W°. 10 Woensdag 3 Februari. 180Ö Besturen en Administratiën Kennisgeving. Kennisgeving. AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandschë Tijdingen. ÜURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. (Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- eiu Dood- berigten van 1—6 regels a 1, behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: D« Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis -van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 3 dezer maand des namiddags ten een ureop het Raad huis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden Worden. Zisrihzssden 30 Jauuarij 1869. De Burgemeester B. G. CAU. De Gedeputeerde Staten van Zeeland Gezien art. 73, 2de lid van de wet, regelende het kiesregt en dc benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Staten-Generaalvan 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) Noodigen de inwoners der provincie uitzoo zij in de grondbelasting de personele belasting of hét pa- tentregt op de kohieren tot de loopende dienst be- hoorendeelders zijn aangeslagen daarvan door toe® zending van de vereischte bescheiden (aanslag-billetten of uittreksels uit de kohieren en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en iu Rijks-opcéntèn1 afzonderlijk wordt betaald)vóór of uiterlijk op 1 April a. s. aan hen te doen blijken. Deze kennisgeving zal in dé onderscheidene gemeenten van dit gewest worden afgekondigd en aangeplakt. Middelburgden 30 Januarij I860. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. i van LIJNDEN Voorzitter. S. van der SWALME Griffier. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezijn voornemens, op Woensdag den 17 Eebruarij a. s. des middags ten 12 ureop het Raadhuis aan te besteden Het bouwen van eene nieuwe Jonge-JTufferschooIi De aanwijzing zal geschieden op Dingsdag den 9 Eebruarij a. s.des voormiddags om II ure. EESTEKKEN zijp ter Gemeen te-Secretarie verkrijgbaar tegen betaling van 10 Cent. De- Teekening ligt tér inzage ten Kantore van dén Gemeente-Bouwmeester. Zierikzee den'2 Eebruarij 1869. De Burgemeester^ B. C'. CAD. t De Secretaris i J. P. N. ERMERINS. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden 2,00 Franco per post 2,25. Inzer- ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Oostebland 1 Februarij 1869. De verkiezing voor Notabelen der Hervormde gemeente alhier zijn aldus afgeloopen. De heeren L, de Weeze, Jan Flokil Mh. Brouwer L. Visser en Jan Bouman zijn herkozen. Herstemming heeft plaats gehad tusschen de heeren Joh. Zeijler C. van 'der Maas en J. HendrikseJz. van welke de eerste gekozen is. Uit Goes schrijft men aan de Midd. Ct. van 29 Jan. „Gisteren avond heeft Ja*n van Beers een genotvol- lén Svond aan het Goesch'e publiek alsook aan de van elders gekomenen verschaftdie lang in ieders herinnering zal voortleven. Hét dichtstuk g'ètiteld „Begga" waarvan onlangs eene beschrijving iu uwe courant voorkwam werd door den dichter voorgedragen en wel op eene zoo wegsle pende wijzedat men met recht mag zeggen dat het publiek geheel aan des dichters lippen hing. Van Beeis is niet alleen dichter hij is ook acteur en de verschillende rollen van den vroolijken Frans van diens bravengülhartigen vadervan de fleemende stiefmoeder werden meesterlijk door hem vervuld. „Het oratorium „De oorlog" welks compositie door eeh verdienstelijk Belgisch componist is op zich geno men werd na de pauze door den dichter voorgedragen en hierbij kwam zijn acteurstalent nog meer op den voorgrond. Gedurende beide voordrachten was het pu bliek geheel onder den invloed van den dichter en mé nige traan getuigde zoowel voor de verdienste van zijn werk als voor de erkenning daarvan door het publiek. „Ja het enthusiasme was bij tijden zoo grootdat het herhaald applaudissemént na eene of andere sckooné zinsnede den spréker soms verhinderde voort te gaan en dat gedeelte van het publiekdat genoeg zelfoe- hèerscbing behield om zijne bijvalsbetuigingen tot later op te schorten zeker moet gehinderd hebben. „'t Xs dan ook hinderlijk omals men met den dich ter in hooger spheeren zweefteensklaps door het Onwelluidend getrappel van ettelijke paren laarzen of hét onaesthetisch geklikklak van allerlei handen tot c(e werkelijkheid te worden teruggebragt. Maar zoo'n algemeen enthusiasme doet toch goedal was het al leen maar omdat het protest aanteekent tegen onze droogs toppeinatuur- Uit 'sHage wordt aan de Nieuwe Rott. Courant geschreven„Iu de Heerenstraat alhier woont sedert eenige jaren op eene kamer eene hoogbejaarde jufvrouw. Gedurende geruimen tijd leed zij aan een kwaal die haar niet toeliet zich zelve te helpen. Zij wilde evenwel niemand in dienst nemen om haar bij te staanvoorgevende dat zij de kos ten daarvan onmogelijk kon bestrijden. De burèh sloegen daaraan geloof, omdat hun het bovenmatig sober1 leven van hunne buurvrouw niet onbekend was. Daaraan is het ook toe te schrijven dat deze haar verpleegden, tel kens wanneer de ongesteldheid der jufvrouw dit vereischte. Gewoonlijk wisten zij dat hunne hulp noodig was wanneer de bewoonster ver schrikkelijk schreeuwde menigmaal evenwel konden zij onverrichter zake terugkeeren, daar de vrouw, die bijna nimmer het dompig ver trek verliet, wel eens louter uit caprice gilde. Vandaar de oorzaak dat zij heden ochttend de jufvrouw een poos lieten wachtentoen zij weder de woning van haar misbaar deed weer galmen. Toen dit evenwel al vreeselijker werd en angstgesehrei zich daaronder mengde spoedden de buren ziek naar korén, waar zich een afgrijselijk tooneel voor hunne oogen ver toonde. De jufvrouw liep in lichtlaaiè vlam als eene razende over het portaal. Hoewel in het eerst degelijk verschrikt, behielden de bu ren evenwel dé tegenwoordigheid van geest, om de juiste middëien aan te wenden tot het uitdooven der vlammenen de ongelukkige in hare kamer terug te voeren. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en de politie ontboden. De heer commissaris van politie Wulffersvergezeld van een dnspekteur en een agentverschenen daaropwelke laatste zich beijverde om de vrouw met lijnolie te besme ren. De commissaris ondervroeg de vrouw die hem kenbaar maakte dat zij haredoor eene of andere omstandigheid nat geworden kleederendie zij aan het lijf hadvoor de gloeiende kagehel wilde droogenen deze vlam hadden gevat. De vrouw was deerlijk verbrand en men verzekert dat er weinig hoop op be houd van haar leven bestaat. Toen de heer Wulffers order gaf óm haar naar het burger- gasthuis te vervoerendat later geschiedde deelde zij hem mede dat in haar latafel een trommel verborgen was, waarin zich 4000 aan effecten bevond en dat zij bovendien eene groote hoeveelheid gouden en zilveren voorwer pen bezat. Bij het hierop ingesteld onderzoek bleek dit volkomen waar te zijn en werden bovendien nog andere zaken van waarde ge vonden alsook voorwerpen' waarvoor zij veel geld moet hebben besteed. Onder anderen vond men ook onder haar ledikant een enorm groo- ten Keulsclièn pot ghVuld irièt boter." E R A N K RIJ Kv. Madrid, 26 Januarij. Deze stad is bet tooneel geweest van een monster-demonstratie tegen den pauselijken nuntius. Een groote volksmassa, opgehitst door den moord te Burgos gepleegd en door de weigering van den paus den Spaanschen gezant te erkennen, rukte liet pauselijk wapenschild van het gebouw der nunciatuur en leverde het aan de vlammen over Daarna begaf de menigte zich naar het hotel van het ministerie van eeredienst, en eischte de onmiddelijke wegzending van den nuntius. Door den onder-secretaris van den staat werd geantwoord, dat de regering de nunciatuur had opgeheven. Met betrekking tot den moord te BurgoS zijn ijzingwekkende bijzonderheden bekend geworden. Onder de in hechtenis ge nomen personen bevinden zich verscheidene' kapittelkanuniken. Een telegram aan den Times meldt dat de moordenaar van den burgerlijken gouverneur van Butgoseen monnik is, en dat troepen ge zonden zijn naar het klooster waar hij zich ophoudt. De Madridsche correspondent van genoemd blad berigt dat de paus geweigerd heeft den Spaanschen gezant te ontvangen. Het Journal Officiel zegt in zijn overzigt dat door de hulp der oorlogsschepen de brand van hét tolkantoor te Rio-Janeiro spoedig is gebluscht, en niet meer dan twee pakhuizen een prooi der vlammen zijn geworden. De val van Villeta is officieel bevestigdLopez houdt echter nog steeds Angostura bezet, eo men verwacht een beslissenden slagwaarvan de uitkomst van den veldtogt zal afhangen. Kerknieuws. Zierikzee, 1 Eebr. In de Kleine Kerk alhier had heden avond ten 6 ure de openbare godsdienstige za- menkomst plaats welke door de afdeeh'ug Schouwen en Duiveland van het Nederl. Zendeling-genootschap was aangekondigd. De predikanten bij de Hervormde gemeente alhier de heeren Stetterogge, Hugenboltz en Graswiuckel traden als sprekers op en hunne toespraken v erdeu afgewisseld door het zingen van eenige koralen met strijk-kwartet begeleid én door het lied der gemeente. Ds. Stetterogge opende de bijeenkomst mot gebed en be sprak het icerk der zending als een werk van geloof en van liefde. Ds. Hugenholtz die als 2e spreker optrad begon met zijne blijdschap te betuigen over de talrijke op komst (buitengewoon talrijk was die opkomstwant liet Kerkgebouw was bijna te klein om de schare te bevatten) eu dank aan het zangkoor dat zijne mede werking had aangeboden terwijl zijne toespraak zich voornamelijk bepaalde bij sommige bedenkingen die tegen den zendingsarbeid werden ingebragt en die bij weerlegde. De laatste spreker was Ds. Graswiuckel die na te hebben gewezen op het belangrijke van deze dagen voor bet Nederl. Zendeling-genootschap een ver slag uitbragt betreffende den toestand van deze afdee- ling waaruit bleek dat eene aanmerkelijke aanwinst had plaats gehad en met eenige opwekkingen en dank gebed besloot. De ernstige en hartelijke taal der 1 sprekersdie de heilige zaak der zending van ver - schillende zijden deed aanschouwen zal gewis op veler hart eenen goeden indruk hebben te weeg gebragt en velen tot nadenken stemmenzoodat de belangstelling thans betoond niet zalblijken te zijn een vuurwerk dat helder schittertdoch spoedig wordt uitgedoofd maar opregt en duurzaam zoodat zij van lieverlede ook meerder zal worden als meer en meer wordt ge waardeerd, de arbeid der zending, z'jn nut wordt in het licht gesteld en de verpligting wordt erkend die vooral als Nederlanders op ons rust om den Javaan te helpen. Dit Nieuw-ZeelaDd zijn alweder zeer treurige bcrigten ontvangen omtrent de oproerige tooneeïen die aldaar voorvielen en waarvan reeds vroeger per mail gelijk nog onlangs per telegraaf met een kort woord melding is gemaakt. Dit de bijzonderheden dezer ge beurtenissen blijktdat de inboorlingen den 10 Novem ber, tegen het aanbreken van den dag, een kwaadaardigen aanval hebben gedaan op de kolonisten langs de Poverty-Bayaan de Oostkust van het Noordelijk eiland. Dien dag werden 35 Europeanen gruwelijk vermoord, terwijl er nog een twintigtal vermist werdendie vermoedelijk ook wel onder de handen der woestelingen het leven zullen hebben gelaten. Mannen vrouwen ea .zen- aorg" ten, csen den ;kig mi- nige eger loest iver- had. Hing glas rvan eken lagt- lang lijks ader t in 'erig eken ten kans lijks eden van emie g"ge- a op m. dat over- Deze regen 3elen. .t het n der stand :rken. voor daar- twis- iden mgde stem- tsche, Van enke- 3ij de >or en iming i niet raëlie- nmen De heeft ïpsten i bi?- hare i nog 4

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1