Woensdag 9 December. W°. 99 1868 WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Adminislratiën Bekendmaking. Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE CODRANT. <rw PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels h f 1behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMEN TS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Burgemeester. en Wethouders van Zierikzee maken bekenddat de Directeuren der Zierikzeesehe Garancine- fabriek die fabriek wenschen uit te breiden en daartoe het gebouw staande in de Nieuwe Boogerdstraat plaatselijk gemerkt wijk C, no. 165, bij de tegen woordige gebouwen wenschen in gebruik te nemen en dat de informatien de commodo et incommodo in deze zul len worden gehouden op Woensdag den 16 dezer maand te twaalf uur des middags op het Raadhuis. Zullende allen die tegen de voorgenomen uitbreiding bezwaren mogten hebben in te brengen alsdan in de gelegenheid zijn van in hun belang te worden gehoord. Zierikzeeden 2 December 1868, Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretariat J. P. N. ERMERINS De Burgemeester van Ziertkzee in aanmerking nemende dat met 1 Januarij e. k. een dienaar der naehtwacht in deze gemeente behoort te worden aan gesteld aan welke bediening eene jaarwedde van f 84 is verbondenbenevens eene gratificatie van f 10 bij goed gedrag en pligtsvervulling. Roept bij deze op sollicitanten van. sterk ligchaams- gestelom zich eóér den 20 dezer in persoon aan te melden op het bureau van den commissaris van policie. Zierikzeeden 7 December 1868, B. C. CAU. Men leest in de Amsterdamsche Courant „De wetgeving op de registratie* toegelicht en van santeekeningen voorzien door J. B. "Vroom ontvanger der registratie en domeinen te Lochemis de titel v an een werkwaarvan de eerste aflevering het licht ziet bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle. Op deze belasting-wetgeving ofschoon in Nederland reeds meer dan 50 jaar ingevoerdis voor zoover wij weten, nog geen behoorlijke kommen- tair in ons land uitgegeven, en toch bestond daaraan gróofce behoefte, aangezien de geschiedenis der wet, de regtspraakde beslissingen van het bestuur en de leer der sehrijvers in zoovele werken zijn verspreid dat het reeds eene studie op zich zelve mag genoemd worden den weg daarin te vinden. De heer Vroom stelt zich door de uitgave van het bovenaangehaalde werk voor licht te ■verspreiden over dezen tak der belastingwetgeving. Men vindt daarin eerst het artikel der wet opgenomen in den oorspronkelijken tekstmet de officiële vertalipg daaronder volgen de latere wetten en besluiten tet wijziging of verduidelijking dier arti kelen. Onder dien tekst worden in den vorm van aanteekeningen de belangrijkste beslissingen van het bestuur en van de regterlijke kollegiën medegedeeld^ De kortedoch zaakrijke wijze van bewerkingde duidelijkheid der aanteekeningende nette uitvoering en de goedkoope prijs van het werk (eirca f 6) doen ons het aanbevelen aan de ambtenaren der registratie de beoefenaren van het notarisambtde leden der regterlijke magtde secretarissen van gemeentebesturen co aan allen die geroepen worden de bepalingen der registratiewet te kennen.'* LI. Donderdag avond 11% uren heeft te Rot terdam aan de Oostvest door vijf personen die zich in eene steeg verscholen hadden ca plotseling te voor schijn kwamen weder een aanval op een agent van politie plaats gehad. De daders zijn evenwel, nadat zij den agent op de straat hadden geworpen op diens moordgeroep op de vlugt gegaan. Een hunner scheen evenwel nadere kennis met den agent te willen ma ken en kwam op nieuw op hem afdoch eer hij den agent bereiken kon had deze een pistool op hem ge lost waardoor hij hoogstwaarschijnlijk geraakt is en daarop ook op den loop gegaan. Onderzoek wordt ingesteld. (N. R. Ct.) Zaturdag avond werden met delaatste boot van Amsterdamte Harlingen drie gedetineerden aan- gebragt om met den trein van zes uren naar Leeuwar den- ie vertrekken. Terwijl zij in de wachtkamer op het vertrek wachtende warenwist een der drie te ontsnappen maar de bem achtervolgende veldwachter trok zijn pistool en daardoor gelukte het hem den vlugteling tot staan en aan de plaats zijner bestem ming te brengen. Gedurende enkele dagen zijn ongeveer 20 visch- sloepen te Hellevoetsluis binnengeloopenmet gun stige berigten omtrent de visscherij hetgeen dan ook door aanvoeren bevestigd wordtdaar sommige 4 a 6000 stuks schelvisschen aanbragten. Men berekent dat zij te zamen ongeveer 60,000 stuks hebben aan gevoerd waarvan het meerendeel naar België is ver zonden. Uit Vianen wordt als een sterk bewijs van gun stig gewas gemeld dat onder eene naburige gemeente van 2% bunder land de buitengewone massa van 256,000 kilo suikerbeetwortelen zijn verkregen. De voor dit gewas bebouwde landerijen onder die ge meente gelegen leverden op, de kapitale massa van 1 y2 milioen kilo. Men meldt uit Schoonoord De gevolgen van den heeten zomer en droogen herfst worden in deze omstreken nog duidelijk gevoeld. Zoo hebben verschei* dene veehouders in omliggende dorpenhoe ongehoord dit in den tegenwoordigen tijd des jaars ook schijne letterlijk gebrek aan drinkwater voor hunne beesten vele putten en waterkuilen zijn zoo goed als droog v en komt er niet spoedig verbetering in dien zorgelij- ken toestand dan zullen vele boeren tot buitenge wone maatregelen genoodzaakt zijn. Men verneemt dat Donderdag den 26 Nov. door het doorsteken van den dam op het strand het kanaal dóór den Hoek van Holland, voor den nieuwen Rotterdamschen waterweg, met dc Noordzee in gemeenschap is gebragtzoodat bet kanaal thans aan weerszijden voor de stroomen is geopend. De directie der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeftom te voorzien in de bezwa ren die de dienst op de lijn in het noorden aan biedt aan de regering eene nieuwe dienstregeling ter goedkeuring aangebodenwaarbij door het ver meerderen der treinen op marktdagen en het loopen van een goederentrein en van een personentrein elke aanmerking op ongeregelde aankomst der treinen zal ophouden. Bij die nieuwe regeling zullen a. tus- schen Groningen en Leeuwarden vier treinen daags loopen en wel twee gemengde een goederen- en een personentrein en bovendien des "Vrijdags een veetrein. DUITSCHIAND. Een Pruisische landraad ontziet zich niet zich met de geringste zaken te liemoeijen. Ziehier een blijk daarvan. De van zijne waar digheid ontzette keurvorst van Hessen bezit een landgoed in de omstreken van Hanau. Eenigen tijd geleden kreeg zijn oppertuinman het in de gedachte zijn heer eenige groenten en daaronder ook wortelentoe te zenden. De wortelen van de landstreek rond Hanau zijn zeer gezocht. Het mandje werd naar den spoorweg gebragt, doch de ambtenaren weigerden het aan te ne men op grond van een formeel bevel van den landraad, hetwelk verbood iets ter verzending aan te nemen dat aan den voormaligen keur vorst geadresseerd was. Daarbij bleef de zaak nog niet. De tuinman ontving van den land raad eene aanschrijvingluidende aldus „Aan gezien bij de kamers van het rijk een wets ontwerp is overgelegd, dat voorstelt het particulier vermogen van den oud-keurvorst van Hessen in beslag te nemenverbied ik u tot weder- opzeggens toe van het onder uw beheer gestelde kasteel voorwerpen van waarde af te zonderen, of, gelijk in het onderhavige geval, te verzen den. Iedere inbreuk op dit verbod zal gestreng gestraft worden. „De koninklijke landraad. „DE SCHROETTER." Men glimlacht zeker, maar vergete niet dat de gewezen keurvorst zijne wortelen verkocht zou kunnen hebben om een leger op te rigten en de hemel weet wat dan geschied zon zijn misschien was de oorlog nog eens losgebroken gansch Europa in vuur en vlam gezet Voor welke rampen heeft de landraad de Schroet- ter welligt de wereld niet behoed! Als een bewijs van de gestrengheid, waarmede in Pruissen de drukperswet wordt toegepastkan het feit dienendat men in de bureaux van de Köln. Zeitung eene strenge huiszoeking deed naar de nog aanwezige exem plaren van no. 297 dier courant, hij welke gelegenheid men de drie nog voorhanden exemplaren van dat nummer waarvan er een was voor den uitgeverdie natuurlijk de jaargangen compleet wil hebben, terwijl- de beide andere behoorden tot de beide stellen die voor het archief der courant worden ingebon den in beslag nam. De zetters- en letter- zalen werden niet vrijgelaten en men wicip werkelijk alles overhoop. En al die gcregts- drukte werd aan den dag gelegd enkel en alleen omdat in het bewuste nummer een advertentie voorkwam van een anti-jichtwaterdat door de geneeskundige commissie als een „geheim mid del was afgekeurd. De uitgever heeft na tuurlijk eene klagt ingediend en eischt daarbij de teruggave der geeonfisceerdo en voor hem en do redactie onontbeerlijke exemplaren. Te Stockholm hebben zich dezer dagen ongeregeldheden voorgedaanontstaan bij ge legenheid van de onthulling van het standbeeld van Karei XII. Te dezer gelegenheid waren er tribunes voor de aristocratie opgerigtwaar tegen eene woedende volksmenigte protesteerde die uitging van het denkbeeld, dat in Zwe den ieder gelijk isen hierop ging men er toe over om de tribunes te vernielen. De troepen kwamen tusschen beiden bet tumult nam toezoodat men van de wapens heeft moeten gebruik maken. Hierop is de orde hersteld. F R A N K R IJ K. Het aantal arrestatien op het kerkhof Montraartre op 3 December gedaan bedraagt niet 300maar 62. Daaronder zijn een aantal kinderen en schooljongens. Men zegt overigens van het gebeurde op dien dag „het was eene groote manifestatie van polieie-agenten op het graf van Baudinwelke door do bevolking niet is belet geworden. Krachtens de thans in Frankrijk vigeerende wet van 17 Mei 1867 kan er door het hof van cassatie revisie en rehabilatie plaats hebben indien blijkt dat de twee beschuldigden bij verschillende arresten als daders van hetzelfde misdrijf zijn veroordeeld en die arresten niet zijn overeen te brengen. Dezer dagen nu is de zaak der revisie van het arrest tegen Le- surques bij het hof van cassatie te Parijs in behandeling. Deze werd in 1794 ter dood veroordeeld wegens den moord op den post- koerier van Lyon geëxecuteerd. Deze regter lijke dwaling was hoofdzakelijk het gevolg van de vooringenomenheid van den president van het hof, die maar al te zeer geneigd was om in iederen beschuldigde een schuldige te zien en daarom tevens zich nooit zeer onpartijdig gedroeg tegen all e getuigen a décharge. Lesurques, die op de zitting beweerde dat hij onmogelijk schuldig kon zijn, daar hij zich tijdens het plegen der misdaad op eene geheèl -gndere

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1