'N°. 44 Woensdag 2 Junij. 1869 WOENSDAGEN ZATERDAG. i ïiinnenlaiidsuhe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen "U ZIERIEZEESCHE PRIJS DER ADVERTEN^IËN- Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- ea Dood- berigtenvan 1—8 regels 4 0,50 belialvo het zegelregt. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Een curieus geval doet ziek te Ellewoutsdijk voor op het gebied der kerkelijke administratie. Kerkvoogden der hervormde gemeente aldaar namen onlangs het besluitom den kerkelijken ontvanger A. Postmus uit die betrekking te ontslaanen benoemden in zijne plaats den beer F. "W. Prumers. Laatstgenoemde nam die betrekking aan maar eerstgenoemde nam zijn ont slag niet aan aangezien bij dat ontslag in strijd achtte met de acte zijner benoeming die de bepaling inhoudt dat hij alleen dan wanneer' bij in strijd handelt met het reglement zal kunnen ontslagen worden en van dit laatste niets gebleken was. Het gevolg hiervan is dat bier thans twee kerkelijke ontvangers zijndie beide zich beijveren om hunne funcfiën uit te oefenen. Uit den aard der zaak geeft dit aanleiding nu eens tot komieke dan weder tot meer ernstige botsingen. Het laat zich aanzien dat ten slotte alleen de regtbank aan deze ongeregeldheid een einde zal kunnen maken. (Goescbe Ct.) DetBaagsche kermisbezoekers zullen zich zeker herinneren dat door de bedienden van de Salon amu sant van Theodore Ljon aan menigeen adreskaarten werden ter band. gesteld in den vorm van een bank- biljet van ƒ100. Ter waarschuwing nu van bet publiek kan berigt wordendat een inwoner der residentie dezer dagen het slagtoffer is geworden van deze aar digheid daar bet aan een onbekend persoon gelukt is een dergelijk nagemaakt bankpapier bij hem te wis selen. Hoewel bij bet bedrog betrekkelijk spoedig ontdekte is men nog niet op het spoor van den da der kunnengeraken. De policie doet steeds ijverig onderzoek. Het bankbiljet is overigens geheel in den vorm en rangschikking van een echt,, maar bet op schrift verschilt in dier voege„Salon amusant de Tbepdore Lyonhonderd gulden voor diegenedie de salon 100,000 maal bezocht heeftFransche Duit- scbe ,eu Engelscbe artisten. Alle avonden afwisselende voorstellingen. Tous les soirs des representations va- riées." Nog werd in den loop dezer week getracht een „Ne- derlandschen wensch" in den vorm van een banknoot van f 40 in te wisselen. TVij berinneren dat in on derscheidene nommers van het Pólicteblad de aandacht van het publiek op deze gezigtbedriegende papieren is gevestigd. (A. Ct.) De ijverige firma Martin Kaufman Co. te Rotterdamaan wie men reeds de eerste invoering van onderscheidene nuttige machines hier te lande te danken heeft', is thans weder de eerste iuvoerder - van bet „knalsignaalter voorkoming van onheilen op de spoorwegen. Deze uitvinding strekt om te voorzien in bet gebrekkige der bestaande signalen. Immers ktin'. neu de treinvoerders dikwerf s' nachts bij bevigen wind of mistig wederde seinlichten naauwelijks on derscheiden noch op den weg geplaatste lantaarns noch vlaggen of andere teekens bij dag zien een da delijk werkend duidelijk en hoorbaar teeken waB dus bier het meest wenscbeiijk. Het „kualsignaal" is een klein en eenvoudig voorwerpbestaande uit twee van metaal in elkander gesoldeerde bolvormige platen waar achter eene veer in den vorm van den buitenkant eener spoorwegrail de tusscbenruimte dezer bolvormige platen is gevuld met een van gegoten ijzer daarin ge- soldeerden regtstaanden drietand op ieder dezer tanden nu is eene percussiedop geplaatst en bet overige ge deelte met kruid enz. gevuld. Zij hebben nagenoeg de grootte van 5Ned duim en iedere knal of signaal kost slechts eenige centen. Het „kualsignaal" wordt door genoemde veer op de rail bevestigdde signalen worden door hoeveelheden en korter of spoediger op elkander volgende knallen of schoten aangeduid dat knallen, geschiedt door de1 zwaartedrukking op de percussionswelke van bunnen kant weder bet kruid doen ontbrandenzoodra er een locomotief of waggon-overheen gaat. Men verzekert dat deze knalsignalen bet eerst bier te lando op de trajecten van den Nederlandschen Rbijnspoorweg zullen worden toegepast. Men schrijft uit Twenthe„Het groot e feit der afgeloopen week is voorzeker het staken van betaling van het huis S. en G. Dijk te Hengeloiabrikanten van bonte weefgoederen. Niet minder dan 220 werklieden binnen Hengelo en ongeveer 300 handwevers buiten die plaats zijn dientengevolge thans zonder arbeid en kunnen zekerdaar de fabricage van bontgoed in de laatste twee jaren zeer slechte resultaten oplevert, van de andere fabriekanten hier in de streek geen werk krijgen. Omtrent het tekort, loopen verschillende geruchten. Sommigen spreken van 350 mille, anderen juist van de helftzeker is het dat de Twentsohe bank voor 40 a 45 mille en dè Rotterdamscke bank voor 45 of volgens anderen voor 100 mille (loopende accepten daaronder begrepen) er in betrokken zijn. De vader van den chef der firma, die door steeds te dekken totaal arm is geworden na een fortuin van 3 ton bezeten te hebben en die in de vorige week nog zijne laatste Russen aan zijn zoon gaf, is krankzinnig geworden. Men beweert dat een der crediteuren aan Dijk dit alternatief steldeóf uw vader moet zich verbinden afstand te doen van al zijne regten op uwe firmaóf ik laat u failleeren. Is dat menschelijk tegenover een ongelukkig handelaardie al zijne zakenzooals ze reilen en zeilen, aan zijne crediteuren wil afstaan. (Gron. Ct.) Ten bewijze dat luchtige ruime schoollo kalen van grooten invloed zijn op den gezond heidstoestand der leerlingen wordt uitdegemeenle Berlikum in Friesland berigt, dat nu sedert vier jarenna de opening van een nieuw schoollokaal geen der schoolgaande kinderen is overledenterwijl er in de vier jaren de voor toen men zich met een bekrompen lokaal moest behelpen29 scholieren zijn ge storven. Al mogen nu misschien ook andere oorzaken medegewerkt hebbenhet verschil is toch groot genoeg, om de aandacht van de gemeentebesturen op dit feit te vestigen. Uit Neuzen meldt men van 29 Mëi „Men is thans begonnen met de snijding van den walvisch, wiens geraamte is aange- kochtvoorde diergaarde te Gent. Tot Donderdag avond voor het publiek ter bezigtiging gesteld, tegen betaling van 10 cent per persoonheeft hij nog een niet onaardig sommetje van onge veer 370 voor de eigenaars opgebragt. Uit de provincie Óost-Vlaanderen zijn velen per spoor gekomen voornamelijk de twee laatste dagende voormiddagtrein van Donderdag bragt ons 213 passagiers, grootendëels nieuws gierigen om den walvisch te bez igtigen zoo dat niet alleen de koopersmaar ook de nering doende ingezetenen van Neuzen reden tot tevredenheid hebben." Uit den Helder meldt men van 26 Mei. Als eene bevestiging van het Hollaudsch spreek woord „bergen ontmoeten elkander nooitmaar wel menschendeelen wij mede, dat zich onder de kolonialenaan boord van de Insulinde, gisteren naar Indie vertrokken twee soldaten bevondendie in betrekking van officieren der artilleriebij Iiöniggratz tegenover elkander hadden gestaanen die nu in de niet benijdens waardige positie van koloniaaleikander weder aan boord van de Insulinde ontmoetten. Behahat die Oostenrijker en Pruiswaren er nog een Franschman en Belg onder dat detachement, die eveneens in hun vaderland officieren van het leger waren geweest. Uit Haarlem schrijft men van 24 Mei In de laatste jaren is onze groote paardenmarkt die in het laatst van Julij gehouden wordt belangrijk uitgebreid door de vele en schoone paardendie hier in den omtrek gefokt en gretig aan buitenlandsche kooplieden verkocht worden. Om die markt nog verdere uitbreiding te geven, heeft de afdeeling Haarlem en om streken van de Hollandsche maatschappij van landbouw besloten op het voorbeeld van Frank fort 20,000 loten uit te gevena f 1 per stuk, om voor het bedrag paarden en rijtuigen, enz. aan te koopen en te verloten. Men vleit zich daardoor van deze marktevenals in Frankfort, een Europeesche markt te zien groeijen. G R O O T - B R I T T A N N I E N Ten einde koningin Victoria het reizen per spoor naar Schotland zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te makenhebben de directeuren van de Londen- en Western Railway company twee prachtige salon-rijtuigen doen vervaardigendie ieder 30 voet lang8 voet breed en omstreeks 7 voet hoog zijn. Een kort met elastiek hekleed portaalvan ongeveer 1voet lengtescheidt de beide salonsdie eene suite vau 60 voet lengte vormen. De voorste wagen is met blaauwe zijde gevoerd, terwijl canapé en .stoelen met dezelfde stof overtrokken zijn. Alleen het verhemelte van het rijtuig is met witte zijde bekleed. Voor den salon bevindt zich een vertrek ten dienste van de heeren van Hr. Ms. gevolgdie door de koningin ieder oogenblik ontboden kunnen worden. Het rijtuig dat tot slaapvertrek is in- gerigfcis door het 1 Va voet lange portaal van den salon gescheidenin twee afdeelingen ver deeld, bevat het eene twee smaakvolle bed steden voor de koningin en prinses Louise, ter wijl het andere gedeelte bestemd is voor het verblijf van de hofdames. Voorts behoort nog tot het comfort van de inrigfcing een elecfcrisch communicatie-middel tussehen de koninklijke passagiers en de conducteurs van den trein. Aan de Kiezers De Algemeene Kiesvereeniging in Nederland neemt de vrijheid voor de keuze op 8 Junij e. k. van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan de Kiezers de navolgende personen voor de daarbij ge noemde Kiesdistricten aan te bevelen Assen mr. W. B. S. Boeles Leeuwa-den mr. H. AlbardaSneek, mr. J. Bieruma Oosting en jhr. J. A. Lycklama a NyeholtDockum U. Baron thoe Schwartzenbcrg en HohenlandsberG:Zwolle mr. J. \V. Gefken Almelo, mr. R. J, Graaf Schimmelpen - ninckDeventer mr. G. A. Vos de Wael Zntplien mr. "W. A. A. J. baron SchimmeJpenninck van der Oije Arnhem jhr. mr. J. W. van Loon Nijmegen mr. C. J. A. HeijdenrijckTiel J. J. Hasselman en mr. C. T. Baron van Lyndeu van Sandenburg Amersfoort, mr. J. K. Baron van Goltstein Utrechtmr, E. du Marcfiie van Vóorfhuijseu Ilooru mr. E. II. 's Jacob Alkmaar jhr. mr. C. van Eoreest Daarlcmmermeer mr. C. CockAmsterdam rar. M. J. Pijnappel en' G. C. C. Pels Rijoken Leiden P. R. Baron Taets vau Amerongen Gouda jhr. mr. W. M. de Brauw Delft J. L. Nierstrasz CJzn. 'sïïage jhr. C. A. van Sijpe- steijn Dordrecht, mr. W. WiutgensGorinchera mr. J. HeemskerkAz. Middelburgjhr. mr. J. G. H van Tets van Goudriaan Zierikzee mr. D. van "Weel, Az. Breda, mr. A. E. X. Luijbeu Tilburg, jhr. J. B. A. J. M. Verheijen Boxmeer mr. J. H L. Baffmans 's Bosch, mr. E. J. E. van Zinnicq Bergmann Roer mond J. H. Arnoldls. De kiesvereeuiging meentna gepleegd overleg met verschillende lokale kiesvereenigingen dat de hier genoemde personen boven anderen in aanmerking mo gen komen. Het hoog gewigt der aanstaande verkiezingen wordt door de meeste kiezers beseft; des te meer is het ook pligt dat niemand van de stembus wegulijve. Niet te zeer kan gewaarschuwd worden tegen alle ongetcekende aanbevelingen van kandidaten tegen allerlei anonyme geschriftenbilletten en vertoogen die zijn naam niet durft noemen heeft zelden een goed doel voor oogen. Waarom de vereeniging deze mannen aanbeveelt eu daarbij van de aftredenden velen niet P Ziet hier kor- telijk de reden. Onder de aftredenden, wier herkiezing niet wordt aanbevolen zijn vele kundigehoogst achtingwaardige mannen van allen moge getuigd worden dat zij naar beste weten en innige overtuiging hun taak tot hiertoe hebben volbragt het is noodig dat duidelijk blijke hoe de Natie niet verlangtdat worde voortgegaan op den weg-langs welken de Grondwetgelijk die in 1848 werd herzien, wel in wezen blijft, maar aan vele barer belangrijkste bepalingen een eenzijdige uit legging en toepassing wordt gegevenzoodat het democratische bestanddeel steeds in het oog gehouden en uitgebreid het monarchaal gezag verzwakt of ver geten wordt. Het is genoeg hier te wijzen op den uitleg in de laatste jaren gegeven aan liet beginsel van 's kouings opperbestuur over de koloniën op de verhouding van een der takken van de wetgevende magt tegenover'het uitvoerend gezag; op de toepassing die het grondwettig voorschrift, dat de koning zorgt voor toereikende zee- en landmagtvindt. Sedert de laatste jaren heeft du zoogenaamde ouder- wijs-quaestie door het geheele land verdeeldheid en onrust gebaard het geldt- een der teerste en moéijèlvjkste vraagstukken van onzen leeftijd. In Nederland, de bakermat van gewetensvrijheid, mag aan niemand's geweten geweld worden aangedaan en het is meer dan tijddatterwijl naar het voorschrift der Grondwet overal in het rijk van overheidswege voortdurend voldoend openbaar lager onderwijs wordt gegeven iu

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1