N°. 14 Woensdag 11 Februari. 1869 WOENSDAGEN ZATERDAG. 1 Besturen en Administratiën Publicatie. Binneiilandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT I 1 PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels a f 1behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: A li O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen- ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg n- N ationale M. i 1 i t i e, Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Lettende op het bepaalde bij art. 9 van liet kon. besluit van 17 December 1861 (Staatsblad no. 127) roepen de ingezetenen die verlangen als vrijwilliger bij de militie op te treden op om zich tot dat einde op Woensdag den 24 Februarij e. k. des voormiddags van 1012 ure, ter Secretarie op het Raadhuis aan te melden onder kennisgevingdat om als vrijwilliger te worden toegelaten men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten voorts ligchame- lijk voor de dienst geschikt, ten minste 1,56 el lang op den eersten Januarij jl. zijn 20ste jaar ingetreden zijn en zijn 35ste jaar niet volbragt hebben tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de militie zoover die te vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat het bezit dier vereischten met uitzon dering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester welk getuigschrift op Zaturdag den 27 Februarij e. k.des voormiddags van 1012 ure, ter Gemeente-Secretarie aan de daartoe geregtigden zal worden afgegeventerwijl hij die bij de zeemagt bij het leger hier te landeof bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediendmoet overleggen, behalve een bewijs van ontslag een getuig schrift van den bevelhebberonder wien bij laatstelijk heeft gediend, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd, goed heeft gedragen. Ieder, die bij het ver laten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ont vangen kan tot dat zijn 40ste jaar volbragt isals vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. j£n opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 11 Februarij 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Seóretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee 13 Februarij 1869. Gisteren avond werd in de Concertzaal alhier door do leden van het hulponderwijzersgezelschap. „Zierikzee" ten voordeele van de „vereeniging tot wering van armoede" een concert gegeven hetwelk door het voordragen van eenige dichtstukken werd afgewisseld en door een talrijk publiek werd bijgewoond en algemeenen bijval verwierf. De concertgevers verdienen lof zoowel om de wijze waarop zij zich van hunne taak kweten als om het goede doel dat zij beoogden. De zuivere opbrengst heeft bedragen f 39,25. De eerste prijs in de „Kunstkronijk" zijnde een zilveren millieu de table met twee fruitschalen, uit de koninklijke fabriek van gouden en zilveren werken van J. M. van Kempen, te Voorschoten, is getrokken op no. 5789, door W. F. Dannenfelserte Utrecht. Bij vonnis der arrondissements regtbank van Heerenveen van den 6en October jl. werd de genees heer R. Houwink schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit dat hij op zeven en twintig tijd stippen van het jaar 1866 ten behoeve van den amb tenaar van den burgelijken stand der gemeente Schoterland geene opgave heeft gedaan van de oor zaak van den dood der door hem als geneesheer be handelde lijders bij de afgifte der verklaringen aan genoemden ambtenaar opmerkende dat hij dit niet kon doen wegens den afgelegden eed van ge heimhouding en met aanneming van verzachtende omstandigheden (niet toebrengen van schade en be kentenis) veroordeeld tot zeven en twintig geldboe ten ieder van 2 bij niet-betaling te vervangen door een dag gevangenisstraf voor elke boete alsmede in de kosten. Het provinciaal geregtshof in Friesland echter heeft gisteren regtdoende in hooger beroep den veroor deelde van alle regtsvervolging ontslagen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten het aanbod van den minister van binnenlandsche zaken betreffende de Noorderhaven op Feijenoord aan te nemen en mitsdien vastgesteld dat het rijk tot afkoop der onderhoudskosten van die haven en hare beide mondingen in eens f 100,000 zal storten doch hierbij is tevens bepaald dat de gemeente bij het voortdurend diephouden alleen verpligt is te zor gen voor het onderhoud eener geul van 40 el breed op minstens 6.34 el ouder A, P. Naar men nader verneemt is er wel proces ver baal opgemaakt tegen den officier die zich te 's Her togenbosch op de rails van den spoorweg bevond bij gelegenheid van een ongeluk en om de behulpzame hand te bieden doch wordt aan de zaak geen gevolg gegeven. Verleden Diugsdag werd voor het provinciaal geregtshof (kamer van kriminele zaken) te Amsterdam eene zaak behandeld die vermelding verdient wegens eenige hoogst opmerkelijke omstandigheden. Op den avond van den 12 December jl. isin de Groote Wittenburgerstraat, aldaar aangehouden zekere W. F. L. van beroep kleedermakeroud 43 jarenomdat hij aldaar bedelende was bevonden met den sleutel in zijn zak van de deur van een huis waar hij een kleine gift had ontvangen. Hij erkende dien sleutel te heb ben genomen uit het slot van de buitendeur der wo ning die door een openstaand hek en tuin van de straat was gescheiden. Toen hij gefouilleerd werd bleek dat hij niet minder dan vier broeken aan had; waarin te zamen een vijftigtal rijksdaalders eeuige guldens en kleinere muntstukkeneen zakdoek met vijf stuks tarwe- en twee stuks roggebrooden gevon den werden. In zijne woning op het Turfdragers- hofje op de Prinsengracht hij de "Vijzelstraatwerden op zijne eigen aanwijzingnog 46 rijksdaalders en zakjes met guldens en halve guldens aangetroffen. Het bleek echter verder dat hij de herkomst van al dat geld kon aanloonendaar hij van 1848 tot 1867 in Oost-Indië als militair had gediend eu hem den 17 April 1868 een gagement van 190 'sjaars was toe gelegd waarvan reeds twee kwartalen door hem wa ren ontvangen. Op zijn gedrag gedurende dien lan gen diensttijd was blijkens een extract uit het stam boek van het Nederlaudsch-Indisch leger niets nan te merken geweest. Men vond dan ook in zijn bezit een zilveren medaille voor 24jarige dienst. Zijne op gaven stemden volkomen met die der gehoorde getui gen overeen vóór zijn vertrek naar Oost-Indië in 1848, ter zake van bedelarij tot een gevangenisstraf van acht dagen en opzending naar Ommerscbans veroor deeld had hij thans weder zijn vroeger' geliefkoosd bedrijf opgevat. Het hof verklaarde hem schuldig aan bedelarij na een vroegere veroordeeling te dier zake en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 14 dagen en opzending naar een bedelaarsgesticht. Hij werd echter vrijgesproken zoowel van de hem bij acte van beschuldiging te laste gelegde verzwarende omstandigheid dat hij meer dan 100 francs bij zich had zonder de herkomst te kunnen bewijzen als van diefstal bij nacht in de aanboorigheid van een be woond huis het laatste op grond dat niet bewezen was dat hij met arglist den huissleutel bij zich had gestoken. Dr. L. Mulder heeft als hoofdredacteur van de Landbouw Courant zich bij adres gewend aan den minister van binnenl. zakenom met het oog op de berigten van de in Hongarije en Zevenbergen heer- scheude runderpest te verzoeken een onderzoek te doen instellen naar den toestand in verband tot den in- en doorvoer van vee van daar in en door ons landen de noodige maatregelen van voorzorg te verordenenom door de van daar komende personen wagens en vee de runderpest niet in Nederland te doen inslepen. Dr. Mulder vraagt den lezers van de Landb. Ct. hunne adhaesie aan zijn adres aan den minister te kennen te geven. Uit Rilland berigt men, dat Gr. Vette eerstdaags met zijne kinderen en behuwd-kin- deren, ten getale van 22 personen naar Amerika zal vertrekken eene jonge dochter uit Krabbendijke zal zich bij dit gezelschap aan sluiten. Om later te volgen schijnen ook reeds meerderen aangeworven. Op het door den gemeenteraad van Neuzen aan den minister van oorlog ingediend ver zoekschrift en het adres van gelijke strekking van een aantal ingezetenen dier vesting, om het thans daar aanwezige garnizoen met Mei te blijven behouden, zijn thans afwijzende be schikkingen ontvangen zoodat na yertrek van den bataillonsstaf en twee compagnien, er alsdan twee compagnien in bezetting zullen blijven. Dezer dagen heeft de heer Ludwig stadsmuziekonderwijzer te Zaandam, een zeer doelmatigen toestel uitgevonden, bestaande in eene kast met houten notenbalken, noten en andere muziekteekens waarmede hij zich voor stelt de elementaire gronden der muziekleer aan jong en oud op aanschouwelijke wijze voor te stellen. De geheele toestel is zeer eenvoudig en zoo practisch ingerigt, dat zelfs ouders op zeer gemakkelijke wijze aan hunne kinderen de beginselen der toonkunst kunnen onderwijzen. Deze toestelwelke zeer beknopt iu een doos of kistje vervat is zaleven als de bekende letterkasten voor bet klassikaal onderwijs vau zeer voel nut zijn. (A. O.) Uit Groningen wordt geschreven Hoort en leest men tegenwoordig gedurig van den verbazend hoogen prijs, die voor de landerijen, vooral ook in onze provinciebesteed wordt toch schijnt ons die nog niet zoo boog toe en is dat ook wezenlijk niet, wanneer men verneemt, tot welke som de landerijen soms verhuurd worden, f 200 per bunderjaarlijksc.be buur, wordt iu deze environs gemakkelijk bedongen vooral voor den gronddie voor vlasbouw geschikt is. De vlasteelt neemt in dit gewest zeer toe en schijnt goed te rendeeren. In 1867 werd in de provincie Gelderland ruim 2 '/2 millioen Ned. pondeu tabak verbopwd en de opbrengst van bet suikerbiet-verbouw bedroeg meer dan 26 millioen Ned. ponden. De meening dat de bietvoor het landeene sterke, vaak uitputtende kracht bezit, beeft bij de landbouwers dus niet zwaar gewogen. In den loop der vorige week geraakteb de paarden van bet rijtuig van den heer V. d. K te 's Gravenhage op hol. Met levensgevaar bragt een zeker van der Steen hen tot staan. Den eigenaar werd daardoor misschien bet le ven geredbij gaf aan zijn redderdien bij bij zich ontbood de sora vau vijftig cents Men zal niet beweren dat de heer V. d. K.wiens naam wij tot ons leedwezenniet geheel kun nen mededeelenzich zei ven te boog taxeert. De eventueele schade aan rijtuig of paarden berekenen wij niet eens. (Arnli. Cour.) Aan een brief van de goudkustden 7 Januarij met de mailboot verzondenontleent de Arnhemscke Ct. bet volgende „De gezondheid der Europeanen laat voor het tegenwoordige niets te wenscben over; zooals ik boven reeds meldde is echter de handel van weinig beteekenishetgeen op rekening van den tegenwoordigen toestand moet worden gestelddaar er anders tegen de nieuw jaarfeesten nog al wat omgaat. Aangaande den stand der zaken te Elmina kan ik u niet veel goeds melden sedert de Engelsche gouverneur-generaal Kennedy te vergeefs getracht, beeft, een vergelijk tusseben/- de oorlogvoerende partijen te treffenis 4e toestand niet verbeterden wanneer daarin geene verandering komt of wordt gebragt, zal re m 311 irf.4 I 1 i

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1