W°. 80 Zaterdag: 3 October WOENSDAGENZATERDAG. Binnenlaridsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEM ENTS-PRIjS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'smorg -Z. K. H. de prius vaa Oranje opperbevelhebber der bij Milligen gekampeerd hebbende troepen heeft aan 6 onder-officieren die met de dienst van ordon- nance tijdens IJD. verblijf in het kamp belast waren ieder een fraai gouden borologie geschonken. De minister van oorlog beschikkende op een tot dat einde van wege Z. M. den koning aan zijn departement gerenvoyeerd adres van ingezetenen van Nijmegen tot ondersteuning van het door den ge meenteraad dier stad gedaan verzoek dat Nijmegen als vesting opgeheven en de vestingwerken aan die ge meente afgestaan mogen worden heeft ter kennis van de adressanten gebragtdat de belangen der verdedi ging niet toelaten dat aan bet door den raad gedaan verzoek worde voldaan. J1 Zondag morgen kwamen in de na bijheid van Sas van Gent van de Belgische zijde vier rijtuigen aan die nog al de aan dacht trokken en de nieuwsgierigheid gaande maakten van sommige ingezetenen. Niemand kon echter denken dat weinige oogenblikken later een duel zou plaats hebben dat bestemd was om eene Europesche vermaardheid te verkrijgen. Het bleek later dat in deze rij tuigen zich bevonden hadden de heeren Henri Kochefort schrijver der bekende Lanterne en Ernest Baroche ieder vergezeld van hunne beide secondanten en twee doctors. De secondanten van den heer Rochefort waren de heeren Charles Hugo en Fran<;ois Victor Hugo zonen van den beroemden dichter Victor Hugo Omtrent den uitslag van het duel bestaan twee lezingen. Volgens de eene zou de heer Baroche alleen eene wonde heb ben ontvangen aan het been. Volgens de andere lezing zouden Rochefort en Baroche beiden gewond zijn geworden De eerste aan de regterhandde laatste behalve aan het been ook aan de borst en in de zijde. Het gekozen wapen was de degen. Aan l'Independance Beige wordt het to Gent door de vier secondanten opgemaakt proces verbaal medegedeeld waaruit blijkt dat het duel gisteren morgen te half tien uur heeft plaats gehad en dat wat den uitslag betreft de laatste lezing de juiste is. De zinsneden in het voorlaatste nommer van la Lanterne welke tot de uitdaging van den heer Rochefort door den heer Èrnest Baroche aanleiding hebben gegeven luiden aldus „Onderstellen wij eens dat de heer Baroche hem (een schoolmeester die verzocht heelt van naam te mogen veranderen daar hij Rochefort heet en hij dien naam geschand vlekt gelooft) het regt geeft om voor altijd een thans geschandvlekten naam te begraven en een anderen naam aan Ie nemen uit den almanak Bottin. Wat zal hiervan het gevolg wezen „Daarvan zal het gevolg zijn en dit is het ernstige van de zaak dat de heer Baroche persoonlijk ook genoopt zal wezen aan zich zelf te verzoeken en dit verzoek zonder dralen toe te staan om gemagtigd te worden van naam te veranderen daar gij hebt het nog niet vergeten zijn zoon openlijk be schuldigd van oplichting en ontrouwe hande lingen in de zaken van Mirés, zich in cir culaires op de muren van Versailles heeft zien tentoongesteldvolgens van den heer de Persignydie trouw aan ziju ouden adeldom 't nobel had gevonden om de can- didatuur van dezen afstammeling wiens ver kiezing niet welgevallig was te bestrijden door hem een dief te noemen." F fi A N K R IJ K. Parijs 29 Sept. De Moniteur zegt in zijn overzigt dat heden uit Spanje geen en kel berigt van belang ontvangen is. Grenada zou zich voor den opstand verklaard en de koninklijke troepen die daar in bezetting lagen zouden zich teruggetrokken hebben hetzelfde zou gebeurd zijn in Carthagena waar de revolutionnaire beweging het gevolg moet zijn geweest van de verschijning van drie fregatten. De kommandant zou met zijne troepen de stad ontruimd hebben. Het gevecht tusschen Serrano en Novaliches dat men reedB verwacht had is nog niet geleverd algemeen wordt gedacht dat dit gevecht ge- wigtige gevolgen zal hebben. De Siècle zegt dat de twee broeders Con cha (de generaalthans eerste minister en de maarschalk) aan de koningin geschreven heb ben dataangezien zij weigert zonder haren intendant Marfori naar Madrid te gaan zij van oordeel zijn voor den toestand niet lan ger te kunnen instaan Na ontvangst van dezen brief heeft do koningin markies Pezuela naar San Sebastian ontboden om hem het vormen van een kompleet kabinet op te dragen ook heeft zij de leden van den raad van state bijeengeroepen. Deze maat regel word beschouwd als het voorteeken van een zeer gewigtig besluit. Uit Toulon wordt dd. 20 dezer ge schreven „Gisteren namiddag tusschen twee en drie uren werd Toulon letterlijk gebom bardeerd door hagel. Het water overstroomde de stratenzoodat de circulatie onmogelijk werd Het was gevaarlijk zich buiten te wagen want als men niet verdronk dan kon men er zeker van zijn verpletterd te worden door de hagelsteenen sommige ter grootte van een hoenderei. Terwijl dit op straat voorviel moest men in de huizen de overstrooming tekeer gaan. Daar alle moge lijke glazen overdekkingen aan stukken lagen stortregende het binnen in de huizen en het stuk springend glas maakte een leven als een oordeel. De menschen hier herinneren zich zoo'n boos weêr niet. Het hield niet op met donderen de hemel was één vuur en al vuur. Het platteland heeft verschrikkelijk te lijden gehaddoch de uitgestrektheid der ramp kent men nog niet.'' Onlusten ïn Spanje. De Spaansche opstand erlangt meer en meer het karakter eener nationale beweging. Indien de heden aangebragte tijdingen zich mogten bevestigen dan bestaat er voor ko ningin Isabella weinig hoop meer op het behoud der Spaansche kroon voor haar en hare dynastie en zal zij zelf weldra de col lectie vermeerderen der in Europa rondzwer vende en voor het grootste deel door eigen schuld uit hunne rijken verjaagde vorstelijke personen. 'De bevestiging dier tij lingen zal niet lang nitblijven. Verdient het toch reeds de aan dacht blijkens het feit dat telegrammen aan een paar Engelsche dagbladen konden gezon den worden dat de telegraaflijn naar Madrid niet meer voor particuliere depeches gesloten is de inhoud dier op het bulletin inedege deelde telegrammen is zoo weinig twijfelachtig dat die wel als in hoofdzaak juist kan worden beschouwd en mag worden aangenomen dat de vaan des opstands thans van liet koninklijk paleis te Madrid waait. De magt der Bourbons is dus ook in Spanje verbroken. Het is met die dynastie gegaan gelijk met zoovele andere geslachten waarvan de leden om over eenig rijk het bestuur te erlangen zich slechts de moeite behoefden te geven van geboren te worden. Is hunne opvoeding daarbij voorts als pleegt te geschieden weinig bestemd om hen te releveeren dan staat de geschiktheid van den opvolger meestal eenige graden be neden die van zijn voorganger. Eindelijk daalt dan die geschiktheid zoover beneden nul dat alle sympathie voor de leden dier dynastie in eene onverschilligheid overgaat welke in diezelfde mate al meer en meer ijskoud wordt. De Bourbons gaven hiervan een leerrijk voorbeeld. Volgens tijdingen uit Madrid is aldaar het berigt ontvangen dat de troepen van Novaliches bij Cordova teruggeslagen waren. Dit nieuws bragt groote opschudding te weeg. De minister Concha legde zijne betrekking neder, om eene botsing met het volk te ver mijden en de troepen maakten daarop gemeeno zaak met het volk. Er heeft geen bloed ge vloeid De beelden en wapenschilden der koningin werden door de straten gesleept. Een provisionele junta is gevormd. Er lieerscht de volmaakste orde. De markies van Novaliches is door het leger der opstandelingen verslagen en zelf gekwetst naar Madrid teruggekeerd. In de hoofdstad hebben de troepen zich bij de be volking aangesloten onder de kreten weg met de Bourbons 1 De opstand is algemeen doch draagt een ordelijk karakter. De maar schalk Serrano lid van het voorloopig be stuur der opstandelingen wordt te Madrid verwacht. Uit San-Sebastian wordt onder dag- teekening van 25 September het volgende gemeld „Als opgesloten in hare nederige woningwaarheen men vroeger een aantal lieden met goud en linten versierd zich zag begeven en waar men thans niemand mper ziet is de koningin met wier onttrooning men zich bezig houdt, thans, naar in-tn zngt bitter en scherp wanneer zij van haar ver laten toestand spreekt. De intendant Marfori, wien men met verbazing nog zich in al zijn opgeblazenheid in onze straten ziet vertoonen, is de eenige vertrouweling der denkbeelden zijner koninklijke minnares. De goede en eenvoudige bevolkingwelke eertijds de pa- leis-chroniek zoo vol schandalen als laster beschouwde door revolutionairen hartstogt uitgestrooid wendt zich nu vol minachting af van het treurig schouwspel waarvan zij getuige is en waaraan pater Claret door zijne tegenwoordigheid zijn zegel schenkt. Zag men gedurende de eerste dagen van den opstand zonder deelneming en leedwezen de koningin te midden der gevaren welke halsstarrigheid had uitgelokt men had ten minste eenig gevoel van medelijden voor haar als vrouw en als moeder. Terwijl thans de oorzaken van haar voortdurend verblijf hier en de redenen van het niet opvolgen der wijze raadgevingen barer nog overgebleven vrienden bekend zijn zij wil haar gunste ling Marfori niet verlaten thans wordt de koningin zoowel als vrouw en als moeder met eene ijskoude onverschilligheid bejegend" De opstandelingen te Ferrol hebhtn een schip naar Portugal gezonden ten einde- geweren aan te koopen Het voorloopig be wind te Seville heeft Cadix tot eene vrije haven verklaard. De benden van opstande lingen in het midden des lands groeijen aan. Een der kolonels van het legerkorps van Novaliches heeft een gewezen prefect die tot de liberale partij behoorde zonder vorm van proces laten fusilleren deze moord heeft groote verontwaardiging opgewekt. Men gaat vooit aan de oevers der Guadalquivir krijgsmagt zamen te trekken. In Katalonie he-rsclit eene groote gisting generaal Baldrich is al - daar met troepen geland. Bayonne 30 Sept. Heden namiddag ten 2 Va ure is de koningin Isabella te B;ar- litz aangekomen dédr had zij een onderhoud van 15 minuten met den keizer de keizerin en den kroonprins. Ten 3% uur ia zij met een extra-trein, te Bayonne aangekmn-n. Haar intendant Marfiori zat bij haar in het rij tuig. Hare ex-ministers waren op het spoor wegstation aanwezig. De koningin onderhield zich 5 minuten met den heer Gonzales Bravo. Zij zal het keizerlijk kasteel van Pau bewo nen. Madrid is rustig. GROOT-BRITTANNIEN. Te Itdlarney in Ierland is een persoon gevat dien men houdt voor den aanvoerder der Feniansche dievenbenden «velke telkens de bewoners van buitenverblijven in de buurt van Cork des nachts komen veronrusten en hun de voorhanden wapenen afnemen. De man is bekend in de buurt als kapitein Mo- riarty. Men heeft bij hem eene Amerikaan- sche militaire pet gevonden. Zoodra hij in de gevangenis was beproefde hij tweemaal te vergeefs over een muur te klimmen om te ontkomenen werd daarna geboeid Uit New-York zijn per mailboot be- rigten dd. 17 en 19 September ontvangen die het volgende inhouden De gouverneur van Tennessee heeft in eene proclamatie de blanken en de welgezinde negers uitgenoodigd

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1