1 r 2¥°. 32 Woensdag 21 April. WOENSDAGEN ZATERDAG i 18# n - Bestaren en Administratiën AANBESTEDING. VERPACHTING. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen i c -J If - r- ZIERIEZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- bei'igten van 1—8 regels a 0,50 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: r! ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Burgemeester en Wetiiouders van Zier ik zee, zijn voornemens op Woensdag den 28 April 1869des middags ten 12 ureop het Raadhuis aan te besteden Het onderhoud gedurende drie achtereen volgende jaren van de UUR WEK REK niet toehehooren, der Gemeente Zierlk- zeewordende dat tijdstip gerekend te loopen van 1 Hei 1869 tot en met ultimo April 1872. De aanwijzing zal geschieden op Vrijdag den 23 April as.des voormiddags ten 11 ure. Het Bestek ligt ter inzage ten Kantore van den Gemeente-Bouwmeester. Zierikzee16 April 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den 28 dezer maand des middags ten Raadhuize in het openbaar te ver pachten De Grasmaaijing van het onbeplant gedeelte van het geëffend en reeds aangelegd uit gegraven Zelke-terreinbij de zuid-zelke buiten de zuidhavenpoort in deze gemeente ten noorden en zuiden van den provincialen straatweg naar Zijpekadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie Fin no. 339 en 560aankomende deze gemeente voor dit loopeude jaaringaande met den dag der goedgekeurde verpachting en eindigende den 31 Decem ber van dit jaaren zulks op dezelfde voorwaarden waarnaar die grasmaaijing ten vorigen jare is verpacht geweesten die van heden af ter lezing liggen voor gegadigdenter Gemeente-Secretarie. Zierikzee, 15 April 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS, Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat bet kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeenteover het loopend dienstjaar op beden door den Gemeenteraad is vastgesteld en van den '21 tot den 29 dezer maandter lezing voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente zal liggen zul lende ieder- aangeslagene binnen dien tijdtegen zijn aanslag bij heeren Gedeputeerde Staten in beroep kuunen komen bij verzoekschrift op ougezegcld papier a ingevolge de wet. Zierikzee, den 19 April 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering; gehouden te Zierikzee opden ÏO April I860. Voorzitter mr, B. C. CAU. Secretaris rar. J. P. N. Ermerins. Afwezig de keeren mr. van Dongen mr. Moolèn- burgh mr. de Crane en Koole. De notulen der vorige veigaderiug worden gelezen en goedgekeurd. Wordt gelezen liet rapport der schoolcommissie op het adres van mej. S. P. van Dishoeok om de jaar" lijkscke toelage van f 100 als onderwijzeres iu uuttige handwerken strekkende tot inwilliging van het verzoek over het tijdvak namelijk van 1 Mei tot 1 Augustus a. s. tot een bedrag van f 25 met welk tijdstip de reorganisatie van het instituut v&u meisjes haar beslag zal erlangd hebben. Burgemeester en Wethouders stellen voor om dien overeenkomstig te beschikken. Aldus besloten. De zitting wordt met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde wordt bet kohier van den koofdelij- ken omslag vastgesteld op een bedrag van 149 64,40 Zullende bet gedurende 8 dagen tor openbare visie ter Secretarie worden gelegd waarvau aau de ingezetenen bij publicatie zal worden kennis gegeven om daarna bet aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring op te zenden. Hierna sluit de "Voorzitter de vergadering. Men schrijft ons van eene geachte zijde: „Naar men weet werd, een drietal jaren geledendoor eenige personenwaaronder verscheidene Amsterdammers het plan gevormd, om te midden van de zeldzaam schoone natuur te Be r g-e n-D a 1 bij Nijmegen een familie-hötel te stichtengeheel voldoende aan de eiscben van den tegenwoordigen tijd. Voor de vol voering van dit plan riep men do hulp in van uwen kundigen stadgenootden Heer O u t s- h o o r n en de pkotographie kan U overtui gen, dat althans het uiterlijke met de beste buitenlandsche inrigtingen van dien aard kan wedijveren. Ik meen u te kunnen verzekeren, dat ook het innerlijke weinig te wenscben zal overlatenalthans daaraan worden zorgen noch moeite gespaard. Het hotel staat op eene der hoogste punten van deze geliefkoosde streek en zal in de eerste dagen van Mei voor de ontvangst van het publiek gereed zijn. In het aanstaande zomersaisoen zal het dus een der aangenaamste verblijven zijn voor hendie te midden eener heerlijke natuur afleiding zoeken van bezigheden of van het stadsgewoel." (H. Dezer dagen is te Amsterdam overleden Jacob Mens, meer bekend onder den naam van Bokkebekof burgermeester der Willem straat. Deze man eigenaar van verschillende huizen in die straatwist op de bewoners een eigenaardigen invloed uit te oefeuen eu beroemde er zich op, dat menigmaal door het hoofd der gemeente zijn raad was ingewonnen. Het nut voor den landbouw van kraaijen en spreeuwen is bekendmaar ook is het bekend dat dit nut niet algemeen door de landbouwers wordt ingezien. Dit laatste blijkt weder uit eeu berigt uit Berg-Ambachtdat wij hieronder laten volgen „De toevloed van klein gevogelte schijnt in dit voorjaar bijzonder groot te zijn. Zoo treft men op eene ruimte van slechts 30 vierk. Rijnl. roeden te Bergstoep iu een elzenboschaan den ambachtsheer van Berg-Arubacht behoorende, zes-en-dertig kraaijen- en hannikken- of eksternesten aau. Het groot getal dier vogels zal evenwel aanmerkelijk verminderen evenals dat der tallooze spreeuwen en nrusscken. Voor rekening van vreemde op- koopers worden namelijk groote partijen vogels aangekocht. Voor eene spreeuw besteedt men in den Krimpenerwaard 4 cent, te Gouda en aau 's-Gravenweg zelfs 6ceat,voor eene kraai 15 cent enz. Bonte kraaijen zijn evenwel niet gewild. Of de landbewoners die deze vogels opvangenhun eigen belang wel begrijpen, en er geene nadeelige gevolgen van zullen onder vinden in ooft- en moestuin, valt wel eenigzins te betwijfelen." De longziekte heeft te Gaasterland zich op nieuw uitgebreid9 runderen zijn gestorven 2 afgemaakt. De ziekte schijnt zich gelukkig tot die plaats te blijven bepalen. Omtrent de ernstige ongeregeldheden onder de werklieden, te Seraïng meldt een ooggetuige de volgende bijzonderheden. Weinig vermoedde men jl. Zaturdag dat de tooneelen van Vrijdag avond herhaald zouden worden wel zag men talrijke scharen werklieden door de straten trekken doch alles had een vreedzaam aanzien. Toch veroutruste men zich eenigermate daar het de tweewekelijlache betaaldag was van het etablissement Coekerill, waarin niet minder dan 5000 werklieden werkzaam zijn. De betaling liep echter rustig af en de dag verliep zonder ongeregeldhedentotdat tegen zes uren des eer avonds de autoriteiten verwittigd werden d de werklieden zich in massa naar het .ctai.V' sement Cockeril begaven. Dadelijk we, eenige troepen naar de bedreigde plaats £j,p zondenterwijl tot middernacht de menigte ln woede lucht gaf door het uiten van dreige^,, kreten en het werpen vau steenen. Eerst l;r het bleek dat de tegenwoordigheid van burgemeester en verdere civiele autoriteit welke de oproerlingen trachtten te overreden om zich terug te trekken niets baatteen de houding der menigte meer en meer vijandig werdrigtte de procureur des konings de ge bruikelijke drie sommaties tot de aanwezigen. Elke sommatie werd echter met luide kreten en een hagelbui van steenen begroet. Toen gaf de kolonel van Laethem last tot eene charge der troepen daarop volgde een verschrikkelijke strijd. Twee lantaarns aan den ingang der werkplaats geplaatst wierpen op dit tooneeleen akelig schijnsel. Tien minuten lang hoorde men slechts kreten van smart of toornhet stampen j der paardenhet gekletter der wapenshet gestuw der kolven langs den grondhet dofë geluid der steenen en andere voorwerpen weiire van de daken en uit de vensters der naburige huizen geworpen werden. Daarna scheen de t straat verlaten. De aanblik der troepen hunne gescheurde kleederen afgerukte epauletten ge broken bajonetten bloed dat van hunne wapens droopduidden slechts al te goed aan hoe ver schrikkelijk de worsteling geweest was. Op onderscheidene punten der fabriek waren brand bare stoffen opgehoopt. Het aantal gekwetsten moet zeer talrijk zijn. De dooden, want ook deze zijn gevallen, kunnen eerst den volgenden dag geteld worden. De aanvallen werden nog dikwijls herhaald. Na den eersten aanval werd de burgemeester van Luikdie zich naar zijne woning wilde begevendoor een hagelbui van steenen en bedreigingen ontvangenwaardoor bij ernstig gekwetst werd, a De arbeiders van verscheidene andere mij neu zijn op het voorbeeld van die te Serainll in verzet gekomen eu beletten allen arbeid! aan de betergezinden. Gisteren avond (Zon-\ dag) hebben de ongeregeldheden zich nogmaals I herhaalddoch do werklieden zijn door da troepen uiteen gedreven. Uitvoerige berigten uit Seraing doelenals de oorzaak der ongeregeldhedenmede dat voor eenigen tijd de eigenaars der mijnen het vastgestelde minimum van den arbeid dat toch zelfs door de vlijtigsten slechts zelden overschreden werdomdat het voor hunne krachten voldoende was hadden verhoogd en het salaris hadden verminderd. Volgens particuliere mededeelinger, te Aut-

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1