1 Woensdag 23 December. 1868 WOENSDAG EN ZATERDAG. igten- N«. 10B J 36"/,, Besturen en Adminisiratiën Publicatie. -f Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlaiidsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. 3t 56% 65 V, 87"/,. 31%, 37% 94 199% 47% 23"/,, 59% 50"/,, ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DEB ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels a f 1behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: ;elen Mudde. i 8 50 - 14.OC - 10.50 en - 00.00 - 9.00 - 0.00 - 12.00 - 16.00 - 00.00 1868. a 33.50 a 32.50-a a 00.00 - a 33.50 g 5 32.50 a 00.00 §j a 33.50 a 32.504 a 00.00 a 00.00 a 8.00* a 6.00 1erdam morg. 8.30 8.30 de afvaart jurg en van lur de ■erdam. dondera. en g, 8.30 u. A B O N N E M E N T S-P R IJ S, Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,2b. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg TJitlxoofïIe van het invallend© Kerstfeest zal de Courant in plaats van Vrijdag avond Donderdag avond worden uitgegeven. g. 7 u |t: g. 7 n. ar Zierikzee 'smor. 7,30 7; 3 mor. 9,— 9 2 uro de VOS. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zie rikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogeu aangaan; dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke op den 1 Januarij aanstaande hun i9de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1850 zijn geborenzal gereed liggen op de Gemeente-Secretarie van den 1 tot en met den 31 Januarij 1869, van des voormiddags 10 tot des na middags 4 uur dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hijwiens vaderofis deze overledenwiens moeder of zijn beide overleden wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad no, 44.) 2. hij die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maandenvoorafgaande aan den 1 Januarij van het jaar wanrin hij zich moet laten inschrijven in Nederland verblijf hield 3. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeJen was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij bin nen het Rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemde ling behoorende tot eenen Staatwaar de Neder lander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderwor pen of waar ten aanzien der dieustpligtigheid liet be ginsel van wederkeerigheid is aangenomen (art 15 der wet van 19 Augustus 1.861) (Staatsblad no. 72); dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch voor het volbrengen van zijn 20ste inge zeten wordtverpligt is zich zoodra dit plaats heeft ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingeze ten (art 17 der wet) 3. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van 's Lands dienst in 's rijks overzeesche bezttinigen of koloniën woont; dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, ofis deze overledende moeder ofzijn beiden overleden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaarin de gemeente waar hij woont 3. van hem die geen vader moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten *8 lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont. 4. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander die ter zake van 's lauds dienst in een vreemd land woontin de gemeentewaar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven verpligt is zich daartoe bij "Burgemeester en Wethouders ter boven aanggeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven en dat bij diens ongesteldheidafwezigheid of onstentenis zijn vader ofis deze overleden zijne moeder ofzijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van f 25 tot f 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroor deeling tot boeten tevens door den regter wordt bepaald, datindien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweede maal worden aangeplaktwaar zulks binnen dez3 gemeente te doen gebruikelijk is. rLierilczeeden 21 December 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Burgemeester J. P. N. ERMERINSSecretaris. rtttji Burgemeester en Wethouders van gen ter kennis van de ingezetenen Zierikzee bren- ._0dat doorRen Raad dezer geneente in zijne zitting van den Syf_de- zerzijn benoemd tot leden der vaste commissiën be doeld bij art. 54 der gemeente-wette weten voor de Strafverordeningen de lieeren inr. C. J. EOkKER en mr. J. MOOLEN- BURGH. voor de Fabricage de heeren mr. J. W. D. van DONGENP. C. LANDS- KNEGT en S. G. NAUTA van der GRIJP. voor de Gas-fabriek en straatverlichting de heeren S. G. NAUTA van der GRIJP G. MULOCK HOUWER en J. van der "VLIET. tot Commissaris over de wandelingen de heer S. G. NAUTA van der GRIJP en tot Commissarissen der Vischmarkt de heeren J. van der "VLIET en H. G. MULOCK HOUWER zullende de commissie voor de Strafverordeningen worden gepresideerd door den Burgemeesteringevolge de wetde commissie van Fabricage door den Wet houder jhr. de JONGE en hij diens verhindering door den Wetiiouder mr. EOKKER en de commissie voor de Gas-fabriek en Straatverlichting door den Burge meester en bij diens verhindering door den Wethouder jhr. de JONGE. Zierikzee den 22 December 1868. Be Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat door WILLEM DOUW vergunning is gevraagd tot het bezigen van het pakhuis staande in het Gat van het West-Noord-Westen plaatselijk gemerkt Wijk C. no. 267als bergplaats van petroleum,en dat het verhoor de commodo et incommodo in deze zal worden gehouden op Woensdag den 23 December aanstaande te twaalf uur des middags op het Raadhuis. Zullende alsdan allendie tegen de gevraagde ver gunning bezwaren mogten hebben in te brengenin de gelegenheid zijn van in hun belang te worden ge hoord. Zierikzee den 14 December 1868 Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekenddat door JOHANNA BOGERS huisvrouw van MACHIEL KOOLEvergunning is gevraagd tot het bezigen van het pakhuis staande op de Breestraat plaatselijk gemerkt, Wijk C. no. 506, als bergplaats van petroleum en dat het verhoor de commodo et in- oommodo in deze zal worden gehouden op Woensdag 23 December aanstaande te twaalf uur des middags op het Raadhuis. Zullende alsdan allen die tegen de gevraagde ver gunning bezwaren mogten hebben in te brengenin de gelegenheid zijn van in hun belang te worden ge hoord. Zierikzeeden 21 December 1868, Burgemeester en Wethouders. B. C. CAU Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Het departement Middelburg der maatschappij ter bevordering van nijverheid zal voor de internati onale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishou ding en het bedrijf van den handwerksmandie in het volgend jaar te Utrecht zal gehouden worden twee zilveren medailles benevens 20 voor liet Waar borgfonds beschikbaar stellen. Te Gouda hadden gedurende eenige avonden jongens lust in het houden van zingende optogten, en het brengen van serenades voor de woning van een meisje van slechte reputatie. Men liet dit toe eindelijk werd de bent te groot, de militaire magt bezette de straat en deed de menigte uiteeugaan, dat is twee dagen achtereen geschiedwaarbij ook de schutterij in de wapenen kwam. Thans is alles tot de orde teruggekeerd. Woensdag zijn voor de arrondissements regtbank te Leeuwarden teregt gesteld de vijf gevangenendie onlangs uit het tuchthuis zijn ootvlugt. Een zeer talrijk publiek woonde de teregtzitting bij. Op geen enkele der vragen werd door de beklaagden geantwoord. Zij bewaarden een diep stilzwijgen en legden de grootste onverschilligheid aan den dag over hetgeen met hen en om hen heen gebeurde. De eisck was voor ieder hunner gevangenzetting van 6 maanden tot 1 jaar na expirat:e van hun tegenwoordigen straftijd te on dergaan. De regtbank heeft bon tot het minimum der geëisciite straf veroordeeld. België heeft met Nederland in 1867 handelszaken gedaan tot eene totale waarde van 164,700,000 francs. Het bedrag van den in voer van Nederland in Belgie bedroeg 28,700,000 francs meer dan de uitvoer. DÜITSOHLAND. De heer Krnpp te Essen heeft eene be stelling ontvangen van 9-duims kanonnenen wel voor een bedrag van 4 millioen thaler. De levering zal voor het einde van 1872 moe ten geschieden. Om dezen arbeid te kunnen voltooijenmoet er een nieuwe stoomhamer in deze etablissementen gesteld wordenwaarvan de kosten zullen bedragen 400,000 thaler. Te Bremen is de procureur-generaal dr. Arnold Tidemann, wegens verduistering van gelden, tot twee jaren gevangenisstraf ver oordeeld. De Grieksehe stoomboot Enosisin dienst der opstandelingen op Kandia, tot het over brengen van vrijwilligers uit Griekenland naar dat eilandisvolgens berigt uit Constantino- pel, door een Turksch oorlogschip in de Grieksehe wateren aangevallen. Voorts is het Turksch eskader aldaar, onder bevel van Hobbart pa ella, met eenige schepen versterkt. Te Athene zijn de gemoederen in de hoogste mate opgewonden. De bedreigingen van Turkije hebben het omgekeerde te weeg gebragt van hetgeen er mede beoogd werd. De Grieken willen den oorlog. De 400 studenten te Athene hebben een verzoekschrift aan den koning gerigtom hem te bewegenzelf do zaak in handen te nemen. Zij bieden zich zeiven aan, om voor de verdediging van de onafhankelijkheid des lands de wapenen opte- nemen. Er is sprake van de zamenstelling van 30 bataljons vrijwilligers. Een deel van het leger zou reeds bevel hebben ontvangen de grenzen te bezetten. De dagbladen sporen de Grieken aan tot den strijd en er hebben reeds botsingen plaats gehad tusschen de gendarme rie en 1de Cretensersdie zicli wilden insche pen. Ook de Turksche bladen, zelfs'' de oflicieuse, prediken den krijg en laten zich met de grootste minachting uitover het kleine rijk. The Evening Star meldt dat de Tnrksehe ambassadeur te Athene die stad heeft verlaten en dat men spoedig eene oorlogsverklaring verwacht. De geestdrift voor een oorlog met Turkije is algemeen. FRANKE TJ K. Parijs 17 December. De keizer is heden uit Compiegno hier teruggekeerd en door de toegestroomde menigte met betuigingen van eerbied maar overigens koel ontvangen. Men heeft opgemerktdat het gaan deo keizer moeijelijk viel en dat hij van den steun van een der personen uit zijn gevolg moest gebruik maken om in zijn rijtuig te stijgen. Te Parijs zijn de belijders van eena nieuwe godsdienst ontdekt. De eeredienst van dezen door de politie gestoord bestond in het dansen op een blaauw zeildoek, waarop van verguld papier sterren waren geplakt. Twee kaarsen verlichten dozen heiligen grond. Do proleet dezer gemeente deed de leden de vin gers in mosterd doopen en besmeerde hen met. kaars-snuitsel. De politie houdt hen voor krankzinnigdo ongelukkige nieuwlichters echterdie allen tot eene en zelfde familie behoorenwaarvan de oudste zooneen drie- en-dertigjarig mande profeet ishebben een onbepaald vertrouwen in de waarheid van hunne leer en in de heilige roeping van bun hoofd. Wanneer niet het blad Le droit de zaak mededeeldezou men aan een verzinsel gc- looven de vermelding er van in genoemd blad is waarborg voor de echtheid van het verhaal.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1