Woensdag 2o November, WOENSDAG N ZATERDAG. 1868 Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen i m°. 48% 21'/,. 60% 61%, - 13.50 - 11.00 - 00.00 - 10.00 - 0.00 - 11.00 00.00 - 00.00 3 55 0 34.50-® 00.00 36.50 o 34.50 00.00 g 36.00 S 35.00* 34.00 00.00 11.00 8.00 10.15 'dam. Diidcra. en 8.30 .Hotel van ■vaart van ten 10 Vj bsingen. 4**\5 A F" ÏPEN 7 u .7 u. p Zierikzee smor. 7,30 7,30 mor. 9,- 9.30 laes 2 PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels k 1behalve het zagetegt. VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Bij Kon. besluit zijn de voor het loopend jaar toegestane sommen voor het militair onderwijs bij de verschillende korpsen des legers verhoogd ten eindo 'te voorzien in meerdere uitgaven van het schoolonder wijs en tevens in bet aankoopen van brandstoffen vot r het verwarmen van kaz ernelocaleu. Tegen de spoorweg-maatschappij Grand Central Beigedie onlangs veroordeeld werd wegens te late aankomst der treinen is gepasseerde week op last van den minister van justitie op zijnen doortocht té Bredaop nieuw proces-verbaal opgemaakt voor bet zelfde feit betreffende de lijn Breda Roozeudaal. Zoowel in de dagbladen als in jaarboekjes be treffende de posterijen werden meermalen staaltjes medegedeeld van zeer zonderlinge adressen op brieven. Thans wordt gemeld dat aan het postkantoor te Hel der een brief is ontvangen met het volgende curieuse adres „Wees zoo goed en geef die aan Japie." De administrateur heeft dien brief voor een der venterrui- ien geplaatst met de vraag „Wie is die Japie Men weetdat de Japausche regering weder begonnen is met de Christenen te vervolgen. In het officieele weekblad Dayohau wordt aan de Japanners verboden tot de christelijke godsdienst over te gaan eu dat verbod wordt ook officieel door aanplakbiljetten bekend gemaakt. Tevens vindt men in bijna alle Ja- panscke bladen artikelen tegen de invoering der Chris telijke godsdienstwelke van dag tot dag heftiger worden. O. a. is een polemiek uitgekomen onder den titel van„Verhalen van Nagasaki." Daarin komt het volgende voor: 1. „De geschiedenis van de booze iper" (de Roomsehe kerk wordt daarmede bedoeld), waarin van de vijf zendelingen die zich te Omura hebben gevestigdgezegd wordt„Aan de armen gaven zij geld en voor de bijgeloovigen verrigten zij wonderen om proselieten te maken of wel zij zochten Op hun gemoed te werken door nachtelijke bijeenkomsten waar beide geslachten in een geheim lokaal hunne lusten botvieren. In korten tijd waren er dan ook een of twee honderd liedenwelke de bevelen van het districtshoofd minachtten en de maatschappelijke vormen en de vijf deugden verwaarloosden." 2. „De leer van .Jezus waarin van de Protestantsche zendelingen wordt gezegd „Deze priesters der leer van Jezus wonen voornamelijk in private huizen en zoeken ouder voorwendsel van astronomie geographie het gebruik der vuurwapenen en geneeskunde te on derwijzen eigenlijk hunne giftige leer uit te strooijen Met de Roomsehe godsdienst vergeleken is dit wer kelijk eene verstandige leer. Ofschoon zij het zooken voor te stellen, alsof er niets afschuwelijks aan is zijn zij toch met hetzelfde sap overgoten." (Goessche Courant.) Den' 1 December 1869 zal een aanvang ge maakt worden met de tienjarige volkstelling. Bij deze telling zal aan de gemeenten twee eenben per getelden persoon worden vergoed voor de door haar te maken kosten, Woensdag avond circa te 9 uren werd door den sergeant der wacht aan het huis van bewaring te Rotterdam, de aanhouding gelast van den tamboer Hahnbehoorende tot het daar in garnizoen liggende bataillon grenadiers die in' beschonken toestand voor het huis van bewaring ongeregeldheden pleegde. Daar ge noemde tamboer zich evenwel tegen de door genoemde onder-officier afgezonden militairen verzette werd door den sergeant de hulp der policie ingeroepenwelke hem arresteerde doch hij deze arrestatie rukte de tamboer zich lostrok zijn sabel en verwondde daarmede een agent van policiewaarna hij op de loop gingdoch in het 2e politie-kwartier weder gegrépen en inverzekerde bewaring is gesteld. Wij hebben onlangsop gezag van een buitenlandsch bladmedegedeeld dat een ra dicaal middel tot genezingin de phase van ontwikkelingvan een zweerzelfs van de feit aan den vingerwashet zorgvuldig wikkelengedurende een half etmaalvan den vinger in een eiwaarin men te dien einde eeue opening maakt. Wij weten nu dat dezer dagen iemandons persoonlijk bekenddat middel heeft beproefd en wel met de meeste vrucht. Het gold eene gewone zweer in den vingerdie dreigde te ontstaan en diedoor aanwending van bedoeld middelweldra ge heel is genezen. Het ei was toen het den vinger verliet, werkelijk heet en schier ge kookt. (Daghl. v. 's Gravenh.) Volgens de Windschoter Courant hebben eenige visschevs to Finsterwold gevangen een sehier-aalvan 7 voet lengte89,95 pond zwaarte en 75 duim dikte. Men rekent den ouderdom op 145 jaar. Het dier zal te Windsehoten ter bezigtiging worden gesteld. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat de minister van justitie de vorige week het huis van burgerlijke en militaire verzekering aldaar heeft geïnspecteerd. Deze inspectie betrof bet weder inrigten van de gevangenis tot het opsluiten van crimineel veroordeelden. Er zullen echter uit andere strafgevangenissen geen veroordeelden naar deze worden overge- bragt, maar alleen die daarin worden opge sloten welke na hunne teregtstelling veroor deeld wordenbepaaldelijk door de hoven van Noord-BrabandZeeland en Limburg. Op de laatst gehouden kermis te Pur- merend zijn twee meisjes uit Zaandamdie zich als dienstmeisjes in een kermistent hadden verhuurdtegen haren wildoor den houder van die tent gemetamorphoseerd in „getijgerde dames," door haar beiden over het geheele ligchaam te bestippen met „nitrum argenti." Den volgenden dag werden zij aan het publiek voorgesteld als de „dames met de tijgerhuid." Daar een van haar de tijgervlekken verloren hadvilde de houder der tent haar in eene negerin herscheppenwaaraan zij zich even wel nog tijdig door de vlugt wist te onttrekken. Naar men verneemtheeft de justitie zich deze zaak aangetrokken. Het is bekend hoe op vele plaatsen ten platten lande nog de gewoonte heerscht om bij begrafenissen gastpartijen aan te rigtenzoo dat men soms zou meenen, dat daar bruiloft gehouden wordt, waar zoo even een doode is uitgedragen. Intusschen is hierin ook al ver andering en verbetering gekomenen zal ook dit overblijfsel van keidensehe gebruiken met de toenemende beschaving wel langzamerhand geheel en al verdwijnen. Van hetgeen men toch dienaangaande in den door sommigen nog zoo hoog geroemden ouden tijd zag gebeurenziet men thans nog slechts eene kleine schaduw. Als een staaltje hoe het vóór 200 jaren bij begrafenissen hier te lande toeging, villen wij inzage geven van de navolgende Korte notitie van de begravenis van Gerrit Dirksz Herbergier te Slotenden 21 May 1680. Ten dienste van d'Overledenezo in 't sterf huis, als in de voornaamste Herbergen daar omtrent is geconzumeert 20 Oxkoofden zo France als Rinse Wijn. 70 Halfvaten Bierzo bitter als zoet. 1100 Pont Vleesck waarvan op 't Koningsplein gebraden is. 550 Pont tot Harsten. 28 Kalfborsten. 12 Schaapen bouten. 18 Groote Yenizoenen met witte korsten. 200 Pont Fricadelle Voorts BrootMostaartKaasBoteretc naar avenant. Varinis Toebak in vollen overvloet. Ten dienste van de gene die geliefden ter begravenis te komenlagen alle de schuitjes van den Overtoom aan de Stad, om haar tot Slotenen wederom tot Amsterdam te brengen Die alle met volle lading derwaarts en her waarts gekeerd zijn. Behalve deze wierden er zooveel wagens en chezen met volk op de weg gevondendatter wel de lengte van 56 roeden mede bezet was endoor de menigteonmogelijk konde getelt wordendoordien vele zo wel nevens als agter malkanderen reden. En op de weg tusschen Sloten en Amster dam wierden gevonden tusschen de 50 en 60 bedelaarsdie alle overstallig dronken en vol warenwaarvan de meeste haar zeer leelijk bespogen en bevuilden. Aldus is de Lijkstacie van dezen alom be kenden HerbergierGerrit Dirksz voltrokken En heeft alzoo eene groote gedagtenis en veel gepraats nagelaten. DUITSCHIAND. Woensdag middag te ongeveer kwartier voor vier uren werden te Keulen in verschillende deelendoch voornamelijk in het Noordweste lijk gedeelte der stadeon A twee snel op elkander in horizontale rigting volgende schok ken van aardsehudding gevoeld. Het proces wegens diefstal van zoutbe hoorende tot de opbrengst van de goederen der kroonte Nischnci-Novogorod gepleegd zal in het laatst dezer maand aanvangen. De voor naamste beschuldigde is generaal Werdercwski directeur der rijks-douanedie beschuldigd wordt van 1 millioen pnd (ongeveer 30 mil- lioen Nederl. ponden) van dat zout te hebben verduisterd. De ontzaggelijke hoeveelheid sneeuw, welke Zaturdag en Zondag jl. overal in Zwit serland is gevallenheeft niet alleen buiten gewone schade aan vruchtboomentelegrafen gebouwen enz. veroorzaakt maar ook het neder- storten van vele lawinen tengevolge gehad. Eene Zaturdag op de Tessiuische zijde van den Gotthard nedergestorte lawine heeft oen goederen-transport van een Lucerner koopman medegevoerd3 menschen en 8 paarden von den daarbij den dood. Uit Bern wordt berichtdat den 7 dezer op den St.-Gothard een verschrikkelijke sneeuw storm gewoed heeft, waarbij eenige menschen en veel vee bet leven verloren. Een vracht wagen met 8 paarden bespannenkeerde van Hospiz naar Airoio terugeen wegwerker eenige veehandelaren met 33 koeijen en 2 paarden en Italiaansche arbeiders sloten zich bij den voerman aanen de karavaan bad reeds meer dan de helft van den weg afgelegd, toen een vreeselijke sneeuwstorm opstak en een dwarlwind een huisvader uit Lcminomet 2 paarden en 2 koeijen in den afgrond slin gerde. Het weder weid steeds stormachtiger lawinen vielen links en rechts op den weg het was onmogelijk iets te zienen met de uiterste inspanning trachtte men een der schuren te bereikendie van afstand tot afstandlangs den weg op den St.-Gothard ter beschutting der reizigers gebouwd zijn. De storm bleef steeds woedende paarden waren dood moede, konden niet meer voort en moesten aan een brug over een bergstroom achtergelaten worden; nog 8 koeijen werden onder de lawinen begraven en eenige voetstappen verder vond men bet lijk van een arm muzikant nit Piaeenza, die eveneens door het stormweder overvallen was. Eindelijk bereikte men de schuuren bragt daar den nacht doorden volgenden morgen waren van de 8 paarden nog 5 in levende drie overigen waren door den storm in de diepte geslingerd. BR ANKRIJK. Volgens een opgaaf van een der Parijsche bladen is het aantal branden in de Franscbe hoofd stad gemiddeld 12 k 13 branden dagelijksch hetgeen voor de vier wintermaanden een totaal van 1200 a 1300 branden heefttot welker hlussching een personeel van 1400 manschappen en 300 spuiten beschikbaar zijn. Het gebeurt niet zelden dat de zelfde brandwacht in een nacht soms op vijf of zes verschillende punten dienst moet doen. Dezer dagen had een vreesselijk drama plaats in de omstreken van Agen. De briga dier der gendarmes Noziéres, die bevel ontvangen had om zekeren boerTalentan te arresteeren en naar de gevangenis te brengenbegaf zich naar Lapluine om dit bevel ten uitvoer te brengen. Men verhaalde hem in het dorp dat Talentan op het veld arbeidde en gewapend was Noziéres antwoordde eenvoudig „Ik ben ook gewapend" eu ging „zijn man" opzoeken. Hij vond hem weldra en riep hem in de verte toe „zich overtegeven 1" Talenta bukte zich greep in een greppel zijn geweer met twee loopen en let het aan op den brigadier. Niet tegenstaande deze bedreiging naderde de gendarmeen ontving drie groote jagthagcls in de maag. Hij stortte plotseling nedermaar had de kracht om terstond weer op te staan en om man tegen man eene worsteling tegen zijn moordenaar aan te vangen. De broeder van Talentan, die in de onmiddelijkenabijheid met spitten bezig waskwam gewapend met een ijzeren piek aanloopen en viel eveneens op Noziéres aandie toen zijn sabel trokbeide broeders waren op het punt hem te vermoorden, toen zich dviepuntige steken op den weg ver- VOS.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1