f Woensdag 16 December. M°. 101 1868 1 Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Oproeping. Binnenlaridsclie Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. rdam pCt.. sey.l 64% IER1EZE PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels i 1behalve bet zegelregt. A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken •bekend, dat de Directeuren der Zierikzeesche Garancine- fabriek die fabriek wenselien uit te breiden en daartoe het gebouw staande in (ie [Nieuwe Boogerdstraat plaatselijk gemerkt wijk C, no- 165, bij de tegen woordige gebouwen wensckeii in gebruik te nemen en dat de informatien de commodo et incommodo m deze zul len worden gehouden op Woensdag den 16 dezer maand te twaalf uur des middags op het Raadhuis. Zullende allen die tegen de voorgenomen uitbreiding bezwaren mogten hebben in te brengen alsdan in de gelegenheid zijn van in hun belang te worden gehoord. Zierikzeeden 2 December 1868. Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat het aanvullings kohier der belastiug op de honden in deze gemeenteover het loopend dienstjaarop lieden- door hen voorloopig is vastge steld en van Maandag den 14 dezer gedurende veer tien dagenter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing liggen zal ingevolge de wet. Zierikzee den 9 December 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee gevolg gevende aan de bepaling in art. 3 van het koninklijk besluit van 1 December 1865 (Staatsblad no. 131), Roepen bij deze opbelanghebbenden die in deze gemeente eeu' tak van nijverheid uitoefenenwaarvan de voortbrengselen met Certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Neêr- lands Xndië kunnen worden ingevoerd om zich vóór 1 Januanj e. k.,ter gemeente-Secretarie aan te melden met. overlegging van een afschrift van hun patentblad wanneer zij het voornemen hebben om goederen ter verzending naar Neêrlands Indië te vervaardigen of te bewerken. Zierikzee den 10 December 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Door ingezetenen uit S'cherpenisse St. Maar tensdijk St. Annaland en Stavenisse is een adres ingediend om zoo tot de oprigtihg van een tele graafkantoor in het eiland Tholen mogt worden be sloten dit niet te Tholen maar te Scherpenisse te vestigen als het centrum van genoemd eiland en als zoodanig veel gunstiger gelegen. Bij den jongsten storm is te Zutphen op de volgende merkwaardige wijze eene dienstmeid aan een bijna wissen dood ontkomen. De oudste zoon des huizes moest des morgens op reis en de meid stond één uur vroeger op dan zij gewoonlijk in dit jaarge tijde doetten einde het een en ander voor het ont bijt in orde te brengen. Zij was nauwelijks vijf mi nuten in de keuken geweesttoen de zware hooge schoorsteen van het huis voor het geweld van den storm zwichtte neder stortte een groot gat in het dak boorde en vervolgens door de zoldering van het meidenkamertje op het hoofdeinde van liet bed teregt kwam waaruit de meid zoo even was opgestaan. Uit Texel meldt men van 11 dezer. Het storm achtige en vooral des nachts donkere wederbrengt menig zeeman in de war. Gisteren, kruiste bij een hevigen zuidwesten wiud een groot schip nabij de eijerlandsche grondenbèpaaldelijk in de meening dat daar het Texelsche zeegat te vinden zou zijn. De positie van dat schip was hoogst gevaarlijkimmers bij het onverhoopt koeren van den wind u't het noord westen zoó als zeer dikwijls gebeurtware de stran ding onvermijdelijk geweest. Het schip was zoo nabij dat men de schepelingen op dek kon zien. Op eens tegen deu avond zag men het afhouden toen het zoo hoogst nuttige draailicht werd ontstoken dat de dwalende [opvarenden waarschuwde in welken hoogst gevaarlijken toestand zij verkeerden. Naar men verneemt, zullen van het garnizoen te Maastricht twee jbataillons van het 2e reg. inf. met Mei a. s. te Rotterdam wordeu gestationeerd. Bij hetsloopeu van de buiten dienst gestelde stoomboot „Milano" van de Oostenrijksche Lloyd heeft men onder het verrotte houtwerk der kiel een paket gevondenbevattende tien duizend gulden in .goud. Dit paket was negen jaar geleden door een handelshuis met deze boot verzonden doch raakte verlorenen nadat alle nasporingen vruchteloos waren gebleven nam men aan dat het gestolen zou zijn. De nitgever van de Nijmeegsche Nieuws bode is, wegens eenige in dat blad geplaatste artikelendoor den heer Schretlen te Leiden eigenaar der gasfabriek te Nijmegen, gedag vaard om voor de regtbank aldaar te verschij nen „ten einde te hooren eisch doen en concludeerendat het der regtbank behagen mogea. te verklarendat de inhoud der meergemelde artikelen (in de nommers 1820 en 21 van de Nieuwsbode) voor den eischeris lasterlijkhonend of beleedigendb. den ge daagde te veroordeelen om aan den eisch'er tot vergoeding der schade en tot betering van hét nadeel in eer en goeden naam geleden op te leggen en te voldoen eene som van f 25,000 of zooveel meer of minder als de. regtbank met inachtneming van het lid van art. 1408 burgerlijk wetboek zal vermeenen te behooren; g'. te gelasten de openbare aanplakking van het te wijzen vonnisten koste des veroordeel den, bij zoovele exemplaren als en daar waar de regtbank zulks zal bevelen d. den gedaagde te veroordeelen in al de kosten van dit ge ding e. het vonnisvoor zooveel het bedrag der schadevergoeding betreftuitvoerbaar te verklaren bij lijfsdwang." mogt i rede- „dm DÜITSCHIAND. De Pruisische minister von Bismarck is naar het schijnt'in zeer opgeruimde stemming uit Varzin te Berlijn teruggekomen. Bij de debatten over de begrooting van buitenlandsehe zaken heeft hij de vergadering geamuseerd ten koste van den heer von Beust. Nadat de heer von Vircliow den wensch had geuit dat Pruissen den liberalen zin der regering te Weenen mogt volgenhield de heer von Bismarck eene red" voering ten betooge dat de liberale hervornl gen in Oostenrijk thans ingevoerdreeds nr dan twintig jaren in Pruissen bestaan. „I schijnt wel zoo luide eene der uitingen van den heer von Bismarckwelke een algemd® gelach veroorzaakte dat het met liberale regeringen gaat even als met dames de jongste behagen het meest." Bij het instorten van deu kerktoren te Fritzlar zijn 2 mannen en 19 vrouwen gedood en 26 personen meer of minder zwaar gekwetst. Uit Nassau wordt medegedeeld dat de bisschop van Limburg weldra het bestuur van zijn bisdom zal nederleggen. Het zijn niet alleen redenen van gezondheidwelke hem tot dezen stap doen hesluiten, maar ook ver schillende omstandighedenwelke hot gevolg zijn van de annexatie van het hertogdom Nas sau bij Pruissen. Tc Pesth is door den jury de redacteur van het Rumeensehe blad Federatinsma niet schuldig verklaard. Hij was aangeklaagd van het misdrijf van opruijing tot tactische ontbinding der staatseenheid van de landen die tot de kroon van den H. Stephan behoorenalsmede van aanzetting tot gewelddadige verandering der grondwet en tot ongehoorzaamheid aan de wettelijke overheid. FRANKE IJ K. De gebeurtenissen te Cadix - waar mis schien op dezen oogenblik weder bloed stroomt daar de wapenschorsing heeft opgehouden leveren het bewijs van den ernst waarmede de republiekeinsche partij hare zaak tracht te doen zegevieren. Het republiekeinsche comité te Madrid heeft een manifest uitgevaardigd, gerigt tot het land en het leger, en schetst in dat stuk de grondslagen der legerorgani- satie, in Spanje in te voeren op den dagder af kondiging van de republiek aldaar. Deze grondslagen zijndadelijke afschaffing van het ministerie van oorlog, van de kapitein-gene raalschappen en van de militaire gouverne menten ontslag der soldaten en korporaals afschaffing der conscriptievorming van leger corpsen in gelijken getale als dat der bond staten (de Spaatische provinciën), en wel door aanwervingorganisatie der speciale wapenen (infanterie, cavalerie, artillerie en genie) door vrijwillige verbindtenissen voor een bepaalden diensttijdbehoud in het repuhlikeinsche leger van de thans bestaande kaders 4/5 der bezol diging volkomene onafhankelijkheid der vrij willigers met betrekking tot de kaders in vredestijd, en volkomene gehoorzaamheid in tijd van oorlogbenoeming van een generaal- opperbevelbebberafhankelijk van de nationale 1 vergaderingen instelling naast hem van een speciale junta tot onderzoek van de verbeteringen die in het leger kunnen gebragt worden mede dinging ter opklimming in rang bij do ver schillende w&penentoevoeging aan het departement van financiën van alles wat betrek king heeft tot de administratie des legers en tot het departement van openbare werkenmi litaire bouwwerken en materieel. Een telegram uit Madrid meldt dat de con suls te Cadix niet uit eigen beweging het voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand gedaan hebbenmaar de tolken zijn geweest van een zeker aantal burgers die het vergieten van bloed wilden voorkomen. - Uit Madrid meldt men van 11 dezer. De wapenschorsing met de opstandelingen te Cadix is verlengd tot heden avondten einde aan den president van het repuhlikeinsche comité te Sevilla gelegenheid te geven te Cadix aan te komen indien de onderhandelingen mogten schipbreuk leiden. De regering heeft besloten krachtdadige maatregelen te nemen tot demping van den opstand, die zich te Cadix gelokaliseerd heeft. Voor morgen wordt te Cadix de strijd niet hervat. Intusschen worden pogingen gedaan om de opstandelingen tot onderwerping te brengen. De republiekeinsche bladen van Madrid ver klaren dat de beweging te Cadix een repu- blikeinsch doel heeften deze verklaring heeft hier verontwaardiging opgewekt. Op grond van brieven uit Spanje meent de Patrio te kunnen verzekeren, dat de op stand té Cadix eene beweging is ten gunste van Don Carlos. Zij valt zamen met pogingen op andore punten des landsdie echter nergens zijn geslaagd. De opstandelingen zijn niet meester van de geheele stadmaar hebben volgens brieven van 8 dezer, zich verschanst in het zuidoostelijk gedeelte en in de hoofdkerk. Het blijkt niet, dat zij den toegang aan de landzijde hebben bezethetgeenindien dit wel het geval washunne stelling niet weinig zou versterkendaar Cadixgelijk men weet aan het einde eener smalle lan Itong ligt en dus aan deze zijde gemakkelijk tegen eene overmagt kan worden verdedigd. Volgens den Moniteur is de strijd hervat nadat men de vreemdelingen had laten vertrekken. Te Madrid heeft men eenige agenten der Carlisten gevangen genomeneen der voor naamste echterdie in het bezit was van aan zienlijke geldmiddelen en belangrijke papieren heeft' zich tot heden aan do nasporingen der policie weten te onttrekken. Na de ontvlugting van don veroordeelde Schumacher uit het bagno van Toulonis door de regering het houden van een scherper toezigt gelast op die gevangenenwelke hij de huisdiensten met name op het kantoor van den directeur, gebezigd worden. Twee der gevangeneneen tot tiende ander tot twin tig jaren dwangarbeid veroordeeldzijn cr echternaar men uit Toulon meldtin geslaagd om alvorens de strengere maatregelen in toe passing waren gebragt, het voorbeeld van

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1