in de DuitscheBelgische Fransche en Zwitserseko fabrieken daarin ver werkt wordtom het garen zwaarder te maken. Uit Alexandrie meldt menDe heer Powell, die in Abyssinië eene jagtpartij had ondernomenis door do inboorlingen vermoord met zijne vrouw en kinderenzijne bedienden en twee zendelingen. FRANKS IJ K. De beroemde doctor Velpeau, onlangste Parijs overleden-, had er steeds schik inzijne veelvuldige wederwaardigheden aan zijne vrien den mede te deelen. Zoo verhaalde hij eens, dat hij in zijne jeugd geroepen werd bij een vijfjarig kinddank zij eene gevaarlijke maar gelukkig volbragte operatiebleef het kind in 't leven. De schatrijke ouders waren onuitspre kelijk gelukkig maar kwamen met geen geld voor den dag en Velpeaudie hard om geld verlegen wasdurfde er niet om vragen. Hij zette zijn visites nog eenigen tijd voort. Eens toen hij vertrekken wilde, trad de mosder van het kind op hem toebood hem een door haar zelf geborduurd zakboekje aan, met de bede, het ter herinnering aan de gelukkige herstelling van haar zoon te willen aannemen. Velpeau kon eene opwelling van misnoegen niet onder drukken zonder hot geborduurde boekske dadelijk aan te nemen liet hij zich eeuigzins spijtig ontvallen dat hij zoo vrij zou zijn zijne rekening aan te bieden. Mevrouw (gekwetst) „Hoeveel bedraagt uwe rekening Wees zoo goed en vraag ruim en in ronde som Velpeau „Vijf duizend francs." Zonder een woord te spreken maakt mevrouw het geborduurde zakboekje open neemt or tien duizend francs uit, betaalt Velpeau daarvan vijfduizend en steekt bet boekje met de overige vijfduizend francs weder in den zak. AVie geheel onthutst den aftogt blies't was ATelpeau Het volgende feit bewijst den ijver, doo r do plattelandbewoners van Frankrijk bij gelegen heid van de jongste verkiezingen voor liet wetgevend ligchaam aan den dag gelegd. Een dor kiezers van het dorp Verdenie, gemeente van St. Germain des Prés, Jean Metayer ge naamdheeft ondanks zijn lOójarigeu ouderdom (hij is in 1764 geborenj zijne burgerpligtèu vervuld. Alen wierp hem zijn hoogen ouderdom tegen „Geen ouderdom kan mij weerhouden ik moet stemmen, ik zal stemmen." Hij begaf zich op weg en wandelde naar het op anderhalve mijl afstand gelegen stembureau. liet ware te weuschendat ook de Nedorlaudsche kiezers met een dergelijkcu ijver bezield waren op den gewigtigen dagdie aanstaande is. Bij de jongste onlusten te Toulouse werd een jongeling Van nog geen 20 jaren zwaar gekwetst. De soldaat, dien hij verzocht had-om hem van de oone naar de andere straat te laten passeren stiet hem zonder eenige omstandigheden de bayonet in do borst, en doorboorde zijne longen dermate, dat er aan geene redding te denken valt. Maandag avond hebben te St.-Etienne bij gelegenheid der verkiezing-en ernstige rustver storingen plaats gehad. Eene bendedie do roode vlag bad opgestoken en onder het zin gen der Marseillaise en met de kreten leven de Rooden weg mot do Jesuiten door de stad trok, heeft een begin gemaakt met het kollegie der Jesuiten in brand te steken. In het school lokaal werd alles vernieldde directeur werd met stokslagen mishandeld en de glazen der kapel werden ingeslagen. De oploop hield den gansehen nacht aan. Door de houding der overheden en der gewapende magt werd de geheele plundering van het kollegie belet. Er zijn een aantal persoueu iu hechtenis genomen. ;n ■g _JÊÊ

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1