N°. 7" Zaterdag 23 Januari* 1309 0 E N S D A G ZATERDAG. t uk v T; Buitenlandsche Tijdingen. (I r T T' Besturen en Administratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Bekendmaking. Kiezers-Lijsten. Binnenlandsche Tijdingen ZIERIEZEESCHE COURANT. SB n- PfiT n- *nr 1 n in ;e I n V n 8 n i- 3Ö 3r PRIJS DER ADVERTENTIËN. [Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 1—6 regels a 1behalve het zegelregt. V E R.S C H IJ N T A li OUNEME N T S-P 11 IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,'2d. Inten ding der Advertentien daags te vorenvóór 10 ure 's morg De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Maandag den 25 dezer maand des namiddags ten een ureop het Raad huis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 20 Januarij 1869. De Burgerneester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat DAVID ORNEE ingezeten dezer ge meente*; "Vergunning heeftgevraagd tot liet oprigten van eene Slagerij in het pakhuis staande in de Molen straat alhier, wijk D. no. 109. en dat het verhoor de commodo et incommodo in deze zal wordeu gehouden op Woensdag den 27 Janu arij aanstaande te half eeu uur des namiddags op het Raadhuis dezer gemeente. Zullende allendie tegen het oprigten dier Slagerij bezwaar mogten hebben alsdan in de gelegenheid zijn van in hun belang te worden gehoord. Zierikzee, den 20 Januarij 1869. Burgemeester en Wethouders R. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekenddat PIETER CORNELIS van der VALK ingezeten der gemeente vergunning heeft gevraagd tot het maken van eene bergplaats van petroleum iu het huis wijk Cno. 135 staande in de St. Domusstraat alhier en dat het verhoor de commodo et incommodo in deze zal worden gehouden op Woensdag den 27 Janu arij aanstaande te twaalf uur des middags op het Raad- huis dezer gemeente. Zullende allen die tegen het maken dier bergplaats bezwaar mogten hebben alsdan in de gelegenheid zijn van in hun belang te worden gehoord. Zierikzee, den 20 Januarij 1869. Burgemeester en Wethouder» B. C. CAU. De Secretarie r J. P. N. ERMERINS. D» Voomittir vau den Gemeenteraad te Zisrikzeè. noodigt de inwoners der gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór 15 Februarij aanstaande te doen blijkenovereenkomst'g het 2e lid van art. 7 der kieswet. 'Zierikeee den 21 Januarij 1869 B. C. CAU. Pen 29 dezer zal voor het provinciaal geregts- hof in Zeeland teregt staan Jacobus "Vingerhoed oud 41 jaren landbouwer wonende te Zierikzee thans gedetineerd te Middelburg beklaagd als zou hij in den nacht van 19 op 20 October 1808 opzettelijk den brand hebben gestoken ih eene Smet hooi, stroo en gedeeltelijk met verzamelden oogst gevulde schuur staande in de lange Nobels trant te Zierikzee bij hem beklaagde in gebruik- terwijl te voorzien -was dat daardoor mensckenlevens in--gevaar konden worden gebragt. In deze zaak zijn 21 getuigen door den procureur- generaal opgeroepen terwijl de beschuldigde tot zijn raadsman heeft gekozen den advokaat mr. W. C. Borsius. Het provinciaal geregtshof in Noord-Braband heeft jl. Donderdag Petrouella Boestenburg schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade gepleegd op haren man Jan Korthout, te Oisterwijk en haar veroordeeld tot de straf des doods. De St. Janskerk te 's Hertogenbosch is thans weder verrijkt met een geschilderd glasvenster in de kapel van Onze lieve vrouw van den Bosch hetwelk een tegenhanger vormt met eeu ander glasveuster en een meesterstuk van kunst wordt genoemd. Ten blijke van het belangrijke verkeer langs den Noord-Hollandschcu spoorweg deelt het Utrechtsch dag blad mede dat de ontvangst aau bet station Alk maar (11,600 inwoners) iu het tweede jaar der ex ploitatie reeds hooger is dan in Delft (22,000 inwo ners) na dertigjarig gebruik van den spoorweg. Betreffende het dramain de kazerne te Neuzen den 8 dezer voorgevallenverneem t men de volgende bijzonderheden. Pe sergeant G.die den vorigen avond in beschonken toe stand verkeerde en tengevolge daarvan zijn post had moeten verlaten en zich naar de on- der-offieierszaal had begevenwas aldaar den geheelen nachtmet een geladen geweer bij zichin bijna radeloozen toestandwaarom dan ook verschillende van zijne kameraden de zaal verlieteniiit vrees voor hetgeen schijnbaar ge beuren zou. De sergeant de Kok echter en nog een paar onder-officierendie waarschijn lijk de positie van G. minder wantrouwden hadden zichtoen het meerendeel der andere onder-officieren zich verwijderde, op hunne krib begeven en lieten G. begaan. Intusschen had deze van een tafel en stoelen en andere voorwerpen eene soort van barricade zamen- gesteldmet het doel omzoo als later bleek zijnen kameraad, den sergeant de Bult, op wien hij een wrok schijnt gehad te hebben neêr te vellen. Omstreeks 7 ure in den mor gen toen de Kok zich van zijne legerstede wilde hegevenen zonder het minste kwaad vermoeden uitriep „waar is G.waar is de moordenaar van gisteren avondsprong G. van achter zijne barricadeenmeenende dat hij de Bult hoorde en voor zich zag, lostte hij zjn geweer met dat gevolg dat de kogel de Kok trof, zijne regterknie doorboorde en ook 7,'jne linkerdij bijna doordrong. Dadelijk daarna laaide G. andermaal -zijn geweer, stelde het zich zelvën op de 'borst en lostte het alzoo met den voetzoodat de kogel zijne linkerborst doorboorde en langs zijn regter schouderblad uit tegen den muur teregt kwam. Gaat men nadat een en ander op zekeren afstand in tegenwoordigheid van een paar onder-officieren geschieddezonder dat deze iets konden voor komen dan staat men verbaasd over de vlug heid waarmede G. het geweer wist te hanteren. Beide werden badende in hun bloed opgenomen. G. stierf in de kazerne reeds dienzelfden voor middag omstreeks 11% ure, na zich nog weinige oogenblikken te voren met den predikant der Hervormde gemeente te hebben bezig gehouden en diep berouw te hebben betoond over zijne misdaad terwijl de Kokdie ten -8 ure in den morgen naar de iniirmerie was overgebragt aldaar in den avond van dien dag omstreeks 7 ure is overleden. - Jl. Donderdag hebben te Haarlem eenige leden van de veloeipède-club te Amsterdam proeven hunner bekwaamheid afgelegd in het rijden met velocipèdes op twee en op drie wie len. De keisteenen en de hooge bruggen bleken geene beletselen te zijn om zich met die werktuigen vlug te bewegen. Naar men ver neemt hebben de bedoelde heeren een togt van het spoorweg station over Overveen naar den Zandvoortschen-weg en door den Hout terug tot aan het stat.iton in den tijd van 1'/, uur afgelegd. Het is bekenddat de doodstraf hare grootste voorstanders heeftonder de mannen der streng-orthodoxe kerkelijke partij. Thans hebben wij een bewijs, dat ook het tweegevecht door deze partij, zijne vrienden heeft. De heer Kol, lid van den gemeente raad te Utrecht en een der corypheën van de bedoelde kerkelijke rigting, heeft namelijk in eene openbare zitting gezegdnadat een ander lid eenige door hem gemaakte uitdruk kingen omtrent de schutterij gebezigd had, dat de officieren der schutterijindien zij nog een hart in het lijf haddendien heer moesten uit dagen, om met hen te duelleren. De heer Kol schijnt dus niet van de leer te zijn, dat men beleedigingen vergeten en vergeven maar veel meerdat men die wreeke bloedig zelfs wree- ken moet. (Goes. Ct.) Uit goede bron verneemt men dat er vóór eenige dagen proces-verbaal is opgemaakt tegen de maatschappij tot exploitatie van staats-spoor- wegen, wegens het van Breda te laat doen vertrekken van treinen. Woensdag avond vernam men te Alkmaar in de nabuurschap van het Bof een hevigen slag en werden plotseling alle gaslichten uit gedoofd, die echter dadelijk weder ontstoken werden. Welhaast ontdekte men over eene aan merkelijke lengte een scheur in den grond en bleek de oorzaak van het verschijnsel. Een privaat in een der naburige woningen had geene afsluiting van het gemeente-riooltoen nu iemand daar met een licht binnentrad ontvlamde het opstijgende zwavel-waterstofgas en sloeg de vlam door het gemeente-riool tot een der kuilen en veroorzaakte daar eene ontploffing, met verbrijzeling van het metsel werk. De bedoelde persoon heeft zich aan het hoofddoch niet gevaarlijk gebrand. DUITS ÜH L AN D. Weenen, 16 Januarij. In do algemeene vergadering van deelhebbers der nationale, bank is het dividend over het afgeloopen jaar vast gesteld op 47 fl. 90.kreutzers en bepaald dat dien tengevolge de bijdrage van het rijk 340.543 fl. zal bedragen. Zoo de regering weigert die som te betalenzal zij in regten worden vervolgd. Er zijn in den laatsten tijd weder ge ruchten iu omloop gebragt van woelingen welke in Ruraenie door Russen en Bulgaren zijn beraamd of voorbereiden gerigt tegen de rust van het Turksche rijk. Zeker schijnt het dat de Rumenische bewegingspartij niet stil zit. Zoo is op 14 dezer te Bucharest, onder de leiding van den voormaligen minister-president Bratianoeene volksvergadering gehouden waaiin door hem en anderen is beweerddat Griekenland in zijne tegenwoordige gesteldheid ondersteuning van Rumenie behoefde eii ver diende daar het niet voor eigen belangen maar voor de gemeene zaak van het Christelijk Oosten opkwam. Het gerucht als zou men zich gereed makenom een uitval in Bulgarije te doen wórdt formeel tegengesproken. FRANKE TJ K. Nopen9 de onlusten, te St. Denis (eiland Réunion) voorgevallen, zijn twee officiële rap porten ontvangen een van den schout-bij-nacht Duprogouverneur der kolonie en een ander :St r- d. >g as in en t- ig is er in ig 3n ns ks en m de ;e- op 1. lat iet Ier lid ?n, >or ar- lie. ke- de ng iet lie- en De left ;en S- 11'c bS

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1