Woensdag 2 December. 3»°. 91 WOENSDAGEN ZATERDAG. :ten. Besturen en Administratiën Afkondiging. Patenten. Binnenlaudsche Tijdingen vos. Buiteulaudsche lij ding en 55'/,; 64 Vb 86»/,. 32«5/„ 38 94 Vt 199 48 V, s 24% 60% 51% 39% udde. 8 50 14.00 11.00 - 00.00 - 9.50 - 0.00 - 11.00 - 16.50 - 00.00 36.00 34.50-ïs 00.00 36.00 S 34.50 00.00 36.00 36.50 34.00 s 00.00 g. IS.00 9.00 119 J li ZIERIKZEESCIE PRIJS DER ADVERTENT IË-N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 1—6 regels ia f 1behalve liet zegelregt. V E R S C II IJ N T ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding dor Advertentiiin daags te voren, vóór 10 ore 'smots >rg. 7.— 8.30 afvaart 'g en vaQ ia do dan», iiiderd. en 8.30 u. Hotel van /aart van |en lO'/a singen. LÏ" tPEN 7 u 7 u. Zierikzee mor. 7,30 7,30 nor. 9,— 9,30 ags 2 ure He Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat liet kolder van liet patentregt dezer gemeente Je kwartaal 1868G9 den 17 dezer maand door den beer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op heden is afgekondigd en aan den lieer Ontvanger der directe belastingen alhier verzonden ten fine van invorderingingevolge de wet. Zierikzee den 30 November 1SG8. B. C. CAD. He Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat de patenten, van het le kwartaal-kohier dienst '186869 dezer gemeente ter Secretarie door belang hebbenden kunnen worden afgehaald van heden af, gedurende acht dagen waarna de onafgehaalde patent- bladen door den deurwaarder der directe belastingen zullen worden te huis bezorgd tegen betaling van JO ent voor elk patentblad ingevolge de wet. Zierikzee den 1 December 1868. B. C. CAÜ. Men zal zich herinneren hoe den 13 April dezes ja arsA. de Moor zijn bewaarder C. Mirjon in het huis van bewaring te Axel wist te ontsnappen. "De regtbank fe Goes heeft den bewaarder voor dat feit veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf be nevens de kosten der procedure. Te Botterdam circuleert een adres aan B. en W. waarvan dc onderteekenaars zich willen verbinden tot het dienstdoen ter bescherming van het raadhuis enz. en van het gemeentebestuur. Zij wenschen den titel te voeren van Botterdamsehe eerewacht en geor ganiseerd te worden geheel zonder onderscheid van stand, in overeenstemming met de hoofdgedachte van het gemeentewezen in de gemeentewet omschreven Voor een paar dagen bleek op nieuwtot welke extravaganties onze belastingwetten aanleiding geven. Zeker Engelsch kapitein te Harlingeh heeft suiker in zijn. schip en grooteu. haast hebbende om klaar te ko men, ligt hij zelf de zegels. Daarvoor is hij verval en in eene boete van f 260,000. (N. B. C.) - Tusschen twee officieren de een te Amersfoort ie ander in Arnhem in garnizoenis eene wedden- •p aangegaan om f 300 waarbij de laatstge noemde aannam om binnen 90 minuten op zijn paard ton afstand af te leggen tusschen de paardenstallen te Milligen en de Kamppoort te Amersfoort. Donder dag middag te 12 ure reed bij van Milligen en kwam nog 10 minuten vóór den bepaalden tijd aan. Men meldt uit Neuzen van 27 November. „De beide schepenwelke geruimen tijd de vaart in het Neuzenscbe kanaal voor de binnenschepen onvei lig maakten daar zij in den oostelijken kanaalarm nagenoeg voor de Axelsche draaibruggezonken wa ren zijn thansbij den verkregen lagen waterstand door de aftappingweggeruimd zijnde het aakschip „Ons Vergenoegendat daar, sedert den 21 Decem ber 11. lagheden geligtterwijl het tjalkschip de „Vriendschapden 11 Juli 11. daar gezonkenis gesloopt. „Ook heeft men den lagen waterstand dienstbaar gemaakt tot hot verdiepen en verbroeden van het ka naal voor de lof- en ladingplaats van schepen aan het stationsplein van den spoorweg alhier,.aan welk werk ruim acht dagen ongeveer 200 arbeiders zijn gebezigd. Voor die werkzaamheden ware het wensche- Üjk geweest dat liet kanaal nog eeiiige dagen zjn laag standpunt had kunnen behoudenom de ver- eisobté diepte tc bekomendat nu door baggeren zal moeten worden verkregen doch integendeel was het voor de schipperij scheepsjagerij enz. zeer welkom op heden weder het kanaal voor de scheepvaart geopend te zien." He Nieuwe Utrechtsche courant meldtdat op de oproeping van den heer mr. S. H. Vernede te Utrechttot het geven van een blijvend aandenken aan den marinier Breemerdie zich bij de ongevegeld- heden te Botterdam zoo loffelijk heeft gekweten ge noegzame bijdragen zijn ingekomen tot het aankoopen van een fraai zilveren cilinder horologie met toepasse lijke incsriptiowelk geschenk hem reeds dezer dagen is toegezonden. Als een 1)ij/onderheid wordt medegedeeld dat jl. Woensdag te Monnikendam bij eene publieke verkooping van landerijenonder meer, verkocht zijn ruim zeven bunders buitenland voor f G972 of circa f 1000 per bunderterwijl vóór ongeveer 28 jaren dat buitenland in rten- zeliden polder slechts f 18 per bunder opbragt. Bij gelegenheid van de volksvoorstelling jl. Maandag door het Vlaarasche gezelschap van den heer Victor Driessens in den schouwburg te Groningen gegevenmoest op het tooneel een brand worden vertoond f waartoe Bengaalsch licht werd gebruikt. Dit had tengevolge, dat er een wezenlijke brand ontstond, die door spoedig aangebragte hulp op het tooueel geluk kig gestuit werd en afliep met het verbranden van slechts 2 coulisses. Hoewel de meeste menschen pogingen aanwendenom het gebouw te verlaten, is de voorstelling toch geregeld voortgezet. Bij de ontvangst van H. M. de koningin te Rotterdam op Vrijdag jl. had het volgende plaats. Bij het aankomen van het stoomjagt werd de brug uitgebragt en op het stoomjagt gelegd. Reeds stond de burgemeester op de brugtoen door een of ander misverstand de raderen van het stoomjagt weder in beweging werden gebragt. Het gevolg daarvan .was, dat de brug na in stukken te rzijn gewrongenin lief water viel. Het gelukte echter den bur gemeester van de brug te springendoch te naauwernood was hij hierin geslaagd of zij plofte in liet water en sleepte in den val den heer A. J. J. van Kesterenhoofdopzigter van de gemeentewerkenbaas de Graaf en een ander persoon (no. 37 der werklieden)welke laatste op de brug met een flambouw gestati- onneerd stond, in de diepte mede. In- tusschen was men onmiddellijk op middelen van redding bedachten ondanks de heerscliende duisternis gelukte het 't drietal te redden. Naar men zegtis de heer van Kesteren eenigermate gewond. HANK It IJ K De dagbladen van Marseille bevestigen het gerucht dat de broeder der markiezin d'Orvault-Sehuiuaekerdie, gelijk men zich herinnert, eenigen tijd geleden wegens eene poging tot het vermoorden zijner zuster tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld is ge worden, Vrijdag jl. uit liet. bagno van Toulon is ontsnapt. Zijne ontvlugting is zeer beguns tigd doordien hij zich als klerk van den cipier veel vrijer dan de overige veroordeelden, kon bewegen. In de Italiaansche bladen vindt men insgelijks gewag gemaakt van twee ont komingen van veroordeelden uit strafgestiehten. Te Avezzano zijn in den nacht van 4 op 5 November veertien gevangenen ontsnaptvan welke twaalf roovers van beroep warendezen zijn nog niet achterhaaldmaar wel de twee andereneen moordenaar en een valseke mun ter. Te Luca is een beruchte dief dooreengat in de deur zijner cel ontvlugt't welk hij naar verzekerd wordtenkel met behulp van eene stalen pen daarin had gemaakt. Deze stoute uitbreker is nu reeds voor de derde maal ontkomenmaar telkens zijn de karabiniers hem op het spoor gekomen. In een particulieren brief uit Rome wor den de navolgende bijzonderheden gemeld aangaande de voltrekking van het vonnis aan Monti en Tognetti. De paus heeft langen tijd geaarzeld vóórdat hij het vonnis bevestigde maar ten slotte schijnt E. H. aan den drang der omstandigheden te hebben moeten toegeven. Maandag avond heeft men ter kennisse van de veroordeelden gebragtdat de paus het vonnis had bevestigden (lat het den volgenden dag zou ten uitvoer gelegd wordenin strijd met de gewoonte om op Zaterdag dergelijke von nissen te voltrekken. Ten zes ure des ochtends zijn zij met hunnen biechtvader in liet rijtuig gestapt, dat hen naar.het schavot overbrugt. Den geheelen nacht hadden eenige geestelijken in de cel der veroordeelden gebeden opgezegd. De plaatswaar het schavot stondwas door eene groote militaire magt afgezetde menigte, waaronder zich geene enkele vrouw bevond 'Vras hoogst bedaard en stil. Vóór dat de beide veroordeeldendie schier in bewusteloozen toestand verkeerden het schavot beklommen werd hun gevraagdof zij Vergiffenis wilden vragen aan den heer de Charetteaan dit verzoek gaven zij gehoordaarna werden zij op het schavot gedragenaangezien zij niet meer in staat waren om te loopen. Nadat de bijl gevallen waswerden de hoofden der ge- vonnisden als naar gewoonte, tentoongesteld; een geestelijke nam daarbij het woordom te wijzen op de noodzakelijkheid van een Christelijk einde. De menigte ging daarop bedaard uit een. Men zegt dat de letterzetters te Parijs weldra den arbeid zullen staken en wel ten gevolge van de lage werkloonen. Men wil dat het besluit voor deze grève reeds don 18 Nov. genomen is. Hetgeen zij verlangen is dit. Tot nu toe berekenden de letterzetters hun loon per duizend gezette n terwijl zij thans verlangen betaald te worden naar de regels onverschillig uit welke letters van het alphabet zij zijn zamengesteld. Da t zou naar hunne berekening eene vermeerdering zijn van 16 pet. van het werkloon, Om echter in ronde cijfers te blijven verlangen zij 20 petmaai de patroons verlangen te transigeeren voor 14 pet. Bovendien hebben do zetters nog andere voorwaarden gemaakt betreffende andere soorten van letters. Indien die voorwaarden niet wor den aangenomen, zal de grève den BOsten November een aanvang nemen. Aanvankelijk had men den Isfeu December daartoe vastge steld maar men heeft hen hiervan afgebvagt opdat de gréve geen schijn van politieke be- teekenis zou hebben. De grève zal slechts worden toegepast op de gewone drukkerijen; zij die aan dagbladen werkenzullen den arbeid voortzetten. it O O T -JiH I T T ANNI it N In eenige plaatsen van Engeland hebben de verkiezingen aanleiding gegeven tot woest geweld. In Monmouthshire waren sommige bewonersvan de zoogenaamde heuvel-districten zóó vertoornd, dat kolonel Clifford, de liberale kandidaatniet was verkozendat zij de hui zen van de conservatieve agenten bestormden. Twee hotels werden bijna vernield, en drie huizen geheel gesloopt, piano's, meubelen, vaten bier wijn enz.alles werd uit de ramen geworpen en toen de liberale kandidaat en zijne verkiezings-eommissiezich op de moedigste wijze voor (le bedreigde huizen plaatsten, om deze te verdedigenhad hun beroep op de eerlijkheid en het gezond verstand wel een goeden invloed op eenigen maar de meerder heid zette haar werk van vernieling voort. Een lid van het liberale comitéeen predikant van de afgeseh. gemeente was bijna het slagtoffer van zijnen ijver geworden, want de woedende menigte trachtte hem in de rivier te werpen. Hij ontkwam slechts ter naauwernood het ge vaar. Na eenige uren eerst werd de orde hersteld. Uit Engeland verneemt men slechts nu en dan meer iets van de broederschap der Fenians. Thans wordt gemeld dat het hoofd dier broeder schap O'Neiluit Amerika weder een manifest aan de Ierscke bevolking heeft gerigtwaarbij hij met liet opde toen aanstaande verkiezingen zoowel tegen de politiek van Gladstone als die van de conservatieve partij en partijnuances te velde trekt. Hij kenschetst de staatkunde van den lieer Gladstone als eene huichelarijstrek kende om de Ieren iets toe te gevendoch hun

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1