h <l\~ Zaterdag 16 Januari. 1 f fj Besturen en Adminislratiën GEBUREIV-VERHOOR. Kennisgeving. Rinnenlaudsche Tijdingen W°. 5 1869 r\ ra PRIJS DER ADVERT ENTIË'N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 1—C regels a f ibehalve het zegelregt. V E R S C H IJ N T WO E IS S DAG1 £81 7. A T R D A g* i£. A B O N N E MENT S-P R IJ S. Por drie maanden f 2,00 - Franco per post 2,25. Inzen ding dér Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg Ifl Burgemeester en Wethouders van Zierikzee: po pen al diegenen op, die bezwaar mogten hebben tegèn de uitoefening eener Smederij door BRANS de KOK in bet buis wijk B. no. 33G hoek Minnebroederstraat of bet houden van bergplaatsen van petroleum door C. ïIEYRIKX in een pakhuis op de Breedstraat wijk C. no. 327 en door PIETER van de VELDEin zijn pakhuis aldaar no. 332 om op Woensdag den 20 .dezer des middagsten Raadhuize te verschijnen om in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzee den 13 Januarij 1869 Burgemeester eu Wethouders B. C. CAU. Re Secretaris .T. P. N. ERME1UNS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter openbare kennis dat liet aanvullingskobicr der belasting op de honden in deze gemeente dienstjaar 1868 op heden door den Raad is vastgesteld en van .Maandag den 18 dezer gedurende acht dagen ter lezing zal liggen op de Gemeente-Secretarie ingevolge de wet. Zierikzee den 14 Januarij 1869. Re Burgemeester B. C. CAU. Re Secretaris J. P. N. ERMERINS. "Vrijdag morgen was de kazerne te Neuzen het tooneel van een zeer bedroevend voorval. Be ser geant Schellet heeftna vooraf een zijner kameraden den sergeant de Kokdoor het afschieten van een vuurwapen eene zware wonde in de beide beeneu te hebben toegebragtzich met hetzelfde wapen een ko gel door het lijf gejaagd. Reeds des middags is hij aan de gevolgen daarvan overleden. De door hem gewonde is in den avond van Vrijdag bezweken zoo dat deze treurige zaak twee slagtoffers heeft geëiselit. Voor eenige dagen overleed te Beekbergen ccne bejaarde vrouw Janna van Essen genaamd zij woonde aldaar alleen in een ellendig hutje eu was gedurende meer dan twintig jaren door de diaconie onderhouden, op wrier kosten zij ook gedurende hare laatste ziekte werd verpleegd. Na haar overlijden echter werden op verscheidene plaatsen in hare hut verborgen gevonden eene som van f 260 -aan geld eenig zilver en andere voorwerpen benevens linnen en kleedingstukken die zij sedert jaren bij de bedeelingen van de diaconie bad weten magtig te worden doch ongebruikt geborgen had. Voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Rolland stond jl. Vrijdag teregt een jongeling van goeden huize, oud 22 jaren, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis waar hij als gast zijn verblijf hield. De ouders van dit jonge mensch staan aan het hoofd eener zeer geachte familie te Barmer in Pruissen en bragten hun zoon voor twee jaar naar Rotterdamom aldaar in den handel te worden opgeleid. Als handels agent eener solide onderneming in Duitsohland genoot hij reeds een salaris van f 2000 's jaars en waren hem in de toekomst de schoonste vooruitzichten ge" opend. Zijn losbandig gedrag bragt hem tot de daad, waarvoor hij nu teregt stond. Den 18 November jl. had hij namelijk ziju intrek genomen in het logement de „Kroon" te Amsterdam waar hij liet reisvalies van een Doitsch koopman die zich even verwijderd had open maakte 'eu daaruit twee bankbiljetten a 10 en 69 aan rijksdaalders wegnam. Volgens zijn eigen verklaring, ouder.de tcekeneu van groot leedwezen en diep berouw afgelegdbekende hij daarvan in twee publieke buizen ocuigc oude schulden afgedaan en op nieuw verteringen gemaakt te hebben. Spoedig daarop werd hij in een koffiehuis gevat. Het hof heeft dezen jongeling, met aanneming van verzachtende omstan digheden tot eene correetioneele gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. Dezer Jagen, 'snachts ongeveer 2 ure, werden eenige bewoners der Donkersteeg te Leidendoor een zonderling geval verschrikt. Een late 'opblijver, zag bij zijn buurman op bet aebterdak een laddertje staan en daarboven een vensterluik geopend. Terstond ging liij dezen wekken maar met zooveel gewelddat zijn gebons en gebcl al de naaste buren het bed uitjoeg. Gezamenlijk ging het nu op den inbreker los, en zij waren daartoe moedig ge noeg want één hunner was met een schutters- geweer gewapend. Op de gevaarlijke plaats gekomenkwam een been uit het venster te voorschijn en hoorde men in Duitsche tongval angstig roepen: „In Gods naamschiet nietik ben hetWie beschrijft nu aller verwondering, toen men in den gewaanden dief den galant van de dochter des huizes herkende, die, al daar gelogeerd, door middel van eene ladder, de kamer van zijne dulcinea wilde opzoeken. De dappere schaar, die zoo onverwacht bet genot van een aardig quiproquo mogt hebben, ging lagchend uiteen. Het stadje Sloten heeft veel van een kleine republiek Onder den vorigen burge meester was er veel drukte en verdeeldheid en dezehet gehaspel moedenam zijn ontslag en ging heen. Met den nieuwen burgemeester was 't eerst alles vrede maar het lieve leven begint alweer. Om wat te noemende predi kant kondigde voor eenigen tijd van den kansel af, dat de godsdienstoefeningen 's morgens half 10 zouden aanvangenhet collcgie van kerkvoogden daarentegen bepaaldedat do kerk om 9 uur zou beginnen en maakte haar besluit door aanplakking kenbaar. Zij kwamen dan ook te 9 uur in de kerk en daar predikant noch gemeente vindende, sloten zij het orgel en gingen weer heen. De gemeente met den leeraar kwamen ten half 10, zonder voorafgegaan klokgelui en 'twerk liep zonder orgelspel af. De voorzanger luisterde niet naar 't verbod van heeren kerkvoogden en deed zijn werk. De secretaris in kwaliteit als archivaris der stad weigerde onlangs den burgemeester toegang tot de archievendeze deed daarvan verslag aan den raad en dit collcgie dreigde den se cretaris met ontslag enz. Buitenlandsche Tijdingen. D I T S U H L A N D. Volgens berigten aan de Kölnische Zei- tung heeft de partij van den door Pruissen uit Hannover verjaagden koning George weder meer hoop dan vroeger op eene restauratie in haar vaderland ten zijnen gunste. Een orgaan dier partij 1'Internationalberigt dan ook dat koning George minder dan ooit geneigd is om zijno regten op de kroon van Hannover aan Pruissen af te staanmaar de omstandigheden zal afwachten om handelend op te treden en van de aanstaande verwikkelingen partij te trekken. De bestaande spanning tusscben Weenen en Berlijngelijk die uit de houding der officieuse organen van beide regeringen blijkt, is overigens natuurlijk aan de partij van koning George hoogst welkom. 1' R A N K R IJ K. Bij den raad van state is ingekomen een verzoek om vergunning tot het instellen eener ragterlijke vervolging tegen den heer Crepy commissaris van policie te Parijsdie zich heeft schuldig gemaakt aan schending van domicilie en aan onwettige inhechtenisneming. De per soon, die door den commissaris op zulk eene wijze mishandeld is gewordenzekere lieer Hanryheeft zich in zijne cel der gevangenis Mazas door opbanging van het leven beroofd. Eerstdaags zal een belangrijk proces be handeld worden, ingesteld door mej. Hersilie Rouydieofschoon in het volle bezit barer geestvermogenstwee jaren in een krankzin nigengesticht te Orleans opgesloten is geweest. In de maag van een struisvogeldie hij ongeluk gedood werd in den plantentuin te Lyonbobben de heeren Chauveau en Presseux gevonden twee Ned. ponden kersensteenen drie aarden tabakspijpendie groen geworden, maar volkomen hun vorm behouden hadden een mes met koperen heft van 20 duimen lengle vijf-en-twintig koperen uniform-knoopenalle min of meer afgesleten een lialf-francstuktwee en dertig koperen sous of centimes, alle zeer uitgebetenverschillende andere kleine metalen voorwerpenzes groote notennog ongedeerd, een stuk IJzerdraadeen palm langdat bijna geheel door het maagsap was opgelost. De ge - zondheid van den vogeldie al deze voorwer pen achtereenvolgens en zekci hij groote tusschenpoozen had hinnongeslokthad daardoor volstrekt niet geleden. - Men verzekertdat koningin Isabella een vertrouwelijken brief heeft geschreven aan den generaal Prim. Van eeno andere zijde wordt gemeld, dat de betrekkingen tusschen de ex- ■koningin en don Carlos in de laatste dagen veel verbeterd zijn. Een curieus plan is door sommigen op touw gezetde prins der Astu- riendie 11 jaar oud is, zou met ecu nichtje van don Carlos, 0 jaar oud, in bet. huwelijk treden en deze beide vorstelijke kinderen zou den als koning en koningin van Spanje naar Madrid teruglceeren, terwijl Prim tot de meer derjarigheid van den jeugdigen koning als regent het bestuur zou voeren. Dezer dagen is te Bordeaux een regts- geding gevoerd over het toedienen van ligeha- melijke kastijdingendoor liet onderwijzend personeel van een Jezuïten-college aldaar aan de jeugdige kweekelingendat geëindigd is met de veroordeeling van twee paters tot eene gevangenisstraf van 10 dagen en van den rec tor van het college tot eene geldboete van 3000 frs. ofschoon deze laatste ten procosse heeft verklaard, dat hij van de bedoelde kastijdingen geeno kennis heeft gedragen en toen zij hem ter oore kwamen zijne ernstige afkeuring daarover heelt te kennen gegeven. Dit proces heeft aan de anti-clericale dagbladen veel stof tot scherpe vertoogen tegen de geeste lijke opvoedingsgestichten geleverd en tevens op nieuw de vraag doen rijzen, of de Jezuïten- orde wel onder de in Frankrijk wettig toege laten geestelijke orden behoorteene vraag welke door velen ontkennend beantwoord wordt. Thans wordt door de Avenir National gemeld dat eene petitie in omloop is, waarin hij den senaat op de verdrijving der Je/,Uit en wordt aangedrongen, De regering te Madrid heeft naar aan leiding eener aanvrage van den generaal Dulce op Cuba om meer magt tegenover de opstan delingen te kunnen ontwikkelen besloten om nog in den loop dezer maand 4000 man troe pen daarheen te zenden. Overigens heeft hot. hoofd der opstandelingen alle slaven vrij ver klaard, waardoor hij zich ongetwijfeld eere groote vermeerdering van aanhangers zal ver n- rg d. )g as in en ;t- >g is er in ig in j; ns ks en in de :e- op werven. Ziehier een zonderling middel cm een iet Ier ad in. >or lie, ng iet De eft >en 15- tre fe

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1