m°. 35 Zaterdag 1 Mei. 1869 WOENSDAG El ZATERDAG. SCBAAKSTRIJD Besturen en Administratie» Herinnering. Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen BuitenlandscJie Tijdingen. TÜSSCHEN 2. EN 0. m, 1 Ui W ¥A Hl ff HH %SP Él w wem y Wfm KW wm WK/ m Wm m. 4èê, PSP pi| 16* Bs 1 J- ir PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50 behalve het zegelregt. V E R S C II IJ X T ABONNEMENT S-PR IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen. ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Burgemeester en Wethouders van Zierikzee her inneren het publiek aan vroegere bekendmakingdat de gewone Marktdag in deze gemeente op Donderdag den 6 Mei, aanstaande, tengevolge van den invallenden Christel ijken feestdag, daags te vorenop Woensdag zal gehouden worden. Zierikzee t den 26 April 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee verzoeken de ingezetenen om hunne rekeningen en bewijsstukken wegens schuldvorderingen ten laste van het Bijk de provincie en de gemeente over het jaar 1868 ter plaatse waar het behoort ten spoedigste in te dienenten einde te voorkomen dat hunne vorde ringen tengevolge van te late indiening volgens de wetals verjaard moeten beschouwd worden. Zierikzee 28 April 1869. De Burgemeester B. C. CAU/ De Secretaris J. P. 'N. ERMERINS, De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van belanghebbende ingezetenendat zij die voor het saizoen van 1869 op 70 eene jagt- of visck-acte ver langen zich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden en dat zij die ter zake van onvermogen, eene kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomenaldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaren van het vischwater af te gevenmet uitnoodiging om die aanvragen zoo spoedig mogelijk te doen, opdat ieder in tijds van zijne acte zou kunnen voorzien ziju. Zierikzee den 28 April 1869 B. C. CAU. Burgemeester eiï Wethouders van Zierikzeema ken bekend dat de overeenkomst door hen met ADKIAAN de BIE aaDgegaan tot het ruimen der privaat- putten in deze gemeente waarbij hem de verpligting was opgelegd de putten der ingezetenen uaar een be paald tarief te ruimen op heden is geëindigd en dat vooralsnog gecne nieuwe bepalingen van gemeentewege daaromtrent zijn vastgesteld. Zierikzee deu 30 April 1869. Burgemeester eu Wethouders. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Ziehikze.k, 30 April. De dienst per stoom boot „Zuid-Bevelandzal met 1 Mei a. s. eene uitbreiding ondergaan, door na aankomst en lossing alhier onmiddelijk de reis naar Goes, of van daar komende naar hiervoort te zet ten waardoor niet alleen deze plaats maar over 't algemeen Schouwen en Duiveland ge baat zullen zijn. De genoemde boot heeft de proefvaart in 5uren volbragt. Uit Middelburg meldt men van 28 dezer De arbeiders aan de spoorweg- en kanaal- werken op dit eiland hebben gisteren dén arbeid weder hervat, zonder verder ongeregeldheden te plegen. Alleen zijn gisteren middag te Veere nog een zestal Belgische werkliedendie zich schuil gehouden hadden en hunne afrekening verlangden, door de Nederlandsche arbeideTS verjaagd. Daar de veijaagden echter door de aannemers zooveel mogelijk in bescherming werden genomen zijn groote gewelddadigheden voorkomen. De eiseh tot hooger loon door onderscheidene werklieden gedaanis door de aannemers der verschillende werkennaar wij vernemenvooralsnog niet ingewilligd. - Er bevonden zich gisteren avond patrouilles shcutterij en infanterie op de Markt en in den Langendelft alhier die last bleken ontvangen te hebben om iedereen het stilstaan te beletten. Naar wij vernemen zijn enkelendie onwillig waren om aan het bevel tot doorgaan te voldoenin arrest ge nomen. Vermeerdering van militaire magt op Walcherenwaartoe de minister van oorlog ingeval van nood magtiging heeft verleend, wordt nog niet noodig geoordeeld. Heden morgen is echter te Vlissingen order ontvangen dat het vertrek van twee compagniën infanterie naar Bergen-op-Zoomhetwelk den 30en dezer moest plaats hebbenis uitgesteld. Voorloopig blijven zij te Vlissingen en zullen versterkt worden door de twee compagniën nit Neuzen die toeh bestemd waren om te Vlissingen in garnizoen te komen. In eene heden aangeplakte publicatie van den commissaris des konings in Zeeland wordt tegen eene herhaling der Maandag gepleegde ongeregeldheden gewaarschuwd. Ook de bur gemeester van Middelburg heeft weder een publicatie uitgevaardigd en doen aanplakken houdende verbodsbepalingen nopens samenscho lingen en volksoptogten. Iedere vereeniging op den openbaren weg van meer dan vijf per sonen zal als verboden zamenscholing worden beschouwd. "Dit Zwolle meldt men van 22 April. Gisteren morgen terwijl de alhier woonachtige menagcriehoudcr Renes op de Beestenmarkt zijne dierenkooijen op een wagen had geladen, gelukte het,aan een der beeren de sluiting van zijn hok te verbreken naar de zijde van liet Weexenland te outvlugten enna de Willems vaart te ziju overgezwommen in het weideland te komen gelegen achter de woning van den heer Eeck- hout. Reeds spoedig werd hij oudekt door deu briga dier-majoor rijksveldwachter Daman eu den rijksveld wachter v,. d. Linden eu deze losten geweerschoten op liet dier welke echter niet doodelijk troffen. In - middels was ook de heer commissaris van policie Bethe, vergezeld van den geweermaker Witte, ter hulp gekomen. De laatste zond den beer twee kogels in het ligehaam doch eerst door het schot van den heer Bethe werd hij gedood. düit8 uhiamd. Volgens eene correspondentie uit Thuringen is Gotha tegenwoordig het brandpunt eener be weging onder de werklieden. Aan het hoofd daarvan staat de commissionair Sauerteig en de notarisklerk Rippold. De eerste hield dezer dagen eene openbare redevoering die er be paaldelijk op aangelegd was om agitatie te verwekken. Zijn betoog strekte namelijk om de arbeiders wijs te maken dat het onmogelijk anders kon of de klove tussehen meester en knecht moest hoe langer hoe wijder worden doch er was één middel om dit te beletten namelijk eene zamenwerking der arbeiders om binnen acht dagen op alle werkloonen eene verhooging van 50 percent te verkrijgen Het is ligt te denken dat die taal op vele werklieden invloed heeft. Dit bleek nog on langs toen de ijzerwerkers bedaard naar hun werk gingen en daarom door een hoop ledig- loopende arbeiders met messen werden aange vallen. Een fabriekant die de aanvallers tot bedaren zocht te brengenwerd mishandeld en wanneer de gewapende magt niet aangerukt was, zou zijne fabriek vermoedelijk zijn afge broken. Een aantal dier onruststokers is thans gearresteerd. Uit Warschau berigt menDe geval len dat bisschoppen en zelfs pastoors openbaar hunne medewerking ter russificering van de katholieke kerk weigerenvermeerderen met den dagen daarmede ook de verlegenheid van de Russische regering. In de voorname en regerings-kringen alhier doen zich dan ook, betrekkelijk de wijze., waarop men tegenover de opponerende geestelijken behoorde te werk te gaantwee zeer verschillende gevoelens kennen. De eene partij oordeelt het wensehe- lijk om het steeds grootere bezwaren opleve rende Roomsch-Catholiekekerk-vraagstnkzooveel mogelijk zonder opziens te barenen langs den weg eener minnelijke schikking tot oplos sing te brengen. Deze partij raadt derhalve zachtzinnig- en toegevelijkheid aan. De an dere daarentegenwaartoe de aanklevers der Pansclavistische partij behoorenwilden van gematigdheid volstrekt niets weten en zijn van meening dat het kerkelijke vraagstukeven zeer als dat der nationaliteitop de zekerste wijze slechts door het aanwenden van maat regelen van geweld kan worden opgelost. Geen wondertrouwensnaar de grondbeginselen den Panselavitische partij zal en moet ieder, op wion Rusland de hand heeft gelegd, ook Kus worden. FRANKS TJ K. LI. Vrijdag gaf de goochelaar Epstein eene voorstelling in den Cirque Napoléonte Parijs. Zijn eerste toer zou bestaan in het opvangen van een zakdoek die uit een geweer op hem moest worden afgeschoten. Hij deed te dien einde den zakdoek in een geladen ge weer en gaf dit aan een der toeschouwers. „Als het u belieftmijnheer", zeide hij, „mik nu goed op mijne borsten zoodra gij losbrandt zal ik den doek op de punt van mijn degen opvangen. Komaan een tweedrie vuur Het geweer, ging afen onder den uitroep „ik ben gekwetstviel de goochelaar neder. Te midden van den algemeenen schrik sprongen eenige personen op hem toeen nu bleek het dat er door een of ander toeval een stuk van den laadstok in den loop van het geweer moest zijn geraaktalthans de goochelaar had dit stuk in het lijf gekregenen wel zóó dat het in het vleesch was gedrongen. Dadelijk rukte hij zelf het er uit en viel toen bewusteloos neder. Na terstond in het kabinet van den directeur te zijn gcbragtkon hij eerst tegen middernacht per rijtuig naar zijn tijdelijk ver blijf worden vervoerd. De bekende doeter Nélatondie er spoedig bij washeeft den volgenden morgen verklaard dat het leven van den patient niet in gevaar was. Het hof van cassatie in het koningrijk Italië, om zijn advies ovei het ontwerp van een nieuw strafwetboek gevraagd zijndeheeft zieh eenstemmig voor het afschaffen der dood straf verklaard. 55 speelt "Wit en o speelt Ztv ar t, "Wit «et voor. 21ste zet wit F 3 neejnt G 4 Antwoord op de 2ste zet Zwart F. 5 neemt G 4. Zoodat de stand der partijen is als hieronder aangcdufd. mm üsH B mm WM i' ABCDEFGH

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1