Woensdag 1 October, 1868 WOENSDAG EN ZATERDAG. J*0. 81 Binoeiilandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIEZEESGHE COD PRIJS D E It ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent da, regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 - 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: Z. M. heeft o. a. benoemd tot commissaris van po- licie te Zwolle de heer C. A. Bethe thans dezelfde betrekking bekleedende te Zalt-Bommel. In de N. Midd. Ct. leest men. Aan de begroo ting-stukken ontleent men de volgende bijzonderheden Drie stelsels worden thans beproefd voor een nieuwe soort van achterlaadgeweer dat een caliber zal heb ben van 11 strepen. De drie bedoelde stelsels zijn dat van Poabodijvan Werndl en van Kerr of Rem- mingtons bolt. Te Delft zal bij de slagkruidfabriek een nieuwe in- rigting worden in 't leven geroepen waarin niet al leen de hulzen maar ook de kogels en de patronen zullen worden vervaardigd. Met den aanleg der verdedigingswerken nabij Utrecht en van het fort bij de Bijlmerpolder in de stelling Amsterdambenevens die op den Separatiedam bij Pannerden welke bereids onder bestuur van den af getreden minister zijn aangevangenzijnde het 's ministers voornemen om de werken tot voltooijing van de nieuwe Hollandsche waterlinie en op den Se paratiedam nabij Pannerden eerst tot stand te bren gen alvorens met de uitvoering van andere nog aan te leggen of te verbeteren werken met uitzondering echter van die in de stelling van Amsterdam te doen beginnen zoodat dan ook in verband hiermede gelden worden aangevraagd tot voortzetting van de verbete ring der middelen voor het stellen van de inundatiën der Hollandsche waterlinie en van den Neder-ïthijn te Utrecht. Een plan tot reorganisatie van de militaire academie te Breda op den grondslag van het rapport der com missie van 30 Januarij 1867 maakt bij den minister een punt van overweging uit. Uit een aanschrijving van den minister van bin- nenlandsche zaken blijktdat bij de onteigening van paarden aan den kwaden droes lijdende de taxateur de waarde moet schatten van het paard zooals die is terwijl het aan den kwaden droes lijdt en niet van het paard in gezonden toestanden moet daarbij in aanmerking genomen worden dat die ziekte meestal met den dood eindigt. Niettegenstaande de rijkswerf te Vlissingen ge heel ontruimd is zullen de mariniers er nog voorloo- pig garnizoen houden en staat zulks in verband naar men verneemtmet een uitbreiding van het corps datop weinige mariniers na geheel compleet is. Eene verandering van uniformgewijzigd naar dat van de marine waarin onze zeesoldaten zich gemak kelijker bewegen kunnen wordt mede te gemoet ge zien. Het hoofdbestuur van het Anti-Dagbladzegel-Verbond heeft dezer dagen den minister van finantien zijne in genomenheid betuigd met de toezegging van de troon rede dat in dit zittingjaar aan het oordeel der ver A B ONNEMENTSP RIJ S Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sraorg tegenwoordiging zal worden onderworpen een wets ontwerp ter afschaffing van het zegelregt op drukwerken. Wij zijn in staat gesteld den inhoud van het adres mede te deelen. Het luidt aldus „Eenigen tijd geleden mogten wij de optreding van uwe excellentie aan het hoofd van het departement van financiën begroeten als het vooruitzigt openend op een spoedige afschaffing van het zegelregt op de dagbladen. „Slechts weinige maanden zijn er sedert verloopen en reeds heeft de troonrede het bewijs geleverd dat wij niet zonder grond vertrouwden van uwe excellentie een daartoe strekkend voorstel aan de Staten-Generaal te kunnen verwachten. „Schroomden wij toen nietdie verwachting in een opzettelijk schrijven aan uwe excellentie te kennen te geven des te meer gevoelen wij thans de behoefte j om uwe excellentie den dank en de erkentelijkheid over te brengen van ons „verbond" voor den ijver en den spoed waarmede de regeling dezer belangrijke aangelegenheid door u werd ter hand genomen. Uwe plannen zijn ons in de bijzonderheden nog onbekend en met verlangen ,zieii wij uit naar de indiening van het aangekondigd wetsontwerp. Zooveel echter is ons althans gebleken dat uwe excellentie zich niet met j halve maatregelen tevreden steltgeen vermindering voldoende achtdie onder den schijn van allen dien stig te zijn slechts zou komen ten voordeele van en kele weinigen maar voor zoover fiscale moeijelijkhe- den haar nog in den weg staan de. vrije ontwikke ling der drukpers bevordelijk wilt zijndoor volkomen opheffing dier moeijelijkheden. „Dat vooral dwingt ons de betuiging af van onze hulde. „Moge het Uwe excell. gegeven zijn in dit zitting jaar der Staten?GeneraalUw voorstel tot wet te zien verheven en gij de zelfvoldoening smaken van voor altijd Uw naam verbonden te hebben aan een maatre gel die hiervan zijn wij overtuigd den gunstigen invloed zal uitoefenen op den staatkundigen zoowel als op den socialen vooruitgang van het Nederlandsche volk. duitschland. Dozer dagen is te Wilna de eerste boete geheven voor het gebruik maken van de Poolsche taal. In een restauratie had zich den 10 September een gezelschap ver- eenigd om onder een glas wijn een verjaar dag te vieren. Van de vijl menschen waaruit het gezelschap bestond twee Polen en drie Duitschers kende niemand Russisch. Eerst sprak men Duitsch maar na het ledigen van eenige flesschen begon men Poolsch te spreken en daar men onder elkander was en de kamer op den tuin uitkwam veroor loofde men zich een Poolsch lied aan te hef fen Den volgenden dag bragt een kozak bij ieder der vijf heeren een pozew waarbij 5 roebels boete geëischt werden. De waard kreeg een boete van 30 roebels. Dat Poolsche liedje kostte dus 55 roebels. De Galicische stad Stanislow is den 28 en 29 Sept. door brand geteisterd. Het raadhuis de regtbank met bet archief, liet post- en telegraaf bureau de Armenische kerk eenige synagogen en eenige honderde hulzen zijn vernield De schade is zeer groot. Duizenden zijn van dak beroofd. Dr. Blane de voormalige gevangene van koning Theodortis van Abyssinie heeft eenige dagen geleden te Genève eene voor- dragt gehouden over zijne 2jarige gevangen schap en over den veldtogt der Engelschen. Hij is in het bezit van den kogel welke koning Theodorus heeft gedood. De overstroomfngeu in Zwitserland hebben groote schade aangerigt. In Tliusis en Splügen zijn de nieuwe steenen bruggen beschadigd. Ook het hotel Grutli te llagatz heeft schade bekomen de drie Rijnmolens van Lustenau zijn weggeslagen. Op vele plaatsen is bet vee in de stallen verdronken te Ëuchs werd het tolhuis met den beambte en zijne vrouw door den stroom weggesleept deze personenen twee anderendie hen wilden te hulp komenzijn omgekomen. FitANKK IJK. Voor het keizerlijk hof te Parijs is jl. Woensdag de zaak behandeld van het open baar ministerie tegen het dagblad le Liberal de Seine-et-Oise vervolgd ter zake van verslag te hebben gegeven der behandeling van de door Her.ri Rochefort ingestelde actie tegen de beruchte heeren Marcltal en Stamar .tot het erlangen eener schadeloosstelling we - gens laster in een publiek en algemeen ver spreid geschrift ten zijnen opzigte welke actie tot demonstratie moest strekken tegen deze regeeringsagenten. De Eransclie wet verbiedt gelijk men weet alle verslagen in de dagbladen van de behandeling van druk pers-delicten. De advocaat Picard betoogde echter dat hier volstrekt geen sprake kon zijn van drukpers-delict waar bet eene civiele procedure betreft. Bij zijn pleidooi betoogde hij onder meer dat er geen justitie moge lijk is zonder publiciteit. Daarop viel de president hem in de rede zeggende „De publiciteit bestaat omtrent drokpets-processen." Mr. Picard. Neen mijnheer de president want de publiciteit der teregtzitting is niet de publiciteit De president De publiciteit is de vrijheid der verdediging gij ontvangt daarvan bet bewijs want wij laten u alles zeggen. Mr. Picard. Gij laat ons vrij spreken juist omdat het publiek ons toch niet hoort. Maar ik ga nu verder met mijn betoog. Geloofwaardige berigten uit Italië be vestigen de berigten omtrent het voortduren van den opstand op Kandia. In het begin van September h;td weder een hevig gevecht plaats gehad bij het dorp Meledoniwaarin aan beide zijden een groot aantal manschap pen gesneuveld zijn. Krachtens de laatstelijk te Con-tantinopel vastgestelde maatregelen gaan inmiddels de Turksche autoriteiten voort met het bouwen van blokhuizen op verschil lende punten des lands. Ieder dezer ver sterkingen ontvangt eene bezetting van twee of drie honderd man qn vier of vijf stukken geschut. Het aantal Turksche troepen thans op Kandia ageerende bedraagt ongeveer 25,000 man. Onlusten in Spanje. De revolutie lieeft te Madrid zonder bloed vergieten gezegepraald. Na de vreeselijke onderdrukkiug waaronder Spanje gebukt ging kan het thans eindelijk weder rustig ademhalen- De volgende proclamatie is tot de bevolking gerigt. „Inwoners van Madrid „De revolutie heeft gezegevierd het gou vernement van dona Isabella van Bourbon bestaat niet meer. „De president van den ministerraad en de ministers zijn naar San Sebastian vertrokken om bun ontslag in te dienen. „De maarschalk Serrano en de generaal Prim zijn naar Madrid ontboden en zullen morgen hier aankomen. „Wij allen hebben er belang hij om de orde te handhaven. Geduld dus nog voor eenige uren morgen zal de hoofdstad onder het bestuur van de hoofden der revolutie zich aan do vreugde kunnen w ij len van zich bevrijd te zien van het schandelijk juk waaronder wij gebukt gingen „Leve de volkssouvereiniteit leve de marineleve het leger I weg met Isabella li en al hare afstammelingen „Do revolutionaire junta." Deze proclamatie werd overal in de straten van Madrid in grooten getale vt-rspreid en dadelijk vereenigden zich duizende personen op de Puerta del Sol terwijl de troepen der bezetting de burgerwacht en de bevol king zich aaneensloten. De balkons der hui zen werden met draperien versierd en des avonds was er algemeene illuminatie. Overal heersclit de volmaakste or Ie. Men heeft geen enkel betreurenswaardig feit te vermelden dan den moord aan drie inspec teurs van policie gepleegd welke zich door hunne handelingen doodelijk gehaat hadden gemaakt. Hon derde burgers hebben zich vrij willig aangeboden om de openbare gebouwen te bewaken. Ovoral ziet men de volgende bekendmaking „Diefstal wordt met den dood gestraft." Uit San Sebastian schrijft men van eene wel ingelichte zijde onder dagteekening van Dingsdag avond het volgende „Toen de berigten van de door Nuvaliehes geleden nederlaag aankwamen begaf de koningin zich naar een afzonderlijke kamer en schreef een brief aan Esparlero aldus aan vangende „Gij zijt het die eenm al de dynastie hebt gered ook ditmaal zult gij haar redden. Wat mij zelve b-treft ik ben geen koningin meer Maar den prius der Asturien leg ik in uwe banden vertrouw ik u toe.- Doe voor hem wat gij voor mij hebt gedaan." enz. „Deze brief was treffend. Men moest nu echter den twaalfjarigen prins der Asturien nog bewegen om naar Logrono te gaan. Men bragt hein bij zijne moederdie hem mede deelde tot welk besluit de omstandigheden haar noopten. De kleine prins nog niet wetende wat een kroon is wilde echter zijne moeder niet verlaten barstte in tranen uit en wierp zich in hare armen. Dit gaf aan leiding tot een wanhopig tooneel. De konin gin verscheurde den brief in lievige ge moedsstemming en verwijderde zich met haar zoon. Zoo Btierf de laatste kans weg voor de dynastie van Isabella II." De twintigjarige oudste zoon van don Carlos laatste afstammeling van den oudsten

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1