A /W°. 91 Woensdag I I November. WOENSDAGEN ZATERDAG. Inspectie op de Vloedplanken. Besturen en Administratiën STRANDVONDERIJ. igten* 56'/. 65'%, 32"/,. 36'/. 94 199% 48'/,. 24% 61 51"/,, 8.5C 13.00 11.00 00.00 10.25 0.00 11.00 00.00 00.00 Z1ERIKZEESCHE COURANT r" PRIJS ÜEK ADVERT ENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels k f 1behalve bet zogelregt. V E R S C H IJ N T A B O N N E MEN T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg Burgemeester en Wethoüders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat op Woensdag den 11 dezer maanddes middags eene Inspectie op de "Vloedplanken in deze gemeente zal worden gehou den wordende mitsdien een ieder uitgenoodigdzijne Vloedplanken ten dage der Inspectie behoorlijk gesteld gereed te houden ten einde zich te vrijwaren voor de boete, den nalatigen bij de plaatselijke verordening opgelegd. Zierikzeeden 8 November 1808. Be Burgemeester C. J. FOKKER Weth. 1. B. Be Secretaris ,T. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee roept voor de eerste maal ter reclame op regthcbbeuden op een SCHEEP S-A N K E Rwegende ruim 250 Ned. ponden met ijzeren KETTING, lang 45 vadem op de reede alhier gevischt en vermoedelijk reeds sedert het vorige jaar aldaar achtergelaten zijnde. Zierikzee den 10 November 1868. Be Burgemeester B. C. CAÜ. Binneiilandsche Tijdingen Uit Middelburg sehrijft men vau 7 dezer. He den ochtend te ongeveer 5 uren bleek dat brand was ont staan in de woning van den heer J. B. Blindenbacb instrumentmakerin den Langeudelft alhier. Toen dezedoor zijne vrouw op eenig vreemd geluid in huis opmerkzaam gemaakt zijndenaar de oorzaak daarvan was gaan zien bemerkte hij dat de kamer achter den winkel in vlam stond. Oumiddelijk liep hij naar buitenten einde hulp te roepen en de bu ren te wekken. Toen hij terugkwam was het voor hem reeds niet meer mogelijk zijne woning binnen te gaan waarin zich nog zijne vrouw en de dienstbode bevonden. Inmiddels waren reeds andere buren zelfs die op liet Koorkerkhof woonden gewekt door het angstgeschrei der beide vrouwen. Ook de heer Antheunissen logementhouder had dit gehoord. Deze begaf zich aan de achterzijde van zijn huis over een tweetal afdaken en zag toen de jufvrouw en de meid in nachtgewaad radeloos in de open lucht achter het brandende perceel loopen. Met behulp van zijn zoon heeft hij haar mogen redden en in veiligheid brengen. Ook een bij den heer Bliudenbach gelogeerd bloed verwant heeft het huis kunnen verlatenzoodat al thans geen verlies van menschenlevens te betreuren valt. Het huis daarentegen is geheel afgebrand en van den inboedelwinkelgoederen kleederen enz. is hoegenaamd niets kunnen gered worden ook de dienstbode heeft al het hare verloren. Dc brand had reeds een ernstig aanzien toen de brandweer hulp kon verleeuen. Intusschen waren ook de schutterij en eenige militairen alsmede ambtenaren en beambten benevens eenige menigte volks bijeengekomen. De eerste pogingen waren hoofdzakelijk de verschillende am de achter-neven- en overzijde staande perceelen z joveel mogelijk voor het dreigende gevaar te bcvei- igen. Dit pogen waaraan ook de weesjongens der beide gestichten met hunne spuit hebben medegewerkt is gelukkig geslaagd. Wel zijn de aan weerszijden van liet verbrande perceel staande huizen van den heer Plaukeei cu de gezusters Pey en die bewoond door de. heeren Verheijeu eu van Gorkoin aan de overzijde zeer beschadigd en ook andere in meerdere of mindere mate gehavend maar de brand zelf heeft zijne ver nielende werking hoofdzakelijk slechts tot een perceel bepaald. Zelfs de aan het gebouw grenzende werk plaats is behouden gebleven. Dat menigeen door de pogingen tot blusschen en redden meer of min belang rijke schade heeft geleden ligt in den aard der zaak. Dit zijn niet alleen bewoners van den Langeudelft maar ook enkelen van liet Koorkerkhofdoor wier huizeu heen men redding trachto aan te brengen. De meesten zijn echter bij verschillende maat-scliappijen tegen brandschade verzekerd. Dit is ook het geval met het huis alsmede met den inboedel eu uiukelwaren van den heer Bliudenbach eerstgenoemde bij de Aut- werpscke maatschappij Securitas en laatstgemelde bij de maatschappij van brandverzekering voor het koning rijk der Nederlanden gevestigd te 's Hertogenbosch. Het bedrag der schade is vooralsnog evenmin bekend als de oorzaak van den brand. De verschillende spuiten dezer gemeente waren allen aanwezig. De eerst aan- gekomeneu waren de spuiten L. en W. Ook uit de naburige gemeenten Nieuw- en St. Jooslaud Souburg St. Laureus en Grijpskerke waren manschappen met de brandspuiten anu gekomen deze hebben echter geen dienst betioeven te doen. Dat men den brand spoedig meester was is behalve aan de medewerking van velen zeker ook te danken aan windstilte. De draag bare spuit is gedurende den gelieelcn dag gebezigd aan de achterzijde van hot verbrande perceel om nabijgele gen voorwerpen nat te houdeu terwijl in het vernielde perceel nog zooveel uoodig met blusschen is voortgegaan. Ook gedurende den nacht zal worden gewaaktten einde onmiddellijk water te geven indien dit nog mogt blijken uoodig te zijn. Uit Harlingcn wordt aan de Nieuwe Rotterdamsch e Courant geschreven „Naar alle menschelijke berekening is de loodsboot van Terschelliug met 6 loodsen twee leerlingen den schipper en zijn knecht omgekomen. Zij zijn reeds sedert 24 October vermist. Een gerucht, d at Zaturdag hier liep volgens 't welk zij te Delfzijl zouden binnengekomen zijn is gebleken helaas on juist te zijn. Zoo zijn er waarschijnlijk 8 weduwen meer met 27 kinderen. Men wil weten, dat deze en nog andere loodsbooten i n deze streken dienstdoend e afgekeurd zijn voor den dienst in 't zuidelijk deel. Uit Rotterdam meldt- men van 8 dezer. De za- turdag nacht is zonder eenige rustverstoring voorbij gegaan. Patrouilles huzaren grenadiers en polieie agenten trokken reeds vroeg in den avond door de stadterwijl de schutterij en de weerbaarheid ver schillende wachten hadden betrokken. Straatgezang van enkelen hier en daar werd nu en dan gehoord maar verstomde onmiddellijk bij de nadering der ge wapende magt. Tengevolge van het voorloopig regterlijk onderzoek met betrekking tot de alhier plaats gehad hebbende ongeregeldhedenheeft de arrondissements-regtbank regtsingang verleend tegen Jacob de Vletter eu ruim 49 andere personen. Uit hoofde der vele reclames tegen de nieuwe riolenbelasting te Rotterdamheeft de commissie van finanticn de nieuwe leening voor loopig ingetrokkenom later een gewijzigd voorstel in te dienen. Uit Leiden meldt men van 6 dezer. Heden heeft het gemeentebestuur de kroon ge zet op zijne betoonde zorgvuldigheid in het belang van Leidens rusten heeft het leidsche publiek het bewijs geleverd dat het volstrekt geen ernst was met de door zijnejougeren ge pleegde ongeregeldhedenmaar dat daarbij allee i aanjongensmoedwil of baldadigheid kan worden gedacht. In den loop vau den dag toch werd door den burgemeester eene uitnoo- diging aan de ingezetenen gerigt tot onder steuning van de door lie n genomen maatregelen ter bevordering van rust en ordeen tevens bij publicatie kennis gegevendat vereeniging van meer dan 5 personen op de openbare straat bij avond of nachtals verboden zamenscholing zal worden aangemerkt. Van des avonds half zeven tot in den nachttrokken patrouilles huzareninfanterie schutterijja zelfs schutters in alle rigtingen de stad door. De hoofdwacht aan het stadhuis werd vrijwillig door scherp schutters bezet. De polieie was ijverig in de weer. Het gemeentebestuur en de overige mi litaire en burgerlijke autoriteiten op hun post. En de burgerij V Weldie beschaamde de stoutste verwachting. Zij hield zich ordelijk en stil. Eenige nieuwsgierigen vertoonden zich in de meest bezochte gedeelten der stad om van de verrassende voorzorgsmaatregelen door het gemeentebestuur verordend, ooggetuigen te zijn. Maar de meesten hieven stilletjes te huis. Sommige stratenen inzonderheid de Botermarkt anders bij avond het brand punt van het gezellig verkeer der mindere klassewaren zelfs minder bevolkt dan ge woonlijk. Eu van rustverstoring of moedwil was geen sprake. Dit neemt niet weg dat wij gaarne hulde brengen aan de tijdige en afdoende maatregelendoor het gemeentebestuur genomen waardoor misschien erger voorkomen werd. Het doet ons leed dat wijbij het hoven- staande niet ongunstige getuigenis ten opzigte van den geest van het minder beschaafde ge deelte der Leidsche bevolkingnog van iets melding moeten makendat weder niet in haar voordeel pleit. Met een waar gevoel van afkeer vernamen wij(wij waren gelukkig er geen ooggetuige van)dat het Zigeunergezelschap dat zich even buiten deze stad gelegerd heeft op eene ergerlijke wijze ten prooi is geweest aan de baldadigheid der Leidsche straatjeugd zóó zelfsdat de tent omver gehaald en een jonggeboren wicht het onschuldige slagtoffer werd van verregaande moedwil en onbezonnenheid. Het verheugt ons nogthans hierbij te kunnen voegendat het medegevoel van meer weidenkenden daardoor zoozeer werd opgewekt, dat men van meer dan eene zijde trachtte het niet benijdenswaardige lot dier min der ontwikkelde natuurgenooten op verschillende wijzen te lenigen. Alleende geldelijke bij dragen te dien einde verstrekt, moeten niet onaanzienlijk zijnterwijl ook menig ander blijk van deernis niet achter bleef. Men schrijft uit AxelEenige dagen ge leden had er onder het op Belgisch grondgebied nabij de grenzen gelegen dorp Moerbeke, een hevig gevecht plaats tusschen Belgen en Neder landers waarbij twee inwoners van het Neder- landsche Zuiddorpezwaar verwond werden Een hunner schijnt voortdurend in zeer zorg wekkende omstandigheden te verkeeren. Op Zaturdag 31 October kwamen aan de gren zen der heide koningrijken eene commissie uit de regtbank te Gent en eene uit de regtbank te Goes, te zamen om gemeenschappelijk een onderzoek in te stellennaar die plaats gehad hebbende misdaad. Naar men verneemtschijnt het aan de pogingen der justitie gelukt te zijn de daders niet alleen op te sporenmaar ook tot bekentenis te brengen. De oorzaak van de plaats gehad hebbende twist schijnt aan eene nationale vete te moeten worden toegeschreven. Met betrekking tot de strandingin den nacht van 30 October jl.benoorden Betten, van de Engelsche brik T., F. fates, van Shorehamkapt. George Parrotdeelt men de volgende bijzonderheden aangaande de ver rigtingen der reddingboot mede. „Deze kwam ten half zeven ure 's morgens en zou te water gebragt worden alle krachten werden hiertoe aangewenddoch ondanks de buitengewone inspanning werd de boot herhaaldelijk door de woedende golven teruggeworpen. De man haftige bootsgezellen lieten zich echter hierdoor niet ontmoedigen, en ver-trouwende op hun deugdelijk vaartuigde „Constantia en Sophia" het bekende geschenk van den heer van Eik te Amsterdamaan de .Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij kwamen zij in de nabijheid van het schip. Door de sche pelingen wordt den redders een eind touw toe geworpen deze weten dit te vangen en aan de bolders vast. te krijgen, doch ongelukkig' breekt het touw en de reddingboot drijlt naar het strand terug. Na zich hersteld en nieuwe krachten verzameld te hebben begaven zij zich andermaal naar de T. F. Cates de opvarenden wierpen nu aan de bemanning der boot een sterker touw toe en met behulp daarvan naderde de boot het schip. Zeven personen uitmakende de equipage van het schipwerden nu van een anders wissen dood gered en aan liet strand gebragtalwaar dadelijk voor hunne verpleging werd zorg gedragen. Da geredden z jnde stuurman, vier matrozen, een kok a;i een scheepsjongen. i)e kapitein en zijne vrouw waren kort na de stranding overleden uitgeput tengevolge van langdurige vermooijenissen en koudehadden zij in de kombuis een schuil plaats gezocht. De twee lijken zijn jl. Zaturdag van boord gehaald en Maandag te Petten ter aarde besteld." Buitenlandsche Tijdingen BUITSCHLAND. Te Darmstadt moest ten algemeenen nutte een terrein onteigend worden. Onder de tot onteigening aangewezen gronden kwam ook voor een gedeelte tuinin eigendom be- hoorendeaan een geestelijke. Dczeverlangdeeene schadevergoeding van 100,000 florijnendoch do regtbank kende hem slechts 8000 florijnen toe. Dit vonnis moest voorts geëxecuteerd

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1