too Zaterdag 12 December. WOENSDAG EN ZATERDAG. 1868 gten. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Oproeping. Bekendmaking. Publicatie. Oproeping. STRANDVONDERIJ. Binnenlandsche Tijdingen 54>»/„ 63% 85% 31V6 37% 91 198% 47"/,, 23% 60 39Via 37% O ZIERIKZEESGHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels k f lbehalve het zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. In/.en. ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg f 10.00 a - 10.00 a - 8.70 a - 6.75 a - 6.55 a - 1.10 a - 5.10 a - 9.70 a - 12.55 a - 11.00 a - 13.00 a - 9.40 Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat de Directeuren der Lierikzeesche Garancine- fabriek die fabriek wenschen uit te breiden en daartoe het gebouw staande in de Nieuwe Boogerdstraat plaatselijk gewerkt wijk O, no. 165bij de tegen woordige gebouwen wensclren in gebruik te nemen en dat de informatien decommodo etincommodo in deze zul len worden gehouden op Woensdag den 16 dezer maand te twaalf uur des middags op het Raadhuis. Zullende allen die tegen de voorgenomen uitbreiding bezwaren mogteu hebben in te brengen alsdan in de gelegenheid zijn van in hun belang te worden gehoord. Zierikzeeden 2 December 1868. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS De Burgemeester van Zierikzee in aanmerking nemende dat met 1 Januarij e. k. een dienaar der nachtwacht in deze gemeente behoort te worden aan gesteld aan welke bediening eene jaarwedde van f 84 is verbondenbenevens eene gratificatie van f 10 bij goed gedrag en pligtsvervulliug. Roept bij deze op sollicitanten van sterk ligchaams- gestelom zich vóór den 20 dezer in persoon aan te melden op het burean van den commissaris Van policie. Zierikzeeden 7 December 1868. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat het aanvullings kohier der belasting op de honden in deze gemeenteover ket loopend dienstjaar, op heden door hen voorloopig is vastge steld en van Maandag den 14 dezer gedurende veer tien dagen ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing liggen zalingevolge de wet. Zierikzee den 9 December 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. nationale militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zie rikzee Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1850 zijn geborenzal gereed liggen op de Gemeente-Secretarie van den 1 tot en met den 31 Januarij 1869 van des voor middags 10 tot des nar middags 4 uur dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hijwiens vaderofis deze overledenwiens moederof zijn beide overleden wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44.) 2. hij die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maandenvoorafgaande aan den 1 Januarij van het jaar wanrin hij zich moet laten inschrijven in Nederland verblijf hield 3 hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij bin nen het Rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemde ling beiioorende tot eenen Staatwaar de Neder lander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderwor pen of waar ten aanzien der dienstpligtigheid bet be ginsel van wederkeerigheid is aangenomen (art 15 der wet van 19 Augustus 1861) (Staatsblad no. 72); dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaardoch voor het volbrengen van zijn 20ste inge zeten wordtverpligt is zich zoodra dit plaats heeft ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. dfe in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingeze ten (art 17 der wet) 3. de zoon van den Nederlander die ter zake van 's Lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, ofis deze overledende moeder ofzijn beiden overleden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaarin de gemeente waar hij woont '3. van hem die geen vader moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont, .4, van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elkdie volgens art. 15 behoort te worden inge schreven verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aanggeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven en dat bij diens ongesteldheid, afwezigheid of onstentenis zijn vader ofis deze overleden zijne moeder ofzijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van f 25 tot 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroor deeling tot boeten tevens door den regter wordt bepaald datindien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand .de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de eerste maal worden aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzeeden 9 December 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAUBurgemeester J. P. N. ERMERINSSecretaris. Burgemeester en Wethouders van Tiierikzee gevolg gevende aan de bepaling in art. 3 vau het koninklijk besluit van 1 December 1865 (Staatsblad no. 131). Roepen bij deze opbelanghebbenden die in deze gemeente een' tak van nijverheid uitoefenenwaarvan de voortbrengselen met Certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Necr- lands Indië kunnen worden ingevoerd om zich vóór 1 Januarij. e. k. ter gemeente-Secretarie aan te melden met overlegging van een afschrift van hun patentblad 9 wanneer zij het voornemen hebben om goederen ter verzending naar Neêrlands Indië te vervaardigen of te bewerken. Zierikzee den 10 December 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee roept voor de tweede maal ter reclame opregthebbenden op een SCHEEP S-AKKER, wegende ruim 250 Ned. ponden met ijzeren KETTING lang 45 vadem op de reede alhier gevischfc en vermoedelijk reeds sedert het vorige jaar aldaar achtergelaten zijnde. Zierikzee den 12 December 1868. De Burgemeester B. C. CAU. Uit 's Hage schrijft men „Er is dezer dagen in een der couranten gemold dat men meende dat de naam van den zoo pas overleden advocaat Berryrcr was „Mitterberger." Dit is onjuist. Zijn naam was Bichelberger. „In de Spuistraat alhier bestond voor meer dan 60 jaren eene groote winkel van glas- porselein- en aardewerk. Die toen wat van dien aard noodig hadin- of buiten de stad ging naar Bichelberger. Twintig jaren geleden woonden daar zijne kindereneen zoon en twee dochtersallen ongetrouwd. Maar zij en de zaak waren met den tijd niet medegegaande winkél was ouderwetsch, de bediende was ouder - wetscb en allengs zijn de stijveouderwetsche, maar brave menschen ten graveen de win kel in andere handen overgegaan. De vader dezer kinderen was uit Zwaben hier heen ge komen. Zijn broeder toog naar Frankrijk en werd de groote Berryer, wiens welsprekende mond zich dezer dagen voor altijd sloot. Voor ruim 25 jaren heeft de groote man zijne fami lie hier ter stede nog eenmaal opgezocht." Jl, Maandag zijn to Dordrecht in den kil twee tjalkschepen gezonken en een rijnschip met kolen geladeneven heneden deze stad aan het veer naar Meerdervoort verongelukt, terwijl tussehen deze stad en Nijmegen nog een twaalftal schepen zijn te gronde gegaan. Uit Zwolle meldt men van 7 dezer. De stormdie heden nacht woeddeis thans door fraai en stil weder vervangen. Echter is er nog een hevige wolkenjagt en de temperatuur voor het saizoen veel te hoog. Van verschillende zijden wordt beweerddat omstreeks 7 uur hij de hevigste windstooten ook aardsclmddingen (V j gevoeld zijn do overeenstemming dier opgaven met betrekking tot den tijd der omstandigheden, geven aan dit gerucht eenige bcteekenis. Hot verdient voorts nog opmerkingdattoen de wind op het hevigst washij geenc bepaalde rigting hadimmers boomtakken en dakpannen werden naar verschillende kanten voortge- zweept. Te Brussel had dezei dagen iets plaats dat algemeene belangstelling beeft opgewekt. Een jong meisjeElizabeth Sprimontwas tut 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens hoon. Korten tijd later verscheen Marie Spri mont hare zustervoor dezelfde regtbankbe schuldigd van valschheid in openbare geschrif ten gepleegd in het register van het huis vau verzekering te Brussel door zich aldaar voor hare zuster uit te geven. Elizabeth Sprimont de veroordeeldewas de eenige steun van have oude gebrekkige moeder van 64 jaar. Marie daarentegen had eene lammo hand en kon niet werken. Om hare moeder voor ellende te be waren had zij het treffend besluit genomen om voor hare zuster de gevangenis op zich te nemen. „Dura lex sed scripta." De regtbank was genoodzaakt de wet toe te passen en ver oordeelde Marie Sprimont tot drie maanden gevangenisstraf. Het openbaar ministeriede toepassing der straf eischende, heeft haar aan bevolen aan de genade des konings. De pre sident betuigde zijn leedwezendat hij een veroordeelend vonnis moest uitspreken. Hot arme meisje had acht dagen gevangenisstraf en veertien dagen preventieve gevangenis doorstaan. Een adresten haren behoeve door haar advo- kaat opgesteld, was onmiddellijk met handtee- keningen overdekt. Er wordt eene inzameling ten hare behoeve gedaan ook de Indépendanco verklaart zich be reid giften te ontvangen. Twee ingezetenen van Botterdamwelke in den nacht van 7 op 8 dezer met een rijtuig van Schiedam kwamenzijn tussehen die ge meente en Delshaven aangehouden door vier personenwelke geld verlangden. Een dier personen was eene vrouw of wel als zoodanig verkleedeen der manspersonen greep de teu gels van het paarddoch een hevige klap met de zweep deed hem weder loslatenwaarna men doorreed terwijl de aanranders het hazen pad kozen.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1