1 Zaterdag 2 Januari. 1869 ENSDAG EN ZATERDAG. BiiinenUifidsche Tijdingen fluitenlanilsche Tijdingen. SCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent (le regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels a Ibehalve het zegelregt. VERSCHIJNT: A R O N NE M E N TS-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Met den aanvang van den nieuwen tijdkring brengt de Redactie dezer Courant aan hare lezers een welgemeenden heilgroetWelvaart heersche in stad en land! Welstand zij het deel van mensch en vee Zegen ruste op elke goede onderneming en op allen die pogingen aanwenden om het alge meen welzijn te bevorderen. Zegen en heil worde genoten ook door U lezersin uw huis en uwen kring en op al uwen arbeid. Men schrijft uit Bath van jl. .JVlaandag liet vol gende Heden middag had alhier wederom een groot onge luk kunnen hebben. De ambtenaren welke heden morgen om 11V2 uur op de reede waren, ten einde eeuigé schepen te visi teren, zagen dat het schip Jonge Geratkapitein K. W. ITiens geladen met rogge twee uoodvlaggen ten tóp gehescben had. Dadelijk snelden deze ambte naren zijnde de visiteur Ncurdenberg de commies J. de Raadde kwartiermeester F. Sweigkart en de sloeproeijers O. L. Bos, J. BarendrechtW. van de "Velde, en' M. van Pelt, derwaarts en bespeurden al dadelijkdat het schip meer dan 2 voet water in had. t^oor het aanhoudend pompen der roeijers raogt het t veel moeiie en inspanning gelukken, het schip dig te pompenzoodat het dan ook boveu water icon blijven. Het schip is verder de slikken opgebragt en eenige ankers uitgezetzoodat het thans veilig ligt. Wederom is het alzoo door bovengenoemde amb tenaren gelukt om een zestal personen van een wis sen dood te redden. Tevens was het schip Helenakapitein W. Scliel- Taurs insgelijks met rogge geladen genoodzaakt om hulp in te roepen, als hebbende dan ook meer dan 2 voet water aan boord hetwelk na veel moeite ge lukken mogt even zoo ledig te krijgen. I Uit Ommen meldt men van 27 December. Niet tegenstaande. hot jagtveld dit jaar in deze omstreken ruim bezet was, klagen de-jagers over de buitenge wone wildheid van de hazen en patrijzen. De hazen kosten hier thans 1 a 1.20patrijzen 60 a 70 cent per stuk. Konijnenwelke hier' in dezen tijd gewoon lijk bij honderden werdeu gevangen komen thans zeer weinig voordaarentegen is de vangst van scha delijk wild vooral vau ulkeu of bunsings zeer groot. Menig laudbouwer maakt daarmede thans goede za ken. De bunsings worden met graagte voor 2.25 a .'3.50 per stuk gekocht. -■ Terwijl knapen te Dronrijp aan het spelen wa ren deed eeu hunner den moedwilligen voorslag zich aan een doek op te hangenzeker in de veronderstel ling dat hij zich tijdig genoeg weer zou kunnen los maken. Hij deed volgeus ziju zeggen en vóór er tijdige hulp kwam opdagen, was hij een lijk. Te Huihuizen zijn; doör het zinken van een vaar tuig drie personen lil. twee schippers en een commies der belastingen verdronken. Te Gent is iugelijks een roeiboot gezonken Waarin een der geneesheeren van 'Bemmel' eu die van Gent zatenwelke te zamen een patient op een in dë ri vier liggend schip bezocht haddenbeiden zijn echter gelukkig gered. De garnizoensverandermg die met 1 Mei zal plaats hebben zalwat Zeeland betreft zich bepalen tot verplaatsing van den stafde eerste en tweede compagnien van het derde bataillon van het derde regiment infanterie van Neuzen naar Vlissingen, en van de derde en vierde compagnien van bet vierde bataljon van Vlissingen naar Bergen op Zoom. Jl. Woensdag heeft liet prov. geregtshof te 's Hertogenboscli bet vonnis bevestigd der arrondissements-regtbank te Breda, dd. 27 Oct. jl.waarbij de lieer J. Urbandirecteur van den Grand Central Beigeomdat hij in den avond van 29 Sept.den trein van Rózen- daal naar Breda niet op het daartoe bepaalde unr had doen vertrekken, was veroordeeld tot f 200 boete en subsidiair 6 dagen gevangenisstraf. De gemeenteraad van Amsterdam heeft dezer dagen een commissie van deskundigen benoemd, om te onderzoeken welke de gevol gen voor Amsterdam kunnen zijn eener afdam ming vanjden zeearm genaamd het Westelijk IJ. Het daartoe strekkend besluit is echter later ingetrokkenzoodat de commfssie niet zal bij eenkomen. - Uit Weesp meldt men van 26 December. Naar men verneemt wordt de zaak van bet spoorweg-ongeluk te Abcoudewaarbij een stationwachter is omgekomendoor de justitie onderzocht. Althans heden werd het lijk (alhier op bet kerkhof begraven) op last der bevoegde autoriteit opgegraven en door de doctoren Schetfer en Epkema onderzocht. Op de reede van Antwerpen had dezer dagen een jagt plaats van een bijzonder soort. De Schelde was als het ware overdekt met digte drommen van zeemeeuwendie door den etorm uit zee verjaagd waren en een veiliger oord zochten. Door middel van blaaspijpen hebben de schippers er echter bonderden gedood. De storm van jl. Maandag heeft ook te Brussel verscheidene ongelukken veroorzaakt en veel schade aangerigt Een cirque dat men bezig was op den Grand Sablon op té slaan, werd grootendeels uiteengeruktwaarbij vier der werklieden zeer ernstig gewond werden. DÜIT8CHLAND. Uit Athene wordt van 19 Dec. geschre ven „De bevolkingen zijn met de levendigste geestdrift voor de verdediging des vaderlands vervuld. De regering neemt de meest uitge breide krijgsmaatregelen. PatrasSyra en Lamia worden versterktbatterijen en verde digingswerken worden aan den Pyraeus opgerigt, alsmede te ParosSalamina en op andere punten. NaupliaNavarino Chaleis worden in volkomen staat van tegenweer gebragt. Er zullen veertig bataillons vrijwilligers worden gevormdbehalve de reserve waarvan de man- sshappen tot 45jarigen leeftijd onder de wapenen zullen worden geroepen en behalve de mobiel verklaring der dienstdoende nationale garden terwijl de rustende nationale garde in dienst zal worden gesteld .om de orde binnen 's lands te helpen bandhaven. Een gedeelte der han delsvloot zal worden gewapend. Een crediet van honderd millioen drachmen is bij de vertegenwoordiging aangevraagdwelke deze aanvrage met den levendigsten bijval heeft begroet. Een gerucht wil dat in de tegen woordige omstandigheden verschillende erkende kundige staatsliedenleden der magistratuur journalisten enz. als titulaire ministers tot tijdelijke leden van den ministerraad zullen worden benoemdwaarin zij eene raadgevende stem zullen hebben. In de haven van Syra liggen thans twee Grieksche oorlogschepeneen Franseh oorlog schip, le Forbin, alsmede twee Russische en twee Engelsche schepen. De Turksche vloot kruist heen en weder en vertoont zich nu en dan eens voor de haven, zonder echter het binnenkomen of uitloopen van schepen te be letten." De jonge Russische prinses Putiatin is met een ridmeester van de garde aan den haal gegaan. De wanhopige echtgenoot heeft zich gewend tot den hoofd-inspecteur van po- lieie Trepow en hem verzocht al het mogelijke te doen om de vlugtelingen te achterhalen. Niet minder dan 120 telegrammen werden in alle rigtingen van het rijk met hun signalement afgezonden. Verschillende geruchten beweren dat de groote mogendheden de conferentie-voorstellen van Pruissen zouden hebben aangenomen en ondanks de oppositie van Turkije hetwelk het proclameren der onafhankelijkheid van Kandia vreest, op-2 January te Parijs zouden bijeen komen. De tweede en derde tolk alsmede de leerling-tolk bij de Grieksche legatie te Con- stantinopel hebben zich in Turkije doen natu raliseren. F R A N K R IJ K. Vijf beklaagden zijn voor de Parijsche regtbank verschenen wegens de manifestation op 3 December. De misdrijven hun ten laste gelegd waren het beleedigen van policie-agenten en het aanheffen van oproerige kreten. Twee van de vijf zijn vrijgesprokenen de overigen zijn gezamenlijk veroordeeld tot eené maand gevangenisstraf en 11G frs. boete. Ziedaar het geheele resultaat dier fameuse zamenzwering welke de geheele policie-magt en het geheele garnizoen van Parijs op de been heett gebragt. De Suezkanaahverkzaamheden worden met den grootsten ijver voortgezet. Aan het kanaal zelf arbeiden 17,000 man, en de spoed waarmede gewerkt wordt overtreft de verwach ting van den ondernemer. Reeds is de water weg bruikbaar voor vaartuigen van klein kali ber. Een schip der keizerlijke Fransche marine de Levrettemet militairen aan boordheeft op zijne reis naar het station Mayottede landengte gepasseerd. Genoemde bodem is hot. eerste oorlogsschip dat van het kanaal gebruik gemaakt heeft, en de heer de Lesseps meldt dat eerlang zes schepen der Egyptische vloot volgen zullenen dat binnen zes maanden zeil- of stoomschepen van 2000 tot 3000 ton de landengte zullen doorsnijden. .TT- Te St. LouisSenegambieis de cholera op onrustbarende wijze uitgebroken. Den 7 dezer telde men 100 dooden per dag. Er zijn thans 100 j aren verloopen sedert de vaccinatie in Rusland is ingevoerd. Het land heeft dit aan keizerin Catharina II te dankendie in het jaar 1768 om aan de toen zeer gevreesde operatie ingang te verschaffen zich zelve met den troonopvolger deed inenten. Het eeuwfeest dezer gebeurtenis zalvolgens den Golosworden herdacht door de uitschrij ving van eene prijsvraag van 3000 roebels voor de beste geschiedenis der koepok-inenting waarin de beste en zekerste wijze van enten moet worden aangetoond. Het werk kan ge schreven worden in eene der Europesehe ta len, onverschillig welke. G R O O T - B R I T T A N K IE R. De Engelsche bladen deelen de sterkte van het Grieksche leger als volgt mede. Het gouvernement heeft 11,000 man geregelde troepen met achterladers gewapend. De nu gemobili seerde reserve bestaat uit 35,000 manvan welke 15,000 met achterladers zijn gewapend. Vervolgens bezit het land eenige duizende roovers, die ineen guerilla-oorlogvoortreffelijke diensten kunnen bewijzen. Het gouvernement

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1