W°. 83 Woensdag 14 October WOENSDAG EN ZATERDAG. Binnenlandsehe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en I Doodberigten van 1 6 regels &f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A BONN E M E NTS P RIJ S. Per drie maanden f 2,00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vo.or 10 ure^sniorg Men leest in de Amsterdamsche Courant liet volgende Met een enkel woord hebben wij reeds gewag ge maakt van de overstroomiugen die een groot gedeelte van Zwitserland dezer dagen geteisterd en de verschrik kelijkste onheilen veroorzaakt hebben. Behalve een zeer groote stoffelijke schade die het gevolg is van den watersnoodhebben ook vele menscheu bij die ramp het leven verloren. Ijzingwekkend is de ellende die in vele stroken heerschtwaar door de onophou delijke stortregens rivieren buiten hare oevers getre den dijken en dammen doorgebroken spoorbanen en andere wegen onbruikbaar geworden de middelen van gemeenschap vernield zijn en de waterstroom have en goed medegesleept heeft. Voornamelijk heeft het kanton St.-Gallen verschrikkelijk geleden. "VVallenstadt Ragaty OberrietMontlingen Sevelen de Burgeran en nog een aantal andere plaatsen leveren een onbe schrijfelijk tooneel op honderden nienschen bevinden zich zonder dak en brood en ofschoon van overheids wege en door partikulieren hulp en bijstand worden verschaftbestaat er behoefte aan krachtige ondersteu ning ook van elders. Geen wonder dan dat een be roep worde gedaan op den liefdadigen zin van de bewoners van andere landen en dat in zulk geval de Nederlanders niet vergeten kunnen of mogen wor den spreekt wel van zelf. Onze landgenooten, altoos bereid ijverig mede te werken waar ellende te lenigen is en die vooral bij ondervinding de rampspoedige gevolgen van den watersnood kennen zullen vertrou wen wij ook nu niet achterblijvenmaar ruime gif ten inzenden ter ondersteuning van zoo veel ongeluk - kigen te wier behoeve de hh. Wartmann en Clabe alhier - beide onze stadgenooten de eerste consul van Zwitzerland de tweede leeraar aau het gymna sium - de openbare liefdadigheid inroepen, Naar men verneemt is bij de regering eene aan vrage tot concessie aanhangig voor een spoorweg die Amsterdam door de Haarlemmermeer regelregt met Dordrecht zou verbinden. Het plan moet reeds bij den waterstaat onderzocht zijndoch van die zijde eenige bezwaren ontmoet hebben ten opzigte van de overbruggingen van rivieren die daarbij onvermijde lijk zijn, en die vernieuwde belemmering bij de reeds bestaande en ontworpen overbruggingen voor de staats spoorwegen voor de scheepvaart zouden veroorzaken. De aanvrage moet gedaan zijn door den heer van Vlissingen van Amsterdam c. s. Arnh. Ct. Uit "Wijhe wordt als eene zeldzaamheid mede gedeeld dat de aardappelen welke doorgewassen zijn en voor de tweede keer vruchten gezet hebben thans weder nieuwe knollen hebben voortgebragt middelmatig van grootte en goed van smaak. Indien het weder nog eenigen tijd gunstig blijftzal de op brengst van dit product nog zeer groot zijn en de kwaliteit niets te wenschen overlaten. In de Goessche Courant van 9 dezer leest men Er is dezer dagen een boekje in het lioht verschenen dat wel een particu liere zaak behandeltmaar eene zaak van dien aarddat wij meenen gerust te kunnen zeggen zij betreft een algemeen belang. Wij bedoelen „Eau voorval aan de militaire academie door Dikaiophilos." Het voorval l^omt hierop neder een kadet oppassend en van groote bekwaamheid op het punt om t na afgelegd examen tot offi cier te worden bevorderd handelt bij een ganach onbeduidend voorval in de oantine eenigzins ondoordacht en zijne kameraden die hem niet bijzonder welgezind zijn toonen j zich edel er» loijaal genoeg om daarvan eeo groote ophef ten zijnen nadeele te maken. Onder de leiding yan den luitenant met het toezigt over de cantine belastwordt de niets beduidende geschiedenis zoo men meende tot een goed einde gebragt maar niettemin weet men de zaak ter kennis van den gouverneur den heer Engelvaart te brengen en schijnt men den kadet die boven velen zijner mak kers uitmuntte op zeer ouvoegzame wijze te hebben behandeld. De gouverneur ging dit niet tegen maar liet den kad^t afzonderen van de anderen en schreef daarop aan den vader van den delinquentniets meer en niets minder dan dat deze voor zijn zoon ontslag uit de dienst zou verzoeken. Het spreekt wel van zei ven dat de vader niet maar zoo aanstonds tot dien maatregel besloot die zijn kind voor het geheele leven ongelukkig maakte. Hij deed alle mo gelijke pogingen ook bij den toenmaligen minister van oorlog van den Bosch om te verkrijgen dat zijn zoon tot het eind-examen zou worden toegelaten maar hem werd steeds geantwoord dat ejb te veel antipathie bij de kadetten tegen zijn zoon bestond. Eindelijk was hij dan ook genoodzaakt om dat ontslag te vragen onder de pressie dat het anders niet eervol zou worden gegeven en de toekomst van het jonge mensch werd dus vernietigd. Waarom Wij kennen de zaak slechts uit het boekje en moeteu dus alvorens te oordeelen ook van andere zijde haar liooren bespreken. Maar is alles waarheid wat daar geschreven is dan blijkt het dat niet de gouverneur maar de kadetten aan de academie regeren dat om een jongmensoh tegelijk met zijne ouders ongelukkig te maken een dwaze gril van eenige knapen voldoende is en dat men daarbij zoo consequent is om eervol ontslag te ver- leeuen aan iemand wien men het niet eervol zou geven als hij het niet vroeg niettegen staande de zaak toch dezelfde bleefof de vervolgde bukte voor zijne belagers al dan niet. Vele ouderswier zonen aan de militaire akademie zijn zullen met schrik het gebeurde vernomen hebben, want van nu af, hangt het geluk de toekomst hunner kinderen van de willekeur van kameraden afen het is vergeefs dat zij vertrouwen op het toezigt dat waarlijk aan die inrigting wel noodig is. Het is daarom te wenschen dat eene hoogere autoriteit zich de zaak aantrekken zal en om de eer der akademie en om het belang van aoovelen die met deze in betrek king staan. De volksvertegenwoordiging moet zich daaraan laten gelegen zijn en zoo men aarzelt om nader te onderzoeken is het de roeping der dagbladpersom op de zaak te blijven wyzeu tot dat gebleken zal zijn dat hier geen onregt werd gepleegd dat er werkelijk nog een bestuur over de akade mie is en dat niet de luim der kadetten daar beslist en regeert tot dat al?oo met bewij zen zal zijn gestaa.fl, dat ouders eq voogden hunne kinderen of pupillen gerust naar de akademie kunnen zenden zonder gevaar te loopen dat zij bijna aan het einde van den voorbereidenden loopbaan door kwade stre ken hun doel voor altijd moeten missen. DUITSCHLAN». Den 4 deaer zijn te Praag ernstige wanordelijkheden voorgevallen Volgens de voorloopige berigten dienaangaande door de Weener bladen medegedeeld was de bevol king bij plakschriften tegen den namiddag van den 4 uitgenoodigd tot het houden eener volks vergadering voor eene der poorten van Praag. Niettegenstaande die vergadering door de overheid verbonden was, verschenon omstreeks 2000 (volgens anderen 8000) personen op de aangewezen plaatsde aanmaning der policie om uiteen te gaan werd in den wind geslagen daarop bezetteden een escadron huzaren en drie bataillons infanterie de toe gangen om den verderen toeloop van volk te weren de troepen werden door het gepeupel met eene hagelbui van steenen ontvangen een soldaat door een steenworp getroffen gaf vuur en kwotste een man uit den volks hoop de huzaren trachtten vruchteloos zon der gebruik hunner wapenen de uienigte uiteen te drijven hetgeen eerst tegen den avond gelukte toen de overige troepen aan rukten een gedeelte van het naar do stad terugkeerende gepeupel vernielde al de ven sterruiten van het Duitsche sociëteitsgebouw en pleegde baldadigheden aan den schouw burg en het klooster der jezniten. Een andero -troep belegerde de woning van den uitgever van een Duitsch dagblad slueg er do vensters in waarbij een der bewoners ernstig gewond werden dreigde bet geheele huis te ver woesten toen de gewapende magt tot ontzet aanrukte. Slechts zeer weinigen der rust verstoorder konden gevat worden daar liet gepeupel de arrestatien verhinderde en de militairen hevel hadden om met de meeste omzigtigheid te werk te gaan. De stedelijke polioie schijnt werkeloos te zijn gebleven. Te Weenonwaar men deze voorvallen aan opruijing van de clerica'e partij meent te moeten toeschrijven heersohte groote verbittering over Viet gebeurde en zag men met verlan gen meer naauwkeurige berigten tegemoet FfiANKEIJK. Men leest in het clericaal Journal de Bruxelles „Rome ondervindt reeds moreel en mate rieel de gevolgen der gebeurtenissen in Spanje moreel omdat met de monarchie een belang rijke invloed in de catholieke wereld vernietigd wordt materieel omdat inen jaarlijks tuaschen de vijf en zes milioen aan „redevances ecclésiastiques" ontving. Spanje betaalde behalve dit en nog andere opbrengsten 120,000 franken jaarlijks voor het onderhoud der basilica van St. Petrus. Al deze bronnen zullen nu verminderen zoo njet ganschelyk ophouden." -r- Ziedaar dus een nieuwe ont maskering der regering van Isabella. Terwijl- de nationale schuld jaarlijks toenam de algemeene toestand der bevolking meer en meer ongunstig werd betaalde de Spaansclie schatkist al deze buitensporig aanzienlijke- sommen aan Rome. De reiolutie zal aan al deze verkwisting thans wel een ejnde maken. Aan de Echo du Parlement wordt uit Charleroi gemeld dat van daar troepen naar de nabijgelegen steenkolenmijnen Maai- boury zijn afgezonden wegens ongeregeld heden welke on Ier do werklieden in die mijnen zijn voorgevallen. Te Madrid is het hötel van de graaf Montijo moeder der keizerin van Frankrijk een der eerste geweest welke de revoluti onaire vlag heeft uitgestoken. Volgens le Constitutioneel is dit te verklaren door do omstandigheid dat de revnlutionaire junta zich tijdelijk in dat hotel had gevestigd en dus onmiddellijk de revolutionaire vlag liet wapperen. De junta te Sevilla de bekende sta I der brandstapels is dezer dagen tegenwoor dig geweest bij het leggen van den eersten steen voor een protestantsch k-rkgebouw liet eerste dat op Spaansch grondgebied ver rijzen zal Git Madrid meldt men van 9 Oct. De secretaris van Gonzales Bravo is op de straat door bet graauw ernstig gewond. De generaal Prim hield van zijn balcou eene aanspraak waarin hij het gedrag van hot volk laakte en vergetelheid van grieven aan beval hij zeide dat men de straten niet met bloed moet bezoedelen maar de tegen standers sparen. Er heeft eene bijeenkomst plaats gehad van leiders der democrutische partij die het eens zijn geworden om liet ministerie met al'e kracht te ondersteunen indien het voortgaat om aan de zaken eene oplossing te geven in democratischen zin- De lieer Rivero heeft in eene van het balcon van het ministerie van binnenl zaken ge houden toespraak tot het volk van dit be-luit kennis gegeven. Een bezoeker van de koninklijke stallen te Madrid geeft daarvan de volgende be schrijving. Men bragt ons eerst in een groote zaal Vol glazen kasten welke de galalivereijeti der bedienden van liet paleis de tuigen en de dekkleeden der paarden bij groote pleg- tigheden als begrafenissen huwelijken kro ningen stierengevechten met de g heele verzameling zadels bevatte. De tuigen voujal zijn prachtig De stallen zijn zeer ruim i dén der gebouwen is uitsluitend voor muilezels bestemd. Men vindt in de stallen verscheidene schootie Arabische en prachtige Andalusische en Engelsche paarden. De koningin had echter de schoonste paarden naar San Sebastian medegenomen. In het koetshuis staan 170 rijtuigen voor dagelijksch gebruik en gala-dagen eenige daarvan zijn

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1