J«o. 30 Woensdag 14 April. t OEISDAG El ZATERDAG. I86y Besturen en Administration Kennisgeving. Openbare Kennisgeving. Bekendmaking. JBinnenlandsehe Tijdingen Buiteniandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE C0ÜRAIT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone .5 cent (Ie regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 1—8 rogels h 0,50 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzcn- ding dor Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis vau de ingezetenendat er op Donderdag den i 5 dezer maand des namiddags ten zes ureop het Raad huis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 12 April 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter openbare kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat het kohier der belasting op de honden over liet loopend dienstjaar op heden door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen'van den 14, tot den 22 dezer maandtér Secretarie Voor een ieder ter lezing liggen 7.alingevolge de wet. Zieiikzee, don 12 April 1809. Be Burgemeester t B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeema ken bekend dat krachtens Raadsbesluit van heden de prijs van het gas uit de gas-fabriek der gemeente aan particulieren te leveren met ingang van 1 dezer maand» is bepaald op veertien cent per kubieke el. Zierikzeeden 12 April 1869. Be Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Men leest in het Handelsblad Naar mé'n verneemtvertrekt heden naar Benton- county in den staat Minnesota (Noord Amerika) een gezelschap van ruim 30 personenmeestal gegoede lieden en waaronder verscheidene jongelieden van goeden huizeals eerste kern voor de kolonie van Nederlanders die de hecren Pas en IC 1 o o s aldaar trachten te stichten. Dit gezelschap heeft zich onder het geleide, gesteld .van den heer J. J. Pas, aldaar woonachtigen schrijver van de onlangs verschenen brochure getiteld Bentoncountyenz. Eindelijk is men met de vernieling der Luxem- burgsche vestingwerken begonnen. Het bastion Jost heeft men laten springen. De werking der twee aange legde mijnen was vreeselijk. De kolossale muren scheurden van een en stortte met een massa aarde in de grachten neder. Te Doornik zijn belangrijke proeven genomen met bet doen springen van de mijnen der vestingwerken. Een aantal boofd-officieren en officieren uit andere garnizoenen waren overgekomen om er getuige van te zijn. De operatie duurde anderhalf uur en wierp menig vestingwerk omver. Men begon met bet een voudigste cn kleineom met bet zamengestelde en groote te eindigen. „Merkwaardig," zegt een ooggetuige„was liet te zien hoe de grond golfde als door een vulkanisch effectde muren builden uit en schudden om dan plotseling met luid gedruisch in een te storten in de gracht die met het puin gevuld werd. Alles geschiedde in de beste orde op een sein van den tamboer die naast den commandant stondverdwenen de muren als een decoratie in een schouwburg of stortten ineen als een kaartenhuis. Men had verscheidene middelen aangewend om de mijnen te doen ontvonken van de oude lont af tot de electrische stroom. Alles beantwoordde aan de berekening. Een vijftiental mijnen hebben gewerkt. Van sommige zag men de uitwerking zij scheurden meer dan dat zij uiteen deden springen. Anderen hadden de vernieling ten doel van onderaardsche gangen, die zij voor een gedeelte verbrijzelde en ineen deden storten. Dit laatste was meer zigtbaar aan den rook die uit de spleten en gaten opsteeg. Het slot vooral was prachtig. Eenige mijnen diep onder den grond aangelegd en met een duizend pond buskruid gevuldhebben oen geheel bolwerk uiteen doen springen. De ontzaggelijke bres was zoo grootdat zij geschikt was voor eene bestorming. De schok door de ontploffingen teweeg gebragt was niet zeer groot. Do eenige die men sterk gevoelde was die welke veroor zaakt was door eene lading dynamiet. Deze ontploffing deed de ruiten der huizen in den omtrek trillen. De mijn was bestemd om een alleen staanden muur tc doen ineenstorten, die dan ook zwaar beschadigd werd. Nogthans bevatte zij niet meer dan 6 pond dynamiet. Ongelukken van eenige beteekenis hebben niet plaats gehad. Zeer spoedig zou de tweede operatie plaats hebben die nog belangrijker zon zijn, In de maand Febr. jl. is de sterfte te Brussel buitengewoon groot geweest. Het getal sterfgevallen bedroeg 916 alzoo 235 meer dan het zeer booge cijfer in de maand Jan. en 492 meer dan het gemiddeld getal in de maand Febr. der vorige jaren. De vermeerdering is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de geheerseht hebbende typhus en pokken en aan eene toe name in bet getal personen die meerendecf! tengevolge der gewoonlijk te Brussel woedende sporadische ziekten bezweken zijn. De chronische kwaal in de Belgische steenkolenmijnen te Scraingde grèveheeft zich weer geopenbaard met de noodlottige ge volgen die men er meermalen aan verhouden zag. Er zijn namelijk verregaande ongeregeld heden door de mijnwerkers gepleegdde ge wapende magt werd met steenen begroet. Nadat vervolgens een gevecht tusschen de arbeiders en de gendarmes bad plaats gehad waarbij verscheidene personen deels gedood, deels gewond zijnweiden de civiele ambte naren in het etablissementwaarheen zij zich begaven, letterlijk door de menigte belegerd, zoodat bun toestand zorgbarend was. Eerst toen er nieuwe troepen aankwamenging de menigte uiteen. In bet geheel wordt het aantal arbeiders die thans bot werk gestaakt bobben op 6000 begroot. FRANKS IJ K. -De gestrengheid tegen de openbare ver gaderingen te Parijs duurt voorteenige dagen geleden heeft de policio weder drie ontbonden. Een daarvan wilde zich niet aan het bevel van dan commissaris onderwerpendeze voorzag zich dadelijk van de noodige versterkingen de aanwezigen werden met geweld uiteenge dreven. In Andalusie is een spoortrein aange vallen door eene rooverbende. De stoute aan randers troffen bet niet gelukkig. Juist werd met die trein een detachement manschappen der burgerwacht getransporteerdenverrast door do tallooze geweerschoten, waarmee zij begroet werden, werd de gewaagde aanval spoedig gestaakt. Elders in Andalusie ver- toonen zich rooverbendendie den naam van republiekeinen voeren. Daartegen is eene af- dceling burgerwacht afgezonden. Nog erger wordt het, als de bevolking ge vaar loopt van de zijde der soldaten die de regering zelve aangeworven heeft. Dat is 't geval geweest to Cadixwaar een detachement vrijwilligers ingescheept zoude worden naar Cuba, om tegen de opstandelingen aldaar te strijden. Deze vrijwilligers, voor een deel misschien gewezen oproermakers uit Catalonie tegen grof geld aangeworven, hebben op bet oogenblik der inscheping de stad Cadix door getrokken en zich regts en links verspreid onder het plegen van allerlei onordelijkheden. De burgersbeangst gewordensloten hunne winkelsde troepen kwamen onder de wapens en slaagden cr hier en daar in de. onwillige vrijwilligers weder op te vangenvelen van hen echter vlngtten in do huizen en hielden zich daar schuil. Het beweren der vrijwilligers,1A wasdat men hun zosticn realen per dag be loofd had en maar zeven uitbetaalde. De jongste brievenmail uit Linie heeft ook liet berigt aangebragt dat in China oen Catholiek zendelingprediker ter dood gebragt was. Dit berigt wordt thans door de Frausehe Catholieke dagbladen bevestigd. Het is een Fransch priesterhij is te Jou-jang wreedaar dig ter dood gebragt cn welnaar bet schijnt krachtens een vonnis van de regterlijke over beid oon liondcrdtal door hom bekeerde inlau- i ders zou in hetzelfde lot gedeeld hebben. De Univers ziet daarin eene schending der bestaander verdragsbepalingen die Frankrijk voor zijne eerzoo al niet voor de zaak der godsdienst ziek zou behooreu aan te trekken. Hot genoemde dagblad herinnert daarbij, dat teCoren gedurende het jaar 1868 negen Europeselie zendelingpre dikers den marteldood zijn gestorven, In de overland China-Mail leest men Een voorbeeld van de wreedaardige straffen die de Chine- zen somtijds opleggen, had onlangs plaats. Een verkooper van rijstgebak wiens zoon vóór eenigen tijd gestolen I was ontmoette hem later op de straat en kwam na veel vragen tot de ontdekking dat een buurman een man van Shangaizijn kind gestolen cn aan ie- j mand van Canton verkocht had die voornemens was jd hem aan tc nemen. Hij bragt de zaak voor de Che- Hsion en kreeg zijn kind terug. De kinderdief werd veroordeeld om staande geplaatst te worden in eene kooi, rnet de handen naar boven gebonden en het hoofd van boven uitstekende terwijl zijne teenen alleen den grond mogten raken. In deze houding moest hij blijven tot dat hij van gebrek en uitputting zoude sterven. Eenen dag onderging hij zijne straf; zijn aanklager niet wenscheude dat zijn buurman ter dood werd gebragt vroeg aan den magistraat om kwijt scholding der straf, ten gevolge waarvan hij veroor deeld werd tot drie dagen Cangue cn om gedurende dien tijd door de geheele stad wandelende te worden ton toon gesteld. GEOOT-BEITTAKKIEN Londen, 8 April. De taal die gisteren avond in Exeter-hall gevoerd werdwas ver van gematigd en heviger dan men gewoonlijk in vergaderingen aldaar bezigt, doch dit was te verwachten. De vereering van Willem III en de herinnering van de onschatbare vrijheids- regten welke door dien vorst aan Engeland te beurt vielenzijn echter reeds lang zoo zeer op den achtergrond geraakttengevolge van de tegenovergestelde of reaetionnaire partij zoo miskend geworden en zelfs onbekend gebleven;"* aan het tegenwoordige geslachtdat eene vpr-JU gaderiug van zoogenaamde „Orange-men" en* eene lofrede op Willem III geen bijval cn zelfs

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1