Woensdag 13 Januari. Naar de Concertzaal W°. 4 1869 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Kennisgeving. STRANDVONDERIJ. Binnenlaiidsehe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. Ingezonden Stukken. ZIERI SC HE PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels k f 1behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Be Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenendat er op Donderdag den 14 dezer maand des namiddags ten zes ureop het Raad huis alhiereene openbare vergadering van den Ge meen te-Rand zal gehouden worden. Zierikzeeden 11 Januarij 1869. Be Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee roept voor de derde maal ter reclame opregthebbeuden op een SCHEEP S-A NKER, wegende ruim 250 Ned. ponden met ijzeren KETTING, lang 45 vadem op de reede alhier gevischt en vermoedelijk reeds sedert het vorige jaar aldaar achtergelaten zijnde. Zierikzee, den 12 Januarij 1869. Be Burgemeester B. C. CAU. Doof den minister van oorlog zijn eenige nadere bepalingen gemaakt omtrent den aan vang van het vergelijkend examen tot toelating van luitenants bij de nieuw opgerigte stafschool waarbij tevens de grenzen zijn aangewezen voor de gevorderde kennis in sommige vakken. Ter voorziening in het onvoldoende der geldelijke vergoeding, genoten wordende door de militaire instructeurs bij de oefeningen der vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandelheeft de minister van oorlog bepaalddat die militairenwanneer zij gede tacheerd zijn in plaatsen waar geen garnizoen aanwezig is de vergoeding wegens verblijf zullen genieten op den voet als is vastgesteld hij art. 2 van het koninklijk besluit van 7 April 1867 no. 19. Men schrijft uit den Alblasserwaard dd. 30 December Terwijl gisteren middageen vrij sterk oü- weder werd waargenomen gevoelden sommigen eene zachte aardtrilling, die volgens beweeren, zoohevig wasdat de glazen rinkelden en enkele voorwerpen zacht slingerden. Hetzelfde- verschijnsel is ook gedurende den voorlaatsten storm, dés-morgens tüsschen vijf én zes uur, duidelijk waargenomen. De buitengewoon zachte winterdien wij 'dit jaar' belevenis niet zonder voorbeeld. In 1172 toch kwamen gedurende het zachte win- tersaizoen de bladeren aan de hoornende vogels broeiden hun eijeren uit en hadden in Februarij jongen. Het jaar 1289 ging zonder winter voorbij In 1421 bloeiden de boomen in Maart en de wijnstok in Aprilin die maand werden ook de kersen rijp en de druiven in Mei. In 1538 prijkten de tuinen in Januarij met vele bloemsoorten. Het jaar 1572 leverde dezelfde verschijnselen op als bet jaar 1172. De jaren 1607 1612 en 1617 waren opmer kelijk door de gestadige zachtheid der tempe ratuur. In 1659 zag men noch ijsnoch sneeuw. In 1692 brandde men in Duitschland geen kagchels: De laatste buitengewoon zachte wintersdie sommige personen zich wel her inneren kunnenwaren die van de jaren 1791, 1807 en 1822. Op 1 Januarij 1869 werd dji de Bad hoeve in den Haarlemmermeer gras gemaaid varidê nieuwe draviksoorfc (Bromus Schruderi.) Het was vijf Nederl. palmen lang zeer malsch en werd met veel graagte gegeten door een paard, hetwelk herstellende was van een ge vatte koude, voor welk dier versch voedsel door dén veearts Hufnagel was voorgeschre ven. Men ziet hieruit, dat de vroegtijdige groei dezer grassoort, indertijd bij de invoe ring beloofd, niet geheel verzonnen was, of schoon het buitengewoon zachte winterweder op den groei ook wel zijnen invloed zal heb ben uitgeoefend. Door het hoofdbestuur van het anti-dagbladzegeiVer- bond is een adres aau de Tweede Kamer gezondeu verzoekende om goedkeuring te hechten aan het wets- voorstel tot opheffing van het zegel op dagbladen ën drukwerken. Iu dit adres wordt die ophëfimg met talent, bepleit i en er op gewe.en dat het stelsel van de grootst mo- gelijke opeubaarheid ten naauwste verbonden is met den constitutionelen regeringsvorm en dat de vrijheid van drukpers in onze grondwet geschrevendoor het zegelrechtde vleugelen worden gekort en de fiscus ons daardoor feitelijk ontneemtwat onze staatsinstel- lingèn ons met milde baud geven. In krachtige trekken wordt voorts het nut eener goede dagbladpers aange toond. Goede dagbladen - zoo schetsen zij met ééne trek hun belangrijken invloed - goede dagbladen onder houden het werk dat door het onderwijs is begonnen en zetten het voort. Ook wordt er op gewezen hoe onze tijd in de geschiedenis is als een tijd van voor bereiding van gewigtige maatschappelijke hervormingen en hoe treurig het hier te lande met de dagbladen ge steld is. Dit laatste is te wijten aan het zegelrecht dat de dagbladen duur maakt. Het debiet der dag bladen wordt daardoor binnen zeer enge grenzen terug gedrongen en wat eèn voorwerp van dagelijksche be ll jefte voor de groote meerderheid behoorde te zijn, wordt een weelde-artikel voor de meervermogenden alleen. Nadat de ongunstige "toestand onzer dagbladen ouder de zegelwet is aangetoond volgt de vraag wat het gevolg van hare opheffing zal zijn Dat zal zijn verbetering - wel niet op eenmaalmaar toch langzaam. De ondervinding van elders geeft grond genoeg voor de verwachtingdat na geleidelijke verbeteringook wij bij de opheffing van het dagbladzegel eindelijk in liet genot zullen komen van goede en goedkoope derhalve van veelgelezene en lezenswaardige couranten. De bedènkingen die tegen de opheffing worden gemaakt worden bestreden. Het adres eindigt aldus Wij vragen om al deze redenen met vertrouwen van de vertegenwoordigers der HólTaïidsche natie, die den toëm heeft mogen verwerven van' onder de eersteii te zijn in den rij der natiën die het vrije verkeer dér volkeren hebben voorgestaanhuldigt ook hier het heilzame beginsel vaii vrije mededinging. Wilt vooral ook bedenken, dat de maatregelen door vermeerdering van het vervoer van drukwerken door dp posterijen gedeeltelijk een equivalent in zich zelf draagt. Wij zijn den minister dankbaardie in zijne memorie van toelichting op het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op het gedistilleerd zich ten opzigte van het equivalent zoo duidelijk op ons stand punt steltals hij zegt„geene zoo overwegende be denking te hebben tegen de ouderwsrpelijke verhooging van f 3,00 per vat." Wanneer de minister dus blijkbaar toont, dat hem dë maatregel der zegel-afschaf fing zoo gewigtig voorkomt, dat hij tevreden is waar het du equivalenten - geldtzoo daarentegen bij hem geene overwegende bezwaren bestaan, dan mogen wij de hoop koesterendat uwe vergaderingop grond van al hetgeen door ons hierboven aangevoerd is evenzoo uithoofde van het hooge gewigt en de dringende wen- schelijkheid der voorgestelde hervorming gemakkelijk tot eenstemmigheid omtrent de equivalenten zal ko- me'n. Het dagbladzegel ingevoerd niet enkel om belasting te wezen, maar juist om de drukpers te beteugelen, is bij alle beschaafde volken verdwenen. Dat Neder land ook in dit opzigt niet langer bij hen achtersta De maatregel'' Wordt door een groot deel onzer land- genooten met verlangen te gemoet gezien. Het be staan van ons „verbond"de gretigheid waarmede op het eerste aanzoek honderden zich bij ons aansloten., de weerklank die dit verzoek - wij durven het verwach ten - alom zal vinden bewijzen udat het hier geldt de voldoening aan een volkswensch. De regering heeft dit begrepen gij zult, wij zijn er zeker vanhet uwe doen om aan dien volkswensch gehoor te geven. Moge dit door u mogelijk geacht worden en eindelijk tot staud komen eene wetdie een nieuwen tijdkring kan openen in het politiek en maatschappelijk leven van het Nederlandsche volk. 't Welk doende enz. DUITSCHLAND. Als een staaltje vau verdierlijking der menschelijke natuur bij sommige personen kan dienendat in den omtrek van Lensing (Oos tenrijk) een steenhakker Wenzel Schostal woontdie algemeen voor een „hondeneter" doorgaat. Hij bewoont een Hein hol in een steengroevedat men slechts op handen en voeten kruipendbereiken kan en daar houdt hij op bepaalden tijd zijne barhaarsche honden maaltijden. Tegen het einde van September 11. werd aan een zekeren Andreas Saumann te Liesing een groote jagthond ontstolenwelk beest op een waarde van f 48,geschat was. Het vermoeden viel op den hondeneter Schostal. Door een ingesteld onderzoek in locowerd de verdenking dan ook bevestigd groote bloed vlekken en in een hoek het vel en de darmen van den hond droegen de sporen van de on- menschelijke liefhebberij. Van diefstal aange klaagd werd Schostal tot zes weken gevan genisstraf veroordeeld. Een paar weken geleden vernam men te Attigny in de Ardennendat een ontzaggelijk groote wolf in de buurt rondzwierf, een bende jagers ging op het verscheurend dier nit en had het geluk hem te omsingelen. Een der jagers schoot hem dooden bezwijmde van vreugde. De wolf werd op een draagbaar naar Attigny gehragtvan zijn vel ontdaan, dadelijk afgehakt en gebradenwant de dappere jagers wilden eens „van den wolf eten." Men vierde den geheelen nacht feesttoen des morgens zekere heer Baudarf, die in de bunrt woontin de herberg kwamde reden van de vrolijkheid hoorde, en toen men bet vel van 't ondier vertoondede huid van zijn hond er kende. Eerst wilden de jagers niet gelooven dat ze zich zoo vergist haddenmaar een vee arts die er bij gehaald werd erkendedat men geen wolf maar een hond had gedood. G It O O T - Ji It I T T A N N I E N. De laatste stormen hebben vooral in Engeland groote verwoestingen aangerigt. Het dak van een school, waarin 400 kinderen en volwassen personen bijeen waren, werd dooi den orkaan opgenomen de muren stortten in en het dak viel weder op de verbrijzelde, muren. Bijna al de aanwezigen werden min of meer zwaar gekwetst. Den 20sten December 11. heeft in de Mexicaansehe steden Colima en Manzanillo een aardbeving gewoedwaardoor eene menigte personen gedood en vele schepen vernield of beschadigd zijn. Het hoofd der opstandelingen op Cuba heeft de emancipatie der slaven geproclameerd. De insurgenten bedreigen nog altijd Puerto Principe. De Morning-Post zegt, dat de vertegen woordiger van Engeland op de conferentie te Parijs een ondubbelzinnige opheldering gegeven heeft van den toestand van het geseliif, en dat een voorstel van Rusland om een internationale commissie te benoemen tot onderzoek van Griekenlands bezwaren en van het bestuur op Kandia niet aangenomen is. op Vrjjdag den 1£> Januarij 1869 Naar wij vernemen stelt de lieer E. van Ommeren (Pianist) zich voor op Vrijdag den 15 dezer alhier een concert ten zijnen voordeele te geven. Twee jaren ge leden had het kunstminnend publiek het genoegen met zijn degelijk spel kennis te maken en wij gelooven niet te veel te zeggenals wij het toen behaalde suc ces voldoende achten. Sedert dien tijd heeft de heer van Ommeren zijn talent verder ontwikkeld is ruim twee maanden te Londen aan eene muziek-vereeniging verbonden geweest en heeft aldaar de meeste lof ingeoogst. (Zie onderstaand uittreksel uit een der meest gëlezene Engelsche couranten.) Wij stellen ons van dien avond veel genot voor en twijfelen niet aan een talrijk bezoekdaar de treurige toestand wairin de cóncertgever verkeertblind te zijneene rede te meer is om belangstelling aan den dag te leggen. Voorts kunnen wij informeereu dat zijn repertoire geheel nieuw is (hét programma volgt hierna) en dat 'de Manneu-Zangveieenining „Luctör et Emergo'5" het hare

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1