M°. 11 Zaterdag 6 Februari. 1809 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Afkondiging. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. nhco7jiw iob nol) c H9R PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 1—6 regels a/1, behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P li IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Burgemeester en "Wethouders van Ziet ik zee ma ken bekend dat liet aanvnllingskobier der belasting op de honden in deze gemeente, dienstjaar 1868 doorheeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goed gekeurd op heden wordt gesteld in handen van den Gemeente-Ontvangerter invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 3 Februarij 1869. Be Burgemeester B. C. CATJ. Be Seer et ar ia J. P. N. ERMERINS. i Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat ADRIAAN van BIER Smid in deze ge- meente toestemming heeft gevraagd tot verplaatsing zijner Smederij in hel Maarstraatjevan de perceelen plaatselijk gemerkt wijk B no. 376 en 377 naar de perceelen wijk B no. 377 en 378 en dat het verhoor de commode et incommodo in dezé zal worden gehouden op Woensdag den 10 Fe bruary eerstkomende te twaalf uur des middags op het Raadhuis. Zullende allen die tegen die verplaatsing bezwaren mog- ten hebben alsdan in de gelegenheid zijn van in hun be lang te worden gehoord. Zierikzeeden 5 Februarij 1869. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Openbar© Raadsvergadering gehouden te Zierikzee op den 3 JF'elbiria.arlJ 1869. Voorzitter mr. B. C. CAU. Secretaris mr. J. P, N. Ermerins. Present al de ledenbehalve de heer Zuurdeeg. De notulen der vorige vergadering worden gelezen én goedgekeurd. De Voorzitter deelt mededat Burgemeester en Wethouders ingevolge het beslotene in de vorige ver-. 1 gadering onderzoek hebben gedaan of eéhe preraie- leening voor het voor deze gemeente beiióodigde bedrag kans van slagen zon. hebben en dat zij tot dat einde •het gevoelen hebben gevraagd der firma Backer Mulder te Amsterdam terwijl de wethouder de Jonge ;in- zijn privé die vraag heeft gedaan aan de heeren R. Mees Zonën te Rotterdamwier antwoorden worden mede gedeeld waaruit bleek dat beiden van oordeel waren dat de leening met premien ten bedrage van f 50,000 niet zal gelukken daar het kapitaal te klein is om behalve de jaarlijkseke aflossing ook premien te four neren welke tot deelneming uitlokken. Nadat de heer Moolenburgh zijn leedwezen had betuigd, dat de uitslag van het onderzoek aldus is- geweestwordt met alge- meene stemmen besloten overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders deze te magtigen tot verkoop van een maximum van f 90,000 Ned. Kap. der 2>/2 Nat. Werk. Schuld op het grootboek ten name der gemeente staande en de gemeente-begrooting voor 1869 te wijzigen. Hierna komt in behandeling het andere gedeelte van het voorstel van Burgemeester en Wethoudersnl. de ge meente-opeen ten op de personele belasting tot 50 te verhoogen terwijl de commissie heeft voorgesteldde opcenten tot 30 en voorts den hoofdelijken omslag te verhoogen. De voorzitter geeft te kennen dat het hern leed doet dat het rapportvan de commissie een ander voorstel bevat, tot vinding der middelen als dat van Burgemeester en Wethouders. Hij wil erkennen, dat de grondslagen van het personeel niet evenredig druk ken doch moet vooral de aandacht van den Raad vestigen op het verschil van het bedrag. Er zal over dit jaar reeds geheven worden eene som van f 15000 of .2% van het inkomen terwijl de 20 opcenten van het personeel slechts bedragen p. m. f 3800. Was men algemeen doordrongen van het goede be ginsel van de belasting op het inkomenzoodat ieder werkelijk volgens de verordening zich belastte hij zou met het voorstel zich kunnen vereenigendoch hij is overtuigd dat de belasting op het inkomen hier is impopulair en in miscrediet. Hij heeft als hoofd van het bestuur daarvan ruimschoots de ondervin ding en houdt zich verzekerddat eene verhooging nog meer wrevel zal verwekkendit is volgens zijne overtuiging niet het geval met de verhooging van de opcenten op het personeeldaar deze niet met zoo veel tegenzin worden opgebragt als de hoofdelijke om- slag. Verschillende leden, geven daarop te kennen, dat zij zich met de bezwaren door den Voorzitter genoëmd vereenigen, anderen daarentegen kunnen die bezwaren niet deelen. De Voorzitter der commissie, de heer Moolenburgh verdedigt nader het voorstel der commissie hij zegt dat wanneer hij nagaat wat Jaangevoerd is tot bestrijding van het voorstelhet den schijn heeftdat men niet meer ingenomen is met de belasting op het inkomen die volgens zijne overtuiging de eenige billijke belasting is en moge het waar zijn dat door sommige inge zetenen misbruik gemaakt wordt tn zich te laag aan slaan dan is dit het werk van de ingezetenen zelf. Hij kan niet medewerken dat de Raad een besluit nemewaardoor hij eene hoogst onbillijke belasting als die van opcenten van het personeel tot eene hoogte van 50 opcenten zou opvoeren. Na enkele opmerkingen door den Voorzitter en den heer Eokker dat zij niet moeten geacht worden in beginsel tegenstanders te zijn van eene belasting op het inkomen waarop de heer Moolenburgh zinspeeldeworden de discussien gesloten, en met 7 stemmen tegen 5 het voorstel der commissie aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren mr. Fokker jhr. de Jonge, dr. Goemans van der Grijp en de Voorzittter^ Wordt medegedeeld dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het suppletoir kohier der hondenbelas* ting en het besluit tot verkoop van 6 opgaande boomeu. Voor' kennisgeving aangenomen. De rekening der.kamer van koophandel over 1868 wordt gesteld in handen der heeren mr. Fokkermr. de Crane en Landsknegttot onderzoek en rapport. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrij ving van den post van ouvoorz. uitgaven op den post van jaarwedde van den waagmeester dienst 1S68, ad 17,63 en te beschikken uit den post van onvoorziene uitgaven van 1868 ad f 84,27 tot dekking van het tekori op het pensioen- en weduwenfonds van gemeente-ambtenaren behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Bij monde van jhr. de Jonge, wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebragt op de rekening van het burgerweeshuis over 1867 en de begrooting VDor 1869 strekkende tot goedkeuring. Dienovereen komstig wordt besloten. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Voor het provinciaal geregishof te Leeuwarden zal in de volgende week eene zaak behandeld worden die voor de beoefenaren der geneeskunde niet onbe langrijk mag heeten. De heer IIpraktiserend genees heer te H. nl. is door dearrond.-regtbank zijner woon plaats tot onderscheidene geldboeten veroordeeld om dat hij weigerde de oorzaak van het overlijden zijner patiënten aan het gemeentebestuur op te geven. Van de beslissing der regtbank in kassatie gegaan bij den Hoogen Raad beeft deze beslssiug der zaak verwe zen naar het hof alhier. Dewijl meer heeren medici de bezwaren van den heer IT. ten aanzien dezer op gaaf deelen ziet men de beslissing dezer kwestie niet belangstelling te gemoet. Men deelt mede dat bij het departement van oorlog reeds ijverig gearbeid wordt aan de voorberei dende werkzaamheden voor het opmaken van het toe gezegde wetsontwerp nopens de landsverdediging. Men verwachtdat dit ontwerp binnen betrekkelij k korten tijd aan den raad van state tot onderzoek zal kunnen worden toegezonden. Uit Nijmegen schrijft men van 28 Janu- arijDezer dagen werden door de mineurs alhier belangrijke proeven genomen met het doen springen van ijsmijnen. Men weet dat men bij de verdediging van onze vestingen en inundatie liniënhij vriezend wederveel moeite zal hebben den vijand den overtogt over het ijs te beletten. Men zal dan het water zoo lang mogelijk moeten openhouden door vaar tuigen te doen heen en weer varenof men zal door zaag en bijl gleuven en bijten moeten maken het heugt onze schutters van 1830 nog hoe bezwaarlijk het viel des nachts de vesting grachten van Breda, Bergen op Zoom en 's-Hertogenboseh open te houden. Thans ge bruikt men daartoe kleine mijnovens diein blikken bussenkruiken en flesschen besloten onder het ijs worden gehangen en bij reeksen tegelijk worden ontstoken door middel van den galvanischen stroom. De proeven zijn gelukkig geslaagd en hehben doen ziendat onze mi- neurs thans de kunst verstaanom in weinige oogenblikken te vemgten, 'tgeen in vroeger tijd met zooveel inspanning van kracht moest geschieden." In de afgeloopon week heeft te Antwer pen eene vreeselijke misdaad plaats gehad. Een zoon heeftin een hevige woordenwisseling met zijn vaderdezen met een Iietersbierglas voor het hoofd geslagen tengevolge waarvan de ongelukkige vader weinige oogenblikken daarna is overleden. Men zegt dat het slagt offer van deze vreeselijke misdaadna lang geaarzeld te hebben eindelijkdoch naauwelijks meer kunnende sprekenzijn zoon als dader heeft aangewezen. Deze is onmiddelijk in hechtenis genomen en de justitie doet ijverig onderzoek. In Brussel en in de omstreken heerseken sedert eenigen tijd koortsen en andere ziekten de algemeene gezondheidstoestand is er thans zoo ongunstigdat in de kerken dagelijks openbare gebeden om afwering van krankheden worden opgezondenen dat de minister van oorlog de kweekelingen der militaire academie met verlof naar hunne familien heeft terugge zonden en het uitzetten van schildwachten op de straten heeft doen schorsen. DUITS CHLAND. W-een en, 30 Jan, De Nue freie Presse meldt dat door deze stad gereisd is een Russische koerier, over brenger van dépêches aan de Grieksche regering. Deze dépêches bevatten den dringenden raad de verkregen overeenstemming der mogendheden niet te benadeelen. en de Russische regering doet o. a. uitkomen dat het ultimatum van Turkije, tengevolge van de besluiten der conferentie, zoowel als van htt eindigen van den opstand op Kreta, als ni«t meer beslaaude is aan te merken. "Volgens hetzelfde blad zouden de mogendheden voor het geval dat door den uitslag der conferentie het daar mede beoogde doel niet mogt bereikt worden, de twis tende partijen aan zich zeiven overlaten. Te Mannheim in het groothertogdom Baden heeft men dezer dagen de vraag zullen er gemengde scholen of sektescholen zijn P laten beslissen bij stem- ming door daartoe stemgeregtigden der Protestantsche, Cathoiieke en Israëlitische kerkgenootschappen. Van de 1100 opgekomen Protestanten hebben slechts enke len zich tegen de gemengde scholen verklaard bij de Catholieken had de stemming tot uitslag 800 voor en 200 tegen die scholen het resultaat der stemming van de Israëlieten was den 28 Januarij 's avonds niet bekenddoch men twijfelde niet of ook dit was in bevestigenden zin. Uit Manheim verneemt men nader dat de Israëlie- tische gemeente aldaar zich met eenparige stemmen heeft verklaard ter gunste der gemengde school. De overwinning, in dit opzigt te Mauheim behaald, heeft allerwege in het groothertogdom Baden den diepsten indruk gemaakt en zal zeker niet zonder invloed blij ven op de stemming in andere plaatsen welke hare keuie tusschen gezindte- en gemengde scholen nog moeten doen

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1