Woensdag 3 Maart. 1800 WOENSDAG EN ZATERDAG. 18 Besturen en Administratiën GEBUREN-VERHOOR. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels a f 1behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Burgemeester en Wethouders van Ziet ikzeeroe pen bij deze op alle ingezetenen die eenig bezwaar mogten hebben in te brengen tegen de uitoefening van het koperslagers- en kagchelmakers bedrijfdoor J. J. ROMBGUTS JJz. in het tot werkplaats in te rigten pakhuis wijk D, no. 249 in de Sint DomusstraatOost hoek van de Venkelstraat, om op Vrijdag den 5 dezer maanddes middags 12 ure ten B-aadhuize te verschijnenten einde in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzeeden 1 .Maart 1869. Be Burgemeester B. C. CAU. Be fung Secretaris LOEWEK. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Gelet op art. 150 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) noodigen de lotelingen die ver langen bij de Zeemilitie te dienen uit om zich tot dat einde vóór 1 April e. k. bij hen ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant ge plaatst. Zierikzee den 2 Maart 1869 Be Burgemeester B. C. CAU. Be fung. Secretaris LOEWER. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Delfshaven de heer A. Zonnevyllethans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Etten en Leur. Jl. Vrijdag is door het departement Vlis- singen der maatschappij totnut van't algemeen de zilveren medaille als eereblijk uitgereikt aan Ida Fafadienstbode bij mejufvrouw de weduwe J. Jansen aldaarwegens getrouwe pligtsbe- trachting gedurende vijftig jaren in denzelfden dienst betoond. Z. M. de koning heeft bij besluit van 20 dezer goedgevonden aan Johanna Hopsta ken oud 50 jarenhuisvrouw van Antonie Vermuntlaatst wonende te Rijsingenthans gedetineerd te 's-Hertogenboschde doodstraf kwijt te schelden, haar bij arrest van den hove in Noord-Brabant van 8 October opge legd wegens vergiftiging van haren manen die straf verwisseld in eene twintigjarige tucht huisstraf. Bij de loting voor de nationale militie te Tilburg bevonden zich dit jaar minder nommers in de bus dan er lotelingen warenzoodat men nieuwsgierig is welk resultaat dit incident hebben zal. In Drenthe heeft men veel overlast van vossenvan daar dat er voortdurend jagt wordt gemaakt op dit schadelijk gedierte. Op 11 Februarij jl. is door Gerrit de Groot notarisklerk te Giessendam, op het postkantoor te Gorinchem ter frankering afge geven en door een der beambten aldaar aan genomen een brief, geadresseerd aan „den weledelen heer ten Boschdirecteur van het rijkstelegraafkantoor te Arnhem"inhoudende 1 bankbiljet van f 100. .Deze brief gesloten in een couvertwaarop ook de woorden „franco" enin drukletters„B. P. de Grootaannemer Giessendamis niet aan het adres bezorgd. Op dienzelfden dag is door Anthonie van Heesdienstknecht bij den logementhouder J. Vermeulen te Gorinchemin de bus van het postkantoor aldaar gestokeneen brief, ge adresseerd aan den heer F. A. Meejersen te Utrecht, inhoudende: 1 bankbiljet van f 50, welke brief, gesloten in een blaauw couvert, klein formaat, insgelijks niet aan het adres is bezorgd. De offficier van justitie te Gorinchem verzoekt opsporingaanhouding en berigt. De nieuwe Courant die te 's Hageon afhankelijk van de quaestie der afschaffing van het zegelin groot formaat zal verschijnen zal den naam dragen van „Het vaderland" met het motto uit Marnix Wilhelmuslied„Het vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood." DUITSOHLAND. Uit Sleeswijk wordt gemelddat het leger tegen Paschen zal verminderd worden. De militairen, die in den zomer van 1866 bij het uitbarsten van den oorlog bij de reserve-batail- lons zijn opgeroepen, zullen alsdan met verlof gezonden wordenofschoon dit volgens het reglement eerst na de herfst-manoeuvres behoorde te geschieden. In het district Haland heerscht thans ook hongersnooden wel in de dorpen grenzende aan Smaland en het zuidelijkste gedeelte van West-Gothland. De bewoners zijn genoodzaakt stroobeenderenbladen schorsenz.onder de spijzen te mengen. Deze treurige toestand wordt door verschillende bladen en ook door de Stockholmsche Aftonbladet geëxploiteerdom de even talrijke als kostbare feesten te gispen, welke sedert de komst van den Deenschen kroonprins, zoowel ten hove als in de hoogere kringen der maatschappijgegeven worden. Russische dagbladen beweren, dat zich in Polen weder onrustbarende verschijnselen voor de regering te St. Petersburg vertoonen. In verschillende Poolsche steden ziet men de dames weder den nationalen rouw aannemen, terwijl de bevolking diegenewelke dit voor beeld niet volgenzeer onaangenaam bejegent. Die verschijnselen waaraan sommige Rus sische organen zooveel waarde hechtenom daarin een argument te vinden tot het vermeer deren der strenge maatregelen tegen de Polen leveren wederom het bewijsdat het niet zoo gemakkelijk gaat om eene natie als de Pool sche te vermoorden. Welke pogingen daartoe ook door de regering te St. Petersburg in het werk worden gesteldhet is haar niet mogen gelukken de Poolsche nationaliteit te vernie tigen. De heer von Parville maakt melding van amputatie en wederaangroeijing der hersen- hemispheren welke het resultaat zijn der jongste onderzoekingen van den heer Voit van de academie te Munchen. Sedert 1822 toonde Flourens met de grootste evidentie aandat het bij verscheidene dieren mogelijk iseen gedeelte der hersenen weg te nemenzonder dat zij daarom sterven. Hij ging nog verder. Hij nam kattenkonijnenopende hun voor- zigtig den schedel en nam de hersenen er uit. De dieren leefden nog een jaar na de operatie. Leven is dus ook mogelijk zondar hersenen. Alleen de op die wijze verminkte dieren ver liezen zintuigen en denkvermogen en worden eenvoudig automaten. Dezelfde proef kan ook met dat gedeelte der hersenen genomen worden, dat de bewegingen regelten dan beweegt het geopereerde dier zich zonder doelniet ongelijk aan een dronkaard. De heer Voit van Munehen heeft een nog zonderlinger resultaat erlaugd. Hij nam van verscheidene duiven de hersenen wegen na eenige maanden con stateerde hij tot zijne verbazing dat ze weêr aangegroeid waren. Na het wegnemen der hersenen zegt de geleerde physioloog, steken de duiven den kop onder een vlerk en blijven onbewegelijk met gesloten oogen, alsof zij slapen. Die toestand duurt eenige weken. Dan ontwaken zij eindelijk uit hun schijnbaren slaap, openen de oogen en beginnen te vliegen zij vermijden daarbij alle hindernissen en ontwijken degenen die haar willen grijpen. Het is dus duidelijk dat ze weer goed zien en hooren. Eenige dezer dieren werden vijf maanden na de operatie gedood, en men vond in de her senpan een witte zelfstandigheid die er geheel en al uitzag als die der primitieve hersenen en ook in twee labi cerebri verdeeld. In beide nieuwe hersen-holten ontdekt men een kleine celdie met een vloeistof gevuld wasen tusschen beide een afscheiding (septum). De keizer van Oostenrijk heeft vergund, dat alle militairen van soldaat tot sergeant majoor die aan matige bijziendheid lijden zoowel in als buiten dienst brillen mogen dragen. Alleen hij de jagers de cavallerie de veld- en vesting-artilleriemogen geene bijziende recruten worden toegelaten. De Tyroler Volksbote meldtdat volgens een gerucht aan de godsdienstleeraars door hunne meerderen bevolen is om het godsdien stig onderwijs in de volksscholen niet moer te gevenomdat die scholen aan het geestelijk toezigt zijn onttrokken. Dit gerucht vereischt evenwel bevestiging. K A K K 3 IJ K. In het gesticht voor behoeftigen van St. Denis te Parijs is dezer dagen zekere Dallon gestorvendie zich in de Junij-dagen van het jaar 1848 bij de opstandelingen bevond en door den volgenden trek zich onderscheidde. Na de gevangenneming van generaal Bréa werd Dallon door de opstandelingen afgezondenom met de regeringstroepen te onderhandelen. Bij de onderhandelingen bleef hij met zijn hoofd aan den bevelvoerenden officier borg dat generaal Bréa ongedeerd zou terugkee- ren doch bij de opstandelingen teruggekomen vernam hij dat de generaal reeds gefusilleerd was. Onmiddelijk keerde hij naar den officier met wien hij onderhandeld had terug „Zoo evenzeide Dallon„bon ik met mijn hoofd voor uw generaal borg geblevenmen heeft hem vermoord. Hier ben ikgij kunt mij fusilleren." De soldatenhoewel woedend over de vermoording van hun aanvoerder weiden door zulk een blijk van moed getroffen. Eenigen echter mompelden „Stilte," riep de officier„deze man is een dapperedat hij rustig terugkeere." „Welnuantwoordde Dallon „nu gij mij het leven laatheb ik een pligt te vervullenen ik verzoek vergunning mij bij u aan te sluiten om den generaal te wreken." Met gejuich werd dit voorstel aan genomen en oogenblikkelijk begon de aanval waarbij Dallon door moed en onversaagdheid uitmuntte. DegeestelijkheidinSpanjeorganiseertmetgroo- ten ijver eene monster-petitie tegen de vrij heidvan godsdienst. De pastoors laten kleine kinderenteckenen en de vrouwen, die van de parochiën bewijzen noodig hebben dat ze nog in leven zijn, erlangen dat stuk niet dan na onderteekening der petitie. De geestelijkheid bevordert de onderteeke ning van de petitie door, namens den paus, den apostolischen zegen te schenken aan alle onderteekeoaars. Dit is in alle kerken van de kansels afgekondigd. Tevens is van dezelfde plaats medegedeeld dat de sacramenten dei- stervenden geweigerd zullen worden uan hen die niet teekenen.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1