N°. 39 Zaterdag 13 Mei. 1869 WOENSDAGENZATERDAG. Besturen en Administratiën Oproeping. Opr iroepmg. Binnenlaudsehe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÈN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dooil- berigtcnvan 1—8 regels a 0,50 behalf,? bet zegeiregt. VERSCHIJNT: A B O N N E M ENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg '302 Burgemeester. en Wethouders van Zierikzee roepen allen die bereid zijn den beer of de secreelmest in 'deze gemeente te ruimen b'etzij op de voorwaarden waarop de vorige aannemer Adriaan de BÏE daar mede was belast lietzij op andere, voorwaarden bij deze -op zich daartoe met opgaaf."hunner/voorwaarden len spoedigste bij ben aan te melden. Zierikzeeden 7 Mei 1869. Burgemeester eu "Wethouders voornoemd B. C. CATJ. De Secretaris J. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op sollicitanten naar de openstaande betrekking van tweeden Hulp-Onderwij zer aan de eerste burgerschool dezer gemeente waar aan eene jaarwedde van twee honderd vet tig grolden, is verbonden om zich vóór 15 Junij aanstaande met vrachtvrije toezending van stukken 5 bij den Burgemeester aan te melden. Zierikzee den 11 Mei 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris 3. P. N. ERMERINS. Zierikzee 14 Mei. Het heeft H. M. de koningin behaagd twee zeer fraaije porceleinen lampen te schenkenom als prijs te dienen in de aanstaande loterijten behoeve van het nieuw te bouwen Hervormd armengesticht alhier. Tijdens de ongeregeldheden op Walcheren onder de kanaalwerkers had in het naburige stadje Veere het volgende feit plaatsdat van grootheid van ziel en zelfopoffering getuigt.^ De arbeiders hadden zicb gedurende den nacht van Vlissingen door Middelburg naar Veere begeven en waren aldaar in den ochtend aangekomen, om aldus met gemeenschappelijke krachten langs de geheele lijn der werkzaam heden de Belgische arbeiders uit het eiland Walcheren te verjagen. De oneenigheid was aldaar tot twisten en vechten overgeslagen. De weleerw. heer pastoor van Veere, B.Vismans, zich voorbereidend voor het H. Misofferdat ten 8 ure zou beginnenverneemt dat aan de havenwerken groote onlusten zijn ontstaan. Haastig staat hij op en spoedt zich naar de twistenden. Daar gekomenvertoont een vreeselijk tooneel zich aan zijn oog. Hij ziet eene groote menigte verwoed elkander mishan delen maar hetgeen hem het meest ontstelt is dat hij een arbeider bij de haren op den grond ziet nederwerpenterwijl zijn aanvaller bereid is hem een mes door het lijf te stooten. Ijlings werpt hij zich tusschen den ter neder geworpene en den moordenaar en weet aldus den woeste ling van een ontzettend ongeluk af te houden en den ongelukkige in het leven te bewaren. Daarna werpt hij zich tusschen de twistenden en weet ze door zijne tegenwoordigheid en zijne woorden voor het oogenblik vaneen te scheiden. Den vrede hersteld wanendegaat hij naar het huis des Heerenom aldaar aan den God van vrede en verzoening het H. Misoffer op te dra gen. Na het H. Misoffer verneemt de weleerw. heer pastoor dat de twisten wederom zijn uit gebroken. Wederom spoedt hij zich naar de twistenden. Wederom werpt hij zich tusschen de strijdendenen aldaar ziende hoe mea een Belg in het water wil stooten dringt hij door tot den ongelukkige weet hem te bevrijden en verklaartdat zoo zij den Belg willen ver drinken zij hem eerst in het water dienden te werpen. Door onvermoeide pogingen weet de zich opofferende herder de Belgen in veiligheid te brengen en eenigen te verbergen. De arbeiders in den waan de Belgen verjaagd te hebben trekken nu nog wel onder eenig getiermaar in meer bekoelde gemoedsstemming naar Mid delburg af, waai de weleerw. heer Schlüter ze verder aanspoorde in rust mede te gaau en ze ook in rust naar Vlissingen geleidde. (De Tijd.) Volgens de Middelb. Cr, is tot heden niet ge bleken dat bij de jongste ongeregeldheden iemand is omgekomen. Zij meentdat men verkeerd doet het gedrag der autoriteiten te gispen (zoo als in het „Va derland" geschiedt) omdat het gemakkelijk is a poste riori aan te wijzen wat had behooren te geschieden. Het blad bevat eene publicatie van den gouverneur van Oost-Vlaanderen waarin wordt medegedeelddit de aanval op de Belgische polderwerkers zoo heimelijk beraamd was dat geene voorkomende maatregelen konden genomen worden en dat de commissaris des koniugs in Zeeland verzekerd heeftdat ieder Belg die 7.ou verkiezen naar het werk terug te keerenover tuigd kan zijn dat voor zijne veiligheid door het open baar gezag dor Nederlanden zal worden gezorgd. Als een staaltje van de werking van het stelsel van preventieve gevangenis, wordt uit Goes gemeld dat daar Donderdag een preven tieve gevangene is ontslagen na 4V) maand (zegge vier en een halve maand) in de gevan genis te hebben doorgebragt. Waar een ijverig regter te vergeefs 4'A maand besteedt aan liet onderzoeken öf iemand schuldig is of niet (men verdacht den ontslagene, van brandstichting) daar zal het vermoeden er wel voor spreken dat de man onschuldig is. Vier en een halve maand heeft de persoon in quaestie dus vermoedelijk onschuldig in de gevangenis gezeten en dat nog wel buiten toegang. Uit Enkhuizen meldt men van 3 dezer, dat bij een veehouder plotseling de longziekte onder het rundvee is uitgebroken, tengevolge waarvan eene koe gestorven en eene andere afgemaakt is. In het laatst der vorige week werd bij het afgraven van een terp in de nabijheid van Boxum een steenen kruik gevonden. Ze was zorgvuldig gesloten de hals was voorzien met eene met hars overgoten en met lood overtrok ken kurk. In stukken geslagen zijnde vond men benevens eenige kamfer, een stuk perka ment, behelzende het volgende: „L—S. „Daar de viant komt hebbe ik mijn goed begraven in dese terp mocht ik vallen door viands geweldzie God mijne ziel genadig en mijn goed don vinder tot zegen. „Tomas Obbema „tot BoxumDrie konigdag 158G." Bekend is het dat de vermaarde slag van Boxum, geleverd tusschen graaf Willem Lode- wijkden Deenschen veldoverste Steen Malterz en den Spaanschen overste Taxisin Januarij van 1586 is voorgevallen, waarbij volgens de geschiedeniseen duizendtal menschen het leven verloren. De gevonden kruik is dus zeker weinige dagen voor dezen slag door den bezitter in de aarde geborgen. Zoo als ligt te denken is wordt er zeer verlangd naar het vinden van den op het perkament vermelden schat. Volgens bekendmaking van den minister van finantienzullente rekenen van den 10 dezer ter frankeering van gedrukte stukken mede postzegels van l'A cent, in roode kleur gedruktop 's rijks post-kantoren verkrijgbaar worden gesteld. De post-zegels van 1 cent zullen in plaats van zwart voortaan groen worden gedrukt, zoodra de nog aanwezige voorraad zwarte zegels is verbruikt. fKANKRUK. - De toespraak van keizer Napoleon te Chartres heeft te Parijs nog al sensatie gemaakt. Re Temps herinnert te dien aanzien dat het „dikwijls te vergeefs" door den keizer als president der republiek gedaan beroep op alle eerlijke vaderlanders tegon do dreigende revo lutionaire hartstogten tot den coup d' état van 2 December heeft geleid. Zoo althans luidt het hoofdargument der verdedigers van die daad. Waar nu volgens keizer Napoleonthans weder blijkt van dreigende hartstogtenwaartegen de kiezer een beroep op alle eerlijke vaderlanders is dit beroep als eene waarschuwing voor de toekomst te beschouwen.Het officieel orgaan der Fransche regering verklaart in zijn over zicht dat de keizerlijke toespraak „een loyaal beroep is op het gezond verstand en standvastigheid van alle eerlijke lieden tegen de revolutionaire hartstochtenzij is ter zelfdcr tijd de groote waarborg van den liberalen geestwelke de gedragslijn van liet gouvernement zal blijven belieerschen." Be minister president te Florence heeft aan Jen senaat een ontwerp van wet ingediend ten doel heb bende de beteugeling van een schandelijken handel di'e met de zeer jeugdiee ItaJlaansehe emigranten ge dreven wordt. Bekend zijn die troepen ongelukkige kinderen, door snoode wiustbejagors tot den bedelstaf en de ondeugd gedoemd- Ovetal heeft men de tno- ncn hunner violen en guitares vernomen. In Enge land DnitschlandAmerika eu elders wordt die afschuwelijke industrie aangetroffen. Bedoeld ontwerp van wet int verbiedt den ouders limine kinderen aap kwakzalvers en kuiistenmakers te verkappen. Een dus danig koopkoutrakt is nietig eu kooper en verknopen worden gestraft met gevangenisstraf van drie maanden t.of een jaar en een geldboete van 500 tot 1000 fr. Ben konsulairen agenten zal in last gegeveu worden alle bewijzen bijoep te brengen opt ze ter beschikking der justitie te stellen. In den nacht van 7 Mei is de post pak - ketboot Abattuccie van Marseille naar Civita Vecehia in aanvaring geweest met een Noordsche brik. De schok was zoo hevig dat de stoomboot zonk. Van de equipage en passagiers, waar onder ook verschillende dameste zarnen be dragende 79 personenzijn slechts 49 gered. Alle vrouwen kwamen om. Onder de omge komenen bevonden zieh de intendant-generaal Leeauchois-Féraud met zijne echtgenootede kommandeur Ferrari met zijne familiede consuls-generaal van Rome en Belgie te Marseille en eenige pauselijke vrijwilligers. Bij het voltrekken te Havanaop den 9 der vorige maand, van het doodvonnis aan twee Cubaansche insurgentenFrancisco Leon en Augustin Medinois het tot eene noodlottige botsing gekomen tusschen de Spaansche gewa pende vrijwilligers en de volksmenigte, die zoowel uit Spanjaarden als utt Cubanen, Mulatten Negers en' Chinezen bestond. Nadat Leon (een jongmensch van 22 jaren) reeds op den wurg- stoel had plaats genomen, was hij wederopgestaan, enna verklaard te hebbendat hij als martelaar

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1