J W<>. 80 Zaterdag 7 November. Inspectie op de Vloedplanken. 1868 WOENSDAG EU ZATERDAG. O V Besturen en Administratiën Binnenlandsehe Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels a f 1bebalvc het zegelregt. V E R S C II IJ N T A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post f 2,2ü. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van de ingezetenen dat op Woensdag dm 11 dezer maanddss middags eene Inspectie op de "Vloedplankcn in deze gemeente zal worden gehou den wordende mitsdien een ieder uitgenoodigdzijne Vloedplanken ten dage der Inspectie behoorlijk gesteld gereed te honden teu einde zich te vrijwaren voor de boeteden nalatigen bij de plaatselijke verordening opgelegd. Zierikzeeden 3 November 1868. De Burgemeester C. J. FOKKER Weth. 1. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. OPHEFFING VAN HET TIENDREGT door J. B. SNELLEN. III. (Vervolg en slot van ons vorig nommer.) Als derde bezwaar voert men aan het nadeeldat de Staat door deze bemoeijing zou lijden. Integendeelzegt de S. de Staat zou er eenig voordeel bij moeten genieten. Hij zou den landbou wer iets meer moeten doen terug betalen dan de af koop aan den Staat heeft gekost. Ook zelfs in dat geval verbetert zijn toestand. De Staat zal de gelden tot den afkoop benooaigd kunnen opnemen tegen 4% en tot waarborg dier lee ning kunnen doen strekken het onteigende tien dregt, dat dan Staatseigendom is geworden. De geldschieter zal met gerustheid zijn geld geven daar de vermeer - derde productie bij afschaffing van de tiend de ver grooting van het nationaal vermogen waarborgt. Om nu op deze wijze met zekerheid tot de algeheel e vernietiging der tienden te geraken, meent S. dat o. a. bij de wet moet bepaald worden de afschaffing van alle tienden op zeker vast te stellen tijdstip schadeloosstelling der tiendeigenaars door nitkee-v ring van een bedrag gelijk 'staande met het twintig- voud van de gemiddelde opbrengst der laatste 25 jaren na aftrek der twee voordeeligste en der twee uadeeligste. S. neemt de penning twintig als den gewonen ren tevoet en acht de penning 25 eene onregtvaardigheid jegens den tiendpligtigc en eene onbillijke bevoordee ling van den heffer. Ook uit dit oogpunt prijst hij eene berekening over de laatste 25 en niet over de laatste 15 jaren aan gelijk gewoonlijk geschiedt, (bi. 29.) Omslag van de som die elk pligtige betalen moet over de verschillende kadastrale perceelen van het tiendpligtige land welke som zou bedragen 5 rente van hetgeen de Staat heeft moeten uitkeeren terwijlzoo de betaling daarvan 50 achtereenvolgende jaren heeft plaats gehadde schuldpligtigheid geheel ophoudt. S. wil ook bepalingen zien daargesteld voor hem die de op zijne perceelen rust ende pLigtigheid terstond wil afkoopen terwijl hij eene commissie door den koning in iedere provincie te benoemen wil ingesteld zien welke na taxatie door deskundigen de som zal* vast stellen die jaarlijks door den tiendpligtige moet worden betaald en die welke de Staat verpligt is aan den tiendheffer uit te keeren. Aan deze commis sie moet ook worden opgedragen de uitspraak m alle geschillen naar aanleiding der tiend we t^ontstaande. De Staat zou moeten afkoopen de n o v a 1 e tiend die privaat eigendom is enlafstand doen vaujdeze zonder schadeloostelliug van den pligtige te eischen Waar ze Staatseigendom is. Alle ticudregt zou op straffe van nietig-verklariug binnen een jaar na hare benoeming aan de tiend-com missie moeten aangegeven alle vestiging of voorbehoud van tienden voortaan verboden moeten wordenEr zou door den koning tevens uitstel moeten kunnen ver leend worden van de betaling der afkoopsom bij over stroomingen af algemeene rampen. Eindelijk zouden alle stukken welke te dien einde opgemaakt zouden moeten worden vrij moeten zijn van zegel- en registratie-regten. (bl. 2625. Do verdere beschouwingen van S. bevatten in een lOtal bladzijden de toelichting dezer verschillende be palingen. Het denkbeeld in deze brochure ontwikkeld, heeft o. i. veel dat behartiging verdient. Wil men de opheffing der tiend in 't belang van den landbouw de Staat trede dan met, zijn krachtig initiatief op ten einde aller belangenzoo van tiendheffer als van t:endpligtige in waarheid te behartigen. Het provinciaal gcregtsliof in Zeeland heeft jl. Maandag het volgend arrest in hooger beroep uitgesproken. Johannes Hoskam oud 48 jaren, commies 3e klasse bij 's rijks belastingen te Zierikzee beklaagd dat hij in den vroegen morgen van den 28 February jl. omstreeks 3Vi a 4 uren, toen hij als rijks-commies de wacht had bij de op de Oude en Nieuwe Haven te Zierikzee in schuiten aangevoerde rogge, afkomstig van het gestrande ssliip „Redgauntlet"ten einde voor de belangen der schatkist te wakenin de herberg van Leendert Graveleyn aldaar twee rijksdaalders heeft ontvangen van Hubrecht Beneker, arbeider te Zierikzee, om in strijd met zijn pligt zich van de noodige waakzaam heid te onthouden op de met rogge geladen schuiten, liggende in de Oude Haven aldaar, en wel voornamelijk op die liggende voor de woning van Graveleyn voornoemd, tengevolge waarvan in dien morgen eene hoeveelheid dei- in die schuit geladen rogge, ten nadeele van 's rijks schatkist, in de woning van voormelden Graveleyn is binnengebragt is bij vonnis der arrondissements-regtbank te Zierikzee (ld. 9 April jl. vrijgesproken, als zijnde het aan den beklaagde ten laste gelegde feit niet be wezen de kosten te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie inge steld hooger beroep, heeft het hof genoemd vonnis bevestigdde kosten der procedureook in hooger beroep gevallente dragen door den staat. Blijkens het voorloopig verslag van rap porteurs over hoofdst. IV A (justitie) derstaats- begrooting sprak een groot aantal leden den wensch uitdat de doodstraf spoedig uit de rei der hier te lande tegen misdaad bedreigde straffen mogt verdwijnen. Enkelen verklaarden zich voor het behoud van deze straf, maar wenschtcn eene oplossing der zaakomdat zij het tegenwoordig gebruik van het regt van gratie ten aanzien van ter dood veroordeelden niet konden goedkeuren. Onder de tegen standers der doodstraf heorschto een vrij aan merkelijk verschil van gevoelen omtrent de wijzewaarop de afschaffing behoorde te ge schieden. Terwijl sommigen daartoe reeds aanstonds eene afzonderlijke wet in het leven wenschten te roepenook omdat de feitelijke afschaffing, die sedert verscheidene jaren plaats vondnadeelig 'op de strafregtspleging werkte achtten anderen den thans bestaanden toestand eene zeer nuttige voorbereiding voor de wette lijke afschaffing dezer strafwelke, naar hunne meeningin elk geval tot de vaststelling van het Nedcrlandschc strafwetboek moest worden uitgesteld., omdat daarbij in een geheel straffen- stelsel tevens zou worden geregeld wat in de plaats der doodstraf behoorde te treden. - Onder Koppel verloor onlangs een boer twee paardenvier koeijen en tien varkens aan eene vreemdsoortige ziektewaarvan de vee artsen niets begrepen. Daarop nam de boer zijn toevlugt tot een kunstenaar te Lanteren, dienaar hij meendezijn vee zou onttooveren. Tot heden heeft de duivelsbanner niet aan de verwachting beantwoord, want ander vee op dien stal is en blijft ziek. Het vooroordeel wordt bij de landlieden niet gemakkelijk ver dreven. Het.Nieuw Bataviaseh Handelsblad deelt de volgende bijdrage mode tot de kennis van den aapVele apen hebben de gewoonteom als zij honing vinden in een hollen boom, dit in spijt der bijen er uit te halen. Lemboe Goemarangwas eens getuige van het volgende voorval. Vier apen schijnen met elkander over een te zijn gekomenom een boom leeg te halenwaarin zich bijen hadden genesteld. Om echter niet in de oogen te worden gesto ken ging een van hen met gesloten kijkers de honing grijpen en overhandigde die vervolgens aan zijne achter hom staande makkers die hunne oogen open hadden. Niet lang daarna kwam L. G. daar toevallig langsnaderde heel behoedzaammaar kon niet belettendat de ziende apen hem bemerkten en hethazenpad kozen. Alleen do aap, die zijne oogen gesloten had, bemerkte zijne komst nieten ging steeds voort de honing aan te reikendie L. G. nuin plaats van zijne makkers van hem aannam. Zulks duurde zoolang tot dat de voorraad op waswaarna de aap zijne oogen opende en bemerkte dat hij een verkeerde voor had. Met een luid TjoeetTjoeetpoetste hij daarna als de drommel de plaat. Men verneemt omtrent een te Biitavia te hnis behoorend schipde Sophia Louisage- zagv. de Bruyn Princewaarvan men sints geruimen tijd geen narigt had ontvangende volgende ijzingwekkende bijzonderheden ïfn de daders Qs door?(e wel- (Soér. Ct.) geschreven Bedoeld vaartuig dreef ^handel te Koetey en zou by wijze van voorschot aanzienlijke uitga ven gedaan hebben ter bekoming van gutta percha en andere producten. Na de ontvangst eener belangrijke somwier inning veel moeite en geduld gekost bad, zou het schip op het onverwachts in het Noordelijk gedeelte van Srtaat Macassar overvallen zijn geworden door liedendie bepaald vistendat aan boord klinkende specie aanwezig was. De gezag voerder werd weldra het slagtoffer hunner hebzucht terwijl zijne vrouwop het moordge schreeuw toegeschotenmet haar kind overboord geworpen werd. Na het sneuvelen van eenige goedgezinde matrozen zocht de overige beman ning haar heil in mast en touwwerk. De onverlaten dwongen hen echter met de tromp van het geladen geweer, om naar beneden te komen en het schip naar den wal te bougsee- ren. Aldaar zou men van de zijde der strand bewoners tegenwerking hebben ondervonden uit vrees voor het Nederlandsch gouvernement, zoodat men het schip ljee|fc laten zin ken. Naar men verzekert J2 van dien gruwelijken moord rel gezinde bevolking uitgeleverd. Aan een particulieren briefgcauureven aan boord van een der oorlogschepen voor Bali dd. 21 September 11. is het volgende ontleend „Den 3deu dezer vertrokken wij van Batavia naar Soerabaya namen aldaar kolen watjr en voor 6 maanden victualie in. Het eska Ier werd geformeerd uit de Bromo kominandantschip de Amsterdam de Cycloop en dj Coehoorn9 kruisbopten en het parti culier schip Maria. 1200 man infanterie met eenige artillerie waren ingescheept. Tc Bali Boeleleng werden den 15 de troepen benevens het marine-bat., aan land gezet- om den vijand op te zoekendoch deze was opgetrokken naar Teboengkos. Den 18 werden de troepen weer ingescheept Het marine-bat. bleef echter daar met de Cycloop. De overige schepen gingen naar Teboengkos waar de troepen weer wer den geland de scheepsbatterijen geladen en gerigt. „Den avond vóór bet embaikeren stak de vijand, zoover wij zien konden alles in rand en vermoordde de ons bevriende bewoners, die hem in handen vielen. Zoo dra de troepen aan land kwamen moesten allereerst hutten worden opgeslagen. Terwijl men daarmee bezig was, kwam eene 300 man sterke verkeimingshoop op dagen die echter geheel werd gevangen genomen de leider werd aan boord van de Amsterdam gebragt. de kolonne-kommaudautmajoor Heemskerk stelde den 8 ojroerigen prinsen, een ultimatum, zich binnen 24 uren over te geven. Het antwoord was .- die ons wil hebben moet ons komen halen. Zij kwamen niet. Zondag 20 September des morgens ten 11 ure rukte de kolonae op. Ten 1 ure werd zij door den vijand aangevallen in het open veld. Ten 3 ure was het gevecht beslist. De vijand ruimde het veld met een verlies van 500 gesneuvelden. Wij maakten geen enkelen gevangen. Ons verlies bestond uit 15 dooden (den 2den luitenant Stegman 2 sergeanten, 11 Europesche en 1 inlaudsoh ipüilair) en 3 gekwetsten. De onzen keerden naar bet bivouac terug om rust te nemen. De gesneuvelden zijn heden morgen plegtig begraven. De vijand heeft enkri tot wapen zijne vergiftigde lansen. Weiuig kogels* zijn er verschoten. De bajonet heeft liet meest gewerkt. De Amsterdam vernielt op het oogenblik eenige dorpen. De Cycloop komt van avond hier met haar maiiue- bataillon. Dan zal er morgen gezamei lijk worden geageerd. De marine heeft te Soerabaya de geweren voor achterladers verwisseld die zullen dan morgen hunne deugdelijkheid kunnen doen blijken. „Wij verwaelitfn nog, zegt men 6000 Madurasche hulptroepen. Gisteren telden wij nog geen 4000 man en de vijand weid op 30,000 geschat. Het kan nog wel een poosje duren eer de expeditie is afgeloopcn. Het land is bergachtig en biedt den vijand overal schuilplaats en wij zullen wel niet mogen beengaau vóór dat wij de 8 opperhoofden hebben. Onze in- landsche soldaten stonden gisteren op het slagveld te huilendat zij er niet op mogten inloopeu zij be grepen niet dat zij zoo doende den dood in den m zouden loopen. Over een paar Europeanen

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1