Zaterdag 31 October. W°. 88 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Biiitenlarulsche Tijdingen ZIERIKZEESGHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 1—6 regels a f 1behalve het zegelregt. VERSCHIJNT A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat liet aanvullingskobier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over bet loopend dienst* jaar op heden door hen voorloopig is vastgesteld en n Maandag den 2 November aanstaande gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing liggen zalingevolge de wet. Zierikzee den 23 October 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. F. N. ERMERENS - Met de werkzaamheden aan den spoorweg van Neuzen tot Sluiskilin verbinding van daar op Gent is men thans onder anderen reeds zoo ver gevorderd dat de rails zijn gelegden op het stationsplein te Neuzen bereids eenige wagens met bouwmatrialen enz. uit Gent zijn gearriveerd. In den loop dezer week wordt de locomotief reeds verwacht van Gent. De locomotiefloods is bijDa vol tooid. Het voorfrond van liet stationsgebouw begint zich ook te vertoonen. De goederenloods is ver ge reed als ook het metselwerk voor de losplaats zoo- er alle uitzigt bestaatom zoo al niet dit jaar toch met of omstreeks 1 Januarij e. k. de geheele lijn tot Gent iu exploitatie te brengen. Naar men zegt begint men onmiddelijk na de voltooijing dezer lijnaan het gedeelte van den spoorweg van Sluiskil aaar Axel. Men schrijft uit Overijsseldat een aantal per sonen in de boschrijkste strekenvooral aan den Twentschen kant tegenwoordig druk bezig zijn met het verzamelen van eikels die door eenige industieëlen uit den vreemde tegen p. m. 70 ct. het ned. mud wirden opgekocht. Deze vruchtvroeger slechts bij ontdekking door de varkens verorberd en grootendeels vertredenbegint thans voor menig schamel gezin zon middel te worden om den kost te verdienen. De opkoopera hebben zioh tot hiertoe nog niet uitgelaten Wat, het eigenlijk doel met den aankoop is men houdt bet er evenwel voordat de eikels gemalen zullen worden en alsdan na vermenging met andere stoffen tot voeder van vee en varkens zoowel iu ons land aln daar buiten worden gebruikt. De „Tijd" doet mededeeling van de welwillende ontvangstdie de Nederlandsche dames met de ««bieding van een vaandel voor de Zouaven belast te Rome bij Z. H. den paus hebben genoten. Z. H. betoonde zich zeer erkentelijk voor dit en zoovele andere bewijzen van gehechtheid uit Nederland ont vangen. De pauselijke minister van oorlog heeft behoefte aan 25 artilleristen en doet daartoe een beroep op de Nederlanders. De artilleristen moeteu zich voor 6 jaar verbinden. „Den 28 Februari) II.zoo meldt de Arnh. Courant kommandeerde de le luitenant van het 2e regiment huzaren de heer Thironeene kolonne onbereden officieren van het garnizoen te 's Hertogen bosch op den weg tusschen die vesting en de gemeente Vlught en had de ouvoorzigtigheid rijdende over het voetpad naast den straatweg gelegen den aannemer Lathouwers die over dat voetpad zijn weg volgde tegen het lijf te rijden welke hierover in drift gera kende den naam van den luitenant verlangde te wetentegelijkertijd de teugels van het paard vast nemende. In plaats van hieraan te voldoen dreigde de luitenant hem onder grove ui" drukkingen met zijne karwats te zulleu slaan en bragt op het niet loslaten der teugels ook werkelijk daarmede eenige slagen toe waarna zoo men zegtgenoemde Lathouwers hem terugsloeg. Vau een eu ander werden processenverbaal opgemaakt. „Reide personen stoi.den den 16 April daarna voor de regtbank te 's Bosch wegens de wedcrzijdsche mishan deling teregt. De verdediger van den heer Thiron mr. Sehlesiugerconcludeerde na de instructie dezer zaak dat de regtbank zich zou onbevoegd verklaren om van de zaak keunis te nemen waarop de regtbank op grond vau art. 14 v; n het crimineel wetboek voor het krijgsvolk hier te lande zich onbevoegd verklaarde om van de aanklagt tegen den luitenant keunis te nemen. Het openbaar ministerie kwam van dat vonnis in liooger beroep en het hof te Noord-Braband beves tigde het vonnis van den eersten regter. „Daarna diende deze zaak voor den krijgsraad alleen en werd de heer Tliironop grond dat hij tijdens het gepleegde was in de uitoefening van zijne functie, vrijgesproken. Van deze uitspraak werd hooger beroep ingesteld voor het hoog militair geregtshofwelk reg- terlijk collegie het vonnis van den krijgsraad vernie tigde den luitenant schuldig verklaarde aan moedwil lige mishandelinggepleegd onder verzachtende om standigheden eu hem te dier zake veroordeeld tot 8 dagen kamer-arrestter vervanging cener geldboete benevens in de kosten van het proces iu heide iustau- tiën. Deze sententie werd jl. Zatnrdag door den krijgsraad alhier met open deuren uitgesproken." Tot welke stiaf de aannemer Lathouwers werd ver oordeeld zegt de Arnh. Ct. niet. Het zou andera wel merkwaardig ziju om de tegen dien beklaagde uitge sproken straf te kunnen vergelijken met de veroordee- ling „tot 8 dagen kamer-arrest" van den officier. Betreffende de ontvlugte boeven wordt uit Leeuwarden van 26 dezer gemeld Twee der gisteren nacht uit het tuchthuis ontvlugtenvan den Assem eu Klokkerszijn reeds weder in hun oud verblijf- De eerstge noemde is gisteren avond omstreeks 9 ure al hier in de Speelmanstraat gearresteerd door den politiedienaar der 1ste klasse v. d. Veer nadat deze kennis had bekomen dat een ver dacht persoonten huize van den in die straat wonenden R. C. geestelijke had gebedeldde laatstgemelde heden nacht op den weg naar Groningen te Kootendoor burgerswaarna hg eenige uren later onder geleide van twee rijksveldwachters hier is aangekomen. Klokkers was in gezelschap van Schafstaldie het echter wist te ontkomendochnu men zijn spoor eenigzins kent, des te krachtiger wordt na gezet. Van Spelleken en Seip weet men tot dusver alleendat zij gisteren avond op den weg naar Heerenveen zijn gezien. Wat de twee schildwachten betreft, die bij betere waakzaamheid of pligtsbetrachting de vlugt hadden kunnen voorkomenzoo verneemt mendat de eendie op het zoogenaamde Blokhuisplein stondzich heeft laten misleiden door de burgerkleedingwaarvan de gevan genen zich op het magazijn hadden voorzien en dat de andereen zeer jong soldaatdie aan den grachtkant bij de droogerij stond, ofschoon hij de ontvlugting bemerkte, door vrees en angst gedrevenzich heeft stil ge houden Laatstgenoemdedie getoond heeft zijn pligt zoo weinig te begrijpenbevindt zich in militair arrest. De militaire wacht aan het tuchthuis is versterkt. De Prov. Gr. Ct. deelt hieromtrent nog het volgende mede Wegens wangedrag tot cachotstraf veroordeeld, wisten drie der boeven de ijzeren banden der deur te verbrekendaarvan een breekijzer te maken en zoo toegang tot de anderen te ver schaffen. Gezamelijk hebben zij steenen van eenige honderde ponden losgemaaktvloeren en muren doorbroken en kwamen op eene kleine binnenplaats waar zich ecno deur bevonddie toegang gaf tot een kledingmagazijn. Na hier van kleederen verwisseldbouten verbroken deuren vernield en op den zolder een ijzeren spil nit een dakraam verbroken te hebben lieten zij zich aan een daar aanwezig touw naar beneden zakkengingen de gracht door en zijn zoo ontkomen. De zesde persoondie ontdekt isbevond zich reeds op den zolder. Neemt men in aanmerkingdat deze gevange nen in cachotten waren opgeslotenwier sterkte algemeen bekend isdat ze steenen van ont- zettende'zwaarte moesten losbreken en verplaatsen zich van eene hoogte van 30 40 voeten moesten nederlatenschildwachts en wakers verschalkendan staat men verwonderd over het welslagen der ouderneming. Nog wordt uit Leeuwarden geschreven De ontvlugting uit het tuchthuisnog geen 2 dagen nadat de minister van justitie en de hoofd-inspecteur der gevangenissen haar hadden geïnspecteerdblijft algemeen het onderwerp der gesprekken uitmaken. Dat zij binnen 5 maanden tijds tweemaal zoo geheel ongestoord kon geschiedenen eons slechts door eene bij zondere omstandigheid nog tijdig werd ont dekt bewijstdat de bewaking der gevang genis zoo van binnen als van buitenveel te wensehen overlaat. Voorziening iu dezen toe stand wordt dringend noodigook voor de stad zelve, daar een der ontvlugten stout genoeg waszich hier te blijven ophoudenen het alzoo geen te ligt te tellen gevaar mag wor den genoemd600 der zwaarste gevangenen zoo slecht bewaakt in zijne onmiddellijke na bijheid te hebben. De wacht aan het tucht huis is nu wel versterkt, maar het beteekeut weinig, indien men haar laat bezetten door jongeonervaren soldatenin plaats van door beproefde militairen. Levert het garnizoen dan daartoe minder elementen op dan vroeger (sedert Mei zijn hier drie compagniën minder, ea zeer opmerkelijkde gevangenen zijn van dien tijd af zoo stoutmoedig geworden) dan versterke men de bezetting. Maar het is niet lauger te verantwoorden indien de zaken op den tegenvvoordigen voet blijven. Wij weten overigens, dat de commissie van administratie re?.ds meermalen op betere herzieningen aan gedrongen en ook herhaaldelijk gewezen heeft op den veel' te ligten bouw van den eenige jaren geleden gestichten nieuwen vleugel. De g ibeurtenissen der jongste maanden hebben do gegrondheid van hare waarschuwingen ten volle bewezen. Gisteren avond is een der ontvlugte gevan genen Gerardus Schafstal bij Kollum gearresteerd en met den Iaatsten Groninger spoortrein hier overgebragt. Van Spelleken en Seip heeft men tot dusver nog geen spoor. -In een der Japansche dagbladen van 21 Augustus is opgenomen de tekst van twee he sluiten in den naam van den mikado uitge vaardigd. Het eerste daarvan luidt aldus „Daar de verfoeilijke godsdienst der Christenen streng verboden is, zoo is ieder verpligt, om hij de bevoegde magt alle personen aan te klagendie hem verdacht toeschijnen. Daar voor zal hem eene belooning worden toegekend. (Get.) taiseikwan. Vierde jaar, Keio 3de maand (zijnde 21 Maart tot 21 April 1868). In het tweede besluit wordt meer bepaaldelijk gewezen op het reeds sedert eeuwen bestaande verbod tegen de verspreiding van het Christen dom', waarbij vervolgens deze instructie wordt gevoegd: „Zij die met de bewaking van Christenen belast zijnmoeten hen met zachtheid en menschlievendheid onderrigten in hetgeen goed is en alle pogingen aanwenden om hen op den goeden weg terug te brengen. Maar wanneer dan die Christenen weigeren berouw te toonen en hunne dwalingen te erkennen moe ten zij zeer streng gestraft en zonder genade behandeld worden. Die menschen (Christenen) moeten geene gemeenschap hehben met de inwoners der plaatsenalwaar zij gevankelijk zullen worden opgesloten althans zoolang zij geen berouw toonen. Zij moeten dienstbaar gesteld worden tot de openbare werken in de steengroevenin de gond- en steenkolen mijnen en om verder alles te doen wa t hnnne bewakers goedvinden hun op te leggen. Zij mogen alleen in bergen en bosschen leven. Gedurende den tijd van drie jaren in te gaan op den daartoe bepaalden dagzal voor ieder hunner aan de hierbij genoemde daimio's eene dagelijksehe portie rijst worden geleverd. Zij moeten bij kleine afdeelingen naar de hierbij vermelde plaatsen worden ver voerd. Iedere daimioaan wien zij worden toegezondenzal op eerste kennisgeving van hunne aanstaande komst soldaten tegemoet zenden om hen over te nemen." Hier volgt de lijst van 34 daimio's aan welke de gevangen genomen Christenen moeten gezonden worden. Alleen te Ourakaninabij Nagasakizouden tengevolge dezer besluitenrnim 3000 personen gevangen genomen en naar verschillende andere plaatsen overgebragt zijn. (Midd. Ct.) FRANKKIJK. Don Euriqueeen broeder van den ge maal der koningin Isabella, is te Gibraltar gekomen en heeft verlof van het voorloopig bewind gevraagd om zijn verhlijf weder in zijn vaderland te vestigen. Die prins verb laart zich naar gemeld wordt, voor den republikeinschen regeringsvorm in Spanjeen is voornemens zich kandidaat voor de Cortes te stellenin de hoop vervolgens tot president der Spaansehe republiek te worden verkozen. Doch hij heeft zich vroeger nooit doen kennen als iemand van wilskracht en talent, zoo als er voor de uit voering van zulk een plan vereischt zou wor den. Een aantal Jezuïtenuit Spanje ver bannen, zijn dezer dagen in Normandije aan gekomen, waar zij een prachtig domein heb ben aangekocht. Zij beginnen overigens hunne groote fortuinen in roerende bezittingen te be leggen, omdat deze gemakkelijker meê te dragen zijn en aan confiscatie ontsnappen.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1