Zaterdag 5 December. N°. 98 1868 WOENSDAG EN ZATERDAG. Bh i tenia n dsch e T ij dingen. Besturen en Administratién Bekendmaking. Binnenlandsehe Tijdingen 55'Vu 64 85% 32V, 38 V, 94 V„ 199 V, 48%, 24% 60% 51V, PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels a f 1behalve het zegelregt. V E R-S CII IJ N T A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg- f 10.— 10.10 8.75 6.75 6.EO 4.20 5.20 9.75 12.50 11.00 13.00 9.40 tam. 8.30 8.30 irg- a afvaart •g en van 5lam. ■ndera. ea 8.30 u. Hotel van. raart van en ÏOV# siugeii. *.F" tPKN Burgemeester en Wethouders van Zier ik zee ves "tigen de aandachtder ingezetenen op het besluit der "Vereeniging ter bevordering van^fabrieks- .en hand- werks-nijverheidin Nederland,,, tot ket houden eener internationale tentoonstelling iw 1869 van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman Zierikzeedeu 2 December 1868. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P.. N. ERMEBJNS 7 u 7 u. Zieriknee mor. 7,30 E30 'lor. 9,— 9.30 ïgs 2 are Uit Heereveen wordt van 30 November gemeldZaturdag jl. had zekere de Jong veerschipper van hier. op Leeuwardenhet on geluk een zak met geld te verliezen waarin zich pm. ƒ400 bevond. Alle pogingen, om I het verlorene terug te krijgen, blekenjaanvan kelijk vruchteloos te zijn. Eindelijk ontving de Jóng een brief waarin de plaats werd aan geduid waar het geld te vinden was en wer- I kelijk werd aldaar het vermiste teruggevonden.. Dat men zich in gissingen verdiept omtrent deze zonderlinge zaakzal zekor geen bevreem ding wekken. Verleden week is de boekhouder bij het arrnbestuur der Hervormde gemeente te Zwolle op de vlugt gegaan, nadat hij op heeter daad betrapt was zich van de daags te voren gecol lecteerde kerkgiften eene som van f 4,80 arglistig te hebben toegeëigend. Hij was steeds een oppassend en eerlijk man, bij zijne stad- genooten geacht en.goed gezien, waarom men zich dan ook in gissingen verliestwat hem tot deze lakenswaardige daad heeft kunnen bren gen. De justitie heeft tot heden zijn verblijf nog piet kunnen opsporen. - In het algemeen overzigfc van het Nieuw Bat. Ban delsblad léést men „Natuurlijk is de baliscke expeditie voor de ingeze tenen van Nederlandsch-Indië nog altijd de meest belangrijke ,van alle.gebeurtenissen, der laatste*.dagen zullen wij dan ook beginnen, met-te-verhalen wat sedert ons vorig overzigt aan onze expeditionaire troe_ pen wedervoer. „Daar bet. gebleken was dat de Baliueezen die onze zijde hadden gehouden, weigerden of geen-moed haddenkoeliediensten te presteerenzoo waren de stoomschepen- Coehoorm enGijcloop' naar Banjoewangie en Soerabaija gegaanom koelies te halen. Toen die schepen, terugkwamen met 500 koppen en de noodïge - gereedschappentoog men dadelijk aan het werk. Men bad -sedert .21 September zich moeten be palen tot het versterken-van het. kamp. „Op den 2$. rukten, 's morgens vroeg de drie eerste kompagniën van bet batailon uit met een houwitser om de koelies te beschermendie het kooge, padie- gewas gingen opiuimendat den onzen het uitzigt belet bad. „Daar het kampement niet ver verwijderd was van een boschrandwelke zich aansloot aan den voet van het gebergte was men zeer bevreesd voor een nachtelijkea overvalen bleef steedsde helft van het bataillon onder de wapenenterwijl de officieren gekleed sliepen. „Al wat in - den laatsten. .tij d, had* 'gedaan kunnen worden waren .eenigèt pogiugen. geweest van hét stoom schip Amsterdam om van buiten uit zee de sterkte Bandjar te4 beschieten de afstand bleek te groot te zijn en de bommen .smoorden in de sawaks. Natuurlijk had. onze onschadelijkheid een hoogst nadeéligi gevolg en gelukte het dan ook aan Idali Madeh Raki allengskens alle hoofden en kampongs van eenige beteekenis over te halen of te dwingen om zijne zijde te kiezen. „Men zegt jdat-de gevangenneming van-Hi Kama- san niet geheel „fair" was en tot afval van de andere hoofden en kampongs aanleiding gaf. „Taii lieverlede werd het verzet' van een zoogenaamd muiteling de .opstand, van een geheel volk'; en dal dit volk dapper is werd op den .3 October .ondervonden. Op dien dag werd met het eerste ochtendkrieken uitge rukt.' Het bataillon was met een vijftig man versterkt gewordentol vervanging van gesneuvelden zieken en gekwetsten. Men naderde Bandjar zonder veel tegen stand slechts weinigen werden gekwetst, waaronder de luitenant Bruinsmadie getroffen door een minié-kogel waarschijnlijk geschoten uit het geweer van een bij de vorige ontmoeting vermist inlandsch. fuselier zijn leven te danken had aan een zakboekje:, waarop het-projec tiel. afstuitte.- Luidens - eene correspondentie van TeboedköS werd door de artillerie op Bandjar een moorddadig vuur geopend .waarvan de uitwerking, niet kon-,.worden nagegaan. Reéds was de -Ie compagnie met gevelde bajonet de sterkte binnengedrongen toen plotseling een vervaarlijk geschreeuw aan de achterhoede de hoop in rook deed verdwijnen dat het doel van de expeditie bereikt was. TV'at was het geval? De Belilingsche hulptroepen nabij Kalie Anget geposteerd om eene omtrekking door den vijand van die zijde te beletten kozen dadelijk het hazenpadtoen het bleek dat de voorzorgsmaatregel niet overbodig was geweest. Een zwerm Balineezen, met een twaalftal verwoede voorvechters aan de spits, was een bergje omgetrokken en overviel de achterhoede met zulk woest getierdat eeu oogeublik de grootst mogelijke verwarring in onze gelederen heerschte. De koelies die met de ambulance en bagage zich bij de achterhoede bevonden drongen met zulk geweld opdat het in allerijl gevormde carré schier onder den voet geraakte. Hierbij kwam, dat een der geledéren over een greppel struikelde en op den grond viel.' De vijand drong door tot binnen het carré. Het 1 is welligt aan de tegenwoordigheid van geest van den luitenant JV R. Engelhard te' danken, dat de zaak nog goed afliep. Hij greep een geweer uit de hand van een der gestruikelde militairenpa reerde een lanssteek vaii een der branies en doorstak hem met zijne bajonet. Terwijl hij'hiermede bezig was, werd hij door een ander aangevallen. Gelukkig werd deze stoot door een der soldaten geparreerd. Engelbard grijpt daarop dé lans eh maakt den aanvaller met zijn eigen wapen af. De troep had intüsschèh zich herstelden de vijand werd teruggeslagen. „Hoewel in het geheel slechts 5 man gewond waren gewordenschijnt toch het gebeurde een diepen indruk te hebben gemaakt. De vijand trok in bewonderens waardige orde af en nam zijne lijken'mede. De onzen daarentegen dachten verder aan alles, behalve de ver overingvaii-Bandjaren waren te 3 uren weer in het kampement- terug. „Het schijnt. dat de ieger-kommandant deze retraite volstrekt niet goedkeurde, en dat een ontevredenheids betuiging dén kommandant der expeditie deed besluiten den 12 •hetiüite'rfcté1 te wagen. Ook toen echter was de poging vruchteloosen hoewel aau onze zijde niemand sneuvelde-, wérd voor hét Vervolg van verdere offensieve bewegingen afgezien en versterking afgewacht. „Eindelijk*besloót de' -regeriiig dail ook meerdere troepen te zenden. Het was weder de gewone taktiek eerst den opstand gering schatten voorts een te ge ringe magt zonden, eindelijk, wanneer de zaak offers heeft gekost in geld en tnenschenlevens en het prestige onzer wapens in t oog des vijands hersteld moet wor den eerst dan afdoende maatregelen nemen. „Zondag morgen vertrok van hier het 11e bataillon onder bevel van den majoor Bloem. Het" is te hopen dat de :kommandanf van: de'3e'militaire afcfeèlihg op Java kolonel de Brabantdie het kommandö over de expeditie zal op zich nemenhet doel bereiken zal eer de West-mousson onze landing bemoeijelijkthet verblijf van de schepen op de kust onzeker maakt eu onze gelederen met de Baliscke koortsen decimeert. „Ida Madek Raki is intusschen in stoutmoedigheid voortgegaan en steltnaar men zegtreeds het ul timatum dat indien hij niet als hoofd van Bandjar wordt erkend, en de rijksbestuurder van Boeleleng niet wordt afgezethij de Hollanders de zee zal injagen. „Van de overige buitenbezittingen vernam men niet veel belangrijks!Kraëng's Bonto-Bonto schijnt altijd plannen te 'vormen om óns'te -verontrusten doch hij acht het oogeublik nog niet gekomen om zijn voor nemen tot uitvoering te brengen. Ook de Noord-oostkust van Sumatra is niet geheel rustig." Als een staaltje van eenvoudigheid kan het vol gende gemeld worden. Een boer had van zijn neef in leven geneesheer eene menigte recepten geërfd en greep er voor elk die hem hulp kwam vragen het eerste het beste uit. Dezer dagen nu kwam tot hem een boerdie genezen wenschte te worden van hevige tandpijn. Onder gewoonte nam onze boer blindelings een van zijne geërfde receptenschreef het af, en gaf het den kranke mede. Deze spoedde zich terstond naar een apotheker die hem vroeg waaraan hy lijdende was. Het antwoord luidde „aan taantpiene." De apotheker verklaarde hem dat hij een recept had voor genezing van aan verstopping lijderidenén niet ^roor tandpijn', waarop het antwoord was „den: boer hef er zoo vuile- weer better maókt, dee Zal :mie ók wal wier better maoken." De apotheker gaf daarop het gevraagde, waarna onze lijder zulk een sterken loop kreeg dat hij finaal van zijn. tandpijn genezeu werd. Hij ijlde weer naar den apotheker en vertelde hem de spoedige en gelukkige genezing met te zeggen „die héb ter toch niks offe wétten mer oouzen Hei- dokter wal." FHAHIUIJK. Parijs, 30 November. Gisteren hadden keizerop een wandelrid naar Pierrefonds bijna een ernstig ongeluk getroffen. Een paard van het rijtuighetwelk door Z. M. zeiven werd bestuurdviel en sleepte in zijn val het andore paard met zich mede. De keizer cn zijn adjudant, de generaal Montebcllo, spron gen uit het rijtuig zonder eenig letsel te be komen. De tevugtogt naar Compiègne word met een ander rijtuig voortgezet. De massa musschendie het vruchtbare Noordelijk Italië oplevertis ongeloofelijk groot. De tal'els der officierenonderofficierensolda ten en burgers zijn er steeds rijkelijk mede voorzien. Men teelt ze daar werkelijk stelsel matig voort. De gevels der huizen zijn van honderde gaten voorziendie naauw aau den ingang' zijn en dan wijder wordenwaarin men de musschen laat nestelen. Mon vindt kerk muren die duizenden dier gaten bovatten. Opmerkelijk vooral zijn de vierkante torensvan 1,2 el breed en langwaarin een man met handen 'envoeten gemakkelijk 'kan opklimmen. Deze torens bestaan bijna enkel uit musscken- nesten. Ze zijn vast geplaatst op de kruisings- punten der wegen te midden der geheel naakte onmetelijke vlakten, waarin men dengeheelon dag kan rondloopenzonder eene woning te zien zonder iets anders te ontdekken dan rijst en koorn. Een man onderhoudt zulk een toren heeft er den sleutel van en verzamelt ér zijn buit. Deze torens zijn van de tijden afkomstig toen men de musschen had uitgeroeid, en de insecten dus het koorn verdelgden. Toen vond men zich verpligt de musschen met meer zorg te behandelen. De vorst van Reuss GreizHendrik XXII en van Reuss Schleiz KöstritzHendrik LXIX hebben een militaire ridderorde ingesteld voor de manschappen van hun leger, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt. Deze instelling is vooral merkwaardigzegt 1' Indépendance Beige, omdat het ééne bataljon infanteriehetwelk de beide vorstendommen bezittenin het Pruissische leger is ingelijfdzoodat de vorsten geen eigen leger hebben. Het geheel aantal onderdanen waarover deze twee vorsten te gebieden hebben bedraagt 129,000 zielendie op eene opper vlakte van 21 vierkante mijlen wonen. Volgens eene uit Florence ontvangen depêelie heelt dè koning aan drie door het ge- regtshof te Perngia ter dood veroordeelde per- VOS,

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1