SCIIUIiSTRUI) Balansen Bascules Advertentiën. Burgerl. Stand te Zierikzee. Beurs- en Marktberigten. n Vervoer-middelen. dagloonei's aanom den grond uit te graven. Tot niet gering verdriet van aannemer en brouwer ging het werk den slakkengangde aanhoudende regen was eerst oorzaak dat de werkzaamheden weinig vorderdenen toen eenige dagen later het weer ophelderdewas de aangeboren traagheid„augeboren-mütter- liehen Sehneekeuboldenhaftigkeit" der werklieden zoo als de berigtgever het noemthiervan de schuld. De aannemer was derhalve niet weinig verwonderdtoen hydes morgens op het werk komendede arbeiders met eenen buiten gewonen spoed en ijver aan het spitten zag. Regenstorm noch koude kon hunnen ijver matigenen wanneer hij de werklieden aan sprak ontving hij eenvoudig ten antwoord „heer Man mot ntimmes bi de Arbeit store." In korten tijd was de grond ter vereischte diepte van 30 voet uitgegraven de arbeiders weigerden nu zelfs het werk te stakende policie moest zich met de zaak bemoeijen en het verder graven met geweld verhinderen. De polderwerkers wierpen een laatsten weemoe- digen blik op hun arbeid eu bukten voor ge weld. De brouwer wreef zich vergenoegd dé handenen verhaalde toen aan den aannemer welke list hij had gebruikt0111 de arbeiders tot den arbeid aan te sporen. Hij had nl. in een oude kruik een strook perkament gelegd waarop in oud schrift het volgende versje stond Hieronder ligt vill Geld begrawe Und wer et fintder soil es hawe. Gedenke den Armen had de kruik met een kiezelsteen gedekt en drie voet in den grond verstopt. Zoodra de werklieden de kruik vondenhad de hoop op liet vinden van schatten hun angeboren-mittter- lichen Schneckenboldenhaftigkeit overwonnen. De Nieuwe wereld heeft een treurig pendant voor de Zwitsersche vergiftigster Marie Jeanneret geleverd. In Nieuw-Jersey isnamelijk onlangs eene weduwe overleden die in een reuk van vroomheid stond en tot een voorbeeld van liefdadigheidzedigheid en andere deug- dm gestrekt hadmaar op haar sterfbed bdeden beeft, zich achtereenvolgens aan het vergiftigen van haren zoon en eenig kindvan haren behuwdvader en van haren echtgenoot schuldig gemaakt te hebben. Wel ver dat hare slagtofl'ers haar eenige reden tot haat hadden gegeven j had zij van hen nooit iets anders dan liefde ondervonden. Volgens hare eigene, ontzettende verklaring, heeft er dan ook geene andere oorzaak voor hare snoode misdaden bestaandan het genot't welk bet gezicht der kramp- en stuiptrekkingen harer slagtoffere haar gaven. De ongelukkige is daags na haie bekentenis, die allen, welke haar kendenmet even veel verbazing als af grijzen vervuldeoverleden. P tt A N K it IJ IC. Alexandre Chevalieris naar men zegt voornemens eene luchtreis over den oceaan te doen. Hij beweert dien pleiziertogt naar New- York in drie dagen en drie nachten te kunnen volbrengen. De Madridsche correspondent der Indépen- dance Beige schrijft onder dagteekening van 19 Januarij „Te Villena, in de provincie Alicanteis de voorzitter van het stembureau doodgeschotenjuist toen hij op zijnen zetel plaats nam. Te Aranjuez zijntengevolge van eenen twist tusschen de liberalen en de abso lutisten twee dooden en 5 of 6 gekwetsten gevallen. Te Borox is de burgemeester door de Cariisten opgeknoopt. Te Brihuega en te Malaga zijn insgelijks gewelddadigheden ge pleegd. - Uit Madrid meldt men van 29 dezer De burgerlijke gouverneur van Burgos is vermoordterwijl hij zich naar de archieven der cathedraal zou begevenom tengevolge van ontvangen instruction aldaar een inventaris op te maken. De misdaad heeft eene diepe ver ontwaardiging te weeg gebragt. De vrijwilligers hebben zich dadelijk aan de zijde van het gouvernement geschaard. De burgerlijke auto riteiten hebben hare volmagten aan het militair bestuur opgedragen. Het regterlijk onderzoek is aangevangen. Er hebben reeds arrestatien plaats gehad. 8ROOT-BRITTA KK I F, R. - Het volgende treffende geval van zelfop offering van een kind verhaalt een Amerikaansch blad. Bij Nieuw Brunswijk verdwaalden onlangs drie kinderen het oudste een meisjewas zes jaren oudde beide anderen drie en vier jaren. Zij bevonden zich in een woeste streek en het was ruw winterwinter. De avond daalde en er was geen uitzigt op hulp voor den nacht. De oudste der kinderen bragt de twee kleinen nu naar eene plaatswaar zij het meest tegen de koude beschut waren en ontdeed zich van de meeste kleederen waarin het meisje de twee kinderen wikkelde. Daarna verzamelde zij droog zeegras en rijshout en vervaardigde daarvan een soort van nestwaarmede het de kleinen dekte, 's Anderen daags werden de kinderen gevonden de twee jongste waren nog in leven maar het oudste was doodgevroren met den laatsten bundel hout, dat zij voor de kleinen had bijeengegaardin den arm. De Duitsche geleerdendie ten vorigen jare naar Bombay gingen, om de zon-eclips waar te nemen, konden van dit verschijnsel zelf slechts weinig berigten daar de eclips slechts eenige seconden zigtbaar was. Des te merk waardiger echter zijn hunne mededeelingen omtrent de inboorlingen en den staat hunner ontwikkeling. In een vergadering van het Berlijnsch aardrijkskundig genootschap deelde dr. Tietjens mede, dat de inboorlingentijdens de eclipsvrij wat meer belang stelden in de tenten de yerrigtingen der Europeesche too- venaars dan in het verschijnsel zelf. Zij be grepen dat de geheele eclips slechts diende voor het vermaak van den gouverneur en boden hem een eerbiedig verzoekschrift aan, om de vertooning te doen herhalen. Tietjens verhaalt ookdat hij in de huurt van Bombay in een tempel eenige Engelsche ploegen gezien heeft die daar werden bewaard niet als model len van landbouwwerktuigen maar omdat de inboorlingen ze voor goden van den landbouw hielden en dan ook tot deze voorwerpen hunne gebeden rigtten. Baad en linlp voor degenen welke aan gezigtszwakte lijden en voornamelijk door sterk stu deren en ingespannen arbeid de oogen benadeeld hebben. In mijn jeugdigen leeftijd bad ook ik de kwade ge woonte om de stilte van den nacht aan wetenschap- pelijken arbeid te wijden. Zoowel bierdoor als door vele ingespannen optische en fijne mathematische werk zaamheden was mijne gezigtskracht zoo zeer verzwakt, dat ik hoe langer zoo meer het geheele verlies er van moest vreezen daar zich eene vooitdurewde ont steking openbaardewelke yoor de veeljarige voor schriften van de bekwaamste geneesheeren niet wijken wilde. Onder deze bedroevende omstandigheden gelukte het mij een middel te vinden hetwelk ik nu reeds sedert 40 jaren met het uitstekepdste gevolg gebruik. Het heeft niet alleen die voortdurende ontsteking ge heel genezen maar ook mijne oogen de volle scherpte eu kracht teruggegeven, zoodat ik nu op 75jaiigen leeftijd zonder bril het fijnste schrift lees en mij even als in mijne jeugd over de volmaakste gezigtssteikte verheug. Dezelfde gunstige ervaring heb ik ook bij anderen bewerktonder welke zich verscheidene be vinden welke vroeger zelfs met de beste brillen ge wapend kunne bezigheden naauwelijks nog konden verrigten. Zij hebben bij volhardend gebruik van dit middel hunne brillen weggeworpen en de vroegere na tuurlijke scherpte van hun gezigt weder verkregen. Dit WasehmiddeX is eene welriekende essence wier bestanddeel de Y e n k e 1 is. Het bevat nocb Drasiica noch Narcotica noch metaalachtige of andere schadelijke bestanddeelen. De bereiding der essence vereischt intusschen eene ingewikkelde chemische be handeling en ik merk dientengevolge op dat ik deze sedert langen tijd in zeer voortreffelijke hoedanigheid van den hier wonenden chemicus den heer apotheker Geisz ontvang deze levert de flesch tegen f 2 en is gaarne bereid deze benevens gebruiksaanwijzing ook buitenlands te zenden. Ik raad daarom de lijders die essence van hier te ontbieden terwijl zulk een fleseh voor een langen tijd toereikend is daar eene gewone hoeveelheid met rivierwater gemengd, een melkachtig vocht vormtwaarmede des morgens en des avonds zoomede na ingespannen arbeid den omtrek der oogenwordt nat gemaakt. De werking is hoogst weldadig en verfrisschend en bewaart en bevordert tevens de frischheid der kleur van de huid. Het zal mij verheugen wanneer voornamelijk de zoodauigeu daarmede geholpen wordendie bij het rusteloos streven naar het licht der waarheidvaak het licht zijner oogen daarmede in gevaar brengt en verzwakt. Misschien kan ook door dit middelhet helaas bij de jonge wereld zoo zeer in de mode ge komen dragen van brillen verminderd worden, daar dit in de meeste gevallen de oogen meer verderft dan verbetert. Brillen kunnen slechts aan eene gebrekkige organisatie van het oog te hulp komen maar nooit gezonde of zwakke oogen sterken of verbeteren. Aken aan de Elbe. Dr. ROMERSHAÜSFN. Er bestaat wel geen beter voedsel zoowel voor den gezondeu als voor den herstellenden als zuivere onver- valschte chocoladeimmers een kop goede chocolade overtreft verreweg de beste bouillon in gehalte van werkelijke voedingsstof. Om billijke prijzen te verkrij gen vindt echter zoo dikwijls eene .vervalsehing van dit artikel plaats dat eene qualiteit., voor welker zuiver heid wordt gewaarborgd eene zeldzaamheid is gewor den. Het verdient daarom te meer vermelding dat de gtoom-ohocoladeuMfabriek van Ebanz Stoulwerck te Keulendie tot de meest beduidende .fabrieken van Duitschlaud behoort, op de wereldten toonstelling te Parijs wegens zuiverheid voortreffelijke qualiteiteu goedkoopte van bare chocoladen met de prijsmedaille werd bekroond. Deze ouderscheiding is des te eervollerdewijl de uitgereikte medaille de eeuigste is die in deze branche op geheel Pruissen is gevallen. De fabriek dankt aan haar beginsel alleen volkomen zuivere fabriekaten ter markt te brengen haren alom verbreiden roem. Men zoude kunnen be weren dat het zoowel de pligt als het belang van iedere groote handelszaak in victualiën enz. is om hare klan- disie met dit product te voorzien. TUSSCHEN Z, EN 0. speelt Wit en O speelt Z^vart. "Wit zet voor. 9de zet wit E 2 op D 3.. Antwoord op de 9de zet Zwart A. 7 op A. 6. n mm A B O D E F G H Heden overleed in den ouderdom van ruim 51 jarenna een langdurig doch geduldig lijdentot diepe droefheid van mij mijne Kinderen en Behuwd zoon mijn geliefde Echtgenoot de Heer A. van ZIJDEN in leven Secretaris enz. dezer Gemeente en Ontvanger der Polder Burg-li en Westland. Zwaar treft ons ons ditdoch wij zwijgen Godè. Burgii L. de GLOPPER. den 25 Januarij 1869. Wed. A. van Zuijen. Eenige Kennisgeving. brengen hierbij hartelylren dank toe aan allen in en buiten deze Stad die van belangstellende deel neming in hunne den 26 dezer .gevierde 25jarige Echtvereeniging hebben doen blijken. Zierikzee den 29 Januarij 1869. P. J. ANDREYE. J. L. ,P. CAZAUX. ne alom bekende O. B IQ O K E B'S worden alleen vervaardigd en zijn te bekomen bij de Fabriekanten BECKER BUDDINGH f te Arnhem. Mede éi contant verkrijgbaar bij den Depot- bonder W. van. SCHELVEN, in Dzerwaren op den Dam te Zierikzee. Van 22 tot en met 29 Jan. 1869. Geboren. Een zoon van H. van Nieuwland en W. Hendrikse. Een zoon van P. A. van Bezooijen en E. A. Guiné.e. -Een zoon van J. Haringx en B. van der "Valk. "Een zoon van P. Put en J. J. Verloo. Eene dochter van J. M. Knaap en N. M. Ochtraau. Twee dochters van A. J. Wierikx en S. A. Verdoorn. Overleden. M. W. Verkaartoud 7 j. d. M- JCrul oud 78 j. wed. C. Suetens. M. Koppensoud 71 j. wed. W. de Graaf. J. Boluijtoud 74 j. weduwn. D. de Vosoud 34 j. jm. Als levenloos aangegeven Een zoon van R. H. de Graaf en A. Nijs. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 27 Januarij 1869. Nederland. Spanje Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenla Turkije. Werkel. Sohula. 2% pCfc dito dito 3 M dito dito 4 Amort. Sijndic. 3% Ned.Hyp.-Bank. 4 Va Cert. bij Rothschild. 2% Obligatiën. 2% Obligatiën. 3 Obl. bij Hope en Co 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actiën Aandeelen 1835. Obligatiën 1849. 6 Obl. Met. Oude. 6 dito 2% dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Obligatiën. 5 Obl Geldl. 1825. 5 Binnenl. Oblig. 5 n 56% 65% 87 lö/i8 31% 36% 94% 196% 47% 23 «/u 59% 52% 38 Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 27 Januarij 1869. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Oude Tarwe 1866 9.50 Paardenboonen f 8 50 Nieuwe dito 1867 - 9.75 Witte boonen - 13.CO Afwijkende dito - 00.00 Bruine dito - 10.00 Z.-Zomer dito - 00.00 Graauwe Erwten - 00.00 Ordinaire dito - 00.00 Groene dito - 8.50 Rogge - 7.7 5 Gele dito - 0.00 Winter Gerst - 6.25 Koolzaad - 00.00 Zomer dito - 6.00 Zaai-Lijnzaad - 00.00 Haver - 4.50 j Slag-Lijnzaad - 00.00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 7 Januarij 1869. Teelt 1868. Twee en een 1ste kwaliteit blank Twee en eenmiddelbare dito Twee en eenmindere dito Een en eenlste kwaliteit blank Een en eenmiddelbare dito Een en eenmindere dito Onberoofdelste kwaliteit blank iOnberoofdemiddelbare dito Onberoofdemindere dito Nieuwe Onberoofde Muilen Middelbare dito 33.00 h 32.00 a 00.00 a 33.00 a 32.00 k 00.00 a 33.00 a 32.00 a 00.00 a 00.00 a 9.00 a 5.00 a 33.50 32.50"» 00.00 33.50 S 32.50 v 00.00 j 33.50 32.50,"" 00.00 00.00 10.00? 7.00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam fan Middelburg Van Roti er dam. Zondag 31 'smorg. 6.— Zondag 31 'smorg. 8.30 Maandag 1 6.— j Maandag 1 8.30 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Ter'Stads-Drukkerij van du Ebven A. di YOS.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 2