i Woensdag 24 Maart. 24 1869 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlaiidscbe Tijdingen Buitenlaridsclie Tijdingen. ft, <1 hi.) COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2/25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg Door* den invallenden Christel, feestdag zal de Couraut in plaats van Vrijdag avond Donderdag avond worden uitgegeven. ran Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loopend dienstjaar door hen voorloopig is vastgesteld en van Woensdag den 17 dezer gedurende 14 dagen ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen ingevolge de wetkunnende de reclames daar tegenop ongezegeld papier aan den gemeenteraad gerigtin eene daarvoor bestemde busaldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzeeden 16 Maart 1869. Be Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMER1NS. Zierikzee 23 Maart 1869. Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Rotter dam mr. B. Ermerins thans griffier bij het kanton- geregt alhier en tot griffier bij het kautongeregt alhier mr. E. J. M. Jespers advocaat te 's Hertogenbosch. Men schrijft uit Alkmaar van 18 dezer. Heden ochtend vertrok per extra-rijtuig de alhier gestationeerde brigade der rijks veldwacbt naar de gemeente Noord- Scharwoud.e om assistentie te verleenen tegen eenige aldaar in verzet gekomen, personen die zich in het bezit hadden gesteld- van eeii stuk grond hetwelk zij beweerden hun eigendom te zijn. Iri den namiddag ziju twee personen in liet huis van arrest alhier over- gebragt. Nadere bijzonderheden zijn op dit oogenblik niet bekend. Er schijnt, nog al verzet te hebben plaats gehad; althans de gemeente veldwachter is aan de hand verwond. Vermits de veenen te Smilde bijna zijn verveend, legt men zich daar meer en meer op den lanbouw toe. Met het oog daarop hebbennaar men ver neemt twee kapitalisten het plan om in die gemeen ten de indrustrie in bet leven te roepenten einde aan een aantal arbeidersdie in den winter zonder V werk lijn ten allen tijde werk te kunnen verschaffen Het terrein moet reeds aangekocht zijn. De „dames de la lialle" te Harlingen zijn geheel ontstemd zij zeggen dat de vischmarkt bedorven is. Alle visch wordt opgekocht en in manden schoonge maakt en ingepaktDuitschland ingezonden. Gisteren vraorgen werden alzoo geallemaniseerd 2300 schelvis- schen en 800 kabeljaauwen. Vóór dat de visscliers in de haven komenworden zij reeds door de afge zanten van visch-exp.editeurs in de bootjes gepraaid en hun de visch afgekocht, en de „dames de la halle", die toch geene zeemeerminnen zijn en dus niet naar dc kagen kunnen zwemmen om met sirenenzangen de robuste zeebonken het hart te verweeken - helaas! zij visschen achter het net. Deze zaak gaf heden middag een regt geanimeerd standje aan de haven waarbij de deurwaarder de commissaris van politie de waterschout cn de dienaren van laatstgenoemde beide beeren te pas kwamen. Het is zeer te hopen dat de beide seksen die elkaar betwisten cn die beide er „kuit of hom" van willen hebben het met elkan der eens worden dan kunnen de bra re Harlingers ook weder eens tegen billijken prijs zeevisch eten. Omtrent den persoon van wieu men vernam, dat hij zich op de spoorwegrails had geworpen zoo dat een trein hem de beenen had verbrijzeld wordt óns medegedeeld dat door een ongeval een trein hem over den regtervoet is gereden ten gevolge waarvan een amputatie boven den enkel noodig is geoordeeld en door den chirurgijn ten Bosch onmiddelijk is bewerk stelligd. Het ongeval had plaats op den Rijnspoor weg en niet op den Centraalspoorweg. (TJ. D.) Te Almelo is ten gevolge van de oprigting eener stoombroodfabriekhet brood tot op 12 Ct. per 1 Npd. gedaald mogt dit voorbeeld tot alge meen belang in vele gemeenten navolging vinden. TJit Dinteloord wordt geschreven De voetbode Piet er de Boef die reeds sedert 26 jaren dagelijks de postroute van Willemstad naar Steenbergen heeft afgelegd is voornemens zich van een velocipede tc voorzien ten einde dien voortaan met meerder ge mak tc kunnen afleggen. Wij vernemen met genoe gen dat' eenige ingezetenen van Willemstad Dintel oord Princeland en Steenbergen besloten hebben dien getrouwen ambtenaardoor geldelijke bijdragen in staat te stellen zich zulk een toestel aan te schaf fen ten einde hem de waarneming van zijne vrij ver- moeijende betrekkingdie hij tot nu toe met den meesten ijver heeft vervuld zooveel mogelijk te ver gemakkelijken. De weg door hem af te leggen is een bijzonder goed onderhouden grindweg ter lengte van ruim 3% uur gaans. Op de koninklijke militaire academie te Breda werd in den laatsten tijd gedurig geld vermist uit de bekoorlijk gesloten lade der cantine. Het vermoeden viel op een oppasser- maebinisten ten einde dien manzoo hij werkelijk de schuldige wastoch niet onge lukkig te maken (men weet dat de militaire wetten den diefstal zwaar straffen), werd hij zijdelings gewaarschuwd en hem tevens gezegd dat het toezigt op bedoelde geldlade voortaan zou verscherpt worden. In weerwil daarvan kwam er toch nog dagelijks geld in die lade tekort, zoodat er eindelijk besloten werd pogingen in 't werk te stellen om den schuldige op heeter daad te betrappen. Tot dat einde werd een der onder-officieren Zaturdag-avond jl. gelast zich te verschuilen achter een nabij de cantine aanwezig houten beschotwaarin een paar gaatjes ter bespieding waren geboord. Niet lang was de onderofficier daar op zijn postof de oppasser-machinisttegen wien vermoeden bestond sluipt de kamer binnen met een lampje in de hand, waarboven hij, na omzichtig rondgekeken te hebbeneen met lijm gevuld potje warm maaktevervolgens haalde hij een lang dun stokje met een pen seel er aan voor den dag, doopte dat in zijn potje en begon daarmede op zeer behendige wijze het geld langs de sleuf der lade op te visschen. Toen hij daarmede druk bezig was, kwam de onderofficier van achter het beschot te voorschijn en arresteerde den dief, die naar wij vernemen zóó hevig ontstelde dat men genoodzaakt was hern in plaats van naar het cachotvoorloopig naar het hospitaal te vervoeren. Uit Antwerpen wordt gemeld dat den 15en dezer in de gemeente Bierges een ver schrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad. In een vlasspinnerij is de stoomketel gesprongen met het gevolg dat het gebouw ineen stortte, en vijf jeugdige werkmeisjes verkoold van onder de puinhoopen te voorschijii werden ge haald. De eigenaar der vlasspinnerij raakte ook gedeeltelijk onder de puinhoopen hoewel spoedig te voorschijn gehaaldverkeert hij in zorgwekkenden toestand. De stoomketel werd op een afstand van 200 ellen geworpen en onmiddellijk stonden verscheidene gebouwen in brand. DUITSCHLAND. De tweede Duitsehe Noordpool-expeditie zal in de eerste week van Junij zee kiezen. Zij zal bestaan uit twee schepeneen schroef- stoomschip van 120 ton en een zeiljacht van 80ton. De expeditie zal staan onder bevel van kapitein K. Koldewy. Twee sterrekundigen een natuurkundigeeen officier van het Oos- tenrijksche leger en een geneeskundige zullen den togtdie tot October zal durenmedemaken in het belang der wetenschap. Te Adrianopel heerschte den 23sten Ja nuary eene ongekende koude. De thermomether wees 10 graden vorst aande rivieren waren met ijs bedekt en er was zooveel sneeuw ge vallen dat de gemeenschap was verbroken. De heer Charles Balladie sedert eenige jaren aan den Wanderer metereologische waar nemingen mededeeltheeft daarin thans weder een artikel geplaatstwaaraan wij het volgende ontleenen„Den 24en Maart zal een orkaan woeden in den Griekschen Archipel en ter hoogte van Marseille. Wat den storm betreft, die den 27 dezer zal heerschen hen ik huiten staat', op zekere wijze plaatsbepaling te geven; volgens mijne theorie kan ik haar evenwel bij benadering aanwijzen. Die atormeij zullen namelijk hevig zijn in Europesche zeeën, be paaldelijk in den Griekschen Archipelde Toskaansche zee en de bogt van Frankrijk zij zullen hunne grootste kracht doen gevoelen op de Zuid- en Zuid-Oost-kusten van Engeland. Zij zullen Zaturdag vóór Pasohen opsteken des avonds tegen 11 urenen woeden tot den volgenden dagPaasch-Zondag 3 of 4 uur in den morgenzij zullen vervolgens in kracht verminderend aanhouden tot 10 all uur, maar dan en vooral tnsschen 1 en 3 uurmet on gehoorde kracht woeden." De heer Balla geeft, als zijn adres op Potharaszti bij Pesth in Hongarije. F It A N K R T.r K. Omtrent de medegedeelde ontploffing te Parijsmeldt een ooggetuige „Ik was juist thuis (Place de la Sorhonne no. 3)toen plotseling eene vreeselijke ont ploffing plaats had. Al de vensters sprongen stuk en het huis scheen in te zullen storten. Ik ijlde naar het raam. Een digte kruid- en zwaveldamp vervulde de lucht. Ik stortte den trap af. Ik zag slechts menschen mot bloedigo aangezigten. Het gelaat der concierge was met bloed bedekt. „Daar zie ik dat uit een volkomen vernield magazijn een ontzettende vlam slaat. Het huis staat nog. Aan alle venstersmannen vrouwen in de grootste vertwijfeling. Spoedig komt er hulp. Eene onafzienbare menigte is op de plaats aanwezig, met angst vervuld, want ieder oogenblik kan eene nieuwe ontplof fing volgen en het huis in elkander storten. Allen worden gered. Doch cr ziju reeds offers gevallen. Aan mijne voeten bevindt zich een vormlooze klompmen kan niet zeggen een lijk. Deze beweegt zich noger is nog leven in. Twee schreden verder onder een bank een tweede slagtoffer even verminkt.. Een dezer ongelukkigen werd over de geheele plaats verspreid. Zijn hoofd werd gevonden op het balkon van de vijfde verdieping van bat huis no. 3en zijn kinnenbak op de derde verdieping. Uit een der winkels in de buurt zag mén eene menschelijke gedaante verrijzen die geheel en al in vlammen stond. Zij ijlde op de Sorbonne toeaan den ingang waarvan zij nederstortte. Men is woedenddat men zulke ontplofbare stoffen in het midden van Parijs mag opeenhoopen. Niemanddie zich op het oogenblik van de ontploffing op de plaats bevondbleef ongedeerd. Bijna alle koetsiers der daar stationeerende vigilantes zijn min oi meer gekwetst." Uit Lissabon wordt als zeker gemelddat de hertog van lont pensier verklaard heeft niets te zullen doen, oru den troon van Spanje te verkrijgen. Hij zou de koninklijke waardigheid aannemen indien zij hem bij eene talrijke meerderheid werd opgedragen. fnzen- morg ■illigo van el den biigcw.i g be heert jl oen Vragt .sclie een jaar- Ijijnt iver- jfin- jjDc 'jjjdojf Sjiio 1 Me jj l ck> f j we- I ppcr 'ilcu 1 lie- VB er.l 1 ;ne Tel; •eu de 'j» 3d •fc- I

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1