Inspectie op de Vloedplanken. Woensdag 4 November. 1808 Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen I89 P11 IJ S DER ADVEliTENTIËN. Gewone 10 cent tie regel. Geboorte-Huwelijks- en Doocr- bcrigten van 1—6 regels a f 1behalve het zegelregt. VERS C H IJ N T WOENSDAG EN ZATERDAG. ABOS NEMEN TS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertcutiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg. Burgemeestee en Wethouders van Zierikzee ma- kon bekend dat het aanvullingskoliier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loopeiid dienst jaar op lieden door hen voorloopig is vastgesteld en van Maandag den 2 November aanstaandegedurende, veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing liggen zalingevolge de wet. Zierikzee don 28 October 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS Burgemeestee en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat. op Woensdag den 11 dezer maanddss middags cene Inspectie op de Yloedplanken in deze gemeente zal worden gehou den wordende mitsdien een ieder uitgenoodigdzijne Vloedplanken ten dage der Inspectie behoorlijk gesteld gereed te houden ten einde zich te vrijwaren voor de boete, den nalatigen bij de plaats.elijke verordening omgelegd. Zierikzeeden 3 November 1868. De Burgemeester C. J. EOKKERWcth. 1. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Men meldt uit Rotterdam van 30 October. He den avond ten ongeveer 8 ure hebben zich weder eenige jongelieden vereenigdom zingende en schreeuwende een togt door de straten te houden aan het hoofd van welken troep zich een persoon be vond die op verschillende punten woorden tot het volk rigtte. De troep werd al gaandeweg grooter zoodat hij die daarvan de aanvoerder scheen einde lijk zelf tamelijk in het gedrang geraakte waarna hij ten half tien ure huiswaarts is gekeerd. Hierna heeft zich de menigte nog tot ruim middernacht laugs de straten begeven joelende en schreeuwende dc pojitie uittartende en uitjouwende. Bij een bezoek aan het bureau in de Oranjestraat zijn door de opeenut dron gen menigte aan het kantoor van den watersch >ut de- glasruiten ingeduwd. Hoewel er overigens veel onge regelds is geschied heeft de politie zich steeds be daard gedragen en ofschoon zij door de uittartende menigte herhaaldelijk werd geprovoceerdis het tot dusverre niet noodig geweest gebruik van het scherp der wapens le maken. 1 Nov. Dc ongeregeldheden in onze stad hebben zich gisteren herhaald en van lieverlede een ernstiger karakter aangenomen. Eene zeer groote volksmenigte nam daarna deel en heeft de verschillende policie-bu- reaux en ook hel. stadhuis letterlijk belegerd steenen zijn opgebroken en daarmede de ruiten dier gebou wen vcrbiijzeld zoodat van het Raadhuis letterlijk geen ruit meer heel is. Ook vele particuliere huizen zijn beschadigd lantaarnpaled zijn uit den grond ge rukt cn op de Hoogstaat zijn de trottoirs vernield. De geheele policic-magt was op de been en maakte gebruik van de wapens. Particuliere berigten spreken ook van eenige dooden. Ten I ure des nachts zijn 2 cscadrons cavallerie uit 's Hage alhier aangekomen. Voor een paar dagen werd te Ass^^in de ge vangenis een brandbriefschrijvervoor eeirof ander vergrijp in het cachot opgesloten. Hoewel men zijne hauden stevig geboeid hadkon hij toch even het slot vatten en oefende hij met dc toppen zijner vin gers nog zooveel kracht uitdat hij het sterke slot uit elkander rukte. De bewaardersdie hem los in dc cel zagen loopenboeiden hem op nieuw. Hij verzekerde hun echterdat hij zich wel weer los zou weten te maken. Hij hield woord en scheurde tot zes maal toe het slot open hoewel men het ten laatste van de zwaarste soort genomen had. Men heeft toen zijne ketens met een bout vastgeklonken die hem te sterk bleek te zijn. Toen men bemerkte met welken gevaarlijken snuiter men te doen had heeft men hem eens onderzocht en vond toen op zijn lijf een halve schaar die hij wie weet waarvoor ge bruiken. wilde. OP.LIEFEINC VAN HET TIENDREGT door J. B. SNELLEN. II. Men kan nu wel den afkoop vcrpligtcnd stellen maar welke wet kan iemand verpligten daartoe het kapitaal te hebben Stelt men deze verpligting tot afkoopdan moet men ook op middelen bedacht wezen „om do eigenaars der tiendpligtige landen in staat te „stellen tot betaling van het door hen afgekochte „regt." (bl, 22.) De S. wijst daartoe op dc in Pruissen van Staats wege opgerigtc speciale hypotheekbanken of de daartoe in Baden beraamde middelen. Er bestaat in dat stelsel ook de moeijelijkc vraag of de afkoop alléén op vordering van den tiendpligtige moet plaats hebben dan wel of wederkecrig ook aan den hefFcr het regt den afkoop te vorderen behoort te worden toegekend S. hoezeer erkennende dat het strikt overeenkomstig het regt is dat de bevoegdheid om den afkoop te vorderen wederkecrig zij acht het toch onmogelijk zulk eene wederkeerigheid bij de wet voor te schrijven. Die onmogelijkheid staat echter bij ons nog niet zoo vast. Ook dc regeling van het tijdstipwaarop die afkoop zal plaats hebbenis aan groote bezwaren onder hevig. Om aan al die bezwaren te gemoet te komen, en toch met zekerheid het tiendregt tc doen ophouden bestaat ervolgens S. slechts één middeld. i. de onteigening ten algemeenc nuttewel door dc verte genwoordiging tot heden, verre verworpenmaar volgens S. volstrekt ten onregtc en op gecnc afdoende gronden. Daaraan wijdt S. zijne verdere beschouwingen. Bij het stelsel der onteigening ten algemeenen nu'te van het tiendregt treedtvolgens S. alleen dc Staat handelend op dc vele bezwaren die éu de verwisse ling der tiend in grondrente èn de afkoopbaarstelliug oplevert, worden vermeden. Tegen dat stelsel wordt echter aangevoerd een be zwaar geput uit art. 147 der grondwethetwelk voorschrijft, dat niemand van zijn eigendom kan wor-i den ontzet dan ten algemeenen nutte eu tegen vooraf gaande schadeloosstelling. „Waar het als uitgemaakt „mag beschouwd worden, zegt S. dat dc. tienden „voor do ontwikkeliug van den landbouw uiterst na-' „deelig zijnzou men dan nog met ecnigen schijn „van regt mogen betwijfelen of de vernietiging van „het tiendregt geacht mag worden van algemeen nut „te zijn?" (bl. 25.) Maarbeweert mendc bcmocijingen van den Staat zouden zich daarbij verder gaan uitstrekken dan tot zijne eigenlijke roeping behoort. „Het moge in het algemeen waar zijn dat het de „roeping van den Staat niet is zijne verrigtingen tot „het gebied der industrie uit te strekkenmen bedenke „zegt S." dat er omstandigheden zijnwaarin tusschen- komst wel degelijk wenschelijk is omdat de krachten „der bijzondere burgers te kort schieten. Daarenboven „liet geldt hier niet de uitoefening van, wel het ver schaffen van vrijheid a a n cenigen tak van industrie. „Mengt de Staat zich ook niet door het op zich „nemen van het brievenvervoer door het aanleggen „van spoorwegen enz. in de belangen der nijverheid?" (bl. 25.) (Vervolg en slot in het volgend nommcr.) Buiten!andsche Tijdingen DUITSCHLAN D. Volgens befigtcn uit Berlijn zal de Pruissisch-Deensche questie over Sleeswijk- Holstein in der minne opgelost worden en be staat er dus geen grond vau vrees meer, dat zij tot stoornis van den vrede aanleiding geven zal. De Posteen der in die stad verschijnende bladen meldtdat de heer Quaadede Deen- sclie onderhandelaareerstdaags aldaar zal terugkeeren 0111 de zaak op nieuw te behan delen. 1 Tit Spa schrijft men aan de Union liberale dat in de laatste dagen aldaar twee voorvallen hebben plaats gehadwaaruit blijkt hoever de hartstogt van het beursspel iemand brengen kan. Do bekende boekhandelaarsfirma Firmin Didot is het slagtoffer geworden van een dief stal ter waarde van 80,000 fr.door een der bedienden, 25 jaar ond. Dit jonge mensek was de steun eener arme maar fatsoenlijke familie. Door 't beursspel verlokt en door aan vankelijke winst in de armen der zedeloosheid zich geworpen hebbendegeraakte hij ten laatste zoo in 'tnaauw, dat hij dc band sloeg aan het gelddat hom niet toebehoorde entoen zijne patroons hem drongen om tocli het geld tc verrekenen cn in orde te maken besloot hij liever liet hazenpad tc kiezen en zijn eer en goeden naam geheel ten prijs te geven. Een anderbeambte van eene bankinsgelijks een jong mensch van 25 jaaris ook liet slagtoffer geworden van zijne hartstogt voor het beursspel en met goldendie hij onder zich had op den loop gegaan. Als een staaltje van Czechische oppositie wordt het volgende verhaaldTe Rampers- dorf Dij Kostel in Moraviemaakte het jonge volkje dezer dagen een stroopopkleedde die aan als Duitscher hond aan het hoofd daarvan eene brochureeene beschrijving van den landdagwelke den Czechert niet naar den zin was en daar de- Czeclien niet in onmid dellijk conflict met dc policie wilden komen dwong men twee jodenknapende pop op den znogenaamden galgenberg te slepen. Daar werd nu door dc Czeclien beraadslaagd over het lot van dezen Duitscher van stroo. Op hangen onthoofden enz. werden als te ligte doodstraffen voor een Duitscher verworpenhij moet verbrand wordenluidde liet vonnis. Dc sirooinan werd aangestoken en hij dat autodafé van liet Duitsclic element werd door een gees telijke liet „miserere" gezongen Er moet een onderzoek ingesteld zijn. F R A N K R IJ K. Volgens een bij het Parijsche blad „de Patrie" uit Lima ontvangen particulier schrijven is op de kust van Peru een vaartuigaan boord waarvan zich een bedrag van drie millioen fr. aan giften voor de noodlijdenden door de aardbevingbenevens een aantal geneesheeren liefdezusters en ziekenoppassers bevonden met man en muis vergaan. Alleen drie matrozen hadden er het leven afgebragt. Doze ramp had echter slechts tot een nieuwen prikkel aan de liefdadigheid verstrekten kort daarop was op nieuw eene bezending van 4 millioen fr. en een aanzienlijke voorraad benoodigd- heden in natura uit Lima naar dc geteisterde streken afgezonden. Zeer ten onregte vergelijkt men soms de Spaansche revolutie van 1808 met dc revolutie van 1789. Dc Spaansche revolutionairen ver- keeren in goheel anderen toestand zij worden noch in het binnenland noch door liet buiten land bedreigdhet voorloopig bewind behoeft dus volstrekt gcene strenge maatregelen te nemen overal blijft rust lieersehen zoo er bier en daar ongeregeldheden plaats hebbendan hebben zij niet den politieleen toestand tot oor zaak maar geschillen omtrent daglooncnbe lastingen of iets dergelijks. GROOT-BRITTANKIK Lord Napier, dc held van Abyssinie heeft Edinburg bezocht0111 er het kasteel dor stad als soldaten-kazerne te inspecteren. De edele vriend des krijgsmans die zijnen grootstcn roem verkregen hoeft door de vaderlijke zorg welke bij in Afrika voor zijn leger gedragen heeft, betuigde zijne diepe verontwaardiging over de veronachtzaming van liet lot van den soldaatwelke hij hier zag. Dat do waardige krijgsman teregt zich vergramdebleek uit de aandoenlijke bijzonderheiddat het regemepf hetwelk pas Edinburg verlaten bad en bij zijne komst in die stad onder den invloed van zijn kolonel60,000 gulden in do regemonts-spaar- bank haddie gansche som tot den laatstên penning uit verveling had verdronken en ver brast. Enkelen hadden van .'100 tot 400 gul den bespaard geld tengevolge van hunne slechte kazernering verkwist. Wel een wenk voorliet gevaar om niet. door onverschilligheid cn ver onachtzaming in den soldaat ocu edel en krach tig deel dor natie te verderven. Tc New-Cnstle hoeft clczer dagen eene zwendelarij plaats gehaddie aldaar door eenige Duitschers in practijk is gebragt. To Londen vestigde zich namelijk, eenigen tijd geledeneene firma onder den naam Schade Kisteinann en Co.die te Berlijn vier verschil lende kantoren hadwelke kantoren gebruikt werden 0111 van Berlijn op Londen wissels te trekken. De chef dezer firmaonder den naam van Kistemanis naar men zegt niemand anders dan de berugte Stettincr koopman Edn- ard Wellmanndie wegens frauduleus bankroet te Stettin in de gevangenis beeft gezeten en daaruit ontvlugt iswaarna hij zijn weg naar Londen heeft weten te vinden. Als de andere geassocieerden noemt men twee personenbe kend onder de namen Kantak en Bctsak. Deze firma nu maakte gebruik van de te New castle bestaande usance Van 14 dagen crcdiet bij goederen ter verscheping. Zi j kocht aldaar eene lading tindie op eene stoomboot naar Rio-Janeiro werd geladen cn beleende do cog nossementen driemaal door middel van ver- valsclite afschriftentengevolge waarvan zij 200,000 p. st. incasseerdewaarna de. leden der firma op eens gezamenlijk met dc bedoelde stoomboot verdwenen warennadat de firma eerst nog 1000 flesschcn wijn uit Frankrijk aan boord had geladen. Er is een stoomschip der Engelsche regering in zee gezonden om op het vertrokken vaartuig-jagt te maken. Kerknieuws. Zierikzee 1 November. De avond-gods dienst-oefening der Hervormde gemeente alhier

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1