Zaterdag 24 October. W°. 86 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. T Besturen en Administratiën BRANDSCHOUWING. Bekendmaking. Binneniandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER A D V E RT E NT IE N. Gewone 10 centde regel. Geboorte- Huweiijks- en Doödberigten van 1 6 regels i 1 behalve het zegelregt I VERSCHIJNT: A BO NNEM E NTS PRIJS. Per drie maanden f2,00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiên daags te voren voor lOnre'smorg 11.00 - 11.50 9.60 - 7.25 - 7.00 - 4.50 - 5.50 .!- 10.50 - 13.00 - 12.00 - 11.00 - 9.60 „Hotel van fvaart van ten 12.15 issingen. morg. 7 n. t: morg. 7 a. ir Zierikr.ee. ,'smor. 7,30 7.3» s mor. 9,- 9,3( d&ags 2 w® df, VOS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op art. 30 der verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente afgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de ingezetenen Dat door lieeren brandmeesteren alhier op Maandag den 26 dezer maand en volgende dagen eene buiten gewone Brandschouwing in de huizen der ingezetenen zal plaats hebben als maatregel van openbare veiligheid wordende mitsdien een ieder uit- genoodigd om aan Brandmeesteren alsdan vrijen toe gang in woningenpakhuizen en bergplaatsen te verleenen. Zierikzeeden 19 October 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Gezien art. 11 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad no. 142) en dat van 11 Augustus 1859 (Staatsblad no. 80). Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden Dat op Woensdag den 25 November t. k. eene ver gadering van kiesgeregtigden zal worden gehouden op bet Raadhuis dezer gemeente van 's morgens 9 tot 12 ure ter verkiezing van drie Leden in de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente voor de met 31 December aanstaandeaftredende beeren H. A. van IJSSELSTEIJN. Jonkhr. J. L. de JONGE, en C. van der VLIET Dz. Dat de opgemaakte lijst van kiesgeregtigden van Maandag den 26 dezer after inzage ligt op de Ge meente-Secretarie waartegen gedurende acht dagen bezwaren bij bet bestuur kunnen worden ingeleverd. Zierikzee den 21 October 1868. B. C. CAU. De fung Secretaris LOEWER. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsyergadering gehouden t© Zierikzee op deix ££1 OotoTber 1868. Voorzitter mr. B. C. CAU. Eung. Secretaris P. Loewer commies-griffier. Afwezig de heercn mr. J. W. D. van Dongen mr. W. C. de Crauc mr. J. Moolenburgb en J. van der Vliet en bij de opening de beer Zuurdeeg, die gedu rende de lezing der notulen binnentreedt. De notulen worden gelezen en na eene wijziging goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van de plaatselijke schoolcommissiehoudende advies tot afwijzende be schikking op bet adres van den hulponderwijzer J. Buijk tot verbooging zijner jaarwedde of bet erlangen eener gratificatie. Overeenkomstig dit advies stellen Burge meester en Wethouders voor afwijzend te beschikken op genoemd adres. Aldus besloten. Aan den beer W. M. van WTagewordt op zijn verzoek remissie van boofdelijken omslag verleend voor 8 maanden ad f 5,835. Wordt medegedeeld dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd de rekening der dienst doende schutterij over 1867. Voor kennisgeving aangenomen. Komt ter tafel de gewijzigde begrooting van bet burgerlijk armbestuur over 1869 welke wordt gesteld in banden der lieeren Ivoole Mulock Houwer en van der Grijpom staande de vergadering te onderzoeken. De vergadering wordt voor eeiiige oogenblikken geschorst. Na heropening- brengt dc beer Koole namens de commissie ad boe rapport uitstrekkende tot goedkeu ring ontvang en uitgaaf op 11256,91. Dienovereenkomstig' wordt beschikt. Het besluit tot verleeneu van subsidie aan het burg. armbestuur tot een bedrag van f 8500 wordt goedge keurd behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten. De behandeling der gemeentebegrooting voor 1869 wordt voortgezet. Komt in behandeling bet voorstel der commissie om den post van inkomsten opbrengst van tienden met f 500 te vérboogen waarover in de vorige vergadering de stemmeii hebben gestaakt. Niemand daarover het woord verlangende werd bet in stemming gebragt en is bet met 3 stemmen vóór en 6 stemmen tegen verworpen. Het art wordt met 50 cents erfpacht van gemeente grond aan J. Schoenmakers uitgegeven, verhoogd. De post van onvoorziene uitgaven wordt vastgesteld op f 2732.26 en de begrooting in ontvang en uitgaaf met algemeene stemmen goedgekeurd op eeue som van f 106149,825. Zullende aan beeren Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden gezonden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Uit het Nienwediep wordt van 20 Oct. aan de Amst Ct gemeld Heden morgen is Fier van Batavia binnengekomen het schip Christina, kapt. Nieuwland qq. Volgens mededeeling van de equipage is de gezag voerder R. even als zijne echtgenoote op de terugreis ter hoogte van Kaap de Goede Hoop op eene jammerlijke wijs om het leven gekomen. Men verhaalt nl. dat tengevolge van oneenigheidde vrouw over boord is ge sprongen en dat de kapitein haar onmiddellijk is nagesprongen en beiden verdronken zijn de vaart van het schip verijdelde alle moge lijke hulp. In verband met de treurige geschiede nis van den kadet der militaire akademie die om de antipathie zijner kameraden tegen hem verwijderd werd leest men in de Arnli. Cour. Men verzoekt ons hef volgende op te ne men Op de brochure van Dikaiophilos „Een voorval aan de koninklijke militaire akademie" werd den 10 October jl. geannonceerd dat gereed lag voor uitgave „Een diefstal aan de koninklijke militaire akademie leugen of waarheid Dikaiophilos ontmaskerd door W. C. Nieuwenhuizen kadet O. I. leger uit naam van het corps kadetten. Ieder die met mij het kalme en waardige betoog van D. gelezen heeft, was zeer benieuwd om met die repliek van het corps kadetten zoo bombastisch aangekondigd kennis te maken. Welke moeite men daarvoor ook genomen heeft ze heeft tot niets geleid. Herhaalde malen zijn sedert Maandag jl de uitgeefster, de kadetten der akademie en particulieren in Breda dringend uitgenoodigd een exemplaar over te maken Zelfs een aanbod aan eerst genoemde om er eene te erlangen voor het tienvoudige van den prijs kon niets baten. Het schijnt zich dus te bevestigen dat de uitgave gefingeerd is geweest of dat men na zulk een annonce de oplaag geheel in gehouden heeft. Die handeling te qualificeren ligt niet op mijn weg. Ik vraag alleen „wanneer uit naam van het corps kadetten zulke feiten gepleegd worden die op zoo ergerlijke en onedele wijze den goeden naam eener hoogst aclitings waardige familie bekladden of zulks straffe loos kan geschieden en of het dan niet hoog tijd wordt daaraan voor goed een einde te .naken Ik hoop dat het der redactiën van andere bladen moge behagen voor een juiste waar dering door het publiek dezer manier van repliceren dit te willen overnemen. Omtrent de poging tot on,tvlngting nit het tuchthuis te Leeuwarden wordt nog het volgende gemeld „Maandag avond heeft in het tuchthuis alhier weder eene poging tot ontvlugting plaats gehad waarvoor de toe bereidselen gemaakt zijn tusschen zes en negen oren aan een venster dat uitziet op de openbare straat en waaronder een schild wacht gedurig heen en weder stapt op het oogenblik dat de commissie van administratie in het gebouw zelf vergadering hield. Gedu rende dien tijd hadden een zevental gevange nen door het wegbreken van een ijzeren roostervan de slaapzaal in de werkzaal weten door te dringen. Daar hadden ze een weversboom losgemaakt en het was hun ge lukt hiermede een der ijzeren staven van het venster nadat zij eerst hangsloten en sluit bonten verbroken hadden krom te buigen. Ten einde hun werk stil lei te doen, hadden zij eenige dekens medegenomen. Toevallig lagen dien dag eenige ellen gevlochten strengen gereed die den volgden dag op een weef getouw zouden geplaatst worden, en waarlangs zij zich natuurlijk gemakkelijk konden laten neergltjden Na deze toebereidselen gemaakt te hebben waren zij weder langs denzelfdan weg in de slaapzaal teruggekeerd en hadden den ijzeren rooster weer voor de opening ge plaatst om den nacht af te. wachten. Doch nu bemerkte een bewaarder door het kijk gat glurend dat een fier gevangenen boven op (Ie ijzeren aieovèn zat, en gaf hiervan berigt. Aanstonds werd een onderzoek in het werk gesteld dat bijna nog tot geen vermoeden geleid zon hebben daar men zag dat de rooster op zijn plaats stond. Doch bij het teruggaan liep een der onderzoekers toevallig het raam van de werkzaal langs en vond al do toebereidselen die voor ontvlug ting gemaakt waren. Opmerkelijk is het dat de drie gevangenen die onlangs ontvlngt zijn en waarvan er een toen zooveel ontbering geleden heeft weder de hoofdaanleggers van dit plan geweest zijn. Ofschoon het zeer waarschijnlijk is ook wanneer zij zich uit het venster hadden kunnen neerlaten dat de schildwacht hen zou ontdekt en neergeschoten hebben zij er toch alles op durven wagen. „Waar een gat is," zeide van Sclmnck „daar kruip ik door al wordt ik aan den anderen kant ook doodgeschotenDe ongelukkige heeft dan ook nog tweeëndertig jaren tucht." Men schrijft uit Maastricht van 16 Oct. Eergisteren werd op tien minuten afstand van het stapje Gennep het lijk gevonden van deri heer B. handelsreizigerhetwelk duidelijk sporen droeg van een geweldigen dood. Ook de afwezigheid van eene som geld van circa zeven a acht duizend gulden welke de heer B. bij zich had en die niet bij het lijk gevonden is versterkt het vermoeden dat hier eene misdaad heeft plaats gehad. De justitie van Roermond Leeft zich ter plaatse begeven en twee personen uit Gennep als verdacht in verzekerde bewaring doen bren gen. De persoon te Maastricht die dezer dagen ontvlugtte terwijl bij naar de kamer van den r°gter van instructie werd overge- bragtis Vrijdag morgen door de maréchaus see weder gevat. Hij had zich werkelijk in de holen van den St. Pietersberg verscholen DUITSCHLAND. Men schrijft uit Bern van den 12den October Heden is in het bondspaleis de conferentie gehouden van afgevaardigden der kantons die door den bondsraad zyn opgeroepen ten gevolge van de overstroomingen in de kan tons Walliserland Tessin Graauwbunderland en Saint-Gallen. De treurige feiten die hierdoor zijn veroorzaakt zijn reeds mede gedeeld. Zij worden in alle opzigten beves tigd door de rapporten der kantonnale gou vernementen zoowel als door den federalen president Dubs die op verzoek van zijne collega's van den federalen raad zelf de ver woestingen die door het water zijn veroor zaakt in oogenschouw is gaan nemen. In Tessin zijn 60 personen verdronken of ver pletterd meer dan 1000 koeiien zijn gedood in tal van valleijen zijn bruggen en huizen door het water medegesleeptgebeele dorpen zijn vernield en de velden zijn voor een tal van jaren onbruikbaar geworden. Men schat de schade die in Tessin is veroorzaaktop vele millioenen. In Graauwbunderland en het kanton Saint-

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1