I Advertentiën. Taal des Geloofs, Zeetijdingen. TUSSCHEN Z. EN 0. Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen. Spoorboot v. Middelburg passerendezuchten en door smart onderdrukte snikken hoorde slaken Het was onze slaperige voerman Michel Fermodie intusschen goed wakker was gewordendoor een ongelooflijk en onverklaarbaar toeval was hij met das en halskraag aan het kromme ijzer blijven hangen, dat twee el vóór de eerste wielen aan de lo comotief bevestigd is. De man hing dus bijna in evenwigt en vrij tusschen de wielen en werd zoo tusschen de rails voortgesleept. Onmidde- lijk uit zijn benarde positie verlostwerd de - ongelukkige naar het gasthuis gebragt en door de geneesheeren onderzocht. Ondanks ernstige kneuzingenwordt zijn toestand toch niet als gevaarlijk beschouwd. In het pauselijk leger, dat thans ongeveer 16,000 man bedraagt, worden niet miuder dan 17 velschillende talen gesprokcu. G It O O T - B R IT T A N N IE N. De regtbank Queen's Bench heeft zich bezig gehouden met eene aanklagte door ccnc jonge dame tegen de bestuurderes van een klooster te Huil ingeleverd. De „zuster" "beschuldigt „de moeder" haar te hebben ge slagen y gevangen gezet en gebrek doen lijden alsmede van ecue gewelddadige mishandeling door het opleggen van vernederende werkzaam heden door tergingen [enz.ook van ontroo- ving harer sieraden en andere voorwerpen en eindelijk van laster en afzetting uit de zuster schap. De geëischte schadevergoeding is 5000 p. st. De beklaagde ontkent de feiten en be weert dat de aanklaagster niet is lid der orde. De zaak zal denkelijk niet spoedig afloopen. De zaak van miss Saurin (zoo heet de jonge dame die zich over de behandelinghaar in het klooster aangedaanbeklaagd) maakt veel indruk. Ter teregtzitting van jl. Vrijdag werd voorgedragen dat de aanleiding tot deze behan- deling bestond in eene weigering te antwoorden ovragen die haar in den biechtstoel gedaan werden en die haar te zeei kwetsten. Onder de geloften der zusters behoort ookhet geluid dor kloosterschei als de stem van het Opper wezen en de stom der opzigsfcer of moeder als die eens engels te zuilen eerbiedigen. Men weigerde haar vergunning een bezoek te bren gen bij haren vaderdie ernstig ziek was onderschepte de brieven aan haar gerigt en ofschoon zij een lade met die brieven gevuld voor zich zagbelette men haar een daarvan tc lezen. Somtijds gaf men haar brieven met doorgeschrapte zinsneden of rukte ze haar on middellijk uit de handen. Onder de dwang maatregelen die zij ondervond wasdat zij schapeuyleesch waarin zy tegenzin had moest eten. De beschuldigingendoor de superieure van hot klooster aan den bisschop voorgelegd, waren dat miss Saurin oneerlijk en leugenachtig was; doch later werden die herleid tot het spreken met lieden buiten het klooster, het eten van gesmeerd brood en van koek op tijden dat dit verboden was. Eens in het jaar aan hare bloedverwanten te schrijven werd genoeg ge acht. Voorts werd besiist dat zij voor schuldig zou gehouden wordentenzij vier vijfde gedeelte der regters haar onschuldig verklaarden. Dr; O. Hanlowbibliothecaris in het R. C. collegie te Maynoothwas een der commissarissenen is op onverklaarbare wijze verdweneneven als de broeder van miss Saurineen jezuït. Twee Indische hoofden in Engelsch-Indie' hebben korten tijd geleden een prijs vau 150 p. st. uitgeloofd voor een gemakkelijk zeker eu snel werkend specificum tegen het vergif van de; cobra copello of brilleslang. Aan de beet van die gevaarlijkste aller slangen stierven verleden jaar in ludievoor zoover de aangifte gedaau was 2108 mensclieu. In Australië paste zekere dr. Halford ouderhuidsche inspuiting met anmonia niet goed gevolg toe op honden die hij door vergiftige slangen laat bijten. Doch daar heeft men niet de brilleslang en het middel is veel te omslachtig. Tot nogtoeondanks den uitgeloofden prijs is geen ander middel tegen de beet van die slang bekend dau sterke alkoh<l:ra te drinken en daarbij hevige bewe ging te nemen. Tr. ?pilsburg van Calcutta heeft nog onlangs zijn knecht, die door "de cobra de copello gebeten was van den dood gereddoor hem een paar glazen whiskij te lateii drinkeA, hem achter" aan zijn tilbury vast te binden en toen mét flat rijtuig uit rij den te gaan. In de nabijheid van Sheffield hebben de werk lieden weder den arbeid gestaakt en wel op zulk eene schaal, dat deze strike van hoogst ernstigen aard dreigt te worden, nu alle pogingen eener bemiddeling zonder resultaat zijn gebleven. Ongeveer 500 mijnwerkers vanj den heer Huntsman hebben het werk gestaakt, omdat; de werkuren langer en de loonen geringer waren dan in de overige mijnen. De South-Yorkshire Miners As sociation, die te beschikken heeft over een kapitaal van) 10,000 p. st. en die elke week 250 p. st. voor deze strike wil bijdragen, bevordert natuurlijk zeer krachtig; deze werkstaking. Jl. Woensdag heeft in Yorkshire een groot ongeluk plaats gehad. Eenige heeren waren op de vossenjagt. Bij het overvaren eener rivier met deveerpont werd een der paarden schichtighet begon te steigeren en te trappen en hierdoor ontstond zulk eene ver warring dat de pont omsloeg en allen in het water vielen. Sir Charles- Slingsby en vijf andere heeren verdronken, vóór dat;imen hen helpen kon. Door het zamenkboöpen van zweepen werd een touw zamengesféldwaar mede elf anderen werden gered. Uit Sutherlandshire wordt gemeld, dat verleden Zaturdag een tweede goudveld aldaar is ontdekt. De overstrooming en het ruwe weder hadden echter sedert verleden Maandag de nasporingen eenigzins belemmerd. Kunst nieuws. Zierikzee 9 Februarij 1869, Onder de onvergetelijke avonden vol heerlijk genot zal de avond van den 8 Februarij gerangschikt worden door het buitengewoon talrijk en uitgelezen publiekdat ziph tQeu in de Concertzaal bevond om de voordragten van den gevierden dichter Jan van Beers te' hooren. De verwachting was hooggespannen. De berigten, die van 's dichters groQte declamatorische talenten in de dagbladen reeds zoo menigmalen voorkwamen en de mededeelingen van hen die reeds zijne voordragtea hadden bijgewoond gepaard aan de algemeene, bekendheid van zijne heer lijke poëzy gaven daartoe alle regt. En die ver wachting - werd niet teleurgesteld - neen zij werd overtroffen. De stilte, die in de zaal heerschte leverde liet bewijs met welk een onverdeelde aandacht zijne voordragt gevolgd werd - en het was ook velen aan te zien dat hij de tederste snaren van het hart deed trillen en aan de ziel de reinste gewaarwordingen verschafte. - Ademde het dichtstuk „de Verstooteling" iets zachts en liefelijks, „de Oorlog" was meer krachtvol en gespierd. Beiden waren treffend en schoon', beiden werdén op eene geheel eenige wijze voorgedragen. Zijne stembuiging - zijn gebarenspel - de blik zijner oogen - zijne mimiek - het was alles in de schoonste harmonie met de heerlijke dichtertaal. Het was wegslependverheven sehoon. Dat de dichter bij elke rustpoos met een daverend applaudissement werd begroetbehoèft naauwelijks gezegd te worden. Bij het einde werd hij teruggeroepen cn waren de toejuichingen oprverdoovend, die nog langer zouden geduurd hebbenindien het publiek niet ontwaard had dat de heer Hugenholtz voorzitter der afdeeling van de Maats, tot Nut v. 't Algemeen alhier ëen woord van huldeen dank tot den dichter wenschte te rigten. Dit was een woord, dat van diep gevoel en hooge ingenomenheid getuigde, een woord uit het hart tot het hart, een woord, dat met een hartelijk bravo van het publiek werd gevolgd. In de Socitcitszaal vereenigden zich toen de voordragten geëindigd waren vele leden met den heer van Beers en zijne vriendeu en werden daar eenige ververschingen igenuttigd. Ook daar werd nog menig hartelijk woord den dichter ter e.ere gesproken en .de uren in de meest blij de str mmiiig gezellig doorgebragt. Eenige vereerders van den dichter uit Goes, velen uit Brouwershaven?, Schouwen en Duiveland waren herwaarts gekomen om den dichter te hooren. Het' denkbeelddat we dien rijkbegaafden dichter voor het eerst maar ook voor het laatst zouden hebben gehoord is ons zoo onverdra- gelijk dat wij vurig wens'cliendat de heer van Beers zijn bezoek herhalen zal. Wij roepen hem daarom bij een hartelijk vaarweleen welgemeend tot weerziens toe Heden ontvingen wij het bericht van het plotseling overlijden van onzen Broeder D. Q. de JONGE van per HALEN oud Notaris alhier. Zierikzee J. A. van der IIALEN. 9 Februari) 1 St' 9. TEN VOORDEELE DER „VEKEENIGING TOT WERING VAN ARMOEDE." De Leden van het Hulponderwijzers-gezelschap alhier, zullen op Vrijdag den 12- ïjebruariji 1869, in de Concertzaal eenige vierstemmige LIEDEREN zingen met Piano-begeleiding, af gewisseld door een zestal Voordrachten. TOEGANGKAARTEN zijn bij den onderge- teekende te bekomen f 0,50. Plaatsen kunnen op den dag der uitvoering aan de Zaal bespreken worden a f 0,10, van 's voormiddags 10 tot 12 ure. PROGRAMMA'S zullen gratis uitgedeeld wqrden. Zierikzee, den 5 Februarij 1869. L. KARREMAN. ALOM VERZONDEN 2de Jaargang No. 7Ds. H. A. GILLOT Het geheim -vail Jezus krachtprijs per jaargang van 12 Afleveringen fl,SO, afzonderlijke Nummers ISO Ct. Krommenie I. de HAAN. Zierikzee Gearriveerd 7 Febr. OrientJohn. Hill, Callao Rotterdam. Brouwershaven Gearriveerd I 5 Febr. Hoek van Holland J. BakkerBatavia Rotterdam. 5 ConstantiaJ. D. van Monnom Rotterdam Batavia met een detachement suppletie-troepen 5 Olympe Kuiper, A. Jurss, EnosSchiedam. 6 Jacobus A. van der Tas 6 Cortgene, P. Wemmerus beiden van Batavia® 7 Sabrina (st.) T. Drijden Pz. New-Castle allen naar Rotterdam. 7 Martinus en Henriëtte (st.) H. L. Stasse Londen Dordrecht. 7 Ousel (st.) W. Perry LiverpoolRotterdam. 5 Uitgezeild Plantagenet (st.) T. Williams RotterdamConstantinopel. Per het schip Cortgenekapt. P. Wemmeruszijn als passagiers van Java aangebragtde heer Bik en familie een gouvernaute en twee Javaanschc vrouwel. bedienden. Idem per het schip Hoek van Hollandkapt. J. Bakkermevr. de wed. Linck en 3 kinderen de heer Steenhoven 2de luit. O. I. leger de heer van der Slag 1ste luit. idem benevens 22 gepasporteerdc militairen. Z speelt Wit en O speelt Zwart, r„ Wit zet voor. 11de zet wit F 1 op E 2. ABCDEFGH Prij: Nederland. België. zen der Effecten te Amsterdam den 8 Februarij 1869, Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland. Turkije. Werkel. Schuld, dito dito dito diio Amort, Sijndic. Ned.Hyp.-Bank. Cert. bij Rothschild. Obligatiën. Obligatiën Obl. bij Hope en Co dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835, Obligatiën 1849, Obl. Met. Oude. dito dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatiën. Obl Geldl. 1825. Binnenl. Oblig. 2 Va 3 4 3V2 4% 2% 2% 3 6 6 4 5 5 2'/a 5 5 5 pCt B5"A, 66% 88% 31% 36% 91% 197 18% 21% 60% 52»/,, 11% 39% ROTTERDAM 8 Februarij 1869. Tarwe 50 ct.Rogge 50 et., Haver eu Paardcu- boouen 10 et.Bruine en "VFitte Boonen en Erwten 50 ct. lager. Jarige Zecuwsclie Tarwe Nieuwe 1868 Rogge 1868 a Wintergerst w Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine blaauwe Erwten Groote Bruine Boonen Witte ZecuwscLve Paardenboonen 8.75 kf 9.50 - 8.75 a - 9.50 - 8.00 a - 8.40 - 6.10 a - 6.30 - 5.S0 a - 6.00 3.90 a - 4.00 - 4.20 a - 5.00 - 8.50 k - 9.00 - 11.00 a - 11.50 - 9.25 a - 10.25 - 11.50 a - 12.50 CO Ï-J O k - 9.10 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Fan Van Rotterdam Vrijdag 12 'smorg. 5.J Vrijdag 12'smorg, 8.3f Zatrudag 13 5.30 Zaturdag 13 8.3( De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaar der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vai Middelburg naar Rotterdam een half uur na di afvaart der stoomboot rijden. Tan Middelburg naar Zierikzee 10 Woensdag 'smorg. 10,15 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaturdag 14 Zondag 15 Maandag 16 Dingsdag 6,-V. 6,15 6,15 12,- 6,15 6,15 van Zierikzee naar Miciaeltourg 6,30 2,45V. 2,45 10,45 10,45 3,15 10,45 2,45 10 Woensdag 'smorg. 10 Woensdag 'smidd. 11 Donderdag 12 Vrijdag 'smorg. 13 Zaturdag 14 Zondag 'smidd. 15 Maandag 'smorg. 16 Dingsdag 'smidd. De reizen via Veere (naar den waterstai voorbehouden) zijn met V. aangeduid. Alsdan een wagen in correspondentie op van Veere. Van Middelburg op de hierboven aangeki digde uren. Een wagen in correspondentie op en van i spoorwegstation te Goesvan én naar W faarsdijk voor de reizen van Middelburg en v en naar Catsche veer voor de reizen van Z rikzee. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de VOS.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 2