i nï 2 Woensdag 6 Januari. 1869 WOENSDAGENZATERDAG. Besturen en Administratiën Afkondiging. B i n n en la ndsch e T ij d i ngen Buitenlandsche Tijdingen. PRIJS DER ADVERTENT IËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 1—6 regels a 1, behalve het zegelregt. V E R S C H IJ N T AliONNE M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg' Be Burgemeester van ZieriJczee brengt tér open bare kennis dat het kohier voor de belasting op het personeelno. 6 negen maanden regt van deze ge meente dienstjaar 186869 den 15 Beeember jl* door den heer Commissaris des Konings in deze provin cie executoir verklaard op heden, wordt gesteld in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen alhier, ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 2 Januarij 1869 j. B. C. OATJ. Op den tweeden dag dezes jaars vierde Oüwerkerk in Duiveland de lOjarige dienst van den heer H. Schoo sedert 2 Januari 1829 hoofdonderwijzer dier gemeente. Mag zulk een feest in den regel een volks feest genoemd worden zelden verdient het dien naam met zooveel recht als daar het geval was. Oud en jong, aanzienlijk en gering ieder streefde naar vermo gen om het feest op te luisteren. Ylaggen wapperden van schier iedere woning; een schaar van kinderen doorwandelde het dorp gekleed in het Zondagspak met oranje-lint of rosetteu van gekleurd papier op de borsten de vriendelijke groetwaaimede zij als de vol wassenen de van elders komenden ontvingengetuigde I- e hoogen prijs zij stelden op de belangstelling hunnen jester betoond. "Werklieden en arbeiders trokken et de driekleur aan het hoofd door de gemeente om, a het anders zoo stille dorp weergalmde van den jubel der menigte. In het daartoe opzettelijk ingerichte schoollokaal openbaarde zich de waardeering van den jubilaris Op eene andere maar niet minder indrukwekkende wijze. ^Tevens vele notabele ingezetenen bloedverwanten eb vrienden van den jubilaris verzamelden zich daar dé distriets-schoolopziener de hoofd- en hulp-onderwijzers uit Duivelandde hoofd onderwijzers uit Zierikzee én ceue commissie uit het bestuur van het departement - „livelaud der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Nadatde heer Schoo door het gemeentebestuur was afgehaald eu ingeleid had onder leiding van den grijzen burgemeester, Job van der Have de opdracht plaats van eene reeks van geschenkendie door aantal en gehalte toonden hoe veelzijdige hoogachting en liefde de beurzen wijd had geopend. Maar sterker nog spraken de vlèiende woordenwaarmede het aanbieden der geschenken plaats had. Het edel-achtbaar hoofd der gemeente begon met namens den Raad cén gouden horologie met ketting aan te bieden. Daarop volgde de distriets-schoolopzienerdie hem van rijkswege ook als erkenning van hetgeen hij tot opleiding van onderwijzers had gedaan van Yloten's prachtuitgave van de werken van Cats vereerde. Hij betuigde het leedwezen van den heer inspecteur van het lager on derwijs in Zeeland die door langdurige ongesteldheid verhinderd was om over te komen. Die toespraak en .een nader schrijven van den heer inspecteur getuigden luide van de hoogschatting welke de feestvierende onderwijzer bij het schooltoezicht heeft verworven- Treffend was de warme hulde door den heer B. G. van der Have zijnen vroegeren leermeester gebracht, t jeu hij hem namens oud-leerlingen eene chaise longue eene speeltafel een met zilver gemonteerden cigaren- standcr en een prachtig album met de portretten der gevers aanbood. De predikant was vervolgcus de tolk der hoogachting van den kerkeraad en van kerkvoogden en notabelen bij het presenteeren van een keurig stel glaswerk voor den jnbilaris bestemd. Hierna werd liet woord verleend aan den voorzitter van liet onderwijzers-gezelschap Duiveland die zijnen ambtsbroeder namens de leden des gezelschaps een massief zilveren inktstel vereerde. Roerend was de taal waarmede deze wakkere nestor der onderwijzersvan dit distriet die onlangs zelf zijn SOjarig jubilé vieren mocht 3 de heer de Graaff van Briiinisseden feestvierende hulde bracht. Yereerend waren ook de woorden waarmede de voorzitter van liet departement Duiveland der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hem complimenteerde én hem toezeggirg deed van de zilveren medaljewelke hem door die maatschappij was toegtkend. De rustende onderwijzerW. Top van Zie'ikzee brach t daarna eene welgemeende hulde aan zijn veeljarigen vriend toen hij hem een viertal voorwerpen in zilver presenteerde welke uit de bijdragen van den oud- schoolopziener jhr. mr. M. J. Sciiuurbecque Boeije den fungeerenden schoolopziener, dr. P. J. Andreae de hoofdonderwijzers van Zierikzee en verscheidene ambtgeuooten uit Schouwen, waren aangeschaft. Stree- lend was ook voor den heer Schoo het eenvoudige opschrift dat genoemde oudsclioolopzieuer gesteld had op zijn hem bij deze gelegenheid toegezonden portret. De vroegere kweekeling van den heer Schoo C. Heule thans zijn hulponderwijzer bood daarop namens jongere leerlingen met een zeer gepaste toespraak eene zilveren tafelschel ten geschenke en nadat nog een paar andere cadeaux namens enkele leerlingen waren vereerd werd de reeks waardig besloten met de opdracht van twee fraaije en keurig omlijste kopergravures en een fraaijen spiegelden jubilaris door een bevriend gezin toegesckikt. Zeker, de prijs van al die geschenken gold voor den ontvanger niet het hoogste; maar als zoo van alle zijden de offers vloeijenen eene kleine gemeente zulke milde gaven brengtdan spreekt dit zoo sterk van de algemeene iugenomenheid dat de verslaggever meende dit in het licht te mogen stellen. Nadat de diepgeroerde onderwijzer zijn dankbaar ge voel had lucht gegeven werd het lokaal door de aan wezigen verlaten, en een uur later schaarden 80 a 90 gasten zich om den disck waarop inmiddels een keurig collation was aangericht. Dat het daar niet aan warme toespraken aan geest en scherts ontbrak laat zich licht begrijpen bij de opgewekte stemming die nog verhoogd werd door het gezaug van eenige hulponderwijzers ondèr leiding van den heer Karreman. Ondertusschen toonde de menigtedie het school gebouw omrtngdehare opgewonden blijdschap door honderden eeresehotenen het branden van vreugde vuren. Het geheel maakte een' indruk die niet licht zal vergeten wordendoor iemanddie aan het feest mocht deelnemen en strekt der gemeente Oüwerkerk evenzeer als haren onderwijzer tot eer. Zierikzee, 4 Januari 1869. H.J.B. In den nacht tusschen jl. Maandag en Dins dag is onder de gemeente Yelzen het Pransche schip Scabieuse gestrand. Onder aanvoering van den bur gemeester is de reddingboot in zee gegaan en na veel inspanning heeft men een schipbreukeling van het wrak geredeen ander redde zich zelvedrie lijken zijn aangespoeld. In de buurtschap Haalderen onder Bemmel is een woning ingestortwaarbij manvrouw en kinderen onder het puin bedolven werdendie echter niettegenstaande zij belangrijke wouden bekwa men gered werden. Te Smilde is een schapen stal omgewaaidwaardoor ongeveer 250 schapen ge dood zijn. Een nieuwe watermolen is totaal verbrij zeld. TJit Nieuwerbrug (Zuid-Holland) wordt gemeld dat de gezondheidstoestand van het rundvee in die streken veel te wenschen overlaat daar longziekte en miltvuur blijven heerschen. Eenige dagen geleden zijn in dc naburige gemeente Waarder op den stal van een landbouwer 21 runderen aan het miltvuur Omtrent het ongeluk jl. Donderdag te Rotterdam gebeurd, meldt de N. li. C. de volgende bijzonderhedenGisteren middag ten 1 ure werd het Groningsche tjalkschip Vrouw Grietje door schipper Cornelis Jannis Veldsema bij den mond der Leuvehaven aan wal gelegd om uit de Engelsche stoomboot Marlborough eene lading van 16 lasten ijzer over te nemen. Zijne vrouw en vijf kinderenzijnde eene dochter van 12 en vier zoons van 8, 6, 4, en 2 jaren oudbevonden zich mede aan boord. De werkzaamheden waren geregeld volbragt, ter wijl er verder geene aanleiding scheen te bestaan om voor lek of andere averij te vreezen althans toen de schipper nog heden nacht voor alle zekerheid de pomp wilde doen werken, bevond hijdat er geen water in het schip was. Men kan zich dus voorstellen welk een schrik het te weeg moest brengen, toen hij heden morgen in de vroegte werd gewekt door de hem toegeroepen waarschuwingdat zijn schip aan het zinken was en dat hij alle haast moest maken om zijn leven en dat der zijnen te redden. IJlings snelt hij met zijne vrouw naar het dek om te zien hoe het er mede stond, doch het was reeds te laat. Wel mogt men er in allerijl nog in slagen,.om hem en zijne vrouw langs de palen naar boven op den wal te halen, doch er was geen denken meer aan om de kinderen te redden doordien het vaar tuig te spoedig zonkzoodat zij alle vijf den dood vonden. De schipper en zijne vrouw zijn naar het ziekenhuis overgebragt. DUITSCHLAND. Berigten uit Sleeswijk-Holstein gewagèv van de aldaar steeds toenemende oppossitie Zij formuleert zich gedurende den laatsten tijd vooral in ontevredenheid over de talrijke ver volgingen waaran de drukpers thans van de zijde der Pruissische autoriteiten in dat gewest bloot staat, zoo zelfs dat eene vrijwillige on- onderwerping van de zijde der dagbladen aan de censuur van de policie hen niet tegen ge- regtelijke vervolgingen kan beveiligen. Do vice-president van het hof van appèl te Kiel heeft door in de Kreuzzeitung deze grieven als overdreven te willen doen voorkomendo al gemeene ontevredenheid nog vermeerderd te meer daar zijne artikelen in strijd met de waarheid gebleken zijn. Meer en meer worden er ove rigens vergelijkingen gemaakt tusschen het vroeger Deensch bestuur en de regering der „bevrijders van het Deensche juk"welke eeu voor Prujssen geeuzius gunstig resultaat ople veren. F K A N K R TJ K. Uit Madrid meldt men van 2 dezer. Gis teren morgen heeft generaal Caballero di Rodas, ondersteund door de oorlogsschepende op standelingen te Malaga aangetast die zich in Barieh Trinidad hadden verschanst. Van een anderen kant werden de opstandelingen door generaal Paviaden militairen gouverneur aangevallen. Volgens de zoo even ontvangen laatste berigten zijn de opstandelingen ten eenenmale verslagen geworden. De troepen houden alle in opstand verkeerende wijken der stad bezeten onder hen heerscht groote geestdrift. Het leger heeft weinig geleden de verliezen der opstandelingen zijn zeer aan zienlijk. Eene Romeinsche correspondentie van hot Journal des Débats eindigt dus „Ondanks het stellige verbod van den paus, gaan de wervers voort protestanten en joden als vrijwilligers naar Rome te zenden. Aan den eersten durft mendaar zij zich over het algemeen op de Pruissische ambassade beroepen, de bijwoning der Luthersche godsdienstoefening in de kapel der ambassade niet weigeren, maar men doet al het mogelijke, om hen tot het Catholicisme over te halenen als zij stervende zijn, ontzegt men den predikant den toegang tot het hospitaal. Sinds 1 October zijn er twaalf protestantsche militairen op hot Roomsche kerkhof begraven. GROOT-BRITTAN NI EU Londen 31 Dec. Uit Kieuw-Zeeland zijn in Engeland zeer ongunstige berigten ontvan gen. De Maoris, die sinds twee maanden in opstand zijnhebben groote wreedheden gepleegJ

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1