Hï°. 94 Zaterdag 21 November. WOENSDAG EN ZATERDAG. 1868 i io v, Besturen en Administratiën Bekendmaking, Binneiilandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen Ingezonden Stukken. ZIERIKZS 198V2 4» V.. 24 60»/,, 51V,a 11 39'/,, iere 25 1 Best 10 .10.25 8.90 6.75 6.50 4.'10 5.40 10.25 12.75 11.25 13.00 9.50 8.30 10.15 afvaart en van dera. en S.30 u. otel van art van ngen. PEN n. iicrikzee lor. 7,30 7,30 >r. 9,— 9,30 ;s 2 ure PRIJS DEB ADVERTENTIE N. Gewoue 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 1—6 regels a 1behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: A IS OSKEMEST S-P RIJ S. Per drie maanden 2,00 Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekenddat door J. S. PILAARKoopman eu Winkelier in deze gemeente vergunning is gevraagd lot het maken van eene bewaarplaats van petroleum op het erf achter zijn woon- en winkelhuis in de Nieuwe Boogerdstraatplaatselijk gemerkt wijk D no. 227 en dat de informatien de commodo et iucommodo betreffende dit verzoek zullen worden gehouden op Woens dag den 25 November aanstaande te twaalf uur des mid dags op het Raadhuis dezer gemeente. Zullende allen, die tegen de inwilliging van dat ver zoek bezwaren mogten hebben in te brengenalsdan *n de gelegenheid worden gesteldvan Jin hun be. "lang te worden gehoord. Zierikzeeden 20 November 1868. Burgemeester en Wethouders, C. J. KOKKER Weth. 1. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsrergadering gehouden te Zierikzee op den 17 November 1868. Voorzitter mr. B. C. CAD. Secretaris mr. J. P. N. E merins. Afwezig de heereu mr. de Crane van der Grijp en Landsknegt. De notulen der vorige vergadering worden Wordt medegedeeld a eene missive van Gedeputeerde Statenberigtende dat wordt berust iu het Raadsbesluit tot verleening van subsidiën aan verschillende armbesturen voor 1869. A idem houdende goedkeuring Raadsbesluit tot uitgifte van gemeente grond in erfpacht ad f 2,50 's jaars. Beiden voor kennisgeving aangenomen. c. eene missive der plaatselijke schoolcommissie houdende advies op het verzoek van den hoofd-ouderwijzer der Tusscbenschool L. Karreman om eene gratificatie aan zijne kweekelingen J. Karreman en N. Silvius elk ad 20 voor buitengewone diensten strekkende om aan elk hunner eene toelage van f 10 te ver strekken. Dienovereenkomstig wordt besloten zullende hiervan aan belanghebbenden worden kennis gegeven. d. idem houdende aanbeveling van de heeren mr. C. J. Kokker en mr. J. de Clercq van Weelter ver vulling der vacature tengeyolge der periodieke aftre ding van het- lid der commissie op 1 Januarij e. k. mr. C, J. .Kokker. Wordt benoemd met algemeene stemmen op 1 na •mr. C. J. Kokker. Mr. vail Weel verkreeg 1 stem. Hiervan zal aan de schoolcommissie en den benoemde worden kennis gegeven. Komt in behandeling het adres van den commissaris van polieie J. Broersmaóm verhooging zijner jaar- Wedde, Wordt op voorstel van mr. C. J. Kokker, na eenige discussie met algemeene stemmen besloten den adressant te kennen te geven dat hij zijne belangen aan de Hooge Regering kan kenbaar makendie dan daarop den Raad zal hooren. Op een verzoek van de directie der gymnastiekschool, om een locaal in de Kazerne thans in gebruik bij de scherpschuttersaan haar ten gebruike af te staan daar haar tegenwoordig locaal is opgezegdwordt overeenkomstig het advies van Burgemeester en Wet houders gunstig beschikt; Wordt op daartoe gedaan verzoekremissie van hoofdelijken omslag verleend aan den sckeepsgezag- voerder A. L. Hoffman voor 4 maanden ad f 8,75. Wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wet houders ten fine van preadvies een adres vau den heer J. T. van Borrendam qq.om afschrijving van hoofde lijken omslag van wijlen raej. M. A. Kerleman. Tot leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing van leden der kamer van koophandel alhier worden benoemd de heeren Koole eD van der Vliet en de overige leclen tot plaatsvervangers. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld aan B. de Jong remissie van pacht te verleenen ad 3 van grond aan den Visschersdijk. Dien conform wordt besloten. Komt in behandeling het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1868. De zitting wordt met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde wordt het kohier vastgesteld op eene som van 111,99, hetwelk gedurende 8 dagen ter visie zal worden gelegd en daarna aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden opgezonden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Door den raad van beheer der vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Rotterdam is eene circulaire uitgevaardigd waarin zij onder uiteenzetting van hüt nut der volkswapening de on dersteuning van alle stadgenooteu inroept en de jon gelieden aanspoortom als werkende leden tot de vereenigiug toe te treden. De ijzeren spoorwegbrug over het kanaal nabij Sluiskil is nogmaals beproefd. Ditmaal door middel eener locomotiefdie er eem'ge malen over gestoomd is. Men nam de niet noemenswaardige doorbuiging van slechts drie strepen waarzoodat de brug vol komen in orde is bevonden. Bij de vorige beproe ving had men de brug met ijzereu-spoorwegmateriëel belegd. De comité's voor het aanwerven van pauselijke zouaven in Nederland en Belgie hebben in last gekre gen de werving te bespoedigen en zoo veel rekruten mogelijk naar Rome te zenden. "Voortaan zullen om de veertien dagen de vrijwilligers derwaarts vertrek ken. In de vorige week hebben 53 Belgen en Ne derlanders zich van Brussel naar Rome begeven. Men gelooft dat deze verdubbeling Tan den ijver een gevolg is van 's pausen vrees dat in de eerstvol gende maand de Kransche bezetting van Rome aan merkelijk verminderd zal worden. LI. Zondag is de gezagvoerder van het op de hoogte van Walsoorden liggende vuur schip op jammerlijke wijze verdronken. Naar men verhaalt heelt hij met een kennisdien hij mede aan wal wilde brengenzich in een sloep begevenenom bet roeijen uit te win nen aan een voorbijkomend jagt gevraagd om achteraan te mogen slepen. Bij het stijfkomen van het touw dat men hun toewierp kon de man voor in de boot dat bijna niet houdenbeiden sprongen toen naar voren om een handje te helpendoch tegelijk schepte de sloep water en kantelde om. Den knecht heeft men opgevischt, doch wat van den derden man geworden isdaaromtrent heeft men nog g-een zekerheid kunnen bekomen de een zegt dat hij verdronken de ander dat hij gered is. Dezer dagen is door de heeren Jules'* Cuizinier en Emile Prefort het middel uitge vonden om door een electro-magnetisch toestel hollende paarden plotseling tot staan te brengen. Het inductie-toestel is slechts tien vierkante duimen groot voor een paardvoor meerdere heeft het eene evenredige grootere afmeeting. Twee draden loopen langs de leidsels voor den toomen men heeft slechts aan een kruk te draaijen of op een knop te duwenom den stroom daar te stellenwaardoor de spieven van het paard, plotseling ontspannen worden en het dier als onder den invloed van betoo- vering stilstaat, zonder dat het eenig nadeel aan zijne gezondheid lijdt. FKASKR tJ K, De winter doet zich in Frankrijkvooral in het Zuidenplotseling cn streng gevoelen. In sommige der zuid-oostelijke departementen is eene verbazende hoeveelheid sneeuw gevallen waardoor vele onheilen en aanmerkelijke schade zijn veroorzaakt. In het gebergte van Allevard (Isére) zijn acht duizend schapen onder de sneeuw bedolven. Er heeft zich eene ziekte geopenbaard in den wijnstok veel gevaarlijker dan het oïdium deze ziekte tast den wortel zeiven aanwelke zwart wordtuitdroogt en broos wordt als ver molmd hout. Zij woedt voornamelijk in Neder- Lgnguedoc en heeft zich thans ook vertoond aan gene zijde van de Rhone. Volgens brieven aan de Patrie van 12 dezerhebben te Seville vrij ernstige onge regeldheden plaats gehad. Bij den aanvang der omwenteling had een óOOtal personen de wapenen opgevat en zij waren hetdie sedert de bekende maatregelen doordrevenomtrent het sluiten der kerken enz. Nu een geregeld hervind was gevestigdwenschte de bevolking vrij natuurlijkzieli van dit schrikbewind in het klein te ontslaan en met behulp der ge wapende magtpoogde men deze lieden on schadelijk te maken. Zij weigerden de wapenen neder te leggen en eerst na een bloedig ge vecht waarbij onderscheidene dooden zijn ge vallen slaagde het openbaar gezag er inde rust te herstellen. Vóór twee jaren geloden werden door Mr. J. van Lennep en mij medodeelingen gevraagd ten behoeve van ons werk over „de, Uithang- teekens"en spoedig mogten wij ons in de belangstelling van velen onzer laudgenooten verblijden. Thans wend ik mijdaar ik voornemens ben „de Volksvermaken" op gelijke wijze te behandelen langs denzelfden weg met een gelijk verzoek tot iederdie in zoodanige bijzonderheden uit het leven van ons volk be lang stelten genegen is ook deze onderneming te bevorderen. Men versta het woord Volksvermaken liefst in wat ruimen zin en daaronder ook alle oude gebruiken, die tot eenige vrolijkheid aanleiding geven. Géén huiselijke feesten of vérmaken echter, alleen openbare; maar toch wel zulke, die, al worden ze gedeeltelijk binnens huis gevierdtoch zoo algemeen zijndat zij ook als bestanddeelen van 't openbare volksleven te beschouwen zijn. Behalve 'tgeen dienaangaande in gedrukte werken verspreid ligtis er zeker nog veel in verschillende gewesten van ons vaderlanddat niet of weinig bekend isveel dat nog onderhouden wordten veel ook wat ouden van dagen zich nog kunnen herinneren. Gaarne zou ik daarvan mededeeling ontvangenliefst met een duidelijke omschrijving van plaatselijke eigenaardigheden Mededeeling van oude etsen of platen waarop volksvermaken zijn afgebeeld of van zeldzame boekjes daarover handelendemet één woord van alles wat voor dit onderwerp belangrijk isen daarover licht verspreiden kan zal mij hoogst aangenaam zijn. Aan hendie oude schilderijenbeeldbouw- of snijwerkvolksvermaken voorstellende bezitten of kennenverzoek ikmij daarvan een afteekening of zoo daar bezwaar tegen bestaatalthans eene beschrijving te willen zenden een en ander onder 't adres van de En ven F. BouxBoekhandelaren te Haar lemdoor wie ook de boeken en platendie ter inzage gegeven wordenzullen worden teruggezonden. AmsterdamNovember 1868. J. TER GOUW. t eu liulp voor degenen welke ann gezigtszwakte lijden en voornamelijk door sterk stu deren en ingespannen arbeid de oogeu benadeeld hebben. In mijn jeugdigen leeftijd had ook ik de kwade ge woonte om de stilte van den nacht aan wetenschap- pelijken arbeid te wijden. Zoowol hierdoor als door vele ingespannen optische en fijne mathematische werk zaamheden was mijne gezigtskraeht zoo zeer verzwakt dat ik hoe langer zoo meer het gelieele verlies er van moest vreezen daar zich eene voortdurende ont steking openbaardewelke voor de veeljarige voor schriften vau de bekwaamste geneesheeren niet wijkeu wilde. Onder deze bedroevende omstandigheden gelukte het mij een middel te vinden hetwelk ik nu reeds sedert 40 jaren met het uitstekendste gevolg gebruik. Het heeft niet alleen die voortdurende ontsteking ge heel genezen maar ook mijne oogen de volie scherpte en kracht teruggegeven, zoodat ik nu op 75jaiigen leeftijd zonder bril het fijnste schrift lees en mij even als in mijne jeugd over de volmaakste gezigtssterkte verheug. Dezelfde gunstige ervaring heb ik oor bij anderen bewerkt, onder welke zich verscheidene be vinden welke vroeger zelfs met de beste brillen ge wapend hnnne bezigheden naauwelijks nog konden verrigteu. Zij hebben bij volhardend gebruik van dit middel hunne brillen weggeworpen en de vroegere na tuurlijke scherpte van hun gezigt weder verkregen. Dit Waschmiddel is eene welriekende essence wier bestanddeel de Venkel is. Het bevat noch Drastics noch Narcotica noch metaalachtige of andere schadelijke bestanddeelen. De bereiding der essence vereischt intnssehen eene ingewikkelde chemische be handeling en ik merk dientengevolge op dat ik deze sedert langen tijd in zeer voortreffelijke boedanigheid van den hier wonenden chemicus den heer apotheker Geisz, ontvang; deze levert rle flescb tegen f 2 en is gaarne bereid deze benevens gebruiksaanwijzing ook buitenb nds te zenden. Ik raad daarom de lijders die essence van hier te ontbieden terwijl zulk een flesch voor èbn langen tijd toereikend is daar eene gewone hoeveelheid metrivierwater gemengd, een melkaclii.ig vocht vormtwaarmede des morgens en des avonds zoomede na ingespannen arbeid den omtrek der oogen, wordt nat gemaakt. De werking is hoogst weldadig en verfrissokead en bewaart eu bevordert, tevens de frisckheid der kleur van de huid. Het zal mij verheugenwanneer voornamelijk de zoodanigen daarmede geholpen wordendie bij het rusteloos streven naar het licht der waarheidvaak het licht zijner oogen daarmede in gevaar brengt eu verzwakt. Misschien kan ook door dit middelhet helaas bij de jonge wereld zoo zeer in de mode' ge komen dragen van brillen verminderd worden, daar dit in de meeste gevallen de oogeu meer verderft dan verbetert. Brillen kunnen slechts aan eene gebrekkige organisatie van het oog te hulp komenmaar nooit gezonde of zwakke oogen sterken of verbeteren. Aken aan de Elbe. Dr. ROMERSHARSEN. VOS.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1