Zaterdag 24 April* N°. 33 1869 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratie» kennisgeving. Oproeping. Binnenlaudsehe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. Z1ERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50 behalve bet zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R J J S. Por drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzcn- ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg Burgjrmeester en "Wethouders van hierikzee ma ken bekend .dat bet kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeenteover het loopend dienstjaar, p heden door den Gemeenteraad js vastgesteld en van den 21 tot den 29 dezer maand ter lezing voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente zal liggen zul lende ieder .aangeslagene binnen dien tijd tegen .zijn aanslag bij liceren Gedeputeerde Staten in beroep kunnen komen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier higevolge de ivct. 7,i er ik zee den 19 April 3 869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierihzee roepen bij deze op sollicitanten naar de betrekking van vierden Hulp-Onderwijzer aan de Armenschool dezer Gemeente waaraan eene jaar wedde van twee honderd, vijftig gulden is verbonden om zichmet overlegging hunner be wijsstukken portvrij vóór den '15 Mei eerstkomende aap te melden bij den Burgemeester. Ziprikzce 21 April 1 SC 9. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS, Ben brug over den Oceaan Stoomvaart op Amerika. Zoo luidt de titel eener allerbelangrijkste brochure door den oud kapitein ter zee den heer M. FT. Jansen in het licht gegeven bij de uitgever J. Waltman te Delft. Daarin wordt de aandacht gevestigd op het groote belang dat eene regtstreeksche stoomvaart op Noord-Amerika voor Nederland moet opleveren. Het geschrift verdient de belangstellende overweging van eiken Nederlanderen in het bijzonder van eiken Zeeuw die slechts eeuigeu invloed kan uitoefenen eene overweging die wij vertrouwen dat tot krachtdadige medewerking zal leiden om het grootscke plan te .hel pen verwezenlijken. Ret behandelt achtereenvolgens 1iet „Nationaal belang„De gunstige ligging van Vlis- ingenWaarom Vlissingen moet voorgaan„Waarom Antwerpen niet geslaagd is" „Keus der verbindingsplaats „Waarom Norfolk en niet New-York„Gronden van „De subsidie' terwijl het eene kaart bevatwaarop staat aangewezen de stoomwegeu tus- schen "Vlissingen en Norfolk met het achterliggend binnenland en de verbindingen met spoor- en water wegen. De bekwaamheid en bevoegdheid van den ge- ackten schrijver zijn waarborgen van de soliditeit der zaak. De liefde tot ons Vaderland welks bloei en welvaart eiken regtgeaarden Nederlander zoo na aan het harte gaan doet ons vurig wenschen dat deze O'idsrueming tot stand zal komen en daar algemeeno zamenwerking door een edel beginsel gedreven veel vermaghopen wij dat men voor geen groote offers zal terug deinzen maar eene stoomvaartonderneming van ons land naar Amerika die zoowel uit een poli tiek als uit een commerciaal of industrieel oogpunt van groot nationaal belang is in liet leven zal worden ge roepen. De brochure verdient in aller handen te ziju. JL Maandag heeft liet provinciaal geregtshof in Zuid-Holland uitspraak gedaan in de zaak der twaalf beschuldigden in de eerste der procedures naar aanlei ding der te Botterdam gepleegde ongeregeldheden. Het hof heeft de beschuldigden P. Sint Nicolaas en J. Bnijs vrijgesproken, en voorts Fenverda tot drie jaren correctioneele gevangenisstraf en de overige negen met name P. J. Bosman J. YrankenG. Boelaars W. S. Wolters P. van Krimpen G. de Weerd W. S. Loliman J. H. van Klaveren en C. Ivemp tot vijf jaren 'tuchthuisstraf veroordeeld. Men schrijft uit Woudsend van 11 dezer „Zondag jl, liad hier bij den doop in de hervormde kerk eene bijzondere plegtiglieid plaatsdie zeker zelden voorvalt en daarom yermelding verdient. Een drietal zustersrespectievelijk gehuwd met twee broe ders en eeu neef van deze waren bijna gelijktijdig bevallen v,an welgeschapen dochters. Gisteren werd deze 3 kleineu den heiligen doop toegediend. Indien men nu in aanmerking neemtdat de twee broeders tsvens neven der drie zusters zijndan volgt hieruit dat van de 3 gedoopten twee op vierderlei en één op drieërlei wijze hunne verwantschap onderling als nich ten kunnen verklaren," Z. M. de Koning heeft bepaald dat de kweekelingendie aan het Athenaeum Illnstre te Amsterdam tot officier van gezondheid wor den opgeleid, den naam zullen voeren van studenten voor den militairen geneeskundigen en pharmaceutischen dienst voor zee- en land- magt en voor de Koloniën. De klokkenist te Leidendie ojj markt en feestdagen zijn vrolijk spel doet hooren had 11. Woensdag in een door hem bespeeld wordend stukje behoefte aan klokgeklep. De klokopwinderhem daarin behulpzaam zullende zijn bezigde daartoe dezelfde klokdie sedert eenigen tijd tot brandklok is gepromoveerd. Dit bragt in de stad alles in beweging. De spuitgasten spoedden zich naar hunne spuiten de weesjongens draafden naar huis om te trach ten de premie te halen de opperbrandmeester kwam in allerijl op 't stadhuis informeeren „waar dan toch de brand was!" Kortom, ieder was in onzekerheid en spanningtot menna bekomen inlichtingen van „boven," begreep, dat het een loos alarm was geweest. Een te Bergenin Henegouwenverschij- nend blad heeft zeer slechte tijdingen van de Borinage ontvangen. liet schijnt dat te Boassu en te Dour de mijnwerkers den arbeid hebben gestaakt, dat troepen baarbeen gezonden zijn, en dat men ernstige onlusten vreest. In de mijndistricten van Charleroi en van Luik en te Seraingheerschte volmaakte rust en werd zeer ijverig gearbeid. Antwerpschc bladen deelen mededat de timmerlieden en de sigarenmakers aldaar voornemens zijn om den arbeid te staken. DUITSOHLAND. Dezer dagen werden te Kassei de paar den van den gewezen keurvorst verkoclitdie even goed geconïïsceerd waren als al het overige. Een lioofd-officier koekt bij die gelegenheid voor een zeer hooge som twee der schoonste dieren die hij onmiddellijk aan den Pruissiscken com missaris betaalde waarna hij een revolver trok en de paarden voor den kop schoot. Die offi cier stond vroeger in Hessische dienst, FRANK r IJ K. La France berigt bet volgende omtrent eeuc ziekte welke ziek nu voor 't eerst in sommige wijn gaarden van Frankrijk vertiont. In het arrondisse ment Orange is een derde der wijngaarden verloren gegaan van de 10,000 hectares wijnstokken welke dit arrondissement bezit', zijn reeds 3600 dood. De ziekte neemt met iederen dag toe. Zij schijnt tot nu toe den loop der Rhone te volgen en zich niet diep het land in te verspreiden toch wordt zij reeds over eeue lengte van 100 kilometers gevondou. Men schrijft haar toe aan een soort van aardvloo die aan de wor tels van den wijnstok gevonden is. Dezer dagen hebben voor de correctionele regt- bauk te Parijs vier mannen en twee vrouwen teregt gestaan beschuldigd van de Lanterue in Frankrijk ge- bragt te hebben. Bijna 750 afdrukken werden in de huizen van twee der beschuldigden gevonden men vond er ook een vrouweurok met acht ruime zakkenwaarin een der vrouwen onlangs 100 nommers van het ver boden blad uit Brussel had medegebyagtbovendien een borstrokflanellen hemd en buikriem drie en twintig zakken bevattende waarin een der mannen 173 nummers van de Lanterue had binnengesmok keld. De beschuldigden werden tot verschillende ge vangenisstraffen van twee tot zes maanden verwezen en de mannen bovendien tot 500 franken boete ieder, en de beide vrouwen ieder tot 200 franken boete. In het oostelijk gedeelte vaii het Chinesche gewest Se-tsjuenwaar nog geene twee jaren geleden een uit Nantes derwaarts vertrokken priester, Frangoise Mabileau, door de dweep zieke Chinezen is omgebragt, heeft onlangs weder een Fransch Catholiek zendeling, Jean Frangois Rigaud van Cesangon den martel dood ondergaan. Hij is op de trappen van het altaar in stukken gezaagd, en zijne uit ruim honderd bekeerlingen bestaande gemeente heeft in ziju jammerlijk lot gedeeld. De oleri- eale organen dringen er hij de regering zeer op aan om van de tegenwoordigheid der Chi nesche ambassade te Parijs gebruik te maken ten einde paal en pork te doen stellen aan dadendie door de menscholijkheid evenzeer als door de beschaving ten diepste wordt ver foeid. In de Missions Catholiques vindt men te dezer gelegenheid een statistieke opgaaf, waaruit blijkt, dat alleen van de door die ver - eeniging naar heidenselie landen uitgezonden zendelingen reeds 47 den marteldood hebben ondergaan en wel de helft daarvan in de laatste twintig jaren. Sedert HitVl zijn door de Mis sions 940 zendelingen uitgezonden483 van 1603 tot 1848en 457 van 1848 tot 1809. Uit Florence wordt berigtdat te Milaan eene zamenzwering is ontdektmaar men zegt van Mazzinisten. Er zijn eenige personen ge vangen genomenmaar voor het overige is de stad rustig. Men weet dat reeds vroeger van plannen' tot omverwerping der bestaande orde van zaken is gewaagd en dat vooral in Lom- bardije eenige ontevredenheid hecrscht overliet tegenwoordig bewind. Intnsschen is niet geble ken dat die ontevredenheid algemeen was noch ook dat de aanhang der Mazzinisten bij zonder groot kon worden genoemd en men kan dus met het bovenbedoelde berigt aannemen dat de zaak niet veel. heeft te beduiden, zich tot enkele raddraaijers beperkt en geene verdere gevolgen hebben zal. Do berigteu uit Spanje gewagen voort durend van carlistische woelingenindirect worden zij gesteund door Frankrijk, dat de vereeniging van Carlistische henden op de grenzen veroorlooft. In AndaSusie daarentegen hebben er volksbewegingen plaatswaarvan de leiders tot de republikeinsche partij behooren. Deze trachten de proclamatie van de republiek tot standte brengen. De verkooping te Parijs dar verzameling schilderijen enz. van den lieer Fould bragt in het geheel 571,129 franken op. Afgaande op den uitslag van den eersten dag, hadden de kenners de totale opbrengst op minstens 700,000 franken begroot. De kassier der assurantie-maatschappij l'Union en de directeur van het officieus regeringsdag blad l'Etendard zijn in hechtenis genomen. De eerste wordt verdacht van diefstal van ver schillende sommen tot een bedrag van anderhalf millioen frankenlaatstgenoemde van mede- pligtigheid daaraan. GROOT-BRIT TAKNIEE. Een Engclseh vaartuigdo Jefferson Davis dat svapenen voor de insurgenten op Knba aan boord bad

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1