1868 N°. 96 Zaterdag 28 November. WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlaudsche Tijdingen 'luiteulaiidsche Tijdingen ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentien daags t.e voren vóór 10 ure 's morg «pg=gg FE IJS DER ADVEBTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood berigten van 1—6 regels a 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: Burgemeester en Wetiioujders van Zierikzee maken den uitslag bekend van de op heden gehouden verkiezing van drie leden in de Kamer van Koophandel en abrieken in deze gemeente vvaarioe bij volstrekte meerderheid van stemmen zijn benoemd de heereu H. A. van IJSSELSTEIJN Jhr. J. L. de JONGE en C. van der VLIET Dz. 4ie op het eind dezes jaars naar den rooster a;m •de beurt van aftreding zouden geweest zijn. Zierikzeeden 25 November 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend, dat door PAULUS van der VELDE, koopman in deze gemeente vergurftiing is gevraagd oni zijn pakhuis in de Venkel, wijk D no. 182 te bezigen tot magazijn van brandstoffen en dat de iuformatien de commodo et iucommodo be treffende dit verzoek zullen worden gehouden op Woens dag den 2 December aanstaande te twaalf uur des middags op het Raadhuis dezer gemeente. Zullende allen, die tegen de inwilliging van dat ver zoek bezwaren mogten hebben in te brengen alsdan in de gelegenheid worden gesteld van in hun belang te worden gehoord. Zierikzee, den 26 November 1868. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. In de afgeloopen week geraakte een beschonken marinier te Vlissingeu des avonds bij het naar boord gaan op een verkeerd scbipdat denzelfden nacht naar Antwerpen zeilde. Hij zag des anderendaags bij zijn ontwaken vreemd op reisde onmiddelijk naar Neuzen en stelde zich daar in handen der policie welke hem weer in Vlissingen te huis bezorgde. Te Etten ziet men aanhoudend heele groepen bewonderaars voor den horlogiemakerswinkel van den heer J. H, Wassen die een soort vau uurwerk be dacht cu vervaardigd heeft dat een waar kunststuk mag genoemd worden. Een snaakscb boerijeter grootte van 18 duimdat u de seconden toeknikt bestuurt met zijne regterhaud een wereldbol voor de urenen met zijne linkerhand een kleineren bol voor de minuten terwijl eene groote adderdie hem over lijf en schouders kronkeltmet haren staart en hare tong de dienst van wijzer verrigt. Dg ar naast bevin den zich een paar doelmatige pyramiden welke door hetzelfde werk elk half uur vijf minuten lang worden rondgevoerd. Kenners roemen vooral van dit uurwerk, het echappementdat wegens gemakkelijkheid vau gang juistheid en nauwkeurigheid niet ligt te even aren moet zijn. Uit den Alblasserwaard wordt gemeld dat se. dert eenige weken in de wei- en hooilanden ongemeen veel muizen en ratten worden waargenomen. Te ge lijk echter zijn de natuurlijke vijanden van die dieren, de wezels eu bunsings in grooter aantal verschenen en voeren daartegen een waren verdelgingsoorlog. Merk waardig evenwel is hetdat een andere vijand van de muizen en ratten in dezen tijd wordt waargeno men. De egel namelijk die sedert eenigen tijd zich bijna niet meer vertoonde is op nieuw verschenen om aan de vervolging van bovengenoemd ongedierte deel te nemen. Yeleu beschouwen de tegenwoordigheid van den egelons inlandsch stekelvarken als een gevolg van liet zachte weder. Voor de te Rotterdam nog aanwezige huzarendie hij de ingezetenen zijn ingekwar tierd worden de lokalen van het gewezen laboratorium der geneeskundige schoolaan de Gaanderij bij het Hofpleiningeruimdtot huisvesting dezer manschappenvoor zoo lang zij nog te Rotterdam zullen blijven. Yan het bataljon grenadiers en jagers, hetwelk, met goedvinden van den minister van oorlogtot 1 Mei 1869 aldaar garnizoen zal hou den blijft alsnu de eene helft voorloopig in het Oude mannenhuis, terwijl de andere helft de kazerne aan de Oostpoort zal betrekken. In de vergadering van den gemeenteraad te Tiet van den 14 dezer rigtte het raadslid de heer van Andel tot den voorzitter de vraag of de Zondagswet niet meer van kracht of verouderd isdaar hij ervaren heeft dat er op een Zondag een openbaar concert is gehou den. De voorzitter antwoorddedat liet den 'burgemeester is opgedragen daartoe aldan niet vergunning te geven. De heer van Andel verzocht daarop den voorzitter zulks voortaan na te laten. De voorzitter repliceerde dat hij zal blijven handelen zooals hij zal vermeenen te behooren. I) I T S C H I A K Eenige inwoners van Weenen waren voor nemens eene weerbaarheids-vereeuiging op te rigtenmaar zijn daarin te keer gegaan door den stadhouder van Neder-Oostenrijkdie het ongeraden achtte, op den grondslag van het regt van vereeniging gewapende corpsen tot stand te laten komendie aan de controle der regering onttrokken zouden zijn. De betrokken personen hebben zich tegen die beslissing op den minister van binnenl. zaken beroepen. Onder medewerking van de. Fransebe en Russische polieie is in de vorige week te Lem- berg eene in Gallicié zich ophoudende bende ontdektdie groote vertakkingen haden die sedert langen tijd eene massa valscbe Russische roebels door Poolsche emigranten in Pa rijs in omloop heeft gebvagt. In Hemberg Brody en andere steden zijn reeds 20 personen gearresteerd. Het totaal der in omloop ge- bragte valscbe billetten moet hoogst aanzienlijk zijnen meer dan een millioen zilveren roebels bedragen Dezer dagen zond een arme Berlijnsche arbeider aan graaf Bismarck een korten brief waarin hij den graaf aanraadt dagelijks twee ponden Virginia tabak te rookendan zou bij spoedig van zijne ziekte geheel hersteld zijn. De graaf zond den brief onmiddellijk terug met een behoorlijk geldgeschenk en de volgende eigenhandige kantteekeningDe adressant verrooke de aanbevolen tabak op mijne arezond- hsid." F il A N K R IJ K. Terra Altain Mexicois bet tooneel geweest van de wreedste wraaknemingwelke kan uitgedacht worden het is niet te verwon deren, dat deze bloedige gebeurtenis al de omstreken in de grootste verslagenheid gebragt beeft. De heer C.een rijk en braaf koopman, echtgenoot eener vrouw zijner waardig en vader van een negentienjarigen zoon en van een zeventienjarige dochterwas sedert twee jaren in Engeland0111 er handelsbetrekkingen aan te knoopen. Een jong officier der cavalerie gebruik makende van de afwezigheid van den werkzamen vaderhad vriendschapsbetrekkin gen aangeknoopt met diens zoon met het doel om zicli ingang te verschaffen in het gelukkige L en vreedzaam gezin van den heer 0. Het duurde niet langof mevrouw C. bemerkende, dat hij door eene al te vriendelijke oplettend heid de liefile van haar onervarene dochter zocht te winnenverzocht hem zijne aanzoeken uit te stellen tot de terugkomst van haren echtgenooten ontzegde hem tot dien tijd den toegang tot haar huis. De officier vond het middel om door eene geheime briefwisseling het jonge meisje te winnen hij schaakte haai en bragt haar bij een vrienddie te Haona een afgezonderd buitengoed bewoonde. Me vrouw G. en haar zoon deden vergeefsche pogingen om haar verblijf te ontdekken. Elf maanden daarnaop een Zondag avondte tien uren kwam de ongelukkige dochterbijna zonder kleederen aan en barrevoets met een zuigeling op den arm aan haar moeders deur kloppen. Het moederlijke harthoewel door innige droefheid overstelptontving haar met blijdschap. De officier bad haar verlatenen zijn vriend had geweigerd baar een langer verblijf in zijn huis toe te staan. De broeder van bet jonge slagtoffer verliet des anderen daags bet huismet het doel om den vuigen verleider zijner zuster te gaan opzoeken. Hij vond hem in het huis van kolonel F.Een tweegevecht had plaats en tegen den middag bragt men zijn ontzield ligehaain in het huis zijner reeds zoo zeer geschokte moeder. Dit tweede ongeluk deed bij haar eene plotselinge krankzinnigheid ontstaanzij sprong in een waterput achter het huisen verdronk. Veer tien dagen na deze ijsselijke gebeurtenissen kwam de vader, onbewust van alles wat er voorgevallen wasthuis. De droefheid des vaders kan men zich beter verbeelden dan be schrijven hij verkropte die in zijn harten bleef afgezonderd in zijne kamer. Zijn doffe droefheid voorspelde eene geweldige uitbarsting en deze liet zich niet wachten. Aeht dagen na zijne terugkomst, vond men op de plaais San Lazaro het vermoorde lijk van een officier. Het was op de vreeselijkste en walgelijkste wijze verminktde neus was afgebetende oogenuit hunne holten gescheurdop de, wangende tong was uit den mond gerukt de handen afgesnedenhet hart lag naast het ligchaam. Den volgenden dag ontving de president van het hooge geregtshof een brief, waarin de heer C. bekende de dader van den moord te zijn en tevens aankondigde dat hij zijn vaderland had vaarwel gezegd. De Spaan sclie clericale bladen treuren de Lidertad Cristiana heeft liet berigtdat door den minister van justitie toestemming is verleend tot het oprigten van eene Protestant sche kerk te Madridin oen breeden rouwrand medegedeeld. Men is woedend up den heer Koméro Ortiz en in de bureaux van alle cle ricale bladen zijn protesten ter teekening gelegd tegen deze goddelooze woeste daad des ministers. De jezuiten zoo schrijft men aan de In- dépendance verkeeren op dit oogenblik in de grootste ontsteltenis de congregaties door den paus bijeengeroepen0111 alles voor het concilie in gereedheid te brengenzijn voor de groote meerderheid tegen bet concilie en wenschen dat er hinderpalen ontstaan die de zamenkomst vooreerst beletten. Zij trachten den paus tevre den te houdenmaar in liet geheim doen zij alles om in 1869 bet concilie te doen uitstellen. Men zegt dat de paus omringd is door per sonen van wie de jezuiten niet zeker zijn. Zij vreezendat men tegen ben zaïnenspant eu dat in het concilie de bisschoppenmet hun gewonen toon van onderwerping brekende verklaren zullen dat zij niet, te Rome gekomen zijnom door de Romeinsclie congregaties zich de wet te laten stellen dat zij boven dezen staan in de hierarchic der kerk. De Indèpendant du Centreeen blad hetwelk te Clermont wordt uitgegeven en ver volgd werd wegens manoeuvres naar aanleiding der inschrijving voor het gedenkteeken Baudin is door de correctionele regtbank van regtsver- volging ontslagen. Daarentegen is de Inde- pendant du Midi veroordeeld tot eene boete van 1000 frs.wegens bsleediging des keizers. In berigten van Madagascarvan bet midden van Septemberwordt gemelddat koningin Kanavalo II aan de personendie deelgenomen hebben aan de zamenzwering welke tijdens hare troonsbeklimming gesmeed is gewordenen voor het grootste, gedeelte tot de voornaamsten des lands behoorenvolkomen kwijtschelding van straf heeft vereend. Zij zullen echter voortaan gcene openbare ambieu mogen bekleeden. Het huis Rothschild te Parijs heeft den handel berigt dat de leiding der firmana den dood van baron Jamesis overgedragen op diens zonen Alpliousc en Gustaaf. Geloofwaar dige berigten zeggen dat de nalatenschap van baron Jamesdie in 1812 met een vermogen van ongeveor een millioen franken naar Parijs is gekomen oppervlakkig op meer dan 20Ö0 millioen franken wordt geschat. Baron James laat behalve zijne woonhuizen te Parijshet kasteel in het boscli van Boulogne en de prachtvolle bezitting te Laferrióresnog 51 groote huizen te Parijs na, benevens onderscheidene eigendommen in de aanzienlijkste steden van Europa. Vooral in Italië zijn Rothschild's eigendommen in de laatste jaren zeer toege nomen. Te Rome Napels Florence en Turijn bezat hij ook onderscheidene paleizen en woon huizen.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1