«u. 25 Zaterdag 21 Maart. 1855 i f WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Adminislratiën Rijks-Telegraaf. J Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. V le" u LI ■M 56 -64'/, 87%. 31%. 36'/,» 9^%, 202 4.7% 23% 61% 63'%# 10'%. 10%, 50 ct. ils voren. 9, 9.60 7.20 6.30 6.20 4.15 E.40 8.50 11.00 12.00 10.70 8.35 ZIERIKZEESGHE COURANT PKIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dnod- berigten van 1—8 regels 0,50 behalve bet zegelregt. VERS O H IJ N T ABONNEME N T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg "De ondergeteekende brengt in herinnering dat het Rijks-Telegraafkantoor van 1 April tot 3.0 September ^eder zal geopend zijn op werkdagen van 7 ure voor- tot 0 ure namiddagsop zon- en feestdagen van 8 tot 9 ure voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 ure namiddags. De Directeur PILAAR. Z. M. heeft bij besluit van 13 dezer de straffe des doods waartoe Petronella Roestenbergweduwe van Jan Korthoutlaatst wonende te Oisterwiik thans in hechtenis te 's Hertogenbosch was veroordeeld bij arrest van het provinciaal geregtshof van Noord-Bra bant van den 14 Januarij jl. wegen3 manslag met voorbedachten rade op haren echtgenoot gepleegd verwisseld in eene gewone gevangenisstraf van drie jaren. Uit Roermond wordt gemeldDe huisvrouw van Schumau is in den nacht van jl. Woensdag op Donderdag aan de vreeselijke wonde haar onder de bekende omstandigheden in het lijf toegebragt over leden. Betreffende het tegenwoordig verblijf van den misdadiger verkeert men nog in het onzekere. De verschillende geruchten welke dienaangaande in om loop geweest zijn schijnen geen geloof te verdienen. Uit Amsterdam schrijft men van 23 dezer Prof. Haserts voordragt over het zamenstel van het menschelijk ligchaam werd bijgewoond door een tairiike nitgelezene schaar van toeschouwers. Met hooge inge nomenheid mogen wij van deze séance gewagen. Eene duideljjke inleiding, ter voorbereiding van de daarop getoonde preparaten bevatte tevens eene bevattelijke verklaring der ziekte door de trichinen veroorzaakt en de vergroote afbeeldingen van deze gevreesde diertjes. Vergelijkt men daarbij de naald die tot maatstaf op nieuw getoond werd dan is het mogelijk een juist denkbeeld te vormen van de buitengewone fijnheid der trichinen. Uiterst belangrijk waren de ten toon gestelde doorsneden in natura ter dikte van papiervan ver schillende organen als longen miltnieren tong tanden enz. De 5000 maal vergrooting van het in strument (25 millioen maal in oppervlakte) maakt de duizend en duizendtallen fijnere bloedvaatjes enz. op -het indrukwekkendst aanschouwelijk. Buitengewoon begrijpelijk stelde spreker voor, den bloedsomloop en het zuiveringsproces van het bloed alsmede de.voedings- wijze. Tot dit doel werden fotografisch verkleinde heelden weder vergroot op het veld gebragthetwelk op zich zelf eene interresante proef is van de buiten gewone zuiverheid der instrumenten die deze beelden zoo zigthaar maken. Bij koninklijk besluit van .7 dezer zijn in h:et belang der gehuwde onder-officieren en mindere militairen van het leger, eenige be palingen vastgesteld, waardoor deze in staat zullen worden gesteld omwanneer zij in een zieken-etablissement verpleegd moeten worden op voegzame wijze in het onderhoud hunnner gezinnen -te blijven voorzien. Die bepalingen komen hierop neder, dat de onder,-officieren en verdere manschappen wan neer zij gehuwd zijn en in eenig militair- of ander zieken-etablissement worden opgenomen waarin zij voor 's rijks rekening worden ver pleegd gedurende den tijd hunner verpleging eene vermindering op hunne soldij ondergaan te weten een onder-officier van 10 cents per dag, een korporaal 7% cents, een minder militair 5 cents in geval van verpleging der militairen in eene garnizoens-infirmerie behouden zij hunne volle bezoldiging, doch zijn verpligt ter tegemoetkoming in de kosten hunner ver pleging bij te dragen. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met den lsten Januarij dezes jaars. De directeur der rijks hoogere burgerschool te Groningen, heeft voor een paar dagen de volgende missive gerigt aan de ouders of voog den der leerlingen. „Bij een schrijven van den heer inspecteur van het middelbaar onderwijs in de noordelijke provinciën ben ik verzocht gewordenals direc teur der rijks hoogere burgerschool alhierom een plan te helpen uitvoeren, dat in korte trekken hier volgt „Ten einde aan de leerlingen der hoogere burgerscholen te doen inzienhoeveel kracht men in tijd van nood ontwikkelen kandoor geregeld en ordelijk zamen te werken, is men voornemens, zoo mogelijk de leerlingen van onderscheiden scholenb. v. op den eersten dag der groote vacantie, te vereenigen in eenig centraal puntb. v. te Steenwijk, om hen daar, onder aanvoering van eenige officieren en met behulp van een genoegzaam kader, eenige ma noeuvres te laten uitvoeren. De leerlingen zouden zich derwaarts begeven met daartoe aan te vragen extra-treinenen van eenige der leer aren vergezeld kunnen zijn. Daartoe zoude van eiken leerling f 1 reiskosten worden gevraagd. Dan zoude het noodig zijn dat de leerlingen zich aanschaften een kiel en pet van één model, zeer eenvoudig ingerigt, en welke kiel bij de gymnastieklassen zoude kunnen dienen. Ook is er noodig een patroontaschbajonetscheê en gordelhet zoude echter kunnen zijudat de jeerlingen dit niet zelf zouden behoeven aan te schaffen. Andero mogelijke benoodigdheden zijn van minder belang. Het is echter wen- schelijk dat men wetewelke leerlingen aan deze oefeningen kunnen en mogen deelnemen. Terwijl er natuurlijk van onze zijde voor de noodige orde en veiligheid zal gezorgd worden, verzoek ik u mij te willen berigtenof gij uw zoon toestaat, aan bedoelde oefening deel te nemen. „Ik verzoek u uw antwoord zoo spoedig mogelijk te willen inzenden." Naar wij vernemenhebben de meeste leer lingen reeds geantwoorddat zij vergunning hadden verkregen aan dit plan deel te nemen. Het kanaal van Neuzen naar Gent zal blijkens daarvan gedane aankondigingvan den 15 April tot en met den 1 Junij aanstaande worden afgetaptter uitvoering van vernieuwin gen of herstellingen aan de kust- en oever- werken van dat kanaalzoodat de scheepvaart gedurende dien tijd zal zijn gestremd. De raad van justitie te Batavia heeft uitspraak gedaan in de zaak van mevrouw de weduwe Saportas geboren Beudeker en hare medebeklaagden. Xu een zeer uitgewerkt vonnis dat niet minder dan 30 vel len groot is en waarvan de lezing, te drie uren aan gevangen eerst te zeTen uren geëindigd was is de beklaagde die niet ter teregtzitting was verschenen schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde misdrijf van vergiftiging en mitsdien veroordeeld tot de straf des doods. De tweede beklaagde wier schuld mede door den regter is aangenomenis veroordeeld tot de straf van tien jaren dwangarbeid buiten de ketting, ter plaatse buiten Java, door den gouver neur generaal te bepalen voorafgegaan door een kwar tier uurs tepronkstelling onder de galg terwijl de derde beklaagde van de hem ten laste gelegde feiten is vrijgesproken. DUITS. CHLAND. Een treurig ongeluk heeft dezer dagen te Leer, in het koningrijk Pruissen, in de stroopapier-fabriek aldaar plaats gehad. Ter wijl de machine in volle werking wasspringt eensklaps de stoom-cilindermet het noodlottig gevolg, dat de eigenaar der fabriek levend verbrand en .twee der werklieden letterlijk ver pletterd werdendoor het instorten van het gebouwwaarin zij zich bevondenterwijl een ander den arm is verbrijzeld en hij mede erge brandwonden heeft bekomen, zoodat men voor 't behoud zijns leven vreest. De schade aan de fabriek toegebragtbedraagt p. m. 10,000 thaler. Uit Alexandrie wordt geschreven De onderkoning heeftdoor den heer de Les- seps vergezeldde werken tot doorgraving der landengte in oogenschouw genomen en herhaal delijk zijne bewondering betuigd over liet reusachtige der onderneming en zijne tevre denheid over de voortreffelijke wijzewaarop zij bestuurd werd. Het Suez-kanaal is geopend. Des middags werd het water van de Middellaudsche zee in de Bittermeren gelaten. De onderkoning was tegenwoordig. T R A N K R IJ K. Iu een hotel van de voorstad St. Ilonoré te Parijswaren dezer dagen drie metselaars aan de dakverdieping aan het werk. Zoo als bekend is letten geen menschen stipter op hun etenstijd, dan juist de metselaars en deze onze makkers verlieten dan ook even voor schofttijd hunne gereedschappen en kwamen langs den ladder naar beneden. Een aap die, gezeten in een vensterkozijn het werkvolk reeds lang had gadegeslagen maakte zich nu meester van een der gereedschappen en begon den arbeid te voltooijenals getuige van zijn bezigheid een prachtige Angora-katziju metgezel hebbende. Na verloop van een uur kwamen de werklieden terugen stonden niet weinig verbaasd, hun werk aldus voltooid te zien. Om zich heen ziende, om de verklaring van dit wonder te weten te komenbemerkten zij den aapdie leelijke gezigten tegen hen trok maar goede raad was duurhet geheele werk moest hervat worden en de eigenaar van het viervoetige dierdie tusschen beide kwam kon natuurlijk het gelag betalen. Op 20 dezer heeft de begraafplaats Mont Parnasse de ter aarde bestelling plaats gehad van vier der vijf slagtoffers van de ont ploffing op het Sorbonne-pleinte weten van den directeur der fabriek van twee werklieden daarvan en van een twintigjarig meisjedat aan de gevolgen van den schrikwelken het onheil haar veroorzaakt heet'f- - is bezweken de drie anderen zijn bij de uitbarsting zelve verpletterd of verbrand. Een vijfde slagtoffer, de een-en-twintigjarige zoon van den fabrikant Fontaineis te gelijkertijd op de begraafplaats Issy ter aarde besteld. Volgens het Journal officielhad de genoemde industrieel geene magtiging vau de regering bekomen zoo min tot het inslaan ais tot het verwerken der ge vaarlijke bestanddeeienwelke de ontploffing hebben teweeg gebragten is de ramp (waar door bovendien verscheidene personen gekwetst zijn geworden) het gevolg geweest eener on- voorzigtigheiddie van overheidswege niet voorkomen had kunnen worden. Dezer dagen is de eerste secretaris van de Spaansche Cortes, de 26jarige Celestino Olozaga, neef van den vertegenwoordiger van Spanje bij het Franscke hof. in een duel ge- Inzen. uilige i van old on jlig-ewjfl g bc- heeft 1 oen iragt ische een iaar- hijut iver- ilan- ifDe jinde^J ajno nst uide nde ire- Dpcr I 'ilcü I lhe" oni 5EC iet ten hij de 'j11 Dd it-

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1