N°. 17 Zaterdag 27 Februari» I860 r WOENSDAGEN ZATERDAG. T Besturen en Administratiën Bekendmaking. BRANDSCHOUWING. Publicatie. Binnenlandsche Tijdingen Bu itenlandsclie Tijdingen. Z1ERIKZEESCHE COURANT J 1 ëh r is'it PK IJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels a 1behalve het zogelregt. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 -Franco per post 2,25. Inzen ding der Advcrtentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg B Burgemeester enWethouders van Zierikzee brengen ter kennis van het publiekdat de Jaarlijksche halfvasten-markt als van ouds op Don derdag den 4 Maart aanstaande alhier zal gehouden worden en dat de standplaats voor kramen zal zijn op het plein bij de tweede houten brug. Zierikzee, den 17 Februarij 1869. De Burgemeester B. G CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat op Maandag den 1 Maart aanstaande en volgende dagen eene'al- gemeene branttschouwing door de Directie der brandweer, in de woningen der ingezetenen zal worden gehouden overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente afgekondigd den 6 December 1855. Zierikzee den 23 Februarij 1869. De Burgemeester B. C. CAÜ. De fung Secretaris LOEWER. Nationale Militie. Eerst© zitting -van den militieraad* Burgemeester en Wethouders van de gemeente Zierikzee. Brengen ter kennis van de lo telingen dezer ge meentebehoorende tot de ligting van het jaar 1869 dat de militieraadop Maandag den 15 Maart 1869 des voormiddags te 9 uur te Middelburg in de abdij aldaar zitting zal houdenom uitspraak te doen om trent de verschenen vrijwilligers voor de militie en de lotcliugen die redenen van vrijstelling hebben ingediend op grond van de bepalingen der wet van den 19den Augustus 1861 (Staadsblad no. 72) als mede omtrent de loteliugen dievolgens de artt. 55 en 56 der wetniet tot de dienst der militie kunnen worden toegelaten, en omtrent alle overige loteliugen voorts dat bij art. 54 dier wet is bepaald dat geene vrijstellingaangevraagd wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken of wegens gemis aan lengte wordt verleendwanneer de betrokken loteling niet voor den militieraad is verschenenzijnde dit evenwel niet toepasselijk op den loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den militieraad te ver schijnen daar deze volgens art. 89 der wetgenees kundig zal kunnen worden onderzocht op de plaats waar hij zich bevindten dat de lotelingen die om bovengemelde redenen vrijstelling van de dienst der militie verlangen tn zij die zich als vrijwilligers voor de militie hebben aange boden mitsdien worden aangemaand om op den be paalden tijd voor den militieraad te verschijnen en zich niet te verlaten op het ontvangen van een op roepingsbiljet daar het niet ontvangen van dit biljet niet ontheft van de verpligting tot het verschijnen voor dien raad. Zierikzee17 Februarij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMER1NS. Jl. Maandag avond heeft zich een korporaal van het 3de reg. int. te Bergen op Zoom in de kazerne door een geweerschot van het leven beroofdmen gelooft aan waanzinnigheid, daar de ongelukkige doorgaans stil en afgetrokken was. Met de algemeen verlangde slechting der vestingwerken te Coevorden schijnt eindelijk een begin te zullen worden gemaaktimmers is de heer ingenieur van Gent hier geweest en heeft deze naar men van goederhand verneemt een plan opgemaakthet zoo zwaar geteisterde Coevorden zal dan eindelijk een beter aanzien krijgendan het gezigt op die vervallen ves tingwerken. Uit Groningen meldt men van 21 dezer: Gisteren herdacht de heer F. W. A.Jansen pastoor bij de Roomsch Catholieke gemeente alhier zijn 25-jarig ambt als zoodanig. Bij die gelegenheid mogt de algemeen geachte man vele blijken van genegenheid ontvangen, en gelijk hij zelf de armbesturen van zijne en andere gezindten ruim bedeeldeontving hij wederkeerig gelukwenschen van de voorzitters der kerkeraden van de onderscheidene gemeenten dezer stadmet uitzondering evenwel van dien der Christelijk afgescheidenen, welke gemeente in dit opzigt haren naam handhaafde. Te Harlingen is berigt ontvangen, dat de Hullsche stoomboot Europeantengevolge van den storm van Zondag der vorige week, van de 96 koeijendie aan boord waren46 in zee heeft moeten werpen en dat bij de aan komst nog 4 doode beesten werden ontscheept. Van de 21 kalveren is slechts 1 te Huil aan- gebragt. vS DUITSCIILAND. Bij den commissaris van politie Luda, te Keulenheeft eene vrouwonlangs uit de gevangenis ontslagen zich aangemeld met de verklaring, dat zij den brand in den schouw burg gesticht heeft. Volgens hare bekentenis was zij daags vóór den brand in dienst geko men bij den kassier Backhausdoch had de vrouw des huizesmet haar niet tevreden haar dadelijk de dienst opgezegden uit wraak hierover zou zij na middernacht alle gaskranen opengedraaid en het gas ontstoken hebben toen dit middel niet spoedig genoeg werkte zou zij nog onderscheidene voorwerpen hebben bijeengebragt en ze doen ontvlammen. Ge wetensfoltering over hare misdaaddie den gruwelijken dood van Backhaus met vrouw en vijf kinderen tengevolge had joeg haar naar den pastoor om te biechtendoch de geestelijke wilde haar geen absolutie geven en vermaande haar aan de policie alles te bekennen. Men is zeer nieuwsgierig naar de oplossing dezer geheimzinnige zaakte meer daar verscheidene personen de gedane aangifte der vrouw voor valseh meenen te moeten houden. Vrijdag is het Oostenrijksch oorlogsfregat Radetzky niet ver van de plaats waar het zeegevecht van Lissa heeft plaats gehad, inde lucht gesprongen. Van de bemanninguit 365 personen bestaandezijn slechts een officier en twee-en-twintig man gered. F R A N K R IJ K. Men zal zich herinnerenhoe eenige maanden geleden in het Quartier Latin een hevig tooneel is voorgevallen tusschen eenige studenten en een twintigtal policie-agenten. Bij die gelegenheid is een studentBudinzoo zwaar door de politie gewonddat men langen tijd voor zijn leven heeft gevreesd. Hij heeft deswege een paar agenten voor de regtbank gedaagd, maar de advocaat der prefectuur van policiede heer Busson-Billault (de rapporteur van de commissie voor het budgetheeft een exceptie opgeworpen in art. 75 der wet, het welk zegt, dat de ambtenaren niet kunnen teregt staan voor den gewonen regter, maar voor den raad van state moeten verschijnen. De zesde kamer der correctionele regtbank heeft zich niet vereenigd met die exceptie en verklaard, dat de policie-agenten geen ambte naren zijn. Zij zijn dus verpligt voor den gewonen regter te verschijnen. Deze uitspraak heeft zeer veel sympathie gevonden, want de policie-agenten, die het verschijnen voor den raad van state voor synoniem hielden met onschend baarheid en in den waan verkeerden dat zij ambtenaren waren van het rijkbegingen dik wijls handelingendie zij niet zouden gedaan hebbenals zij geweten hadden dat de correc tionele kamer ook hen vonnissen kan en dat ieder, die zich verongelijkt waant, hen daar voor kan dagen. Het Parijsche dagblad Paris deelt eene correspondentie mede uit Havannawaarin gewag wordt gemaakt van de vreeselijke ge beurtenissen die in de hoofdstad der parel van de Antilies" zouden zijn voorgevallen. Den 21 Januarij werd in den schouwburg Villanuova eene voorstelling gegeven ter benefice van eene Creoolsche actrice op Cuba geboren. Het publiek dat wist dat de opbrengst moest strekken om de opstandelingen te ondersteunenjuichte de artistenlevendig toe. Eender acteurs zong in zijn opgewondenheid een nationaal liedwaardoor de algemeene geestdrift ten top steeg. Eenige dagen daarna circuleerde eene lijst om de Creolen uit te noodigen ter bijwoning eener voorstelling ter eere van de insolventen. De Spaansche vrijwilligers bekend met hetgeen er inden schouwburg Villanuova was voorgevallen besloten om allen die aan die voorstelling deel namen de keel af te snijden. De avond kwam waarop de tooneelvoorstelling zou plaats hebben. Het publiek juichte den vertooners op de meest enthousiastische wijze toe. In de pauze begaf men zich in een nabijzijnd koffijhuis een jong mensck springt daar op een tafelspreekt de menigte toe en wijst daarbij op de van ouds bestaande vrijheden. Een agent van policie vertoonde zich en verzocht de menigte den schouwburg weder binnen te gaanen toen daaraan geen gehoor word gegeven haalt de agent een pistool voor den dag en geeft dade lijk vuur. Op dit sein vertoonen zich de vrij willigers en 600 a 800 gewapenden geven vuur op een ongewapend publiek. Men kan zich moeijelijk een denkbeeld maken van de verwarring en het vreeselijke van het tooneel dat hierop plaats greep. Intusschen gelukte het der policie ten slotte de ongeregeldheden te bedwingendoch de volgende dagen werden dezelfde tooneelen in meerdere of mindere mate herhaald. Meer dan 200 familieu hebben het land verlaten. Er bestaat trouwens voorniemand de minste zekerheid. Niemand gaat na vijf uren des avonds uit, want onder den kreet van „leve Spanje" vermoordt men vrouwen en kinderen. Het tuchtschip Le Cacique, een oud rader-stoomfregatgebouwd in 1842, en laatst masteloos liggende voor de rivier van Cayenne, is den 26 11. plotseling gezonken450 gevan genen bevonden zich aan boord24 zijn omgekomen, die in cellen waren opgesloten toen het ongeluk gebeurde. De oorzaak van het zinken is nog niet bekend. nzcTi- morg illigo van elden igers;< be- heeft (een ragt sche een !anr- jijnt ,ver- Ian- ,]r>c ijido^ ij uo ïst, iide jade prc- v.cn I iue- 'L •per 'lea 11 cl. ie- i ■vns he ilet en hÜ de 'j" od it-

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1