Zaterdag 3 April. 18Ö9 O E N S D A G Efj ZATERDAG. Besturen en Administration Bekendmaking. Binnenlaudsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. Burgerl. Stand te Zierikzee. z* I v. ZIERÏIZEESCHE P11 IJ S DEK ADVERTENTIE N. Gewone B cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT; AEOSNE M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Adverteutiön daags te voren vóór 10 ure 's inorg N atiouale M i 1 i t i e. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Lettende op art. 87 der wet van den 19 Augustus 18G1 (Staatsblad no. 72) en art. 26 van het konink lijk besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46). brengen ter openbare kennis dat de tweede rLitting oan den Militieraad in dit jaar voor deze gemeente is bepaald op Dingsdag den 13 April e. k. des voormiddags ten 9 /2 ure ket gewone lokaal in de abdij te Mid delburg en dat in die zitting wordt tuispraakgedaan om trent al de in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nummer- verwisselaar verlangen op te treden. Zierikzee den 2 April 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. EllMERINS. Nieuweekekk den 30 Maart 1S69. Heden hield het Departement Duivelaud der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hare laatstedoch niet hare minst belangrijke vergadering. Alsdan toch zouden aan Willem van den Berg en zijne 3 zoons aan S. van Heivoort en P. de Witallen woonachtig te Vianen, de medailles getuigschriften en gratificatiën uitgereikt worden hun toegeschikt voor het met levensgevaar redden van 8 schipbreukelingen op den 27 December 11. Van wege de Maatschappij tot Redding van Dren kelingen werd bij monde van den Heer B. G. van der Have onder gepaste toespraak aan ieder een Getuig schrift benevens aan Wm. van den Berge eene zilveren-, aan zijne 3 zoons Dingeuus Jan en Gerard ecne bronzen medaille en aan van Heivoort en de Wit eene gratificatie uitgereikt. Van wege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ontving de hoofdpersoon Wm. van den Berg uit han den van Ds. Wolterinck het gouden eermetaalbenevens ieder een Getuigschrift waarbij het Departement voor van Heivoort en de Wit nog een geldelijke belooning had gevoegd. De drukke opkomst der leden loonde de algemeene sympathie met de helden van dit feestwelke zichtbaar getroffen waren door de vele eerbewijzingenhun te beurt gevallen. Een tal van voordrachten en toespraken afgewisseld door de uitvoering van eenig-e muziekstukken onder leiding van den Heer Karreman van Zierikzee deed den avond genoegelijk slijten. Moge deze erkenning van ware verdienstendeze waardeering van zelfopofferende mensehenliefde dien echten Zeeuwen ten spoorslag strekken om op die zelfde baan voort te gaan en anderen om zulke edele voor beelden na te volgen. Moge ook daardoor de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen meer en meer sym pathie vinden bij alle weldenkenden in den lande. De beer A. H. van der Hoevenpredi kant te Keppel en godsdienstleeraar aan de gevangenis voor jeugdige misdadigers „de Kruisberg", beeft eenigen tijd geleden bet plan geopperd van eene stichtingwaar de ont slagen jeugdige gevangenenzoolang het nog niet gelukt is ben bij particuliereuwerkbazen, fabrikanten enz. werk te verschaffenals vrije mannen arbeidenen een toevluchtsoord vin den kunnen. Verscheidene aanzienlijke man nen hebben zich bereid verklaard om aan bet hoöfd der onderneming te staanen eerlang zal een beroep op de natie gedaan worden. Uit Smallingerlaud wordt aan de Nieuwe Rott. Courant gemeld De te Franeker ontstane Baptistenverkeerdelijk ook Mormonen gebeeten, heeft in Dragten navolging gevonden en zou stellig nog meer opgang makenindien bet afstand doen van een tiende deel zijner bezit tingen niet tot de verpligtingen van den toe tredende behoorde. De indompeling geschiedt des avonds na 10 urenin bet openbaar. Eene vrouw is bijna bet slagtoffer dier behandeling geworden. Dit beeft aanleiding gegeven tot mishandeling van den zendeling en zijne prose lieten. De eerste is gevlugt. Zaterdag nacht is volgens bet Dagblad te Rotterdam aangehouden een notaris uit een naburige staddie vermoedelijk plan had zich naar Londen te begeven. Hij is per spoortrein naar zijn woonplaats vervoerd en daar in hechtenis gesteld. Bij de redactie van de Tijd isals bij dragen ter viering van bet gouden jubelfeest van Z. II. paus Pius IXreeds ontvangen een bedrag van f 26,445.46 Vi. Dezer dagen keerde een der inwoners van Maastricht de heer M. L.met den spoor trein van Aken naar zijne woonplaats terug. In denzelfden waggon was o. a. een Pruis ge zeten. Nadat de plaatsbiljetten behoorlijk waren nagezien deed de beer L. zijn biljet in zijn portemonnaièwaarin ruim honderd fr. waren. Toenbij de aankomst te Maastrichtde con ducteur de biljetten kwam ophalenwas de portemannaie met den gebeelen inhoud verdwe nen. De verdenking viel onmiddelijk op den Pruis. De boer L. greep hem bij zijn kraag- en de dief werd genoodzaakt de portemonnaie terug te gevendie „hij zeer handig had gerold. Hij werd onmiddelijk gearresteerd. Het Dagblad van 's-Gravenhage meent bet publiek te moeten waarschuwen voor een fatsoenlijk gekleede vrouw, gezet van voorko men en een cornetje dragendedie zich reeds cenige malen des avonds bij welgestelde personen heeft laten aandienen om op beschaafde wijs hare verlegenheid voor te dragen en onder voorwendsel van naar Middelburg te reizen waar zij voorgeeft te wonenreeds eenigo gelden heeft ingezameld. Haar voortdurend verblijf te 's Hage brengt haar evenwel onder do verdenking van verregaande opligterij. Op ongeveer een afstand van Ileusden is 11. Vrijdag door de rijksveldwacht iemand ge arresteerd, wiens uiterlijk, naar het den bri gadier toescheen, overeenkwam met het signale ment van den voortvlugtigen Joseph Schuman, dieblijkens het vroeger medegedeelde uit Roermondbeschuldigd wordt zijne vrouw door een messteek zulk eene wonde te hebben toe- gebragtdat zij dezer dagen aan de gevolgen daarvan overleden is. De gearresteerde voor den kantonregter gebragtgaf zijn naam en verder al het noodige opom te bewijzen dat men zich in zijn persoon vergist had. Nadat hij tot nader onderzoek te Heusden in arrest gehouden en vervolgens door de rijksveldwaeht naar het huis van verzekering te 's Hertogen bosch was overgebragtis hij gisteren morgen aldaar op last der justitie op vrije voeten ge steld omdat gebleken is dat hij werkelijk was gelijk hij zich noemdeAdrianus Nettenvan beroep sjouwerwoonachtig te Rotterdam. Eenigen tijd geleden werden door militai ren te Antwerpen in eene herberg onder Berchem eenige baldadigheden gepleegdglazen en meubelen verbrijzeld en eene vrij belangrijke verwonding toegebragt aan de vrouw des huizes die tengevolge daarvan eene verminking voor haar leven heeft bekomen. Daar de militairen onvermogend warenwerden deze niet alleen maar ook gelijktijdig de staat en de gemeente als civiliter verantwoordelijkdoor den herber gier tot schadevergoeding voor de regtbank te Antwerpen opgeroepen. Na gevoerde pleidooijen heeft het openbaar ministerie tot niet-ontvan- kelijkheid der actie jegens den staat en de gemeente geconcludeerdbewerende dat deze niet kunnen verantwoordelijk gesteld worden overigens debandelingen der militairen eeniger- inate vergoelijkendebun regt tot het dragen van wapenen buiten dienst als volkomen geoor loofd verdedigd, en daarbij gevoegd dat de herbergier zich zeiven min of meer het ge beurde te wijten hadaangezien hij zijne her berg opengehouden en den toegang daartoe na den wettelijken tijd had verleend. De regtbank zal op eene nadere teregtzit- ting uitspraak doen. De dagbladen betoogen datwelke ook de beslissing moge zijnhet voorgevallene op nieuw de noodzakelijkheid doet uitkomenaan militairen het regt tot het dragen van wapenen buiten diensttijd te ont nemen. DUITSCHLAND. Uit Stettin wordt geschrevendat onder de matrozen aldaar zekere soort van greve be staat om do scheepsreoders te dwingen tot het betalen der tot dusver gebruikelijke gage van 13 tk. 's maands. Een matroosdie zich tegen een maandeiijksck loon van 11 tb. bad laten aanmonsteren, is door zijne gezellen deerlijk mishandeld. Men beweertdat de toestand der reederijen van dien aard isdat moeijelijk kan worden beslotenaan de eisckcii der zeelieden gevolg te geven. In het begin der vorige week is te An- cona eene rustverstoring voorgevallendie ernstige gevolgen dreigde te hebben. Het ge peupel verzette zich tegen de invoering van nieuwe gemeente-accijnsen op eenige eerste levensbehoeften en eischte de afschaffing. Daar het reeds verscheidene straten bezet hield begaven eenige burgers zich naar den burge meester en drongen, ten einde een oproer en bloedvergieten te voorkomenop de alsehaf- fing dieraccijnsen aan. Middelerwijl schreeuwde het gepeupel buiten het raadhuis „dood aan den burgemeesterweg met den gemeente raad en zonder de bemoeijing van eenige geachte ingezetenendie de menigte tot beda ren bragtenzou de woede zich waarschijnlijk aan 't hoofd des bestuurs gekoeld hebben. Het gevolg van een en ander wasdat de nieuwe accijnsen afgeschaft werden en dat de burge meester en de gemeenteraad hun outslag heb ben ingediend. Gelijk bekend is hebben te gelijkertijd met de katoenwerkers te Preston ook de mijn werkers in Zuid-Lancashire hun arbeid gestaakt. Deze laatste strike schijnt ook al in omvang toe te nemendaar reeds 1 TOO werklieden zich van allen arbeid onthoudenuitmakende met hunne gezinnen 6000 personendie alsnu uit het mijnwerkersfonds moeten onderhouden worden. Daar dit fonds op 't oogenblik slechts 10,000 frs. bedraagt, zullen nu ook andere ver- eenigingen worden uitgenoodigdom onder stand te verleenen. Van 26 Maart tot en met 2 April 1869. Geboren. Een zoon van J. van 't Noordende en E. Roe-doe. Een zoon van J. van Dijk en S. H. Blanker. Een zoon van H. Boose en G. Spee. Eene dochter van G. Brandenburg en J. Post. Eene dochter van H. Bofcbijl en M. Parefc. Gehuwd. W. van der Huclitjm. en E. vau Duivenbodejd. P. C. van den Boom, jm. en N. Dijkgraaf, jd. Overleden. A. Vink, oud 79 j.weduwn. H. Kaan oud 59 j. vrouw van E. Maijes. M. H. van den Kieboom oud 68 j. wed. C, Koevoots. M. de Bieoud 10 m.d. D. Bierens oud 66 j. vrouw van J. Slager. L. S. Herting oud 74 j. weduwe L. de Paauw, S. Walker, oud 79 j. wed. J. Bowbijes. P. van de Vate oud 50 j. wed. H, Hofman. J. M. Brandenburg, oud 6 m. z, In zen-- u morg villigo i van iclden l)e- hecfr I l 0011 foragt ïsche j een -laar- I ■hijnt tl )ver- ihin- m De I inde 8 xijhc nst, mde ■a de pre- ine- Dpor den was )M 'he- vB erd S 3QO bet :en h'j de ij" od i ïï- I

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1