20 Woensdag 10 Maart. lbttü WOENSDAGERZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlaiiclsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Hnwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 nre 's morg 0 B Nationale M i 1 i t i e. .Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op axt. 150 der Wet van 19 Augustus 1861 {Staatsblad no. 72) noodigen de lotelingen die ver langen bij de Zeemilitie te dienen uitom zich tot dat einde vóór 1 April e. k. bij ben ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende -zal deze worden afgekondigd en in de Courant ge plaatst. Zierikzeden 2 Maart 1869 De Burgemeester B. C. CATJ. De fung. Secretaris LOEWER. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter openbare kennis dat het kohier der belasting op de honden in deze gemeente voor het loopend jaarop heden door hen voorloopig is vastgesteld en van den 10 tot den 25 dezer maandvoor een ieder ter lezing zal liggen op de Gemeente-Secretarie in gevolge de wet. Zierikzee, den 5 Maart 1869. De Burgemeester B. O. CAU. De fung Secretaris LOEWER. TENTOONSTELLEXG van Wa penen enz. te Amsterdam. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter algemeene kennis dat onder het beschermheer schap van Z. M. den Koningeene tentoonstelling van wapenen krijgs-attributen enz. tegen het eind dezer maand zal geopend worden te Amsterdam waarvan het programma ter lezing voor belangstellenden op de Gemeente-Secretarie voorhanden ligt. Zij noodigen een ieder uit die in het bezit mogt zijn van voorwerpen die tot deze tentoonstelling behooren die deze tijdelijk welwillend tot dat doel willen taan, dezelve vóór 15 dezerten Raadhuize der Gemeente ter opzending te doen brengen. Zierikzee, 5 Maart 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. Burgemeester en Wethouders v&nZierikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden dat ten gevolge 's koniugs magtiging is vastgesteld de 269ste Staats- Loterij die bestaan zal uit 20,000 lóten 10,000 prij zen en 2 premiën verdeeld in 5 klassen waarvan de collecte zal worden geopend op Maandag 15 dezer en gesloten op Zaturdag den 27 dezer maand. De trekkingen zullen plaats hebben te 's Graven- hage te weten voor de le klasse, op den 12, 13, 14- en 15 April 2de klasseop den 26 27 28 en 29 April 3de klasse, op den 10, 11, 12 en 13 Mei 4de klasse, op den 24, 25 26 en 27 Mei 5de klasse, op den 7,8 9 1015 16 17 18 22, 23, 24, 25 29 en 30 Junij1 en 2 Julij 1869 ferwijl de laatste honderd nommers op Zatur- dag den 3 dier maand zullen getrokken worden. Dat de prijzen der loten en de wijze waarop de uitgifte en trekking der loten zullen geschieden de zelfde zijn als der voorgaande loterijen en dat de lo ten en gedeelten daarvan alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zierikzeeden 5 Maart 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. Zierikzee 8 Maart. Het Rhetorisch ge zelschap E. N. Z. K. alhiergaf op jl. Vrijdag avond ten voordeele der diaconie-armen van de verschillende gezindten dezer gemeente in de Concertzaal eene gecostumeerde opvoering van Hofdyk's schoon dramatisch gedicht „Griffo de Saiiër" hetwelk aangenaam door muziek werd afgewisseldwelke men aan de welwillende medewerking van het muzijkgezel- schap onder directie van den heer Pick te danken had. Het gedurige appiaudissement van het talrijke publiek bewees den algemeenen bijvaldie trouwens ook welverdiend was daar de opvoering van studie en talent de on miskenbare blijken leverde en zooveel opoffering van tijd en inspanning van den geest wel te hooger mag worden gewaardeerdnu men deze aan eene zoo edele kunst als de declamatie wijdt en daarbij tevens de armen gedenkt. Loffelijke vermelding verdient ook de tooneel- decoratiedie men aan de bekwame hand en den kunstzin van den heer Way sink mr. schilder alhier, te danken had. De zuivere opbrengst bedroegruim f 130. Zierikzee 8 Maart 1869. Aan de belang hebbenden wordt berigt, dat er met 1 April e. k. weder gelegenheid zijn zal ter plaatsing van leerlingen op de Oefenschool tot opleiding van onderwijzers alhier. Het daartoe vooraf te houden admissie-examen zal op Woensdag den 24 dezer des voormiddags ten 10 ure in het lokaal der Oefenschool plaats hebben. Jonge lieden van 1416 jarenvan eene goede ge zondheid, die bet voornemen hebben om den onderwijzersstand in te treden en de lessen aan de Oefenschool wenschen bij te wonenzullen zich vóór of uiterlijk op Zaturdagden 20 dezer bij den districts-schoolopziener in persoon of met vrachtvrije brieven moeten aanmelden. Uit Groningen wordt van 2 dezer gemeld Heden morgen overleed alhierin den ou derdom van 71 jaren, de emeritus-hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool aldaardr. J. W. Ermerinseen mandie zoowel wegens zijne uitgebreide kennis als wegens de gemakkelijkheid, waar mede hij die kennis aan anderen wist mede te deelenvele jaren een sieraad is geweest van de Groninger hoogeschool. In 1824 aan de hoogeschool te Leiden tot docter in de wis- en natuurkunde en tevens in de geneeskunde gepromoveerdvestigde Ermerins zich als geneesheer te s' Hagemaar reeds kort daarop werd hem het professoraat in de wis- en natuurkunde te Franeker aange bodenwaar hij tot 1835 bleef, toen hij tot hoogleeraar te Groningen werd benoemd. Ge durende 33 jaren onderwees Ermerins hier de wiskunde en de pbysica. In 1845 werd hij benoemd tot hoogleeraar te Leidenmaar verkoos zijne standplaats niet te verwisselen. De overledene onderscheidde zich overal door eene groote minzaamheid in zijnen omgang, waardoor hij zich de liefde zijner leerlingen, de vriendschap en hoogachting van zijne stad- genooten in hooge mate wist te verwerven. Zijn afstervennadat hem slechts een jaar de zoo welverdiende rust was vergundzal daar om niet alleen door zijne naaste betrekkingen, maar ook door allendie den waardigen man gekend hebben, diep worden gevoeld. Den 6. Heden had alhier de plegtige ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk over- schet van den heer dr. Jan Willem Ermerins, in leven emeritus-hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan deze hoogeschool ridder der orde van den Nederl. Leeuw, cu rator in het stedelijk gymuasium, bestuurder van het genootschap ter beoefening der natuur kunde, oud voorzitter van de Groningsche af- deeling der maatschappij tot bevordering van nijverheid, enz. De lijkstatie werd gevolgd door de hoogleeraren der verschillende facul teitendoor de studenten der hoogeschool, leeraren van het gymnasium, bestuurders van het natuurkundig genootschap en andere depu- tatien. Bij de open groeve werd een woord van hulde gebragt aan den ontslapene door den rector magnificus der hoogeschool, door een der leden der wis- en natuurkundige facul teit en door den reetor van het studenten-corps vindicat atque politterwijl door een der tamilie-leden voor de bewezen eer hartelijk werd dank gezegd. Uit Groninger» wordt gemeld datin antwoord op de uitnoodiging des pausen aan de Protestanten om het aaustaande oekumeniscli concilie bij te wonen, prof. de Groot en eenige predikanten uit Groningen en Leeuwarden vooralnaar Rome een brief hebben gezonden waarin zij met opgaaf der redenen waarom, voor de eer dier uitnoodiging bedanken. Volgens ben is liet principiële verschil tusschen Catholicismns en het Protestantismus te groot, te duidelijk dan dat men ooit redelijkerwijze aan hereeniging zou kun nen denken. Met klem wordt betoogd, hoe het Protestant- sche beginsel van vrijheid lijnregt indruischt tegen het Ca- tholieke absolute gezagen zonder in het minst het Protestantsche Christendom als het eenige ware voor te stellenwordt toch het goed regt daarvan krach tig gehandhaafd tegen de kerk van Rome. Scherp worden de gebreken der laatste aangetoond en ge gispt. Deze zijn het verbieden der Heilige Schrift aan de leeken de despotieke als het ware militaire, hiërarchie het vervolgen van hen die de kerk wil den verbetereu het bloedig eu geweldadïg handhaven van Romes magt (godsdienstoorlogen de Joodsche knaap Mortara) de verachting der maatschappelijke orde van zaken (celibaat kloosterwezen) het belem meren van vrije wetenscnschappelijke ontwikkeling (konkordaat met Oostenrijk). Verder worden opgesomd: het dwaze gebruik der Latijnsche taal de voor de goede zeden gevaarlijke bedevaarten de ongerijmde en bijgeloovige reliquiën- vereering het schadelijke vasten en ijdele rozenkrans- bidden de met de schaamte strijdige oorbiecht het zonden vergevendat de misdaden eerder bevordert dan uitroeit liet vagevuur dat alleen dient 0111 de schatkist der kerk te stijven de vereeriug der heiligeu, die God zeiven op den achtergrond schuiven en de Maria-dienstwaartoe de Jezuilen gaarne het geheele Christendom zouden ontaard zien. Na dit alles raden schrijvers van den brief ten slotte den paus aan in plaats van zelf aller Christenen herder te willea zijn liever met hen als zoodanig Jezus te erkennen - toestemmen in den billijken eisch der volken om vrij heid en verlichting en zoo doende mede te werken dat uit de Roomsch-Catkolieke eeus eene Evangelisch- Catholieke kerk moge voortkomenDe toon van het geschrift is waardig en tegenover den persoon des pausen zeer welwillend en eerbiedig meer dan eens worden zijne uitstekende deugden me t hoogen lof erkend. Jl. Maandag hadden zich in de buurt schap Brunnepe de veehouder B. van der Kolk en diens huisvrouw naar de weekmarkt te Kampen begeven. Toen zij terug kwamen vonden zij hunne meid Petertje van der Mo len aan wie zij het huis hadden toevertrouwd bedwelmd op den grond liggen. Nadat zij haar weer hadden bijgebragt, verklaarde de meid dat er twee onbekende manspersonen in huis waren geweest die haar op den grond gewor pen en het kabinet losgebroken hadden. Het bleek verder, dat er voor eene waarde van f 700 a f 800 aan papieren geld was ont vreemd. Bij een naauwkeurig onderzoek is later het geld in een zilveren knip in de bed stede van de meid ontdekt en deze heeft na eenig aarzelen bekend dat zij het had ontvreemd. Uit Uddel meldt men van 4 dezerHet oude gezegde van Homerus, dat eenmaal de nakomeling, als hij den grond beploegde, op verroeste degens en spietsen van een roem zuchtig voorgeslacht stuiten zoude, is dezer dagen weder ten volle bewaarheid, en wel in het bij deze buurtschap gelegen Garderen. Bij het omspitten van een deel van een ten Noorden van dat zoo fraaije dorp gelegen uitgestrekt heideveld is men in het laatst der vorige week tot eene voor oudheidkundigen belangrijke nzen^ morg illige van el den Jlgewg U be- leel't i een j [ragt sc hc een ,aar- n lijnt vei lau - De J idcri lijno 1 1st f 11de fl ntlc [J |re- 011 inc- 1 - J'pcr i'icil n ie - I Was 'he- 31' (1 :ne iiëfc ,en kïj do 3d it- lè ';ït

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1