W°. 82 Zaterdag 10 October- 1868 WOENSDAG El ZATERDAG. Besturen en Adminislratiën Kennisgeving. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen Buifcenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O NN E M E N T S P RIJ S. Per drie maanden 2,00Franco per post 2,25, Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'smorg Do Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis yan de ingezetenen, dat er op Woensdag den 14 de^er maand des namiddags ten zes ureop liet Raad huis alhiereene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 8 October 186$. Be Burgemeester B. C. CA.U. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat de kohieren van het patentregt dezer gemeente over het dienstjaar 186% (2e 3e 4e eii 5e deel) den 2 dezer maand door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden worden gesteld in handen van den heer ontvanger der directe belastingen aliiier ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee, den 8 October 1868. K C. CAU. Yoortaan zullen al de militiens van de in te lijven ligting bij de infanterie tot hunne eerste oefe ning, 10 maanden achtereen onder de wapenen blij ven, en bij de vesting artilleriedB pontonniers, den trein en de mineurs eu sapeurs 6 maanden» Uit de staatsbegrooting voor 1869 blijkt dat -de vroeger voorgenomen tractementsverkooging voor de kapiteins en luitenants om fiüalitiecle redenen achterwege zal blijven. Maar voor de soldijen wordt eene verhooging voorgedragen terwijl tevens wordt voorgesteld het" zakgeld van de soldaten tot 25 cen ten per dag te süppleereiiin die garüizoelleii waar het zooveel niet bedraagt. De majoorbuitengewoon adjudant des konings kommandant van het corps scherpschutters van 's Gra- venhageheeft aan de scherpschutters het volgende schrijven gerigt „Óns feest is ten einde j de geestdrift evenwel door hetzelve opgewektis niet uitgedoofd. De be zieling door vorst en volk er aan gegeven maakt het onvergetelijk. „Op die feestweek terugziende is het mij dan ook eene behoefte u een woord van dank të brengen ▼oor de uitmuntende houding en het lofwaardige ge drag gedurende die dagen ten toon gespreid. „Uw ijver in het behartigen van de Vrijwillig op u genomen pligten uwe trouwe opkomst tot opluiste* ring van den nalionalen wedstrijd uwe welwillend heid om onze broedercorpsen van dienst te zijn en te toonen dat bij bet streveil ntt'ar doel ééne en dezelfde gedachte ons leidt iii ééii woord de vele en velerlei deugdelijke bewijzen van uwen ernst voor de zaak die wij voorstaan maken het mij tot een 'aangeiiamen pligtdc inspraak Van mijn hart vol gende j u mijne opregte erkentelijkheid te betuigen en den wensch uit te drukken dat ik nog langen tijd het voorregt moge hebben u te leiden en voor tc gaan als uw kommaudant. Hartelijk hoop ik dat mijn waard geschat corps waarvan het gehalte de uitgebreidheid overtreftzich zal staande houden en eene ontwikkeling erlangen meer en meer geëvenredigd aan het algemeen belang cn in toenemende overeenstemming met de behoeften van ouze weerbaarheid tot verdediging van onzen dierbaren geboortegrond. Van harte wensch ik u ge- luk met dc hoogo eer en bijzondere onderscheiding welke het beminde Huis van Oranje met onzen ge- ëerbiedigden koning aan liet hoofd den deelnemers aan den nationaltin wedstrijd heeft willen bewijzen. „Die hartelijke belangstelling vure ons aan tot verdubbeling onzer pogingen ten algemeenen nutte cn niet bet minst.zoo noodigtot verdediging van den troon van Oranje die onafscheidelijk aan het heil van Nederland verbonden is. Mogen wij al- zöo Ons 'sU-cvcn getrouw blijven o'udör de leus „Voor koning en vaderland Meü verneemt, dat in de vorige weck tc Wer kendam het volgende misdrijf is gepleegd. Terwijl zekere vrouw 's avonds alleen thuis was m eldden zich vier mannen aan haar huis aan twee van hen kwamen binnen, de twee anderen bleveil aan de deur de wacht houden. De biimentredenden vroegen de vrouw om ecu kop koffijdoch op haar antwoord dat zij op 't oogen- blik geen koffij had werd haar om geld gevraagd en toen zij antwoordde dat zij geen geld bezat werd zij aangevallen. De indringers grepen haar bij do keel ontnamen haar de sleutels der kastopenden die en namen daaruit 600 aan geld en eenig goud cn zilver. Daarop verwijderden zich de vier mannen de vrouw aau haar lot overlatende. Ten gevolge van het verwijderen vaii twee wees kinderen uit bet kinderhuis te Kampen wegens verzet tegen de huisorde en valsche beschuldigingen tegen den vader eu moeder van het huis heerscht daar ter stede zekeuó opgewondenheiddie zich lucht geef t [n joelen cn schreeuwen van zamenscholende cn rond trekkende troepen die tot dusver echter tot nög geen verdere feitelijkheden övcrgiiigendail het vernielen vali tuin bn hekwerk bij een der regenten. Een ver bod van den burgemeester oiii met meer dali drie personen te zameit óp straat bijeen tc zijn werd in den wind geslagen2onder dat het bestuur tot het nemen van krachtige maatregelen overging. Zelfs zijn een paar belhamelsdie reeds gearresteerd waren weer vrijgelaten. In don raad is door den burgemees ter op een interpellatie de maatregel v-m regenten ver dedigd. In de Midd. Ct. leest men daaromtrent nog het volgende Uit Kampen schrijft men van 1 October i „Sedert Zondag hebben wij hier eiken avond een oproertje. Bij hon derden trekt men met versnelden pas door da straten meestal onder hot aanheffen van een deun „ze kunnen der niks aan doen ze kunnen der niks aan doen en voorts nog eenige regels die wij om den vVil des persoonsdie er ia genoemd wordt maar achterhouden. Het blijft gewoonlijk bij dit straatrumoerbehalve dat Dingsdag avond een bezoek met ketelmuziek is gebragt aan de huizen der drie weesregenten en de glazen zijn Ingeworpen. Gisteren avond heeft men zich van baldadigheden onthouden doch is de beweging even erg geweest in weerwil van eene proclamatie des burgemeesters waarbij zamenscholingen verboden werden. De policie heeft er zich bij bepaald een paar lieden in arrest te nemen. Vermoedelijk zal een en ander aanhouden tot dat of de op- loopen met geweld verhinderd óf veranderin gen in het bestuur van bet armenweeshuis gebragt worden. Het straatrumoer toch is begonnen bij de verplaatsing van twee meisjes uit dit kinderhuis naar het toevlugtsoord te Groningen een maatregel die al ware het alleen om de orde te bewaren schijnt noodig geweest te zijn. De dieper liggende oorzaak echter is de ontevredenheid des volks uiet de behandeling welke uien mompelt dat den weezen in dit kinderhuis te beurt valt. Men bepaalt zich dan ook tot zamenscho lingen bij het weeshuis en optogten naar re genten en burgemeester. Waarschijnlijk zal deze uiting der volkswoede leiden tot een grondig onderzoek naar allerlei gebruiken en misbruiken eu naar wij bovenal hopen tot de opdragt van het beheer aan niet ge salarieerde regenten. Ook hier zijn wel mannen eri vrouwen te vinden die wat zij tegen geldelijke belooning zouden weigeren gaarne uit liefde willen doen," 2 October. „Tot heden is hier niets ver der voorgevallen. Doch bij den eersten op loop die er weder geschiedt zijn ile manschappen van het instructie-bataljon gereed uit te rukken zij staan eiken avond onder de wapens met geladen geweren. Het gerucht dat de militairen de policie ter zijde zouden staan en dat de kommaudant verzekerd had elke stoornis der orde met geweld te zullen bedwingen heeft gisteren de woelzieke menigte in rust gehouden. Toch is tot heden de zaak niet gezond er- broeit nog iets D I s'b U L A N D. Voor de regtbank te Berlijn Stonden dezer dagen teregt de voormalige Beijersche luit. vrijheer Philipp August v. Runzberg voormalis; kapt. bij de marine, N. C. Wraa en do fabrikant Schwendner. Dezo beschul digden hadden onderling een plan ontworpen om de Pruissische regering voor 25,000 th. op te ligten door middel van valsche be scheiden. De drie beschuldigden zijn alle veroordeeld de beide officieren tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf, 1000 th. boele en gedurende drie jaren verlies van eer en burgerregteii. Aan Kunszberg is bo vendien het verblijf in Pruissen ontzegd nadat hij zijne straf zal hebben ondergaan. De fabriek int is tol een jaar gevangenisstraf en 600 thaler boete veroordeeld, De door poiicie-firtdatrogelen te War schau Voor keizer Alexander van Rusland aan den dag gelegde geestdrift heeft voor de Poolsche natie tot resultaat opgeleverd eene ukase waarbij het voor Polen bestaande af zonderlijk ministerie van justitie wordt opge heven verklaard. Voorts verwacht men spoedig de vereeniging der Poolsche provinciën aan den regter-oever der Weichsel bij de aangrenzende Russische gouvernementen. De provinciën aan den linker-oever dier rivier zullen vereenigd worden tot een gouvernement onder den naam van gouvernement der Weich sel. De Poolsche natie wil nu echter maar niet sterven hoeveel nieuwe dolksteken keizer Alexander haar ook toebrengt. Het medegedeelde berigt meldende dat te Corstantinope! eene zamenzwering is ont dekt wordt bevestigd door een berigt van het agentschap Havas. Volgens dit berigt was liet doel der iet de zoogenaamde jong Turksclie partij behourenJe znmengezworenen om den sultan te nopen aisland te doen van de regering ten gunste van den tegenwoor- digen vermoedelijketi troonopvolger Murad effendi. Een vijf-en-twintigta! personen zijn gearresteerd Waaronder zekere Condouri een Russisch koopman uit Odessa en een Grieksclt bankier. De Russische vertegen woordiger generaal Ignatieft', zou de uit levering van Condouri hebben geëischt hetgeen echter door de regering te Consian» tinopel zou zijn geweigerd. it A N K R IJ K, Parijs 5 October. De Constitiniotinël zegt dat er volstrekt geen grond is voor de bewering dat een handels- en inilitaif verbond zou zijn tot stand gekomen tussclien Frankrijk en Nederland. Ziehier eene merkwaardige historische zatnenvalling. Den 29sten September 1S33 sterfdag van koning Ferdinand VII van Spanje wetd zijne dochter Isabella tot koningin van Spanje geproclameerd. Dell 29iten September 1868 werd de dochter van Ferdinand VII van tien troon vervallen verklaard. önlusteri ia Spanjët In de eerste dagen van den opsthrid tegen koningin Isabella werd naar metl zich herinneren zal een lid drf Cortes dood geschoten zonder vorm ran ptoces Naaf het schijnt is deze zaak niet zonder invloed geweest op het gedrag der truepen van No- valiches. De Andalusische dagbladen althans verhalen het volgende Vaflin bedoelde af gevaardigde kwam te Montoro en wekte de achterdocht van den bevelhebber der aldaar gelegerde troepen. Men onderzocht zijne bagage en vond daarin oproerige proclamaa tien. Onverwijld en zonder een krijgsraad bijeen te roepen gaf de kolonel lastden afgevaardigde dood te schieten. Dit bëvel wekte algemeene verontwaardiging on een der aanwezige officieren deelde dit den kolo nel mede. In toorn ontstoken mishandelde hij bedoelden officier en gaf bevel ook hem ter dood te brengen. De soldaten weigerden dit bevel te gehoorzamen maar Vailin werd doodgeschoten. Toen Novaliches de zaa,. K

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1