I Woensdag 26 Blei. WOENSDAG EN ZATERDAG. Jf°. 42 1869 Besturen en Administratiën Publicatie. Onderzoek Verlofgangers. Bekendmaking. AANBESTEDING, Binnenlandsche Tijdingen iC p it IJ S D E R A D V E R T E X T I N. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- e» Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50 behalv.j het zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 - Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'sniorg Insehrij ving voorde Schutterjj. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de vrefc op de schutterijen y&n den 11 April 1827en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelver wetdie in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijvingzoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende jde laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijviug voor de schutterij; van de geborenen in de jaren 1844 tot 1835 ingesloten zullen worden geopend tot de inschrijving van allé mannelijke ingezetenenwelke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrij ving zich alhier met er woon hebben nedergezet waaronder ppk begr.epen zijn, de militairen yejke na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welke Bedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen, en zich alhier hebbep gevestigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door de werkelijke over brenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaarts zon der dat de tijdelijke uitoefening van eeuig bedrijf of handwerk iu eenig ondergeschikte betrekkingals zoo danig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register waartoe zij vol gens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderdmaar dat allen zonder on derscheid daarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren en dien ten gevolge ook zij niet die hun ontslag uit de sehutter- lijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemeldenals daartoe bij deze wordende op geroepen moeten verschijnen ten raadhuize dezer ge meente-, pp 15 Mei e. k. en volgende dagen, des poormiddags van 9—12 ure ten einde zich te lateh nschrijvenieder in dat register waartoe hij volgens rijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den lsten Junij 1869 finaal worden gesloten. Dat de studentengeëmplooijeerden in huizen van icgotie klerken van notarissenadvocaten enz. be- lienden en werkboden moeten worden ingeschreven in te gemeente alwaar zij hunne studiën houden werk- aamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren n geëmplooijeerden bij het gewestelijk bestuur en alle nderen al wonen zij ook elders in de plaats alwaar ij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenendie uiten 's iands studeren of werkzaam zijn in de ge- ieente hunner vorige woonplaats de buitenlandsche Bevarende in fie plaatsen waar zij hun wettig domicilie efeben en de a3n boord wonende schippers in de ge- ïeenten alwaar zij bet laatst hunne vaste woonplaats ebben gehadof wel personeel en mobilair of wegens un vaartuig belasting betalendedaar waar zij voor eze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande op geroepenen zullen verpligt zijn bij unne inschrijving opgave te doen van hunne namen oor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner eboortèhunne woonplaatsmet aanduiding van wijk n nommerhet beroep hunner ouders en dat van en zelfof zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwenaars an het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den burge meester of amb'tenaar van den burgelijken stand); sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn cu van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij gouden vermeenen dat hen van de schutterlijke dienst zouden vrijstellen of daar toe onbevoegd maken naar aanleiding "an artt. 3 en 4 der ..wetmet opgave van het artikel en het onder deel van hetzelvewaarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren, aangemaand om zich tijdig van eene geboorte- acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten .einde de inschrijving behoorlijk kunue geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom veryalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrpkkenwillen hebben veripaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit krachte vau art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit vau 21 Maart 1828 al de genen die zich voor het sluiten der registers op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijvenalsnog ambtshalve zullen worden ingeschrevenen dat den- zelvcn dien ten gevolgezullen worden verwezen tot eene geldboeteen daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hiiunen aanzien bestouden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kannen voorwenden zal deze worden afgekon digd -®n aangeplaktd;jar waar zulks te doen gebrui kelijk is. Te Zierikzeeden 3 Mei 1869. En is hiervan afkoudigiug geschied ter plaatse waar het behoort den 3 Mei IS69. Burgemeester cn Wethouders voornoemd B. C. CAU. Be Secretarie J. P. N.' ERMERINS. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in d.ez.e provincie dato lsten dezer (Prov. blad no. 47.) brengen ter kennis der verlofgangers van de militie te land dje zich in deze gemeente bevinden en be hooren tot de ligtiugen van 1S65 1866 1867 en 1S6S, voor zoover zij vóór den lsten April jongstleden in het genot yan onbepaald verlof zijn gesteld dat het onderzoek van gezegde verlofgangers te houden door den Militie Commissaris alhier zal plaats hebben op Woensdag den 9 Junij 1869 des voormiddags ten 10 xire jp dc kazerne in de 3t. Anthonijstraat en roepen beu mitsdien op, om op gezegden dag en uur ter aan gewezen plaats tegenwoordig te zijn met herinnering aan de .volgende bepalingen der wet op de nationale militie van 19 Augustus: 1861 (Staatsblad no. 72.) 1. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag waarop hem de verlofpas is uitgereikt bij den Burgemeester zijner woonplaats aan teneinde, deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 133.) 2. de verlofganger die zich in eene. anderp ggipeente gaaf vestigen geeft daarvap kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag waarop hij komt in de gemeentewaarin hij zich vestigtmeldt hij zich aan bij den Burge meester dier gemeente teil einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 3. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den minister van oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven. (Art. 136); 4. de verlofganger die art. 133 134 cn 136 niet naleeft, wordt in werkelijke dienst geroepen en gedurende drie maanden gehouden. (Art. 137) 5. de verlofganger van de militie te land j die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-Commissaris te worden onderzochtverschijnt bij; bet onderzoek, in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- én uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zakboekje en vau zijn, verlofpas. (Art. 138 139 èn 140) 6. de verlofganger van de militie tc land is aan de militairp regtsplcgmg eu tucht onderworpen onder andere gedurcude den tijd dien het onderzoek voor ■den Militie-Commissaris duurt eu in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is (Art. 130.) 7. behoudens liet bepaalde bij art. 130 kan een arrest ■van twee tot zes dagen te ondergaan iu de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde hpis yan -be waring of arrestdoor deu Militie-Commissaris wor den opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder .geldige redenen niet bij heronderzoek verschijnt -2. 4iedaarbij verschenen zijndezonder geldige reden niet voorzien is yan de bij art. 140 ver melde voorwerpen 3. -wiens kieeding- en uitrustingstukken bij het onder zoek niet iu voldoenden staat worden bevonden 4. die kieeding- of uitrustingstukken ,aan een ander behoorende als de zijne vertoont. (Art. 141.) 8. onverminderd de straf iu het voorgaand artikel vermeld is de vei lofganger verpligtop den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats en pp iu art. 140 voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143). 9. de -verlofgangerdie zich bij herhaling schuldig maakt aa.n het feit, sub 4 van art 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den Militie^Commissaris verschijntofaldaar verschenen zijnde in het ge val verkeert sub 2 en 3 van art. 141 vermeld wordt onder <le wapenen geroepen en van drie tot zes maauden gehouden. (Art. 144); 10 de verlofganger die niet voldoet aan eene oproe ping voor de werkelijke dienst, wordt als déserteur behandeld. (Art, 14.5) 11. elk, die voor de militie is ingeschreven en ieder, die daarbij is ingelijfdkan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften tot eeue vrij willige verbiudtenis voor deu tijd vau zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemagtbet korps mariniers hieronder begrepen bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk ia 's Rijks overzeesche bezittinge n plaatsvervangers echter niet bij de zee magt of korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74); 12. aan de bij de militie te land ingelijfden die ver langen na yolbragte o.efenjngstijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden wordt zulks vergund. (Art. 126) En opdat niemand hieryan .onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd gapgepjakt en in de Courant geplaatst. Zierikzee deu 18 Mei 1869. Be Burgemeester B. C. CAU. De Sfcretari» J. F. N. ERMERINS. Buroeheester en Wethouders ran Zierikzee, zijn voornemens op Woensdag 16 Junij a. s. des middags om 12 ure, op het Raadhuis aan te besteden Het doen van eenige vernieuwingen aan de gehouwen en andere werkeu dezer ge meente met het gewoon onderhoud daarvan. De locale aanwijzing zal plaats hebben op Maandag 7 Junij a. s., des voormiddags te 10 ure, terwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij den Gemeente-Bomvmeester. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie, tegen betaling van 25 cent. Zimkzee25 Mei 1869. Be Burgemeester B. C. CAU. Be fung. Secretaris LOEWER. Zierikzee 22 Mei 1869. Gisteren had de gewestelijke vereeüiging Zeeland van het Nederlandsch Ouderwijzers Genootschap hier hare 2.3ste algemeene vergadering. Zij werd bijgewoond door 31 -leden waaronder 2 hono raire |t de schoolopziener Dr. Andreee, Voorzitter en de oud-söhoölopziener jhr. 'mr. M. J. Schuurbeque Boeije. Na eene korte openingstoespraak liet onderzoek der geloofsbrieven die voor één district ontbraken en het vaststellen der noiulen weid het jaarverslag der vereeüiging goedgekeurd de rekening nagezien verslag uitgebracht van bet uitkeeringscon tracten de aftredende Bestuursleden herbenoemd. Hierop deed de heer Reijers van IJzeudijke eene redevoering over de spreuk „Alles heeft zijn tijd ,J» waarvan hij de waarheid toelichtte en de waarde voor onderwijzers uiteen zette. Zij werd met luiden bijval beantwoord. De spreker werd daarop gekozen tot af gevaardigde der vereeüiging ter algemeene vergadering des genootschaps in Juli te 's 11 age te houden ter wijl als plaatsvervanger de heer J. Bevelander Schoo van Gfoede werd benoemd. Hierop werden de punten van beschrijving voor die vergadering behandeld. Intusschen hadden eenige hulponderwijzers zich bezig gehouden met het teekencn uit het hoofd van eene kaart van Frankrijkhun bij den aanvang der vergadering opgegeven. De prijs werd behaald door M. de Bilvan Nieuwerkerk de premie door J, Bvvijk van Zierikzee. Nu werd door eeu viertal hulponder wijzers een dichtstukje gelezen en als voor kinderen verklaard. De prijs hiervoor werd gewonnen door J. H. JLetzer en de premie door B. C. van der Zalm beiden van Zierikzee. Op de prijsvraag het vorig jaar uitgesc hreven waren geene antwoorden ingekomende vergadering besloot baar op nieuw uit te schrijven. De tijd liet niet toe de punten van bespreking iu behandeling te nemen. De heer Reijers afgevaar digde van het voorstemmend district bracht een warm woord van dank aan den voorzitter voor zijne uitmun tende leiding der vergadering en hierna werd deze gesloten. Woensdag zijn op bet veld bij de renbaan te Scheveningen weder proeven genomen met de vuurpijlenzooals die iu gebruik zijn in Engeland en op de Deensche kust. Die proeven worden gezegd uitmuntend voldaan te hebben. Zeven pijlen zijn afgestokenwaarvan slechts één gesprongeu is. Ze bereikten een afstand van p. m. 350 schreden. Men heeft gemeld dat bij den brand van den molen te Hijum (Friesland) de reden on bekend was. De molen behoorde aan den lieer Palsma. Van het gedaan onderzoek is vol gens 't Handelsbl. de uitslag geweest, dat de huishoudsterdie reeds een 20tal jaren in dienst van den heei Palsma was, eene volledige bekentenis heeft afgelegd, den brand te heb ben gesticht. De beweegredenen waren al zeer vreemd. Op haar aanraden had de heer Palsma onlangs den molen voor f 3000 verkocht. Na dat de verkoop had plaats gehad, begon haar degedaehte te hinderen, dat een ander dan haar

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1