r*T°. 8i Woensdag 28 October. WOENSDAG EN ZATERDAG. 1868 Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigten van 16 regels a f 1behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00 Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren vóór 10 ure 's morg. Burgemefster en "Wethouders ■van Zierikzee Gezien art. 11 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad no. 142) en dat van 11 Augustus 1859 (Staatsblad no. 80). Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden Dat op Woensdag den 25 November e. k. eene ver gadering van kiesgeregtigden zal worden gehouden op bet Raadhuis dezer gemeente van 's morgens 9 tot 12 ■ure ter verkiezing van drie Leden in de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente voor de met 31 December aanstaande 4 aftredende heeren H. A. van IJSSELSTEIJN. Jonkhr. J. L. de JONGE en C. van der VLIET Dz. Dat de opgemaakte lijst van kiesgeregtigden van Maandag den 26 dezer after inzage ligt op de Ge meente-Secretarie waartegen gedurende acht dagen bezwaren bij bet bestuur kunnen worden ingeleverd. Zierikzee den 21 October 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De fung Secretaris LOEWER. Men leest in de Nieuwe Midd. Ct. in een ingezonden stuk het volgende De beer J. B. Snellen de schrijver der bekende brochure „de liberale partij in Nederland" heeft eene andere brochure bet licht doen ziengetiteld „op heffing van bet tiendregt." Het kan welligt zijn nut hebben in dit blad een kort overzigt te geven van den inhoud van dat ge schrift. De S. vangt aan met er op te wijzendat de nij verheid regt heeft van den Staat te vorderen hit genot van volledige vrijheid om zich met eigen krach ten en geheel volgens eigen inzigten naar alle zijden te ontwikkelen. Erkennende dat dit beginsel over 't algemeen in de wetgeving van ons land is opge nomen is het nog ver af van zijne gebeele volle - dige toepassing waar de fabrieknijverbeid door ac- cijnswetten de handel door vele ougelden gedrukt wordt. Ook de landbouw mist in vele opzigten de zoo noodige vrijheid en veiligheid. Zonder daarvoor belasting te betalen en aan aller lei formaliteiten gebonden te zijn mag men geene schadelijke dieren ook op eigen gronddooden. Slechts in zeer enkele streken des lands bestaat eene veld-politie. Voorziening in de behoefte aan eene wet op de koopvernietigende gebreken bij dieren laat zich nog steeds wachten. Opheffing der belem meringen gevolg ouzer hypotheek-wetgevingbet te gemoet komen aan bet gemis van bepalingen omtrent bet ontvangen van water van naburige ervenop bet leggen van draineerbuizen onder andercr grond hieraan werd tot heden niet voldaan. Het regt van oveibed eling beeft eene onnatuurlijke versnippering der boerderijen ten gevolge. Het af- roLclen der boeven wordt nog altijd tegen gehouden door de bij den ruil van grondeigendommen gebevene belasting. Eene wet op de verdeeling der markegron- den die de ontginning van vele nog woeste gronden zou bevorderen laat zich wachteneven als bet aan leggen van paardensporen buürtvaarten en kleine kanalenwaaraan vooral de zandstreken zoo dringende behoefte gevoelenachterwege blijft. Van gedurig terugkeerende overstroomingen en waterbezwaar b. v. bij Coevcrden in den Alblasserwaard langs de Ber- kel woidt men niet bevrijd. Bovenal druktvolgens S.het tiendregt den land bouw. Onze landerijen moeten vooral in de zandstreken met groote kosten voor de cultuur geschikt gemaakt worden j ook in de kleistreken wordt een groote mate arbeids gevorderd. Dit kan alleen geschieden door het aanwenden vau veel kapitaal. Dit nu wordt door het tiendregt tegen gehouden of verhinderdomdat de landbouwer een tiende (of liever ytt) gedeelte, niet van zijne zuivere winstmaar van de ruwe op brengst zijns akkers moet missen. Iedere verbetering dus van den grond roept eene onevenredigheid in het leven in de verhouding tusschen tiendgever en tiendheffer steeds ten nadeele van den eersten. De 8. betoogt dit met cijfers ontleend aan den, „Boeren Goudmijn" van Serrurierdie wij als bekend onderstellen. Het gevolg van een en ander is dat de nijvere landbouwer slechts noode tot hetzij tijdelijke betzij blijvende verbeteringen in zijn bedrijf over gaat. Van daar dan ook de niet voldoende ontwikkeling en bloei van den landbouw ten onzent. Zoo de land bouw van alle banden bevrijd wordt zal die niet achter blijven wantals er vrijheid in bet. bedrijf bestaat naast de aanwezige zekerheid van goeden af zet is er toename van productie en dus vermeerde ring der algemeene welvaart te wachtenniet bet minst door bet voeden van eenen handel „die onzen kolonialen handel evenaartzoo „niet overtreft." De landbouwer moet dus zekerheid hebben„dat „geen ander hem belemmere in zijne pogingen tot „vooruitgang of de meerdere vruchten van ingevoerde „verbeteringen tot zich neme." Sedert het laatst der vorige eeuw beeft men dan ook schier overal de tienden afgeschaft. De S. gaat na de verschillende wettelijke bepalin gen welke met dat doel in bet leven zijn geroepen en de plannen die ook hier te lande daartoe zijn beraamd meer in 't bijzonder de voorstellen daartoe strekkende gedaan aan de vertegenwoordiging 't zij in 18551859 door den lieer Sloet tot Oldbuis 't zij sedert 1862 door de regering. De verschillende voorstellenwuarbij aangenomen was of eene verwisseling der tienden in grondrenteü of bet beginsel van afkoopbaarstelling 't zij enkel óp vordering van den tiendpligtige 't zij met inachtne ming van wederkeerigheid hebben echter om verschei dene redenen die de S. opsomtde goedkeuring der volksveitegenwoordiging niet verkregen. Een derde beginselzegt de S. dat van alge meene onteigening was wel geopperd maar als on- practisck en niet wel uitvoerbaar beschouwd. Niettemin vestigden enkele leden der tweede kamer met nadruk de aandacht daarop. De S. zegt zich daarin te ver heugen. Naar zijne meening toch zijn zoowel aan de verwisseling in grondrente als aan den afkoop groote bezwaren verbonden. Bij verhuurde landerijen levert de verwisseling in grondrente groote moeijelijkheden op bij deze toch bestaat het vooruitzigt van vernietiging door spoedi- gen afkoop niet. De regten van den tiendheffer zul len bij vestiging van grondrentein zeer ernstige strijd komen met die van den hypotheekhouder die bovendien nog bloot zal staan aan oneerlijke overeen komsten tusschen heffer en pligtige. Bij versnippering der eigendommen zou ook de grondrente in kleine bedragen moeten gesplitst worden waardoor de inning zeer bezwaarlijk en de invordering zeer kostbaar z"ou worden. Het opbrengen der waarde in baar geld van wat bij nu in natura afgeeft zal dikwijls voor den landbouwer zeer drukkend wezen. Ten aanzien van het zoogeD. slapend tiendregt bevat de verwisseling in grondrente ook menig wil men regtvaardig zijn ten aanzien van tiendheffer en tiendpligtige onoverkomelijk Dezelfde bezwaren gelden bij do 'afkoopbaarstelling terwijl volgens veler meening, het vooruitzigt bestaat, dat van de gelegenheid daartoe slechts weinig gebruik gemaakt zon worden „omdat het meeste land verhuurd „is en de eigenaar zich gewoonlijk geenszins verzekerd „zal achtendat bij tegenover bet renteverlies van „het kapitaal 'uitgeschoten tot afkoop der tiend, door „hoogere pacht voldoende schadeloos zal worden „gesteld terwijl de boerdie zijn eigen land zelf „bebouwtin den regel niet genoegzaam bemiddeld „is om de tiend te kunnen afkoopen." (bl. 22.) Wordt vervolgd.) Zierikzee 26 October. Op jongstleden Zaturdag avond werd in de Concertzaal alhier eene eerste vergadering van wege bet alhier gevestigde departement der maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen gehouden, waarin eene volksvoordragt werd gegeven, welke doormu- zijk en eene declamatorische voordragt werd gevolgd. Aan elk lid waren twee introductie- kaarten afgegevenvoor ambachtsliedenof voor hen die tot den arbeidersstand behoorden. Hiervan was een getrouw gebruik gemaakt, gelijk uit de talrijke opkomst bleek. De heer E. C. Jungius trad als spreker op en na in eene voorafspraak liet nuttige doeldat met eene vergadering als deze beoogd werd, ge schetst te hebbendeelde bij het onderwerp zyner lezing medenl. de voor- en nadoelen van den ligchamelyken arbeid. Het muzijkaal gedeelte werd door de heeren Pick en Ezer- man en een geacht dilettant uitgevoerd, ter wijl een verdienste'ijk lid van het rederijkers gezelschap E. N. Z. K. eene declamatorische voordragt hield. Met aandacht en belangstel ling werd zoowel het een als liet ander aan gehoord en bij het einde was het schier aller betuiging, een genotvollen avond te hebben gesleten. Met grond meent men te mogen verwachtendat vergaderingen als deze zullen bijdragen tot ontwikkeling en beschaving van den geest en den zin voor bet sclioone en het goede bij het volk zullen aankweeken en be vorderen. Men schrijft uit Vlissingen van den 21 dezer Wie Vlissingen in een jaar niet gezien heeft kan zich moegelijk een denkbeeld vormenvan het diepe verval dier stad en den achteruitgang der ingezetenen. Waar vroeger leven en be weging wasis alles nu doodsch eu stil. De schoonste huizen staan onbewoondzelfs het prachtige en rijk gebouwde huis der admirali teit, met grooten tuin een waar paleis prijkt met een bordje „Dit huis is te huur." Niets is hier van ongeluk en tegenspoed ver schoond, en als of dit alles niet genoeg ver pletterde, komt er nu nog bij dat het corps mariniers bijna 300 man sterkons zal verlaten. Morgen reeds vertrekken 50, den 1 November 80, en zoo alternatief, om te Amsterdam en Hellevoetsluis te worden ingedeeld, zoodat die belangrijke steun ons weldra geheel zal ont vallen. - Uit Leeuwarden meldt men van 25 de zer. Heden nacht zijn wederom vijf gevange nen waaronder twee die laatstelijk een po ging tot ontvlugting dedendoor eenonderaardsch cachot uit bet tuchthuis gebrokeneu na zich in een magazijn van burgerkleeding voorzien te hebben gevlugt. - Dingsdag avond te 9 uren 11 minuten is de spoorwegtrein no. IX bij het vertrek van Ilardegarijp op een veewagen gestotenwelke met die trein was aangekomen en door den stationchef op het zijspoor geplaatst, doch door een koedrijverzonder voorkennis van den sta tionchefvoorbij den merkpaal was geschoven om de veelading te lossen. De locomotief en de veewagen werden door den schok bescha digd. Overigens bekwam de trein gelukkig geen letsel. Aan den weg is eene weinig beduidende beschadiging toegebragt. De rei zigers zijn met een extra-trein afgehaald en naar de plaats van bestemming gevoerd. Te gen den koedrijverdie de oorzaak van het ongeval is geweestis proces-verhaal opge maakt. DUITSCHLAND. Te Harburg zijn talrijke valsche Oosten- rijksche bankbilletten van f 10 in omloop gobragt. In Zweden is een nieuw militair straf wetboek ingevoerd, waarbij de stokslagenstraf bij het Zweedsche leger is afgeschaft. - Van nieuwe onderhandelingen in de zaak van Noord-Sleeswijk schijnt op bet oogenblik geene sprake te zijn. Van ministeriele zijde wordt de aandacht hierop gevestigd, dat bij de tegenwoordige bedreigingen, die Fransehe bladen dikwijls zich tegen Pruisen veroorloven de waakzaamheid van Pruissen aan zijne noordelijke strategische grenzen dubbel van gewigt is. Men mag ook niet over het hoofd ziendat sedert de inlijving van geheel Sleeswijk-Holstein in den Pruisischen staat.de afstand van een of ander distriet aan Dene marken slechts met toestemming der kamers zon kunnen plaats hebbenhetgeen de moeijo- lijkheidom tot eene schikking te komenzou verzwaren. F It A N Jt R IJ K. Pakijs, 22 October. Gisteren zijn door de regtbank van correctionele policie twee personen veroordeeld wegens den verkoop van de Lan- terne, de een (eene vrouw) tot zes dagen en de ander (een geëmployeerde van de Opinion Nationale) tot 20 dagen gevangenisstraf. De heer Angel de Mirandate Madrid dezelfde die uit naam van generaal Prim dezer dagen in den Gaulois het beweren heeft ge logenstraft, dat die krijgsman naar het bezit der Spaansche kroon streefde, geeft thans in genoemd blad te kennen, dat het besluit tot verdrijving der jezuïten slechts een tijdelijke maatregel is. „Zoodra (zegt hij) de vrijheid van godsdienst en van onderwijs door de grond wetgevende vergadering zal zijn gedecreteerd kunnen de jezuïten in Spanje teragkeeren en hun onderwijs hervattenop dezelfde voorwaar den, waarop dit door elke andere zedelijke vereeniging kan worden gedaan. De vrijheid zal voor allen gelijk zijnen wij zullen den volgers van Loyola toonendat wijdoor het schild der vrijheid gedokt, voor hunne predi katiën even weinig vervaard zijn als voor die der priesters van Buddha. Alleen het prive- legie heeft men voorloopig willen afschaffen maar het is bij niemand opgekomen om de jezuïten voor altoos van het genot der vrijheid te versteken." Naar hetgeen aan de Patrie uit Sevilla wordt geschrevenheeft de junta aldaar wel het bouwen eener Protestantsche kerk gelastmaar is de eerste steen daarvoor, in den nacht na d it hij gelegd wasmet de verdere fondamen.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1