■N°. 43 Zaterdag 29 Mei. 1869 WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENFIÊN. Gewone Ihigent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50 behalve bet zegeiregt. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drife maanden f 2,00 - Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg De Burgemeester van Zierikzce brengt ter kennis van •de ingezetenen dat de verkiezing van één lid voor de Tweede Kamer der Staten-G ener aalvoor de gewone aftreding, zal plaats hebben op Dingsdag den 8 Junij •aanstaande van des morgens negen tot des namiddags vijf urein de bovenzaal op bet raadhuis alhier waartoe den Kiezers een oproepingsbrief met ingeslo ten stembriefje zal worden te huis bezorgd, Zierïkzee den '215 Mei 1869. C. J, FOKKER Weth. 1. B. De Burgemeester van Zierikeee brengt ter kennis "van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 2 Junij a. s.des middags te 12% ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 28 Mei 1869. Be Burgemeester B. C. CAÜ. Zierüzee 28 Mei. In de provinciale kiesvergade- ring te Middelburg is o. a. tot lid van het nieuw collegie van toezigt op het beheer der kerkelijke goe deren in Zeeland gekozen de heer inr. B. C. Cau. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsont werp tot verhooging van het subsidie voor de Neder- landsche bezittingen ter Kust van Guinea met 125,000. Deze verbooging is een gevolg van de bekende voor vallen aan de Kust. De regering hoopt dat geene militaire maatregelen uit Nederland noodig zullen zijn. De miliciens der lichting van 1868 voor zoover zij bij de onbereden korpsen nog in activiteit zijn zul len in den loop der maand Julij a. s. in bet genot van onbepaald verlof worden gesteld. Charles Dickens is thans hersteld van de ziekte, die hij zich door uitgestane vermoeijenissen met reizen en voordragten op den hals had gehaald. Hij heeft nu zijne letterkundige werkzaamheden hervat met eene bittere klagt over de al te 'vele en al te lastige bewijzen van deelneming die hij van verschillende zijden tijdens zijne ziekte heeft ondervonden. Naar zijne verklaring waren die menigmaal zoo onaangenaam dat hij hoopt getrouw te kunnen blijven aan zijn voornemen om nooit weder- ziek te worden. «Het is miraculeus schrijft hij, „hoe vele goede zielen zich oyer mij bekommerden en mij dit schriftelijk te kennen gaven maar nog veel won derlijker was het mij, dat cr zooveel menschen zijn, die er op rekenen mij te overleven en mij inmiddels lastig vielen om geldelijke bijdragen tot allerlei goede doel einden. "Wat mij echter het meest in het oog moest vallen was dat al die personen om het even of zij mij genezing voor het ligchaam of genezing voor de ziel toe- wenschten mij allen door en door schenen te kennen, van top tot teen in- en uitwendig door en door, van onderen tot boven. Het scheen mij toe als ware ik een stuk glas eigendom van het publiek, op zulk eeu verrassend vertrouwelijken voet stond ieder met mijn geheel inwendig aanzijn. Ja, sommige openbare vereeui- gingen ontdekten zelfs in mijn geest nog zekere schuil hoekjes die ikin weerwil van liet strengste zelfonder zoek daarin nog maar niet hebben kunnen ontdekken. Van die hoekjes zochten zij gebruik te maken voor zekere formulieren waarin het vereoek lag opgesloten dat ik ze toch vooral in mijn testament zou bedenken." Ofschoon nu Dickens zich dit een en ander nogal niet erg blijkt aan te trekken schijnt het hem daarentegen eenigszius te hinderen dat hij zelfs van hooggeplaatste personen brieven ontving waarin hij werd aangemaand om tot inkeer te komen en te bedenken dat hij tot lieden al te gelukkig was geweest en in zijne geschrifteu en werken niets gedaan had tot opwekking van ware vroomheid. Ilij scheen intusschen dergelijke aaumauiugeu en be straffingen als minder onopregt te beschouwen dan het aanbod van zekeren kwakzalver die hem een middeltje tot een zeer langen levensduur wilde opdringen. (Middb. Ct.) Donderdag morgen ongeveer te half zes uren stond zekere "Willem Baldervan beroep bakkersknecht te Alkmaarvan zijn legerstee op enzonder dat daartoe eene bijzondere aanleiding bestond nam hij een handbijl en bragt daarmede aan zijne nog slapende vrouw eerst .een slag met het scherpe gedeelte en toen met het achtereindetwee slagen op het voorhoofd toe. Toen het bloed uit den mond güdstezegt bijkwam bij eerst tot bezinning welke wandaad bij beging. Hij snelde naar bet policiebureau waar bij van het gebeurde kennis gaf en zich in arrest begaf. De vrouw is naar het gasthuis gebragt, nadat door dr. Dorbeck de hoogst noodige geneeskundige hulp was verleend. De man staat 'bekend als zeer lastig te zijn en naar men verbaaltbeeft hij reeds vroeger gevangenisstraf gehad wegens mishandeling van deze vrouw De vrouw ver keert niet in dadelijk levensgevaar. Door den controleur L. A. Potjes en een zijner ambtenaren te Nijmegen, is in den avond -van 22 dezer op de rivier de Waal beneden die stad in beslag genomen een schipgroot 26 tonnen, bevaren wordende door schipper F. Jansen, geladen met tien fusten spiritus, welke belangrijke partijp, m. 500 kannen bestemd was om frauduleus te Nijmegen te worden ingevoerd. Schip en lading is door genoemden controleur in de nieuwe haven al daar aangebragt en tegen den schipper ge verbaliseerd. Twee heeren uit Valkenburg hébben jl. Zaturdag in de omstreken van Maastricht ge duelleerd. Daar geeu van beiden de scherni- kunst yerstond, hebben zij elkander op eene gruwelijke wijze mishandeld. De justitie houdt zich met een onderzoek bezig. Door de Gorinchemsche Courant is mede gedeeld, dat door J. Kemp c. s. ds. A. de Pecker en dr. J. H. Holwerda in staat van beschuldiging zijn gesteld. Dit berigt verwekte ongeraeene sensatiedie nog ontzettend toenam toen de eerstgenoemde Zondag van af den kansel dat berigt besprak. Het was echterwij moeten het er bijvoegen een feit. Nergens of men sprak daarover geen kofïïjhuis of sociëteit, geen gezelschap of ieder had er den mond vol van. Van den eersten is het wegens zijne hemelvaartspreek van den tweeden wegens het huisbezoek. In tusschen betreurt men zeer dit incident. Jl. Zaturdag avond werd te Neuzen aan gebragt de walvischwelke de vorige week bij Borselen was aangedreven. De tegenwoordige eigenaars, de heeren E. van der Bent, G. van de Vrede en schipper A. Leuniswelke den visch hebben gekochthebben dien naar Neuzen vervoerdom hem te ontleden. Om het zeld zame nogthans stroomen talrijke nieuwsgierigen van heinde en ver daarheenen hebben die van Borsselen een aardig sommetje binnenge haald met het laten bezigtigen van den visch aldaar, ook die van Neuzen hopen mede op zulk een buitenkansje. Reeds Zondag dan ook wemelde bet aldaar van vreemdelingen en ver wachtte men een talrijk bezoek uit Belgie. Een zeer aardige scène heeft dezer dagen voor het kanton geregt te Antwerpen plaats gehad. Een ondanks zijne 72 jaren nog zeer kras en levendig mannetje, het dansmeester ken bijgenaamddat zijn brood verdient met dansen in dé1 herbergenwasvan bedelarij beschul digd voor den regter gedaagdom nu de verraderlijke valsebkeid van die beschuldiging, datzijne kunst met bedelarij moest worden ge lijk gesteld, aan te toonen, verheit hij zich zoo hoog als hij kan op zijne kleine beenen en begint op dolle wijze te dansen tot groot ver maak van het publiek. Te vergeefs tracht de president hem tot kalmte te brengen; zijue danswoede neemt hierdoor slechts te meer toe en houdt eerst op als hij afgemat neerzinkt, om zijne veroordeeling tot een maand gevange nisstraf te hooren uitspreken. DUITSOHLAND. In den schouwburg van Munchen worden groote toebereidselen gemaakt voor de grootsche voorstelling van den „Rheingold" (Goud van den Rijn) een nieuw werk van Richard Wagner. In bet eerste Bedrijf wordt het tooneel inge nomen door een tooneeltoestelwaarbij bet sehip van 1' Africainedat zooveel opgang maakte eene luttele beteekenis erlangt. Het tooneel stelt voor de oevers van deu Rijn. Te midden van weelderig groene drevenbij het vallen van den avond, zal men de golven van den vloed (geen kinderachtigemaar werkelijke) links en regts rondom een rots zien en hooren slaan. Een nymph zal den vloed overzwemmen, zich (op de wijze van een nymph) aan de rots vastklampen en er op klimmen. Maar let nu wel op de onverbeterlijke Wagnervan wiens pretentiën men zich geen denkbeeld kan vormen, heeft de werkelijkheid zoo ver willen drijven dat een wezenlijke en breede en diepe vloed het tooneel zal komen besproeijen. Mil. Wagner, aan wie de rol van de nymph is opgedragen neemt op dit oogenblik reeds zwemlessen f RA N K it IJ K, Parijs 25 Mei. De opgewondenheid welke gisteren avond ten zeven ure bier keerschte kan men niet beschrijven. Eene groote menigte, digt opeengepakt, omringde alle boekwinkels, waar van uur tot uur stapels couranten beiigten bragten van den uitslag der verkiezingen. Groepen werden gevormd om de mededeelingcu te hoorenwelk één in haar midden voorlas. Naarmate de zegepraalhier door de Candida ten der democratie behaaldzeker werdvermeer derden de toejuichingen. De overwinning is dan ook volkomen. In het tweede kiesdistrict der hoofdstad waar Thiers eu Deviuck als candidatea voor liet Wetgevend Ligchaam tegenover elkander stonden heeft het volgende voorval plaats gehad hetwelk Zeer de aandacht trekt en door den Public ten nadeele van Thiers wordt uitgelegd. De heer Ballagny maire van les Batigiiolles cn offici eel candidaat in het eerste distrietwilde het hek van de mairiewaar de stembussen waren geplaatst en door soldaten der nationale garde werden bewaakt binnengaan. Toen de wacht weigerde hem binnen te laten wendde de heer Balagny zich tot den comman dant der wachten hij kwam binnen. Waarom, vroegen daarop eenige kiezers zou de mairede officiële can didaat in de mairie gaan Met spoed waarschuwden zij Thiers die terstond naar het gebouw ging en ver zocht de zaal te mogen zienwaar de stembussen worden bewaard. Hij onderzocht de zegels de bussen en vroeg waartoe eenige beambten op dat late uur (bet was middernacht; in de zaal waren. Toen hij hiervan opheldering gekregen had verwijderde hij zich. De Public zwijgt van bet bezoek des heeren Balaguy terwijl dit juist de aanleiding was tot de waarschuwing van de kiezers aan Thiersen van de komst van dezen. Op dit oogenblik is in het Palais d' in dustrie te Parijs een uurwerk te ziendat dooi den kunstenaar Ventè, te Beauvais is vervaardigd voor den kathedraal aldaar. Het geheel is 12 el hoog5 el breeden 2 el diep er liggen 55 wijzerborden op en er worden 88 verschil lende aanwijzingen gedaanhet bevat 90,000 stukken. Het uurwerk geeft den tijd op voor 20 verschillende stedendoet het juiste tijdstip kennen van den op- en ondergang der zon en.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1