Zaterdag 22 Mei. WOENSDAG EN ZATERDAG. M°. 41 1869 Binnenlandsohe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENPIÉN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1—8 regels k 0,50 behalve het zegeiregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per dri6 maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg Zierikzee 21 Mei. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan mr. B. Ermerins als len luitenant bij .de dienstdoende schutterij alhieren bij die schutterij beuoemd tot lèu luitenant mr. J. M. I. Moens thans 2e luitenant, en tot 2en luitenant mr. J. A. Bolle, thans 2e luitenant bii het 2e bataljon rustende schut terij in Zcclaud uit welke botrekking hem tevens eer vol ontslag wordt verleend. - Omtrent den bijzonder grooten visch waarvan wij reeds in ons vorig nommer mel ding maakten, wordt ons uit Borsselen onder anderen nog het volgende gemeld. De beurt schipper van Neuzen op Vlissingen A. Leunis heeft de visch het eerst opgemerkt toen hij jl. Donderdag avond voorbij de plaat de Caloot varende, een ongowoon geluid in het water hoorde en in de verte een zeer groot voorwerp zag drijven. Toen hij naderbij kwam en bevond dat het bedoelde voorwerp leefde en met zijn grooten staart alles dreigde te vernielen wat in zijne nabijheid kwamliep de schipper aan wal om hulp in te roepen. Na een paar vergeef- selie pogingen verklaarde Jacob Rottier Jongste zoon van den dijkgraaf L. Rottier, zich bereid mede te gaan. Deze nam een geweer met zich, waarmede hij op het dier aanlegde. Bij het tweede schot trof hij het in den muilten gevolge waarvan het na veel bloedverlies be zweek. Met behulp van menscken en paarden werd het vervolgens gedurende den vloed bijna 400 ellen op de plaat gesleept en toen kon men het bij laag water gemakkelijk bezigti- gen. Bij velen schijnt de lust daartoe te be staan, want van alle zjden stroomen nieuws gierigen toe. Het dierdoor onbekende oorzaak van zijn koers geraakt behoort klaarblijkelijk tot het geslacht der walvisschen. Het is 17.20 Ned. el langdo lengte der onderkaak tot aan de hoeken van den muil bedraagt 4 elzijne zwaardvinnen zijn 1.95 el langde breedte der staartvin is 3.60 elde afstand dervoor zulk een dier niet zeer grooteoogen bedraagt 2.50 el. Ofschoon reeds geheel in elkander gezakt is zijn grootste diameter nog 2.20 el. De lengte zijner spuitgaten beloopt 45, de dikte van het spek aan de onderkaak 25 Ned. duim, terwijl zich, voor zoover men zien en tellen kan - want de muil is nog al gesloten 290 baleinen op de eene zijde in de boven kaak bevinden. Uit Amsterdam meldt men 19 dezer De bekende werkstaking der scheepstimmer lieden dreigde Vrijdag avond en Zaturdag morgen haar vreedzaam karakter te verliezen. Enkele werklieden waren namelijk weder met den arbeid begonnen en werden dientengevolge door de menigte achtervolgd en met smaad woorden bejegend. De burgemeester heeft bij proclamatie dergelijke handelingen, boera's en geweldoefening van welken aard ook verboden. Heden morgen waren or een 25tal huzaren tot bewaring der ordeop het zoogenaamde Kat tenburger eiland en is de rust dan ook niet verder gestoord. Het is te hopendat de werklieden zullen begrijpen dat zij door geweld alle sympathie zullen verbeuren zelfs van die genen welke meenen dat zij op den voet van gelijkheid met de meesters moeten beoordeeld woiden. Die meesters schijnen de gegrondheid te er kennen van het bezwaar omtrent de geringheid van bet loon in verband met werk en werkuren Zij vorderen echterdat de werklieden begin nen met te arbeiden. Het is te betreuren dat, bij zulk een nietig vormelijk verschilde zaak niet geregeld wordt. Uit Tilburg schrijft men vau l-l- Mei Onlangs werd door Johannes van Erven oud 25 jaar geboren en wonende alhieraan de policie bekend gemaakt dat hij als hebbende geen lust meer tot werken voornemens was zicli aan diefstal en brandstichting te zullen overgeven. Den l*2cu dezer beleed hij, inden afgeloopen nacht gepoogd te hebben de bouwhoeve van zekeren Matth'ijs van der Meijs zijnde nagenoeg de grootste hoeve vau Tilburg in den brand fce steken, doch dat om het natte weder die hoeve geen vuur vatte en dat hij den eerstvolgenden nacht zijn voornemen zou ten uitvoer leggen. De commissaris en twee agen ten van policie hielden zich dien nacht schuil in de nabijheid der hoeve. Toen het bijna middernacht was, kwam werkelijk gezegde van Erven en eenige lucifers aangestoken hebbendebragt hij eindelijk vlam in de schuurwaarop de policie te voorschijn kwam den brandstichter arresteerde en niet dan met vele moeite het vuur kon blusscheuwaarbij de commissaris en een agent nog brandwonden aan hunne handen bekwa men. De aangehoudene is naar het huis van verze kering te 's-Xlertögenbosch overgebragt. Xaar men verneemt moet deze handelwijze van den verdachte niet aan onnoozelheid worden toegeschreven maar is hij werkelijk te lui om te werken. •F R A N K R IJ K. Pakijs 14 Mei. Volgens de „Patrie" en de „Public" heeft de kies vergadering in het 5e district belangrijke opeenboopingen vanmenschen veroorzaakt op den boulevard Beaumarchais. Het aantal menscben wordt geschat op 20,000. Die leden hieven de Marseillaise aan. De po- licie-beambten, versterkt met 500 man municipale garde te voet en 100 man te paardhebben de menigte verstrooid. Een officier der policie is ernstig gekwetst. Te middernacht waren allen uiteen gedreven. De vergadering in het 7e distrist, waar Rochefort candidaat isvond op den boulevard St. Michel plaats en werd mede door manifes- tatiën gevolgdwaaraan meer dan duizend personen deelnamen die de Marseillaise zongen en „leve Rochefort"riepen. Policie-agenten dreven het volk uiteen. 15 Mei. Naar aanleiding der jongste oproerige manifestatiën bevat het „Journal officiel" een besluit van den prefect van policie, waarbij het stilstaan op den openbaren weg wordt ver boden bij de toegangen tot alle plaatsen van vereeniging. Alhier zijn ongeregeldheden ontstaan onder de leerlingen der geneeskundige school tenge volge van de vijandige gezindheid, die tegen den leeraar Regnault, wegens diens gestreng heid bestaat. Gisteren avond waren de kiesvergaderingen algemeen rustigna elf ure bevonden zich eenige groepen op verschillende punten in den omtrek van de place de la Bastille. De policie- agenten dreven hen uiteen eene menigte die de place Royale overging beeft een gedeelte van het ijzeren hekdat den tuin omgaf, omver gerukt. Daarna is do rust op geen enkel punt meer gestoord. 16 Mei. Het „Journal officie!' behelst eene waarschuwing van den prefect van policie daarbij wordt gezegddat de wanordelijkheden veroorzaakt zijn door de vereenigmgende prefect brengt de voorschriften in berinnering betrekkelijk het vrije verkeer op den openbaren weg en zegt dat nieuwe wanordelijkbeden zullen worden belet. Zoo het noodig is zal de wet op de zamenscholingen worden afgekondigd de welgezinde burgers worden uitgenoodigd zich niet bij de rustverstoorders aan te sluiten. De ongeregeldheden op den boulevard St. Michel moeten voornamelijk eene soort van wraak neming zijn geweest van de zijde der studenten van de geneeskundige schooldie 's morgens (wegens hun verzet tegen prof. Regnault) door de policie uit dat gebouw waren verdreven. Wat daarvan echter zij't is te betreuren dat op het oogenblik eoner groote manifestatiedie zoo indrukwekkend en tevens zoo rustig had kunnen zijndie oproerige verzamelingen vat geven aan hendie de onderdrukking willen van het weinigje vrijheiddat men gekregen heeft, en de verstikking in de kiem van al die, waarop misschien kans bestond. Voorzeker vinden bij verkiezingen in andere landen ook ongeregeldheden plaats ja zelfs in Engeland Hongarije en Zwitserland, regel wat hier uit zondering ismaar bier hebben die tumulten nadeeliger gevolgendaar allendie vrees koesteren voor eene wat al te krachtige uiting der vrijheidszucht, bescherming zoeken bij bet gouvernement, dat ben die maar al te gaarne verleent. De verdedigers der vrijheid moeten dus zorgendat die wanordelijkheden niet meer plaats vinden want voorzeker zou 't niet het gouvernement wezen dat zich te beklagen had. Thans echte*' schijnt de stad weer haar rustig aanzien te hebben hernomenhetgeen doet geloovendat de goheele zaak slechts eene opwelling van het oogenblik is geweest. - Te Parijs zal een Chinees aankomen genoemd de man die levend gevild isen die in letterlijken zin des woords naar zijn helie ven uit zijn vel kan springen. Gedurende den jongsten burgeroorlog in do bauden vau op standelingen gevallendie hem de huid ten halven lijve afstrooptenis hij als door een wonder in het leven gebleven en van gemeen keizerlijk soldaat in een natuurwonder veran derd. Op dit oogenblik is hij nog te Londen waar bij tot groot genoegen van talrijke be zoekers met zijn huid omgaateven als een gewoon heer met zijn paletot. BHOOT-BllIT 1' A N N 11! N. Uit Padaug meldt men van 17 Maart Een praauwvoerder een paar dagen geleden van Troesan teruggekeerd meldt dat de rijst te TroesanSalido en andere plaatsen in de Zuidelijke afdeeling reeds een en een halve gulden per koelak of plus minus twaalf gulden de pikol kosten dat hij aldaar vernomen heeft, dat er drie mcnschen van honger omgekomen waren en verder dat men zich thans met pisang en oebie voeden moetwaarvan echter de voor raad niet ruim genoeg is. Een correspondent van Daily Newsdie thans de Iersche districten bezoektwelke vroeger en ook weder dezer dagen door moord aanslagen op grondeigenaren zijn berucht ge worden, zegt in een brief uit Tipperary het volgende„Ik ben nu in het hart van het onrustigste distriet van het onrustigste graaf schap van Ierlanden heb van vele hier be kende personen inlichtingen ingewonnen. Van algemeene of stclselsinatige onderdrukking dei- pachters van de zijde der grondeigenaren heb ik niets vernomenevenmin van zeer ernstige gevallen van individueele dwingelandij. Het is mogelijkgelijk van zelf spreektdat in afge legen plaatsen en in de kleine bijzonderheden van het dagelijksche leven veel verdrukking

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1